Προς το περιεχόμενο

Το pc δεν ξεκινάει


tollisth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει άλλη θέση η μητρική που να μπορεί να μπει το x16 της GPU και ας την τρέξει και x4 ή x8;
αν ναι, δοκίμασε άλλη pci-e μην και είναι η πρώτη θέση με πρόβλημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Το θέμα είναι από ότι πρόσεξα με το που γίνεται εκκίνηση του pc η κάρτα γραφικών δουλεύει για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει εντελώς και βγαίνει η ανάλογη ένδειξη στην μητρική ,υπάρχει περίπτωση να φταίει η  ίδια η μητρική για αυτό ?

Συζήτηση κάνουμε εννοείται 

Καθόλου απίθανο, αλλά με υποθέσεις δεν γίνεται δουλειά. Απλά ανέφερα ότι ενδέχεται να είναι και η μητρική το πρόβλημα. Συνέχισε με τις οδηγίες των άλλων φίλων, ώστε να αποκλείσεις βήμα βήμα, τα άλλα υποσυστήματα. Εάν τελικά δουλεύουν αλλού, τότε είναι πολύ πιθανό να είναι η μητρική το πρόβλημα (εάν έχουμε αποκλείσει και το PSU).  

Αναφορικά με το τροφοδοτικό (PSU). Μπορείς να το ελέγξεις με ένα πολύμετρο (για να δεις εάν φθάνει ρεύμα σωστά στη μητρική από το τροφοδοτικό βγάζοντας τον 24-pin connector και δοκιμάζοντας μετρήσεις στα 3,3 - 5 - 12 Volt ). Με ένα πολύμετρο είναι πολύ εύκολο (μπορείς να βρεις εδώ οδηγίες). Εάν δίνει ρεύμα τότε το τροφοδοτικό είναι οκ και το πρόβλημα είναι στη μητρική. Εάν όχι είσαι 100% σίγουρος ότι είναι το τροφοδοτικό. Εάν δεν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου, πάρε το κουτί και πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ζήτα τους να σου κάνουν έναν έλεγχο.

55 λεπτά πριν, comfuzio είπε

έχει άλλη θέση η μητρική που να μπορεί να μπει το x16 της GPU και ας την τρέξει και x4 ή x8;
αν ναι, δοκίμασε άλλη pci-e μην και είναι η πρώτη θέση με πρόβλημα

Και δοκίμασε προφανώς αυτό που σου προτείνει παραπάνω ο φίλος.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

έχει άλλη θέση η μητρική που να μπορεί να μπει το x16 της GPU και ας την τρέξει και x4 ή x8;
αν ναι, δοκίμασε άλλη pci-e μην και είναι η πρώτη θέση με πρόβλημα

Έχει θα το δοκιμάσω αν είναι 

Επίσης θα δω μήπως περισσεύει κάποια έξοδος από το τροφοδοτικό για να δοκιμάσω με άλλη έξοδο και αν βρω κάποιον άλλον connector 

Αύριο τώρα,για να κρατήσουμε κανένα κύτταρο για αύριο μετά από τόσες ώρες 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ch_dimitris είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

Διαβασα λιγα απο αυτα που γραψατε... (χωρις να εχω δει ολα τα post)..

Την μνήμη που βαζεις στο PC την έχεις ελεγξει ?

Ναι την έχω ελέγξει σε όλα τα slot και στο dimma2 που πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα και από ότι φαίνεται από τις ενδείξεις η μητρική τις αναγνωρίζει κανονικά 

Παρατήρησα ότι όπως έγραψα και πριν όταν γίνεται εκκίνηση του pc η κάρτα γραφικών μετά από 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σταματάει να δουλεύει και βγαίνει η ανάλογη ένδειξη στην μητρική 

Έχω αυτό το set up 5 χρόνια και κάτι μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα η κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά στο hardware 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Έχει το κουτί ανεμιστιρακια μπρος πίσω; πότε του έριξες με το φυσιτηρα τελευταία; του ρίχνεις αέρα με δύναμη; τι φυσιτηρας είναι; 

Έχει  μπροστά πίσω και δουλεύουν κανονικά 

Πριν 7 μήνες περίπου ένας Krausmann είναι 380w,πάντα από μακριά όχι συνεχόμενα και εκεί που φυσάω κρατάω τα ανεμιστηρακια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://us.msi.com/Motherboard/X470-GAMING-PRO/support#manual

1) Κανε ενα clear cmos πρωτα , βαλε ενα stick μνημης μονο στη θεση DIMMA2  και ξεκινα τον υπολογιστη.

cmos.png

dimm.png

2) Το καλωδιο της οθονης το συνδεεις στην εξοδο απο την καρτα γραφικων σου.

gpu-output.jpg

3) Ελεγξε μηπως εχεις ξεχασμενο καποιο usb φλασακι στις πισω θυρες της μητρικης.

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Damianus είπε

Κανε ενα clear cmos πρωτα , βαλε ενα stick μνημης μονο στη θεση DIMMA2  και ξεκινα τον υπολογιστη.

cmos.png

dimm.png

 

Το έχει κάνει λέει στη 2η σελίδα του post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Έχει  μπροστά πίσω και δουλεύουν κανονικά 

Πριν 7 μήνες περίπου ένας Krausmann είναι 380w,πάντα από μακριά όχι συνεχόμενα και εκεί που φυσάω κρατάω τα ανεμιστηρακια 

Εγώ θα δοκίμαζα κι ένα άλλο τροφοδοτικό.. μου έχει τύχει με δύο τροφοδοτικά φαινομενικά να δουλεύουν κανονικά αλλά στην ουσία έβγαζαν λιγότερο ρεύμα.. αλλάξα τροφοδοτικό και όλα κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νομίζω πως είναι το τροφοδοτικό, αλλά χωρίς  να διαθέτεις ανταλλακτικά για αλλαγές δεν μπορείς να κάνεις διάγνωση, εγώ θα το πήγαινα σε κάποιο μαγαζί να δοκιμάσουν  psu , gpu κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημερινά γεγονότα 

Δοκίμασα σήμερα άλλη κάρτα γραφικών μου έκανε πάλι το ίδιο σταμάτησε μετά από 2-3 δευτερόλεπτα η κάρτα,επίσης άλλαξα και την θέση της κάρτας γραφικών στην μητρική αλλά πάλι το ίδιο αποτέλεσμα 

Έβαλα σε άλλη θύρα το καλώδιο στο τροφοδοτικό που ενώνεται με την κάρτα γραφικών πάλι το ίδιο,θα κοιτάξω αν έχω πουθενά κανένα καλώδιο μήπως είναι θέμα καλωδίου αλλά δύσκολα 

Λογικά πιστεύω είναι τροφοδοτικό,εκτός εάν επηρεάζει κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Πάντα να έχετε ένα δεύτερο, καινούργιο, καλό τροφοδοτικό.

Άλλαξε τροφοδοτικό.

99 % αυτό είναι το πρόβλημα, εκτός και αν σου έκαψε το motherboard χαλασμένο τροφοδοτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...