Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ξεκινά δοκιμές εμφανίζοντας διαφημίσεις στο Start Menu των Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί οι Windows Users να κράζουν και να παθιάζονται και να εναντιώνονται σε οτιδήποτε δεν τους είναι οικείο, αλλά όντας Windows User απο Win 95, πέρυσι έκανα τη μετάβαση και για λόγους δουλειάς αλλά και για λόγους VFM, σε macOS οικοσύστημα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μακάρι να μαθαίναμε απο "μικροί" σε macOS όπως γίνεται στο εξωτερικό και να μη μας φαινόταν τόσο ξένο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα χρόνια ακόμα και θα κάνουν inject banner ads απευθείας μέσα σε παιχνίδια όπως κάνουν οι Smart TVs πάνω από ότι βλέπεις. Τα τελευταία Windows που άγγιξα ήταν τα 7 και κάθε μέρα αισθάνομαι όλο και πιο δικαιωμένος από αυτή την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, Marcos_Aurilius said:

Έχω Redmi Note 10 Pro από πρόπερσι. Έκανα μια γρήγορη βόλτα όλα τα μενού (όπως σε κάθε νέα συσκευή που αγοράζω) κι απενεργποιήσα το recommended content νομίζω σε 2 σημεία - μία στα μενού, και μια στους φακέλους. Και έκτοτε δεν έχω δει ποτέ διαφήμιση στο λειτουργικό - και το κινητό παίρνει όλα τα updates, και είναι άψογο και γρήγορο όπως την πρώτη μέρα που βγήκε από το κουτί. Μήπως υπερβάλουμε για την Xiaomi? (όχι προσωπικά εσύ, όλοι)

Συνιστώ, πάντως, να έχεις το νου σου με το MIUI (πλέον HyperOS). Τις ίδιες συζητήσεις είχαμε με άλλους συμφορουμίτες πριν 1-2 χρόνια. Ακόμα θυμάμαι το POCO F2 Pro με μαμά ROM να παίρνει update σε MIUI 12 (κανονικό, όχι beta) και να μου "σπάει" τα PDFs. Ο,τι PDF άνοιγα γινόταν corrupted και δε διαβαζόταν ούτε από άλλη συσκευή μετά. Να είσαι στη δουλειά και να μην μπορείς να ανοίξεις σχέδια γιατί η Xiaomi έσπρωχνε σπασμένο update. 3 φορές προσπάθησα να το κάνω update σε 2 μήνες, το ίδιο πρόβλημα. Μέχρι που το ξήλωσα, έβαλα PixelExperience και το κινητό ήταν μακράν πιο γρήγορο, με καλύτερη μπαταρία και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Ο "μέσος" χρήστης που θα πάρει κινητό και PC, δεν έχει ιδέα τι toggles υπάρχουν ή όχι στις ρυθμίσεις για να κλείσει τις διαφημίσεις και ούτε θα ψάξει. Θα κάθεται να"τρώει" στη μάπα ο,τι διαφήμιση κυκλοφορεί. Και αυτό το ξέρουν καλά και η Xiaomi και η MS. Εκεί στηρίζονται.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Εμφανίστηκαν οι μάρτυρες του λινουξ ποιο γρήγορα απ' οτι εμφανίζει νεο site ο περι.... 🤣

Αυτή τη φορά κέρδισαν οι κράχτες Apple, πετάχτηκαν αρκετά σχόλια πιο νωρίς.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, msqueez είπε

Μπορεί οι Windows Users να κράζουν και να παθιάζονται και να εναντιώνονται σε οτιδήποτε δεν τους είναι οικείο, αλλά όντας Windows User απο Win 95, πέρυσι έκανα τη μετάβαση και για λόγους δουλειάς αλλά και για λόγους VFM, σε macOS οικοσύστημα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μακάρι να μαθαίναμε απο "μικροί" σε macOS όπως γίνεται στο εξωτερικό και να μη μας φαινόταν τόσο ξένο. 

Είμαι σε μια τέτοια φάση όπως εσύ και σκέφτομαι σοβαρά και εγώ την μετάβαση στο οικοσύστημα της apple. Ήδη έχω κάνει το πρώτο βήμα με το iPhone μετά από χρόνια χρήστης android από την έκδοση gingerbread και μετά. 
Πραγματικά από ότι έχω δει μου φαίνεται τόσο ξένο! Το δοκίμασα λίγο σε MacBook Pro φίλης και πραγματικά ούτε το πληκτρολόγιο δεν με βόλευε (έχω μεγάλα δάχτυλα)! Τα πληκτρολόγια Magic Keyboard είναι όλα ίδια σε μέγεθος-διάταξη ανεξαρτήτως MacBook ή iMac?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nikosbar128 said:

Είμαι σε μια τέτοια φάση όπως εσύ και σκέφτομαι σοβαρά και εγώ την μετάβαση στο οικοσύστημα της apple. Ήδη έχω κάνει το πρώτο βήμα με το iPhone μετά από χρόνια χρήστης android από την έκδοση gingerbread και μετά. 
Πραγματικά από ότι έχω δει μου φαίνεται τόσο ξένο! Το δοκίμασα λίγο σε MacBook Pro φίλης και πραγματικά ούτε το πληκτρολόγιο δεν με βόλευε (έχω μεγάλα δάχτυλα)! Τα πληκτρολόγια Magic Keyboard είναι όλα ίδια σε μέγεθος-διάταξη ανεξαρτήτως MacBook ή iMac?

Κι εμένα με ξένιζε πολύ η αλλαγή αλλά συνήθεια είναι at the end of the day. Όλα έχουν ίδιο μέγεθος. Απο τα M1 και πάνω όλα έχουν άψογα keyboards, βέβαια εγώ χρησιμοποιώ ένα ασύρματο custom μηχανικό, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Η εταιρεία αναζητά ενεργά τη συμβολή των χρηστών σχετικά με αυτές τις τροποποιήσεις, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να αφαιρέσει τις διαφημίσεις από τα δοκιμαστικές εκδόσεις των Windows 11, εάν τα σχόλια δείχνουν έλλειψη ενθουσιασμού ή άλλα προβλήματα.

Συγνώμη αλλά πως γίνεται να μην έχει σχολιαστεί; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, giotis7 said:

Συγνώμη αλλά πως γίνεται να μην έχει σχολιαστεί; 😂

Τι να σχολιάσεις ? Αν πω οτι εγώ είμαι ολυμπιακός αλλά αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνω κάποια στιγμή παναθηναικός, θα με πάρει κανείς στα σοβαρά ?  Υπάρχει περίπτωση τα σχόλια για τις διαφημίσεις να έχουν ενθουσιασμό ? Ηδη το ξέρουν στην ΜΣ οτι δεν θα έχουν. ΕΚΤΟΣ αν πουν 90% έκπτωση για αγορές μέσω της εφαρμογής (για κανα τριμηνο μέχρι να τσιμπήσει ο χρήστης και να εξοικειωθεί με τις διαφημίσεις - μετά επιστροφή στις γνωστές τιμές)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meanwhile..

Ήδη στο outlook που έγινε υποχρεωτικά η default εφαρμογή για eMail, πάνω από το πρώτο μήνυμα στο Inbox εμφανίζει διαφήμιση.

Spoiler

Με έχει πρήξει με το γνωστό temu

Άλλη λύση υπάρχει; Και ποια προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, cpc464 said:

..Βασικά ξέρεις για το λίνουξ όσα και για τους πιγκουίνους,μόνο ο αυτοκρατορικός  κάνει αυτό που λες,υπάρχουν πολλά είδη όπως και στο λίνουξ (ubuntu,kali,mint κτλ),και ζουν σε όλο το νότιο ημισφαίριο...

Οσο πιγκουίνοι και λινουξ μένουν εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... Στο βόρειο μην ανέβουν μόνο... Εκει παρέα με την Αργεντινή... :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα Windows εδώ και μια 20ετία.

Eγω χρησιμοποιω Win 7 εδω και μια 15ετια.

9 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Σε βάθος ετών, όσοι θα αγοράσουν νέα μηχανήματα, τα 11 θα είναι μονόδρομος. 

Σε βαθος χρονου τα 11 θα εχουν αντικατασταθει απο τα 12, τα 13 κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, dasos2024 said:

Σε βαθος χρονου τα 11 θα εχουν αντικατασταθει απο τα 12, τα 13 κ.ο.κ.

Σίγουρα, αλλά που βασίζεται η σιγουριά ότι θα σας αρέσουν περισσότερο από τα 10 ή τα 11? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...