Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα , ποιο 24αρη θα προτεινατε με υψηλο SCOP; Μεχρι τα 1500 ευρω περιπου 

Με ενδιαφερει πιο πολυ για θερμανση παρα για ψυξη . Επισης φανταζομαι ολα το εχουν , αλλα σε συνδιασμο με ενεργειακο τζακι θα ηθελα  να λειτουργει σαν ''ανεμιστηρας'' , απλα να παιρνει τον αερα και να τον διοχετευει στον υπολοιπο χωρο 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Kαλημερα , ποιο 24αρη θα προτεινατε με υψηλο SCOP; Μεχρι τα 1500 ευρω περιπου 

Με ενδιαφερει πιο πολυ για θερμανση παρα για ψυξη . Επισης φανταζομαι ολα το εχουν , αλλα σε συνδιασμο με ενεργειακο τζακι θα ηθελα  να λειτουργει σαν ''ανεμιστηρας'' , απλα να παιρνει τον αερα και να τον διοχετευει στον υπολοιπο χωρο 

 

Asyg24kmte

Πόλη/περιοχή;

Ιδανικά συμπλήρωσε και το ερωτηματολόγιο της απογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Asyg24kmte

Πόλη/περιοχή;

Ιδανικά συμπλήρωσε και το ερωτηματολόγιο της απογραφής μου.

To fujitsu λες ε ; Πολυ καλο  ,ειδικα για θερμανση αλλα δυστυχως  μαλλον ειναι εκτος budget , απο οτι βλεπω 1800 ευρω στοιχιζει . 

Μυτιληνη/Λεσβο μενω , το εχω κανει αυτο για τις ενεργιακες απώλειες κτλπ  και εχει ερθει και ειδικος που ειδε τον χωρο , 24αρη χρειαζομαι αλλα δεν εχω κατασταλαξει ακομα σε εταιρεια /μοντελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

To fujitsu λες ε ; Πολυ καλο  ,ειδικα για θερμανση αλλα δυστυχως  μαλλον ειναι εκτος budget , απο οτι βλεπω 1800 ευρω στοιχιζει . 

Μυτιληνη/Λεσβο μενω , το εχω κανει αυτο για τις ενεργιακες απώλειες κτλπ  και εχει ερθει και ειδικος που ειδε τον χωρο , 24αρη χρειαζομαι αλλα δεν εχω κατασταλαξει ακομα σε εταιρεια /μοντελο 

Καλά μη βιάζεσαι, για του χρόνου πάει. Τι θερμοκρασίες παίζει εκεί που είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μπέρδεψε αυτό που λες "πιο αποδοτικό αλλά καίει περισσότερο". Πως γίνεται αυτό; Εννοείς πιο δυνατό; Επίσης πόσα ελάχιστα watts βλέπεις;

Αναρωτιόμαστε αν τα 2.5 φορές λιγότερα ελάχιστα btus ( 4400 vs 1700 ) σημαίνει λιγότερα watts ή λιγότερο αέρα προσπαθώντας να απαντήσουμε στο ερώτημα "τι βάζω σε δωμάτιο με λίγες απώλειες" . Ένα daikin, ένα toshiba, ένα mitsubishi ή ένα κινέζικο με follow me; 

Τώρα που το διαβάζω και εγώ μπερδεύομαι.Το Mitsubishi σου δίνει τη θερμοκρασία που θέλεις πολύ πιο γρήγορα. Ο αέρας του είναι σχεδόν πάντα καυτός. Όταν το δουλεύεις στο κρύο δεν σου βγάζει υγρασία. Τα ελάχιστα στη θέρμανση είναι λίγο παραπάνω από 200 ενώ στο daikin είναι λίγο παραπάνω από 180. Για χώρους με μικρές απώλειες κάνει συνέχεια ον οφ. Σε κρεβατοκάμαρα 14 τμ με τρία μονοτουβλα εξωτερικά ντουβαρια με εξωτερική 0 και ζήτηση 18 είναι σε on off συνέχεια .

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μπέρδεψε αυτό που λες "πιο αποδοτικό αλλά καίει περισσότερο". Πως γίνεται αυτό; Εννοείς πιο δυνατό; Επίσης πόσα ελάχιστα watts βλέπεις;

Αναρωτιόμαστε αν τα 2.5 φορές λιγότερα ελάχιστα btus ( 4400 vs 1700 ) σημαίνει λιγότερα watts ή λιγότερο αέρα προσπαθώντας να απαντήσουμε στο ερώτημα "τι βάζω σε δωμάτιο με λίγες απώλειες" . Ένα daikin, ένα toshiba, ένα mitsubishi ή ένα κινέζικο με follow me; 

Τώρα που το διαβάζω και εγώ μπερδεύομαι.Το Mitsubishi σου δίνει τη θερμοκρασία που θέλεις πολύ πιο γρήγορα. Ο αέρας του είναι σχεδόν πάντα καυτός. Όταν το δουλεύεις στο κρύο δεν σου βγάζει υγρασία. Τα ελάχιστα στη θέρμανση είναι λίγο παραπάνω από 200 ενώ στο daikin είναι λίγο παραπάνω από 180. Για χώρους με μικρές απώλειες κάνει συνέχεια ον οφ. Σε κρεβατοκάμαρα 14 τμ με τρία μονοτουβλα εξωτερικά ντουβαρια με εξωτερική 0 και ζήτηση 18 είναι σε on off συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μπέρδεψε αυτό που λες "πιο αποδοτικό αλλά καίει περισσότερο". Πως γίνεται αυτό; Εννοείς πιο δυνατό; Επίσης πόσα ελάχιστα watts βλέπεις;

Αναρωτιόμαστε αν τα 2.5 φορές λιγότερα ελάχιστα btus ( 4400 vs 1700 ) σημαίνει λιγότερα watts ή λιγότερο αέρα προσπαθώντας να απαντήσουμε στο ερώτημα "τι βάζω σε δωμάτιο με λίγες απώλειες" . Ένα daikin, ένα toshiba, ένα mitsubishi ή ένα κινέζικο με follow me; 

Τώρα που το διαβάζω και εγώ μπερδεύομαι.Το Mitsubishi σου δίνει τη θερμοκρασία που θέλεις πολύ πιο γρήγορα. Ο αέρας του είναι σχεδόν πάντα καυτός. Όταν το δουλεύεις στο κρύο δεν σου βγάζει υγρασία. Τα ελάχιστα στη θέρμανση είναι λίγο παραπάνω από 200 ενώ στο daikin είναι λίγο παραπάνω από 180. Για χώρους με μικρές απώλειες κάνει συνέχεια ον οφ. Σε κρεβατοκάμαρα 14 τμ με τρία μονοτουβλα εξωτερικά ντουβαρια με εξωτερική 0 και ζήτηση 18 είναι σε on off συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Τώρα που το διαβάζω και εγώ μπερδεύομαι.Το Mitsubishi σου δίνει τη θερμοκρασία που θέλεις πολύ πιο γρήγορα. Ο αέρας του είναι σχεδόν πάντα καυτός. Όταν το δουλεύεις στο κρύο δεν σου βγάζει υγρασία. Τα ελάχιστα στη θέρμανση είναι λίγο παραπάνω από 200 ενώ στο daikin είναι λίγο παραπάνω από 180. Για χώρους με μικρές απώλειες κάνει συνέχεια ον οφ. Σε κρεβατοκάμαρα 14 τμ με τρία μονοτουβλα εξωτερικά ντουβαρια με εξωτερική 0 και ζήτηση 18 είναι σε on off συνέχεια .

Ποιο κάνει συνέχεια onoff; Το Daikin; Το Mitsubishi δεν κάνει; Πώς τα βλέπεις; Έχεις tapo; Αν ναι μπορείς να μας βάλεις κάποιο διάγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Βαλε μια Tapo 110

Για την ώρα είναι πάνω σε blitzwolf 

7 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Τώρα που το διαβάζω και εγώ μπερδεύομαι.Το Mitsubishi σου δίνει τη θερμοκρασία που θέλεις πολύ πιο γρήγορα. Ο αέρας του είναι σχεδόν πάντα καυτός. Όταν το δουλεύεις στο κρύο δεν σου βγάζει υγρασία. Τα ελάχιστα στη θέρμανση είναι λίγο παραπάνω από 200 ενώ στο daikin είναι λίγο παραπάνω από 180. Για χώρους με μικρές απώλειες κάνει συνέχεια ον οφ. Σε κρεβατοκάμαρα 14 τμ με τρία μονοτουβλα εξωτερικά ντουβαρια με εξωτερική 0 και ζήτηση 18 είναι σε on off συνέχεια .

Με ζήτηση 18 λογικό μου ακούγεται να έχει ον οφ...τι θερμοκρασία εσωτερική έχεις πριν βάλεις κλιματισμό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mitsubishi κάνει περισσότερα on-off από το Daikin. Έχω tapo αλλά ενώ το daikin δουλεύει αυτή την εποχή το mitsubishi συνήθως όχι. Αν πείσω την γυναίκα να ανάψει το mitsubishi θα σας ανεβάσω διαγράμματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Αν πείσω την γυναίκα να ανάψει το mitsubishi θα σας ανεβάσω διαγράμματα.

Πες της ότι είναι για το part3 του μπλα μπλα του insomnia. Θα καταλάβει 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spyros.s είπε

Περί κατανάλωσης ρεύματος από τα κλιματιστικά ο λόγος....

Πάντως ρε παίδες δεν μπορώ να ξέρω αν και πόσο θα ήταν οικονομικότερη η θέρμανση με άλλο μέσο -ακόμα και αντλία θερμότητας- σε σχέση με τα κλιματιστικά. Μέτρησα την κατανάλωση από τα ταπο και την εφαρμογή στο χαόρι από 1/10/22 έως 19/3/23 και υπολόγισα  συνολικά 810 κιλοβατώρες. Έβαλα την κιλοβατώρα στο 0,33 μπακαλιστικα για να εχω μεσα και τις περαιτερω χρεώσεις στους λογαριασμούς και βγηκε 267€! Έχω νεογέννητο στο σπίτι και κρατώ σταθερά θερμοκρασίες κοντά στο 20!!! Να προσθέσω και το κόστος του σερβις στα 3 από τα 4 μηχανήματα που είχα μέχρι πρόσφατα δηλαδή 90 ευρώ το χρόνο; 357 ευρώ για ενα σχεδόν εξάμηνο...που να το πω και να με πιστέψουν!!!  Επαναλαμβάνω λοιπόν την συμβουλή προς όλους για να την εμπεδώσουν και οι πλέον δύσπιστοι... Μονώστε τα σπίτια σας στο μέγιστο βαθμό  και μετά επιλέξτε το μέσο θέρμανσης ψύξης...θα πάρετε τα χρήματα σας πίσω όπως σας τα δίνουν τόσο καιρο οι ηλιακοί θερμοσίφωνες! Μετά να μιλήσουμε και για κλιματιστικά ή αντλίες...

( Φαντάζομαι τι θα πετύχω αν κάποια στιγμή το συνδυάσω με φωτοβολταικά στην ταρατσα...)

Ας μου συγχωρεθεί το οφτοπικ, δε θα το συνεχίσω, αλλά εδώ βλέπουμε το μέλλον, πολύ ωραίο ποστ. 810κβ κατανάλωση, αν είχες ένα σύστημα 10κβ στην οροφή σου και έμενες σε μονοκατοικία, θα είχες φέτος...τσάμπα θέρμανση (σχεδόν). Θα πλήρωνες μόνο συντηρήσεις φβ και κλιματιστικού (που είναι ήδη στην εξίσωση η δεύτερη). Τη ΔΕΗ θα την είχες για φώτα, μικροσυσκευές και τηλεόραση.

Γενικά εκεί θα πάει πιστεύω το πράγμα. Στις πόλεις, με περιορισμένο χώρο, θα αντλούμε ενέργεια από ονσορ/οφσορ ανεμογεννήτριες και φ/β για να τροφοδοτούμε πολύ αποδοτικές μορφές θέρμανσης. Στην επαρχία, με τον πλεονάζοντα χώρο, θα έχουμε είτε αυτόνομα ενεργειακά σπίτια, είτε βασιζόμενα (συμπληρωματικά ή κυρίως) σε βιομάζα, πχ ξύλα και πέλετ σε λέβητες θέρμανσης και ΖΝΧ (όταν δε θα δουλεύουν οι Ηλιακοί). Δε μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς.

Οντοπικ, πήρα τάπο και επανέρχομαι με γραφήματα on-off mitsubishi του 2010 και fujitsu του 1996, χεχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι off topic αφού είναι συμπληρωματικό στο θέμα των κλιματιστικών που πραγματευόμαστε εδώ!

Μένω σε ιδιοκτητο νεόδμητο κτιριο με isolbeton στα πατώματα  8 πόντους θερμομόνωση και ενεργειακά κουφωματα γι' αυτό και έκανα την συγκεκριμενη αναρτηση σκεπτόμενος ότι έγραψες ουσιαστικά για το μέλλον. Είμαι σίγουρος λοιπόν ότι ακόμα και παλαιότερες κατασκευές μπορούν να πετύχουν αναλογα ή και καλύτερα αποτελέσματα με ακόμα παχύτερη μόνωση και πλέον σύγχρονα υλικά με χρήση και μόνο κλιματιστικών για θερμανση διότι στην ψλυξη είναι ακόμα ευκολότερα τα πραγματα!  Τα 3 daikin που εχω είναι τα entry level daikin atxc25c και το μάλλον (;;;)  μεγαλομεσαιο haori 16! Ακόμα και αν είχα perfera ή ururu ή daisekai ή τελος πάντων τα πολύ ακριβά μηχανήματα των εταιριών  η διαφορά δεν θα ήταν τόσο μεγάλη στον χώρο μου που να αξίζει την επένδυση. Άρα θα συμπληρώσω στην ανάρτηση μου ότι καλύτερα να έχει κανείς μετρια μηχανήματα κλιματισμού και άρτια μόνωση παρά άριστα μηχανήματα σε μέτρια μονωμένο χώρο!

Τρόφη για σκέψη και συζήτηση προς υποψήφιους αγοραστές...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...