Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ωραία. Εάν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Πας πίσω και τσεκάρεις με ήξερες ότι δουλεύει.

Θα το δοκιμάσω εδώ που φτάσαμε

Θα βάλω τα ποιο παλιά bios που είχα 

Εάν υποθέσουμε ότι είναι αυτό το πρόβλημα,θα έχω κανονικά εικόνα και θα μπει στο bios αλλά δεν θα κάνει boot στα 11 σωστά ?

Βέβαια αυτό είναι κάτι που θα το αλλάξω ξανά από τα bios 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, tollisth είπε

Θα το δοκιμάσω εδώ που φτάσαμε

Θα βάλω τα ποιο παλιά bios που είχα 

Εάν υποθέσουμε ότι είναι αυτό το πρόβλημα,θα έχω κανονικά εικόνα και θα μπει στο bios αλλά δεν θα κάνει boot στα 11 σωστά ?

Βέβαια αυτό είναι κάτι που θα το αλλάξω ξανά από τα bios 

Μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, tollisth said:

Θα το δοκιμάσω εδώ που φτάσαμε

Θα βάλω τα ποιο παλιά bios που είχα 

Εάν υποθέσουμε ότι είναι αυτό το πρόβλημα,θα έχω κανονικά εικόνα και θα μπει στο bios αλλά δεν θα κάνει boot στα 11 σωστά ?

Βέβαια αυτό είναι κάτι που θα το αλλάξω ξανά από τα bios 

Κάτσε μισό! Βλέπεις BIOS και λες θα κάνεις downgrade;
Είχα την εντύπωση ότι δεν έβλεπες τίποτα στην οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Κάτσε μισό! Βλέπεις BIOS και λες θα κάνεις downgrade;
Είχα την εντύπωση ότι δεν έβλεπες τίποτα στην οθόνη

Τίποτα δεν βλέπω,δες το τελευταίο σχόλιο μου στην προηγούμενη σελίδα 

Ίσως να φταίει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tollisth said:

Τίποτα δεν βλέπω,δες το τελευταίο σχόλιο μου στην προηγούμενη σελίδα 

Ίσως να φταίει αυτό

ΟΚ έβαλες το secure boot και η κάρτα του '19 το πιο πιθανό είναι να το υποστηρίζει αν δεν έδειξε κάτι λογικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και με μια πιο πρόσφατη για να το σιγουρέψεις.
ίσως να ήταν καλύτερα να το πήγαινες σε κάποιο τεχνικό κατάστημα να το δοκιμάσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

ΟΚ έβαλες το secure boot και η κάρτα του '19 το πιο πιθανό είναι να το υποστηρίζει αν δεν έδειξε κάτι λογικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και με μια πιο πρόσφατη για να το σιγουρέψεις.
ίσως να ήταν καλύτερα να το πήγαινες σε κάποιο τεχνικό κατάστημα να το δοκιμάσουν

Θα ελεγα κι εγω ότι ειναι το πιο σωστο.

Ενας ελεγχος δεν θα κοστισει πανω απο 20 ευρω και θα σε γλυτώσει απο χρονο, κοπο και περιττα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ αλλά δυστυχώς ανακάλυψα ότι η μητρική μου δεν έχει flash button και επειδή δεν μπορώ να μπω στο bios από το pc δεν μπορώ να το περάσω 

Κάποια ιδέα το πώς μπορώ να περάσω το bios ?

Επίσης ψάχνοντας σήμερα βρήκα αυτό σε forum της msi που συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με εμένα και το πρόβλημα λύνεται με flash του bios 

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/x470-vga-ezdebug-light-on-no-screen.329898/

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν η cpu με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός πριν και μου το είπε,έκανε βραχυκύκλωμα και χτυπούσε εκεί 

Σε αναζήτηση νέας cpu λοιπόν αν και είχε να δώσει ακόμη ο 2700x 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tollisth said:

Τελικά ήταν η cpu με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός πριν και μου το είπε,έκανε βραχυκύκλωμα και χτυπούσε εκεί 

Σε αναζήτηση νέας cpu λοιπόν αν και είχε να δώσει ακόμη ο 2700x 

5800x3D αν σε παίρνει και κοιτάς για ΑΜ6 μετά

On 24/03/2024 at 11:51, comfuzio said:

Σβήνει το λαμπάκι ram και πάει κόκκινο στο πάνω CPU;
Αν ναι, δοκίμασε re-seat την CPU. Πότε την είχες πάρει; είναι στα 3 χρόνια εγγύηση που έχει;

Εδώ είναι που το φοβόμουν ότι είναι CPU αλλά αν δεν τα δοκιμάσουμε όλα δεν μπορούμε να πούμε στο έτσι αλλά το φοβόμουν ότι μάλλον ήταν η CPU σου και 2η η μητρική αλλά με αυτά που έλεγες για το λαμπάκι ότι άλλαζε όταν έβαζες RAM κτλ πιο πολύ έκλεινα προς CPU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ανάμεσα σε 5800x και 5800x3d 

Σίγουρα ο 5800x3d υπερτερεί σε gaming κυρίως,είναι και νεότερος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει αυτά τα έχτρα 100€ 

Η αλήθεια είναι ότι με αρέσουν τα games αλλά πλέον δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος και σίγουρα δεν παίζω τους τελευταίους τίτλους σε ultra settings που και εκεί δεν θα είχε κάποιο θέμα ο 5800x απλά θα ήταν κατώτερος 

Από την άλλη όταν μπορώ,κάνω για προσωπική χρήση photo και video editing που εκεί ο 5800x είναι μια χαρά 

Από αυτή την άποψη κλείνω προς τον 5800x που εκτός απροόπτου άνετα θα με καλύψει για την επόμενη πενταετία.

Επίσης πρέπει να πάρω και ψυκτρα ,βλέπω την Be Quiet Dark Rock Pro 5 που από ότι βλέπω είναι συμβατή με την motberboard που έχω,αξίζει σαν ψύκτρα ?

edit 

Κοιτάω και τον 5700x με συνδυασμό dark rock Slim μίας και έχει λιγότερες απαιτήσεις σε ψύξη,βγαίνει λίγο ποιο οικονομικός  με σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις αλλά είναι ποιο καινούργιος και ποιο οικονομικός στην κατανάλωση σε σχέση με τον 5800x 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tollisth said:

Είμαι ανάμεσα σε 5800x και 5800x3d 

Σίγουρα ο 5800x3d υπερτερεί σε gaming κυρίως,είναι και νεότερος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει αυτά τα έχτρα 100€ 

Η αλήθεια είναι ότι με αρέσουν τα games αλλά πλέον δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος και σίγουρα δεν παίζω τους τελευταίους τίτλους σε ultra settings που και εκεί δεν θα είχε κάποιο θέμα ο 5800x απλά θα ήταν κατώτερος 

Από την άλλη όταν μπορώ,κάνω για προσωπική χρήση photo και video editing που εκεί ο 5800x είναι μια χαρά 

Από αυτή την άποψη κλείνω προς τον 5800x που εκτός απροόπτου άνετα θα με καλύψει για την επόμενη πενταετία.

Επίσης πρέπει να πάρω και ψυκτρα ,βλέπω την Be Quiet Dark Rock Pro 5 που από ότι βλέπω είναι συμβατή με την motberboard που έχω,αξίζει σαν ψύκτρα ?

edit 

Κοιτάω και τον 5700x  βγαίνει ελάχιστα ποιο οικονομικος,σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις αλλά ποιο καινούργιος και ποιο οικονομικός στην κατανάλωση 

Εγώ θα κοιτούσα τον 3D σαν πιο long term αν έχεις όντως πλάνο για 5 χρόνια αλλά οκ δεν είναι και μικρή η διαφορά στην τιμή...
Για cooling δεν κοιτάς μια στις προσφορές τα ΑΙΟ της arctic πιο καλά; σε πολύ καλή τιμή έχει και ΑΙΟ αλλά και air coolers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Εγώ θα κοιτούσα τον 3D σαν πιο long term αν έχεις όντως πλάνο για 5 χρόνια αλλά οκ δεν είναι και μικρή η διαφορά στην τιμή...
Για cooling δεν κοιτάς μια στις προσφορές τα ΑΙΟ της arctic πιο καλά; σε πολύ καλή τιμή έχει και ΑΙΟ αλλά και air coolers

 

Δεν διαφωνώ ότι ο 5800x3d είναι ο ποιο καλός απλά με τα έξτρα 100€ δεν έχεις μεγάλες διαφορές και επιδόσεις στην καθημερινότητα είναι σε σημεία και ανάλογα την χρήση 

Πιστεύω και ο 5800x και ο 5700x θα σταθούν αντάξια για τα επόμενα 5 χρόνια εκτός απροόπτου πάντα 

Ψύξη θα ήθελα ενεργητική,η Freezer 36 A-RGB η dark Rock Slim καλύτερα?εάν πάω στον 5700x 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tollisth said:

Δεν διαφωνώ ότι ο 5800x3d είναι ο ποιο καλός απλά με τα έξτρα 100€ δεν έχεις μεγάλες διαφορές και επιδόσεις στην καθημερινότητα είναι σε σημεία και ανάλογα την χρήση 

Πιστεύω και ο 5800x και ο 5700x θα σταθούν αντάξια για τα επόμενα 5 χρόνια εκτός απροόπτου πάντα 

Ψύξη θα ήθελα ενεργητική,η Freezer 36 A-RGB η dark Rock Slim καλύτερα?εάν πάω στον 5700x 

Δεν την ξέρω την dark rock για να σου πω απλά με τις Liquid Freezer 3 να ξέρεις ότι το rad είναι πιο παχύ οπότε δες από το site του κατασκευαστή του κουτιού σου αν μπορεί να πάρει την συγκεκριμένη μην έχουμε τίποτα εκπλήξεις και βρίσκει σε mobo/ram δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν την ξέρω την dark rock για να σου πω απλά με τις Liquid Freezer 3 να ξέρεις ότι το rad είναι πιο παχύ οπότε δες από το site του κατασκευαστή του κουτιού σου αν μπορεί να πάρει την συγκεκριμένη μην έχουμε τίποτα εκπλήξεις και βρίσκει σε mobo/ram δλδ

OK θα το κοιτάξω και αυτό,δεν το αποκλείω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tollisth είπε

OK θα το κοιτάξω και αυτό,δεν το αποκλείω 

Εαν δεν πας σε 280 πιθανοτατα δεν θα εχεις προβλημα.

Με μια 240 θα εισαι μια χαρα.

Τι κουτί εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...