Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο 20ετίας ως καθημερινό


Byron_91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Byron_91 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ

Είμαι κάτοχος αυτοκινήτου 22 χρόνων με 305.000 χιλιόμετρα. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει τα περισσότερα αναλώσιμα(λάστιχα,αμορτισέρ,αναρτήσεις,ιμάντας χρονισμού και άλλα πολλά). Είναι με υγραέριο και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτά τα χρόνια, ίσως επειδή λόγω ηλικίας του κάνω πολύ πιο συχνά συντήρηση πλέον. 

Όσο περνάει ο καιρός,οι φίλοι παίρνουν καινούργια αυτοκίνητα και όπως είναι αναμενόμενο,η διαφορά στην ποιότητα κύλισης, στις τεχνολογίες κτλπ είναι τεράστια και πλέον το δικό μου το νιώθω..κουβαδάκι 😅 

Το θέμα μου είναι όμως πως δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αγορά καινούργιου αυτοκινήτου αυτόν τον καιρό, παρ'ολο που έχω τα χρήματα.Τι θα κάνατε; Θα κρατούσατε για 2-3 χρόνια ακόμα το 22 χρόνων αυτοκίνητο σας(που δεν θέλει κάτι για την ώρα) για να μπορέσετε να βάλετε ακόμα περισσότερα λεφτά στην άκρη ώστε να πάρετε καινούργιο χωρίς δόσεις και να σας μείνουν και στην άκρη λεφτά για κάτι έκτακτο, η θα παίρνατε τώρα, με προκαταβολή και δόσεις; 🤔

 

Εχω κατι αντιστοιχο, ενα του 2000 επισης με lpg.

Θεωρω πως αν περιμενεις 2 χρονια θα πεσουν οι τιμες στα μτχ πολυ.

Καθως θα διοχετευτουν στην αγορα πολλα μεταεχειρισμενα απο leasing, ηλεκτρικα και υβριδικα, και τα περισσοτερα συμβατικα θα χασουν κατακορυφα την αξια τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν ετοιμοπαραδοτα σε όλα τα μοντέλα ακομη κ best sellers μην μας ζαλίζεται με αναμονες... Όποιος σ μιλάει γ το μέλλον δεν έχει αξια ο λογος τ..κανείς τους δεν έπιασε τιμές καραντινας ή οικονομικης κρίσης 2010+ ή κρυπτο κτλ

να κρατήσεις στα γεράματα ένα μπρίκι 20 30 ετών είναι οκ ,αλλά στα πιο ωφέλιμα χρόνια  ΟΧΙ

Επεξ/σία από kage
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δε λες ποιο έχεις όμως, παίζει ρόλο.

Ένα Fiat Stilo είναι 1600αρι, δεν είναι future classic η κάποιας αξίας, αλλά μέχρι στιγμής καλύπτει τις ανάγκες μου,είναι οικονομικό και δεν ζητάει εφόσον το προσέχω καλά. 

 

Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν και με βοηθάνε να σβήσω τις φλόγες που μου έχουν ανάψει😂

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Byron_91 είπε

Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν και με βοηθάνε να σβήσω τις φλόγες που μου έχουν ανάψει😂

Μα εμείς προσπαθούμε να σου ανάψουμε τη φλόγα που εσύ θες να σβήσεις..

Πέτα το παλιό φιατακι και πάρε ένα καινούργιο ev να χαρείς λίγο, θα δεις ότι θα γίνεις άλλος άνθρωπος..😂😂

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Μα εμείς προσπαθούμε να σου ανάψουμε τη φλόγα που εσύ θες να σβήσεις..

Πέτα το παλιό φιατακι και πάρε ένα καινούργιο ev να χαρείς λίγο, θα δεις ότι θα γίνεις άλλος άνθρωπος..😂😂

Χαχαχα δεν με βολευει το EV καθολου,η φωτια σβηνει 

 

5 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Εχεις οικογένεια? Από εκεί ξεκίνησε. Αν έχεις κοπέλα μείνε όπως είσαι. Εάν έχετε παιδί αναβαθμίσου.

Οχι οικογενεια ακομα δεν εχω,σε 3-4 χρονια ειναι το πλανο, οποτε εχουμε ακομα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω οτι αλλάζεις, τι λεφτά θα δώσεις για καινούργιο? γιατι δεν σκέφτεσαι κάποιο μεταχειρισμένο μερικων ετων? ώστε και λεφτά να σου μείνουν και αλλαγή να κάνεις? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Byron_91 είπε

Οχι οικογενεια ακομα δεν εχω,σε 3-4 χρονια ειναι το πλανο, οποτε εχουμε ακομα

να σε προετοιμάσω για επόμενες συζητήσεις 😄

αμάξι για να οδηγείς με ασφάλεια μιας και όλα τα άλλα είναι επικίνδυνα

επιδόσεις , ασφάλεια και άνετο σε παρκάρισμα όλα σε ένα

 

αλλιώς κοιτάς κάτι που να έχει άνεση και πλούσιο εξοπλισμό μιας και δε λέει αμάξι-ουσιαστικό-κομμάτι-της-ζωής-που-μας-καθορίζει να είναι γυμνό . Πχ δες κάτι τέτοιο:

Spoiler

210304124232_troxospito-2floor-550x330.j

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dkstopo είπε

έστω οτι αλλάζεις, τι λεφτά θα δώσεις για καινούργιο? γιατι δεν σκέφτεσαι κάποιο μεταχειρισμένο μερικων ετων? ώστε και λεφτά να σου μείνουν και αλλαγή να κάνεις? 

Το μπάτζετ αυτή τη στιγμή για καινούργιο είναι στα 27 χιλιάρικα. Μεταχειρισμένο δεν θέλω να μπλέξω να σου πω την αλήθεια,ξέρω ότι υπάρχουν ευκαιρίες, αλλά θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία της κούτας χαχαχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Byron_91 είπε

Το μπάτζετ αυτή τη στιγμή για καινούργιο είναι στα 27 χιλιάρικα. Μεταχειρισμένο δεν θέλω να μπλέξω να σου πω την αλήθεια,ξέρω ότι υπάρχουν ευκαιρίες, αλλά θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία της κούτας χαχαχ

Ειδικά για τις περιπτώσεις σαν την δικά σου βάζω αυτή την φωτό….

IMG_0513.jpeg.c45603f4f01e6eacecbfa3df052ebae0.jpeg

 

Βγάλε γούστα τώρα και ασε τα ξεπ@ρθ για μετά. Θα το χαρείτε περισσότεροι… 

 

  • Like 4
  • Haha 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι στα 3-4 χρόνια από τώρα μείνε όπως είσαι. Αν πάρεις κάτι τώρα εκτός που έχουν ανεβεί οι τιμές και θα καταλήξεις σε polo κάτι τέτοιο, όταν θα έρθει το παιδί το πολο θα το θεωρείτε κουβαδάκι για να σας μεταφέρει και τους 3 συν καρότσι συν πορτμπεμπέ συν αυγό συν βάση συν παιχνίδια μωρού κτλ. Κράτησε τα χρήματα σου. Θα τα ξοδέψεις μόλις έρθει το νινί. Είναι εύκολο να ξοδέψεις 25 χιλιάρικα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πότε πρέπει χρονικά να τα ξοδέψεις. Προσωπικά πήρα αμάξι με δάνειο το 21 μόλις παντρευτήκαμε το TRoc και αυτό γιατί είχαμε πιο πριν το vw up!  ένα χρόνο μετά ήρθε με τάμα και η μικρή μας. Αν με ρωτάς τώρα για την μετακίνηση που κάνουμε το Troc είναι οκ αλλά αν γύριζα το χρόνο πίσω ίσως πήγαινα σε Tiguan. Ακόμα πιο άνετα. Αυτά από εμένα.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

  ένα χρόνο μετά ήρθε με τάμα και η μικρή μας. Αν με ρωτάς τώρα για την μετακίνηση που κάνουμε το Troc είναι οκ αλλά αν γύριζα το χρόνο πίσω ίσως πήγαινα σε Tiguan. Ακόμα πιο άνετα. Αυτά από εμένα.

να σου ζήσει αλλά με το συμπάθειο αν ειχες 3 παιδιά τι θα έπαιρνες; λεωφορείο; :lol: έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί στο θέμα χώρων, δεν είναι ανάγκη να κουβαλάμε όλο το σπίτι. :lol: 

/οφτοπικ

  • Like 11
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

να σου ζήσει αλλά με το συμπάθειο αν ειχες 3 παιδιά τι θα έπαιρνες; λεωφορείο; :lol: έχουμε γίνει λίγο υπερβολικοί στο θέμα χώρων, δεν είναι ανάγκη να κουβαλάμε όλο το σπίτι. :lol: 

/οφτοπικ

Σε ευχαριστώ. Δεν ξέρω μπορεί στα νιάτα μας να χωρούσαμε και στο opel kadett. Πλέον νομίζω αυξήθηκαν οι απαιτήσεις. Μπορεί να είμαστε και εμείς υπερβολικοί. Θα μου πεις άλλα παιδιά τρώνε από τα σκουπίδια και δεν παθαίνουν τίποτα και εμείς γίναμε φλώροι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...