Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες Μεσίτη


SpaceGift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται ο ιδιοκτήτης να φέρει μεσίτη να βγάλει φωτογραφίες να ανεβάσει για αγγελία προς πόλωση εφόσον το σπίτι έχει μέσα ακόμα ενοικιαστές, δηλαδή ο μεσίτης θα πρέπει να φωτογραφίσει τους προσωπικούς χώρους με όλα τα πράγματα που ανήκουν στους ενοικιαστές, χωρίς όμως να είναι να μετακομίσουν αμέσως οι ενοικιαστές (να μείνουν παραπάνω πχ 5-6 μήνες).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω λόφο να αρνηθείς, εκτός κι αν έχεις κάνα αυθεντικό Πικασο ή κάτι τέτοιο 

σαν αγοραστής πάντως θα με ξένιζε να δω αγγελία προς πώληση και να έχει μέσα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φωτογραφίες συγκεκριμένα δεν ξέρω. Εκείνο που ξέρω είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα (κατόπιν σχετικής συμφωνίας και ραντεβού φυσικά) αφενός να περνάει ο ίδιος για να τσεκάρει αν είναι όλα καλά στο σπίτι και δεν υπάρχουν φθορές και αφετέρου για να "δείξει" το σπίτι σε ενδιαφερόμενους (για μελλοντική ενοικίαση ή και πώληση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πουλαει το σπίτι του ο άνθρωπος, δηλαδη συνεννόηση καμία, αυτο μου κάνει εντύπωση.

Πρέπει πάντα να υπάρχει στην μέση ένας νόμος 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, SpaceGift said:

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται ο ιδιοκτήτης να φέρει μεσίτη να βγάλει φωτογραφίες να ανεβάσει για αγγελία προς πόλωση εφόσον το σπίτι έχει μέσα ακόμα ενοικιαστές, δηλαδή ο μεσίτης θα πρέπει να φωτογραφίσει τους προσωπικούς χώρους με όλα τα πράγματα που ανήκουν στους ενοικιαστές, χωρίς όμως να είναι να μετακομίσουν αμέσως οι ενοικιαστές (να μείνουν παραπάνω πχ 5-6 μήνες).

Ευχαριστώ.

Αυτή η απορία μπορεί να σου λυθεί μόνο εφόσον κάτσεις και διαβάσεις αν προβλέπει κάτι σχετικό το ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 1:00 ΜΜ, SpaceGift είπε

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται ο ιδιοκτήτης να φέρει μεσίτη να βγάλει φωτογραφίες να ανεβάσει για αγγελία προς πόλωση εφόσον το σπίτι έχει μέσα ακόμα ενοικιαστές, δηλαδή ο μεσίτης θα πρέπει να φωτογραφίσει τους προσωπικούς χώρους με όλα τα πράγματα που ανήκουν στους ενοικιαστές, χωρίς όμως να είναι να μετακομίσουν αμέσως οι ενοικιαστές (να μείνουν παραπάνω πχ 5-6 μήνες).

Ευχαριστώ.

Όχι δεν επιτρέπεται, μόνο αν το επιτρέψει ο ίδιος ο ενοικιαστής.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 1:14 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Αφού πουλαει το σπίτι του ο άνθρωπος, δηλαδη συνεννόηση καμία, αυτο μου κάνει εντύπωση.

Πρέπει πάντα να υπάρχει στην μέση ένας νόμος 

 

Και τι νομος ε?! Να οριζει αν επιτρεπεται να φωτογραφισει κανεις το κρεββατι σου και την βιβλιοθηκη σου, και φυσικα απο πουθενα να μην πηγαζει τινος ειναι αυτο το κρεββατι! Εχουμε παθει κοκομπλοκο με τα προσωπικα δεδομενα και πανω σε αυτο στηριζουμε την παραξενια του καθενος. Ολα εγιναν για να πληρωσει μερικα δις η Google στην ΕΕ, και μας εμεινε αμανατι η μαλακια που δεν την τηρει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορεί κάποιος να μπει μέσα στο οίκημα που παραχωρεί έναντι μισθίου με το έτσι θέλω χωρίς εισαγγελική παρέμβαση και παρουσία αστυνομίας;;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Δηλαδή μπορεί κάποιος να μπει μέσα στο οίκημα που παραχωρεί έναντι μισθίου με το έτσι θέλω χωρίς εισαγγελική παρέμβαση και παρουσία αστυνομίας;;

 

Καλά οι άλλοι από πάνω πάει κ έρχεται. Αλλά εσύ το τερμάτισες. Φωτογραφίες για αγγελία θέλει να βγάλει ο ιδιοκτήτης μέσω του μεσίτη για να το πουλήσει. Κ εσυ ρε ts έχεις τα μυστικά του κράτους σε αυτό το σπίτι; ή άμα σου βγάλει φώτο το κρεβάτι κ τη καρέκλα θα προσελκύσει κλέφτες; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Basilhs1982 said:

Δηλαδή μπορεί κάποιος να μπει μέσα στο οίκημα που παραχωρεί έναντι μισθίου μισθώματος με το έτσι θέλω χωρίς εισαγγελική παρέμβαση και παρουσία αστυνομίας;;

Fixed

Πάντως δεν ξέρω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα αλλά σίγουρα δεν ισχύει, εξ ορισμού ο μισθωτής δεν είναι υποχρεωμένος να επιτρέψει σε κανέναν την είσοδο στην κατοικία του (η οποία είναι άσυλο σύμφωνα με το σύνταγμα), τέτοια υποχρέωση έχει μόνο στην περίπτωση που κάτι τέτοιο έχει συμπεριληφθεί στη συμφωνία μίσθωσης δλδ στο μισθωτήριο.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Fixed

Πάντως δεν ξέρω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα αλλά σίγουρα δεν ισχύει, εξ ορισμού ο μισθωτής δεν είναι υποχρεωμένος να επιτρέψει σε κανέναν την είσοδο στην κατοικία του (η οποία είναι άσυλο σύμφωνα με το σύνταγμα), τέτοια υποχρέωση έχει μόνο στην περίπτωση που κάτι τέτοιο έχει συμπεριληφθεί στη συμφωνία μίσθωσης δλδ στο μισθωτήριο.

Δεν είναι συμπέρασμα έχει ερωτηματικό στο τέλος, διάβασε τα σχόλια.

31 λεπτά πριν, chaosmaster είπε

Καλά οι άλλοι από πάνω πάει κ έρχεται. Αλλά εσύ το τερμάτισες. Φωτογραφίες για αγγελία θέλει να βγάλει ο ιδιοκτήτης μέσω του μεσίτη για να το πουλήσει. Κ εσυ ρε ts έχεις τα μυστικά του κράτους σε αυτό το σπίτι; ή άμα σου βγάλει φώτο το κρεβάτι κ τη καρέκλα θα προσελκύσει κλέφτες; 

Αν εγώ ως μισθωτής έχω 50.000 ευρώ μετρητά μέσα στο σπίτι, με υποχρεώνει κάνεις να βάλω άτομα στο χώρο που μισθώνω παρά τη θέληση μου; Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί την ασφάλεια των χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Basilhs1982 said:

Δεν είναι συμπέρασμα έχει ερωτηματικό στο τέλος, διάβασε τα σχόλια.

Αν εγώ ως μισθωτής έχω 50.000 ευρώ μετρητά μέσα στο σπίτι, με υποχρεώνει κάνεις να βάλω άτομα στο χώρο που μισθώνω παρά τη θέληση μου; Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί την ασφάλεια των χρημάτων;

εάν είχες 50 χιλιάρικα έτσι χύμα θα είχες αγοράσει σπίτι και δεν θα έμενες στο νοίκι .....

  • Like 1
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

εάν είχες 50 χιλιάρικα έτσι χύμα θα είχες αγοράσει σπίτι και δεν θα έμενες στο νοίκι .....

Υπάρχουν ενοίκια με 300 και 400 ευρώ και ενοίκια με 800 και 1000+

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Basilhs1982 said:

Υπάρχουν ενοίκια με 300 και 400 ευρώ και ενοίκια με 800 και 1000+

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Εάν είχες €1000 ευρώ ενοίκιο   και μια €50αρα χύμα ο ιδιοκτήτης θα σε σκέπαζε μην του κρυώσεις …. Αλλά δεν !

  • Confused 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Δεν είναι συμπέρασμα έχει ερωτηματικό στο τέλος, διάβασε τα σχόλια.

Αν εγώ ως μισθωτής έχω 50.000 ευρώ μετρητά μέσα στο σπίτι, με υποχρεώνει κάνεις να βάλω άτομα στο χώρο που μισθώνω παρά τη θέληση μου; Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί την ασφάλεια των χρημάτων;

Κανείς δε μπαίνει στην κατοικία σου χωρίς τη θέληση σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...