Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Noμίζω κάτι τέτοιο είχαν πει στον πατέρα μου στις αρχές των 00ς, αλλά τα θεώρησε υπερβολάρα για μια Κηφισιά που δεν είχε σχεδόν ποτέ ζέστη. Ας μην πούμε ότι πήγε 2017-2018 για να χρησιμοποιηθεί πρώτη φορά η λειτουργία θέρμανσης. 😅

Πολύ κρίμα επομένως, να χρειάζεται να πετάξεις γιαπωνέζικο κλιματιστικό του 1500ρικου που είναι επί της ουσίας καινούριο (είναι μεν 16 ετών, αλλά έχει δουλέψει συνολικά 1 χρόνο 2007-2018 και άλλον 1 μεταξύ 2019-2023). Και τι θα το αντικαταστήσει; Μια ταϊλανδέζικη πλαστικούρα. Έβλεπα ότι οι εξωτ. μονάδες ζύγιζαν 35-40 κιλά και τώρα ζυγίζουν μετά βίας 25, οι "καλύτερες". Αν δεν κάνω λάθος, μόνο σούπερ πριμιουμ σειρές των πολλών χιλιάδων κόστους, εξακολουθούν να παράγονται με σοβαρά υλικά και σε χώρες βιομηχανικής παράδοσης.

Τελοσπάντων, αυτά μας προσφέρονται, με αυτά θα πορευθούμε.

είσαι 100% σίγουρος πως δεν είναι Inverter? με R410a το βλέπω.. 

αν ναι απλά άλλαξε το και κράτα το για τυχόν αλλού, δεν χρειάζεται να το πετάξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

είσαι 100% σίγουρος πως δεν είναι Inverter? με R410a το βλέπω.. 

αν ναι απλά άλλαξε το και κράτα το για τυχόν αλλού, δεν χρειάζεται να το πετάξεις.. 

Και μένα με πονήρεψε αυτό ρε συ, αλλά καίει σα διάολος. Δηλαδή, μπουμπουνάει άνετα 18-25 κιλοβατώρες τη μέρα.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Έβλεπα ότι οι εξωτ. μονάδες ζύγιζαν 35-40 κιλά και τώρα ζυγίζουν μετά βίας 25, οι "καλύτερες". Αν δεν κάνω λάθος, μόνο σούπερ πριμιουμ σειρές των πολλών χιλιάδων κόστους, εξακολουθούν να παράγονται με σοβαρά υλικά και σε χώρες βιομηχανικής παράδοσης.

To toyotomi erai που έχω πάντως ζυγίζει 45 kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Έβλεπα ότι οι εξωτ. μονάδες ζύγιζαν 35-40 κιλά και τώρα ζυγίζουν μετά βίας 25, οι "καλύτερες". Αν δεν κάνω λάθος, μόνο σούπερ πριμιουμ σειρές των πολλών χιλιάδων κόστους, εξακολουθούν να παράγονται με σοβαρά υλικά και σε χώρες βιομηχανικής παράδοσης.

Μην λέτε τέτοια θα μας πάρουν με τις πέτρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Noμίζω κάτι τέτοιο είχαν πει στον πατέρα μου στις αρχές των 00ς, αλλά τα θεώρησε υπερβολάρα για μια Κηφισιά που δεν είχε σχεδόν ποτέ ζέστη. Ας μην πούμε ότι πήγε 2017-2018 για να χρησιμοποιηθεί πρώτη φορά η λειτουργία θέρμανσης. 😅

Πολύ κρίμα επομένως, να χρειάζεται να πετάξεις γιαπωνέζικο κλιματιστικό του 1500ρικου που είναι επί της ουσίας καινούριο (είναι μεν 16 ετών, αλλά έχει δουλέψει συνολικά 1 χρόνο 2007-2018 και άλλον 1 μεταξύ 2019-2023). Και τι θα το αντικαταστήσει; Μια ταϊλανδέζικη πλαστικούρα. Έβλεπα ότι οι εξωτ. μονάδες ζύγιζαν 35-40 κιλά και τώρα ζυγίζουν μετά βίας 25, οι "καλύτερες". Αν δεν κάνω λάθος, μόνο σούπερ πριμιουμ σειρές των πολλών χιλιάδων κόστους, εξακολουθούν να παράγονται με σοβαρά υλικά και σε χώρες βιομηχανικής παράδοσης.

Τελοσπάντων, αυτά μας προσφέρονται, με αυτά θα πορευθούμε.

Δεν ισχύει ότι βάρος=απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Και μένα με πονήρεψε αυτό ρε συ, αλλά καίει σα διάολος. Δηλαδή, μπουμπουνάει άνετα 18-25 κιλοβατώρες τη μέρα.

Αυτό έχει να κάνει με τις εκάστοτε εξωτερικές συνθήκες την ζήτηση σε θερμοκρασία την διάταξη των χωρών που καλείται να καλυψει και βεβαια το είδος του προγραμματισμού που έχει ανά βαθμίδων εξωτερικών θερμοκρασιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Και μένα με πονήρεψε αυτό ρε συ, αλλά καίει σα διάολος. Δηλαδή, μπουμπουνάει άνετα 18-25 κιλοβατώρες τη μέρα.

Παλιό

EER: 3.21 W/W

COP: 3.67 W/W

SRK50ZS-W

EER: 3.70 W/W

COP: 3.72 W/W

Όπως βλέπεις, το νέο heavy δεν είναι και τόσο πιο αποδοτικό (αν και το παιχνίδι παίζεται στα scop, seer όπου εκεί δεν έχουμε στοιχεία για το παλιό).

Επειδή η κατανάλωση που αναφέρεις για τις απώλειες που λες είναι για μένα υψηλή, ίσως να άξιζε η διερεύνηση των αιτιών (ασυντήρητο μηχάνημα, μη ορθή χρήση πχ διακοπτόμενη λειτουργία κτλ). Θα βοηθούσε και η τοποθέτηση ενός μετρητή κατανάλωσης με διάγραμμα τύπου tapo p110.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ισχύει ότι βάρος=απόδοση.

Υπονοώ βάρος = αξιοπιστία, όχι απόδοση. Δηλαδή, νομίζω είναι εύλογη υπόθεση να πιστεύεις ότι μια μονάδα με περίβλημα ανοξείδωτο ατσάλι θα κρατήσει περισσότερο από μία πλαστική. Ή το ότι μοτέρ με τέτοια υλικά θα κρατήσει περισσότερο από αλουμινένιο κλπ.

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Παλιό

EER: 3.21 W/W

COP: 3.67 W/W

SRK50ZS-W

EER: 3.70 W/W

COP: 3.72 W/W

Όπως βλέπεις, το νέο heavy δεν είναι και τόσο πιο αποδοτικό (αν και το παιχνίδι παίζεται στα scop, seer όπου εκεί δεν έχουμε στοιχεία για το παλιό).

Επειδή η κατανάλωση που αναφέρεις για τις απώλειες που λες είναι για μένα υψηλή, ίσως να άξιζε η διερεύνηση των αιτιών (ασυντήρητο μηχάνημα, μη ορθή χρήση πχ διακοπτόμενη λειτουργία κτλ). Θα βοηθούσε και η τοποθέτηση ενός μετρητή κατανάλωσης με διάγραμμα τύπου tapo p110.

 

Κοίτα, όταν το είχα τσεκάρει πέρσι, έβλεπα να ξεκινάει από 1600 βατ και να πιάνει και 1900 και 2000 μετά από 2-3 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Μετά από 24 ώρες, επειδή δεν έχω καταγραφικό, αλλά το απλό βύσμα της μπλιτζγουλφ που έχω δει και προηγουμένως στο τόπικ, είχε φάει 16 κβ! Φαντάσου ότι φέτος με την πτώση τιμής του πετρελαίου πάλι δεν το ξανανάψαμε, αλλά όταν έκανε χιόνι, είπαμε να το ανάψουμε ένα βράδυ. Έφαγε 7κβ σε 9 ώρες! Βέβαια, είχε να ανάψει από το καλοκαίρι.

Φταίει βέβαια που το εν λόγω σαλόνι είναι κατ' εξοχήν βορεινό, 300μ υψόμετρο κι έχει μια γιγάντια συρόμενη πόρτα εξόδου σε βεράντα, η οποία παρότι καλούτσικα μονωμένη και με διπλά τζάμια, δεν είναι μία σύγχρονη γιγάντια μπαλκονόπορτα.

Το 19άρι αυτού του χώρου, θέλει κόπο να το πάει στο 22 και να το κρατήσει το εν λόγω κλιματιστικό.

Βέβαια, πιθανολογώ ότι χρειάζεται κι ένα σοβαρότερο σέρβις. Κάθε 6 μήνες του κάνουμε εμείς καθαρισμό και κάθε χρόνο έρχεται συνεργείο συντήρησης, αλλά κάνει χαζομαρούλες, δεν πειράζει ιδιαίτερα το κύκλωμα. Είναι αίσθησή μου ότι η απόδοσή του έχει πέσει, ιδίως σε ψύξη, που χρησιμοποιείται και πολύ περισσότερο. Όταν πρωτομπήκε δε μπορούσες να κάτσεις από κάτω, έβγαζε ψύχος. Τώρα μέτρια πράγματα, βγάζει κρύο ανεκτό, ακόμα κι αν είσαι από κάτω.  Σώζεται, ή είναι μία φθίνουσα πορεία που αναμένει κανείς από μηχάνημα 16 ετών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Προφανώς υπάρχουν και τεράστιες απώλειες για να έχει τέτοια κατανάλωση.

Έχουμε δει και εδώ περιστατικά με μεγάλες μπαλκονόπορτες να στέλνουν στα όριά τους τα μηχανήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Υπονοώ βάρος = αξιοπιστία, όχι απόδοση. Δηλαδή, νομίζω είναι εύλογη υπόθεση να πιστεύεις ότι μια μονάδα με περίβλημα ανοξείδωτο ατσάλι θα κρατήσει περισσότερο από μία πλαστική. Ή το ότι μοτέρ με τέτοια υλικά θα κρατήσει περισσότερο από αλουμινένιο κλπ.

 

Κοίτα, όταν το είχα τσεκάρει πέρσι, έβλεπα να ξεκινάει από 1600 βατ και να πιάνει και 1900 και 2000 μετά από 2-3 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Μετά από 24 ώρες, επειδή δεν έχω καταγραφικό, αλλά το απλό βύσμα της μπλιτζγουλφ που έχω δει και προηγουμένως στο τόπικ, είχε φάει 16 κβ! Φαντάσου ότι φέτος με την πτώση τιμής του πετρελαίου πάλι δεν το ξανανάψαμε, αλλά όταν έκανε χιόνι, είπαμε να το ανάψουμε ένα βράδυ. Έφαγε 7κβ σε 9 ώρες! Βέβαια, είχε να ανάψει από το καλοκαίρι.

Φταίει βέβαια που το εν λόγω σαλόνι είναι κατ' εξοχήν βορεινό, 300μ υψόμετρο κι έχει μια γιγάντια συρόμενη πόρτα εξόδου σε βεράντα, η οποία παρότι καλούτσικα μονωμένη και με διπλά τζάμια, δεν είναι μία σύγχρονη γιγάντια μπαλκονόπορτα.

Το 19άρι αυτού του χώρου, θέλει κόπο να το πάει στο 22 και να το κρατήσει το εν λόγω κλιματιστικό.

Βέβαια, πιθανολογώ ότι χρειάζεται κι ένα σοβαρότερο σέρβις. Κάθε 6 μήνες του κάνουμε εμείς καθαρισμό και κάθε χρόνο έρχεται συνεργείο συντήρησης, αλλά κάνει χαζομαρούλες, δεν πειράζει ιδιαίτερα το κύκλωμα. Είναι αίσθησή μου ότι η απόδοσή του έχει πέσει, ιδίως σε ψύξη, που χρησιμοποιείται και πολύ περισσότερο. Όταν πρωτομπήκε δε μπορούσες να κάτσεις από κάτω, έβγαζε ψύχος. Τώρα μέτρια πράγματα, βγάζει κρύο ανεκτό, ακόμα κι αν είσαι από κάτω.  Σώζεται, ή είναι μία φθίνουσα πορεία που αναμένει κανείς από μηχάνημα 16 ετών;

Αν καθαριστεί και ελεχθεί το κύκλωμα με ζυγαριά για τη σωστή ποσότητα φρέον, δεν έχει λόγω να μη λειτουργεί όπως πρώτα.

Έτσι όπως τα λες πάντως, δεν μου φαίνεται τελικά παράλογη η κατανάλωση. 7KWh σε 9ώρες είναι 780W . Για κλιματιστικό που δουλεύει διακοπτόμενα δεν είναι άσχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^Προφανώς υπάρχουν και τεράστιες απώλειες για να έχει τέτοια κατανάλωση.

Έχουμε δει και εδώ περιστατικά με μεγάλες μπαλκονόπορτες να στέλνουν στα όριά τους τα μηχανήματα 

Κι εγώ μυρίζομαι ότι η πόρτα κάνει το μεγαλύτερο μέρος της ζημιάς. Το δεύτερο μικρότερο, το κάνει η ίδια η θέση του σπιτιού και του εν λόγω χώρου. Το τρίτο είναι θεωρώ που δεν υπάρχει τρόπος να απομονώσεις αυτό το σαλόνι από ένα μικρό χωλ, το οποίο σημαίνει ότι θες - δε θες, θα διαρρέει από ένα άνοιγμα ο αέρας σε άλλα 8-10 τμ, πέραν των 30 του σαλονιού.

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν καθαριστεί και ελεχθεί το κύκλωμα με ζυγαριά για τη σωστή ποσότητα φρέον, δεν έχει λόγω να μη λειτουργεί όπως πρώτα.

Έτσι όπως τα λες πάντως, δεν μου φαίνεται τελικά παράλογη η κατανάλωση. 7KWh σε 9ώρες είναι 780W . Για κλιματιστικό που δουλεύει διακοπτόμενα δεν είναι άσχημα.

7,43 σύμφωνα με το μετρητή και οι 9 ώρες μπορεί να ήταν και 8. Δεν το θυμάμαι με ακρίβεια. Εξαρτάται πότε πήγε ο τελευταίος για ύπνο και πότε ξύπνησε ο πρώτος.

Άρα το συμπέρασμα, είναι πως πρέπει να βρω έναν μερακλή συντηρητή, να μην έρθει να μου ψεκάσει και χαϊδέψει απλώς το μηχάνημα. Είναι πολύ κοστοβόρος διαδικασία αυτή του ζυγίσματος και του αδειάσματος; Αν είναι να κοστίσει 50 πχ, μια χαρά. Άμα πάμε στα 100+ , ας αρχίσει να γεμίζει η μπάνκα για ένα yukai. Ευπρόσδεκτες προτάσεις αξιόπιστου συνεργείου και από πμ, ως τώρα πηγαίναμε στα τυφλά από ιντερνετ.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η ισχύ του μεταβάλλεται μήπως είναι τελικά Inverter και δεν το ήξερες;

είμαστε σίγουροι πως δεν είναι inverter?

αν δεν είναι, τότε θα καίει περίπου 1.700W συνεχώς, χωρίς ανέβα κατέβα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

αν η ισχύ του μεταβάλλεται μήπως είναι τελικά Inverter και δεν το ήξερες;

είμαστε σίγουροι πως δεν είναι inverter?

αν δεν είναι, τότε θα καίει περίπου 1.700W συνεχώς, χωρίς ανέβα κατέβα.. 

Αν ήταν ινβέρτερ θα έπεφτε κι όλας, αυτό μόνο ανεβαίνει. xD

TΟ ανάβεις με 1600 και το βρίσκεις στα 1800 και στα 2000 μετά από 1-2 ώρες, ενώ αν είναι να πέσει, πέφτει στα 30-40, που σημαίνει κλείνει ο συμπιεστής κι ανάβουν μόνο λαμπάκια και ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά όντως δεν είναι δυστυχώς.., μπορείς αν θες να το αλλάξεις, άσε το σε μια άκρη και βλέπεις.., δεν χρειάζεται ντε και καλά να το πετάξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...