Προς το περιεχόμενο

Θραύση Κρυστάλλων - Ασφάλεια.


WaTeR_GM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Γιάννης Platano said:

Αν είχε με κάνει με την ασφάλεια θα τον έκοβαν χωρίς άλλο. 

Δεν ισχύει, κάθε έλλειψη που σχετίζεται με την ασφάλεια έχει βαθμίδες, μέχρι ενός σημείου απλά σου σημειώνουν δευτερεύουσα έλλειψη, και μόνο αν είναι μεγαλύτερη σε κόβουν.

9 minutes ago, geopro said:

Σε κανένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που έχω αγοράσει και έχω προβεί στην ασφάλιση του με κάλυψη θραύσης δεν μου έχει ζητηθεί να παρουσιάσω το προηγούμενο ασφαλιστηριο το οποίο άλλωστε δεν δικαιούμαι να κατέχω.

Να μπαίνουν στο σύστημα και να βλέπουν ότι το προηγούμενο ασφαλιστηριο είχε κάλυψη θραύσης ;

Ούτε εγώ έχω ξανακούσει να ζητάνε το προηγούμενο ασφαλιστήριο, όμως φωτογραφίες του αυτοκινήτου μια χαρά ζητάνε αν κρίνουν πως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WaTeR_GM είπε

Υπάρχει περίπτωση, η ασφάλεια να φτιάξει το παρμπρίζ  του αυτοκινήτου μου, ενώ πρίν την σύναψη του συμβολαίου ή ζημιά έχει καταγραφεί στο ΚΤΕΟ; 

Διευκρίνησε αν έχεις κάνει ήδη νέο συμβόλαιο με θραύση ή αν σκέφτεσαι να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WaTeR_GM είπε

Αρχικά, συγνώμη εκ των προτέρων αν αυτό που θα ρωτήσω είναι εντελώς χαζό η ακόμα και προσβλητικό. Απλά είμαι εντελώς άπειρος σχετικά με αυτά και λίγο απελπισμένος γιατί ήρθα σε αυτή την κατάσταση απο δική μου χαζομάρα και αμέλεια...

Υπάρχει περίπτωση, η ασφάλεια να φτιάξει το παρμπρίζ  του αυτοκινήτου μου, ενώ πρίν την σύναψη του συμβολαίου ή ζημιά έχει καταγραφεί στο ΚΤΕΟ; 

Σίγουρα μου φαίνεται παράλογο να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά λέω μήπως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί με κάποιο τρόπο... 

Ευχαριστώ ! 

 

 

 

Tώρα έχεις συμβόλαιο με κάλυψη για θραύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Μαρτίου έκανα συμβόλαιο στην Anytime, το οποίο περιλαμβάνει θραύση κρυστάλλων.

Στο προηγούμενο, που ήταν σε άλλη ασφαλιστική, δεν είχα.

Δεν μου ζητήθηκε φωτογραφία.

Υ.Γ.: Ξέρω ότι ζητάνε φωτογραφίες δειγματοληπτικά από κάποια οχήματα, αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geopro είπε

Για δώσε περισσότερα στοιχεία:

Το όχημα είναι ασφαλισμένο (χωρίς όμως κάλυψη θραύσης κρυστάλλων) η οποία λήγει πότε; Για τί αυτοκίνητο μιλάμε;

Το πιθανότερο είναι ότι αν πας σε άλλη ασφαλιστική να μην σου ζητήσουν τίποτα σχετικά με τα κρύσταλλα..

Στην προηγούμενη ασφάλεια δεν είχα θραύση κρυστάλλων. Το αυτοκίνητο πέρασε ΚΤΕΟ στις 5/3/24 με αποτέλεσμα " Δευτερεύουσες Έλλειψης " και αναγράφεται η ζημιά στο παρμπρίζ. Η νέα ασφάλεια ( Anytime ) με θραύση ξεκίνησε στις 3/4. Δεν μου έχουν ζητήσει ούτε μέσο mail ούτε μέσο τηλεφώνου για φωτογραφίες κλπ. Στο συμβόλαιο αναγράφεται η θραύση. Επίσης πρόκειται για ένα polo 9n 2002. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε στην carglass να αλλαξεις παρπριζ, αφου εχεις ενεργο συμβολαιο με θραύση. Δε θα ασχοληθει κανεις να σου ζητήσει ΚΤΕΟ για να δουν τη ζημια. Στην τελική παρε ενα τηλέφωνο και ρώτα τους. Κατα προτίμηση στην Carglass, τι χρειάζεται για την αλλαγή. 

Επίσης σταμάτα να κυκλοφορεις με ραγισμένο παρπριζ. Σε κάθε λακούβα θα μεγαλώνει. Θα σου έρθει κάνα περιστέρι και θα το δεις στη θέση του συνοδηγου.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panosno1com είπε

Και πως το κανετε αυτο με την εφημερίδα? Για να μαθαινω ρωταω. Βγαζεις μια κοντινη την εφημεριδα πανω στο καπω και μετα βγαζεις περιμετρικα με την εφημερίδα πανω στο αμαξι?

Δεν έχεις δει άτομα στο ίντερνετ με αποτελέσματα δίαιτας πριν και μετά; Ε αυτό!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geopro είπε

Σε κανένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που έχω αγοράσει και έχω προβεί στην ασφάλιση του με κάλυψη θραύσης δεν μου έχει ζητηθεί να παρουσιάσω το προηγούμενο ασφαλιστηριο το οποίο άλλωστε δεν δικαιούμαι να κατέχω.

Να μπαίνουν στο σύστημα και να βλέπουν ότι το προηγούμενο ασφαλιστηριο είχε κάλυψη θραύσης ;

Δεν έχει πρόσβαση η μια στην άλλη εκτός αν υπάρχουν θέματα ενεργοποίησης νομικής. Νομίζω ότι για νέα ασφαλιστηρία μεταχειρισμένων η καινούργιων τους αρκεί το τιμολόγιο για αυτό δεν σου ζήτησαν φωτό. Αρκεί το τιμολόγιο να αναφέρει μέρα παράδοσης τη μέρα έναρξης του ασφαλιστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Στις περισσότερες εταιρείες υπάρχει ο όρος ότι η θραύση κρυστάλλων ενεργοποιείται μετά από 30 ημέρες από την έναρξη του συμβολαίου ή απευθείας εφόσον και η προηγούμενη ασφάλεια που είχες, περιείχε την κάλυψη αυτή. Κι εμένα ποτέ δεν μου ζήτησαν φωτογραφία με εφημερίδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Για να περιλαβεις την ασφαλεια για τα τζαμια πρεπει η ασφαλιστικη να δει το αυτοκινητο

Απο ποτε τα ΚΤΕΟ αναφερουν ζημιες που δεν εχουν σχεση με την ασφαλεια του αυτοκινητου στο χαρτι που δινουν ?

Καλημέρα παλιέ μου φίλε...

Προφανώς έχουν αλλάξει πολλά στην ασφαλεια με θραύση!

Λογικό και επόμενο είναι γιατί πολλοί εφάρμοζαν την λύση μου έσπασε το τζάμι κάτσε να βάλω και μια θραύση να το φτιάξω σε κάνα δυο εβδομάδες.

Επιπλέον πχ στο δικό μου το αυτοκίνητο το τζαμί που μου σπασανε είχε 200 ευρω και ευτυχώς που είχα θραύση, μικτή οπότε είχαν έρθει δει και φωτογραφίσει το αυτοκίνητο μεσα εξω.

Επεξ/σία από stivi1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση δεν έχει η μικτή με τη θραύση και δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στον τρόπο που εφαρμόζεται η θραύση στις ασφάλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, WaTeR_GM είπε

Η νέα ασφάλεια ( Anytime ) με θραύση ξεκίνησε στις 3/4. Δεν μου έχουν ζητήσει ούτε μέσο mail ούτε μέσο τηλεφώνου για φωτογραφίες κλπ. Στο συμβόλαιο αναγράφεται η θραύση. Επίσης πρόκειται για ένα polo 9n 2002. 

Τότε όλα μια χαρά !

Περιμένεις ένα μήνα ακόμη και μετά πηγαίνεις για αντικατάσταση εντός κάλυψης.

Ο λόγος της αναμονής του ενός μηνός είναι να έχει γίνει ενεργοποίηση της κάλυψης θραύσης.

Δεν θα ασχοληθεί ουδείς περί ΚΤΕΟ. Αν θέλεις να νιώθεις καλύτερα, και μόνο αν ζητηθεί το δελτίο ΚΤΕΟ,  ας έχεις έτοιμο στο μυαλό σου ένα σενάριο ότι η αρχική και αναφερόμενη στο ΚΤΕΟ ζημιά ήταν δευτερεύουσα και εν συνεχεία στις 5 Μαϊου (λέμε τώρα...) 2024 προκλήθηκε νέα ζημιά σε άλλο σημείο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί δελτίο ΚΤΕΟ όμως. Ειναι εντελώς απίθανο.

Επεξ/σία από geopro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

Για να βάλεις κάλυψη θραύσης όλες οι εταιρίες ζητούν φωτογραφίες του οχήματος συνήθως με αποδεικτικό ημερομηνίας. Αν δεν στείλει φωτογραφίες  ο συνεργάτης ή ο ασφαλισμένος είτε απορρίπτει την κάλυψη η εταιρία, είτε στη δίνει με απαλλαγή μεγάλη πχ 500 ευρώ είτε ξεκινάει να ισχύει ένα μήνα μετά το αίτημα 

Τα παραπάνω ισχύουν αν δεν υπάρχει κάλυψη θραύσης και μπαίνει σαν νέα κάλυψη. Αν αλλάξεις εταιρία και στην προηγούμενη έχεις θραύση αρκεί το προηγούμενη ασφαλιστηρίο και δεν χρειάζονται φωτο

Ποτε καμια ασφαλιστικη , δε μου ζητησε κατι τετοιο.Πριν απο πολλα χρονια σε vw polo του 1997 , ειχα βγαλει να αλλαξω τους υαλοκαθαριστηρες μπροστα , φυσηξε αερας και πεταξε τους βραχιονες πανω στον τζαμι και το εσπασε σε 2 σημεια.Το δηλωσα και απλα πηγα και μου το αλλαξαν στην carglass.Σε audi a4 μετα απο χρονια χωρις να εχω καλυψη για θραυση , παθαινω ζημια , στην επομενη ασφαλιση βαζω θραυση και μετα απο κανα μηνα κανω δηλωση.Στην glass drive αυτη τη φορα πηγα και μου το αντικατεστησαν

Μιλαμε για αντικατασταση και τις 2 φορες , οχι επιδιορθωση.

Προφανως θα εχουν αλλαξει τα πραγματα μεσα στα χρονια και θα ειναι πιο αυστηρες οι προυποθεσεις.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εταιρεία έχει την δική της πολιτική, άλλες μπορεί να σου ζητάνε να πάς από συνεργαζόμενο φανοποιείο, άλλες να στέλνουν δικό τους να το ελέγξει, άλλες αν δεν προσκομίσεις φωτογραφίες, κλπ να σου δίνουν κάλυψη μετά από ένα μήνα. Μπορεί το ασφαλιστήριο να σου δώσει κάλυψη αλλά αν πας μετά από 2-3 μέρες να αρνηθούν να σε καλύψουν αν δεν έχει προηγηθεί έλεγχος ή προηγούμενο ασφαλιστήριο, φώτο κλπ. 

Προσωπικά μου έχει τύχει, είχα αλλάξει εταιρεία και νομίζω ή την επόμενη ή την μεθεπόμενη ένα πετραδάκι μου σπαέι το τζάμι, πήγα να το αλλάξω και μου ζήτησαν ασφαλιστήριο προηγούμενο για να με καλύψουν, το οποίο είχα μαζί μου (με σχεδόν ότι κάλυψη φαντάζεστε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Κάθε εταιρεία έχει την δική της πολιτική, άλλες μπορεί να σου ζητάνε να πάς από συνεργαζόμενο φανοποιείο, άλλες να στέλνουν δικό τους να το ελέγξει, άλλες αν δεν προσκομίσεις φωτογραφίες, κλπ να σου δίνουν κάλυψη μετά από ένα μήνα. Μπορεί το ασφαλιστήριο να σου δώσει κάλυψη αλλά αν πας μετά από 2-3 μέρες να αρνηθούν να σε καλύψουν αν δεν έχει προηγηθεί έλεγχος ή προηγούμενο ασφαλιστήριο, φώτο κλπ. 

Προσωπικά μου έχει τύχει, είχα αλλάξει εταιρεία και νομίζω ή την επόμενη ή την μεθεπόμενη ένα πετραδάκι μου σπαέι το τζάμι, πήγα να το αλλάξω και μου ζήτησαν ασφαλιστήριο προηγούμενο για να με καλύψουν, το οποίο είχα μαζί μου (με σχεδόν ότι κάλυψη φαντάζεστε). 

Ο άνθρωπος έχει δώσει διευκρινίσεις.

Είναι στην anytime με κάλυψη θραύσης από 3 Απριλίου χωρίς φωτογραφίες και συναφή.

Θα πάει στις 5 Μαϊου είτε σε carglass είτε σε ΦΙΛΗΣglass είτε σε Glass fit είτε σε Glass drive και θα κάνει την δουλειά του.

Μην τον τρελάνουμε αδίκως. Το έχει πει άλλωστε ότι είναι δίχως εμπειρία σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...