Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σίγουρα δεν είναι inverter; Αν όχι, πεταμήδι.

Kλίνω πως δεν είναι.

Κοίτα, αν θερμαινόμουν μόνο με κλίμα, ή αν έμενα σε περιοχή που το χρειάζομαι αναμμένο όλο το καλοκαίρι, δεν το συζητώ. Δε θα έκανα καν την ερώτηση. Απλά, επειδή το κλιματιστικό είναι σαν καινούριο, δεν έχει καν κιτρινίσει, και ανάβει 200 ώρες το χειμώνα και 150-200 το καλοκαίρι (με εξαίρεση του 21 που παίζει να άναψε το διπλάσιο), θα κάνει να αποσβεστεί 800 χρόνια.

Δηλ. αυτή τη στιγμή η χρήση του μου κοστίζει στο χειρότερο σενάριο 150-200 ευρώ το χρόνο, το να αρχίσει να μου κοστίζει 80-100 (θέλω κλιματιστικό με δείκτη απόδοσης θέρμανσης και ψύξης στο 7+ γι' αυτό) σημαίνει απόσβεση σε 7-8 χρόνια μίνιμουμ. Θα μου πεις, ευλόγως, κάτσε καλά, σε 8 χρόνια δε θα βρίσκεις πετρέλαιο για τον καυστήρα, αλλά το ρεύμα ελέω ΑΠΕ και αύξησης αποτελεσματικότητας των κλιματιστικών, θα είναι συμφέρουσα λύση.

Αλλά προς το παρόν, επειδή το στατους κβο ζωής δύο ανθρώπων 55 ετών (που είναι οι κύριοι κάτοικοι, εγώ πλέον μένω εκεί 2-3 μήνες το χρόνο) είναι συγκεκριμένο, ας πούμε ότι δεν το έχω τόσο εύκολο το "πεταμήδι" και την αλλαγή προσανατολισμού θέρμανσης για όλο το σπίτι.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή εβδομάδα,

είμαι προς αναζήτηση ενός οικονομικού κλιματιστικού για ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περί τα 30τμ.

Βλέπω το Tesla TA36FFUL-1232IAW 12άρι. Έχει κάποιος feedback από το συγκεκριμένο κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Το κόστος συντήρησης ενός κλιματιστικού τοίχου (οικιακού τύπου) 24.000btu, ανέρχεται στο ποσό των €30 + ΦΠΑ η απλή συντήρηση και €45 + ΦΠΑ ο εξειδικευμένος βιολογικός καθαρισμός. Επίσης η αντικατάσταση των φίλτρων ενεργού άνθρακα ανέρχεται στο ποσό των €20 το ζευγάρι.

Τί εννοει οταν λεει εξειδικευμενος βιολογικος καθαρισμος; Γενικα, τις τιμες, πως τις βλεπετε; Φιλτρα ανθρακα καθε ποτε αλλαζουμε; 

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Τί εννοει οταν λεει εξειδικευμενος βιολογικος καθαρισμος; Γενικα, τις τιμες, πως τις βλεπετε; Φιλτρα ανθρακα καθε ποτε αλλαζουμε; 

Εμένα όλα αυτά μου βαράνε καμπανάκια μούφας. Είναι σαν να λες "θεσπέσια σαλάτα, με ολοκόκκινες ντομάτες από το κήπο της Ελληνικής γης, με καταπράσινα χλωρά αγγουράκια και παρθένο ελαιόλαδο"  .

Προσωπικά ρώτησα δεξιά/αριστερά, μου συνέστησαν έναν ψυκτικό, βγήκε γαμάτος και από τότε εκεί καρφί.

2 ώρες πριν, c00leR_kInG είπε

Καλή εβδομάδα,

είμαι προς αναζήτηση ενός οικονομικού κλιματιστικού για ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα περί τα 30τμ.

Βλέπω το Tesla TA36FFUL-1232IAW 12άρι. Έχει κάποιος feedback από το συγκεκριμένο κλιματιστικό;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

@MikhailBakurin, @Kozanitis1

όντως είναι onoff http://superclima.gr/wp-content/uploads/2013/01/ecolution_gr.pdf

image.png.30c0e7e593ba347575547f8b40cbb837.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2023 στις 8:24 ΜΜ, foler79 είπε

Καλησπέρα 

Θέλω να βάλω μετρητή κατανάλωσης σε γραμμή από 12αρι κλιματιστικο αν είναι δυνατόν με διάγραμμα κατανάλωσης , όχι μόνο στιγμιαίας και 24ωρου . Έχω τα tapo αλλά το συγκεκριμένο δεν έχει πρόσβαση σε μπριζα...

https://www.e-shop.gr/sonoff-dualr3-dual-relay-wi-fi-switch-with-power-metering-p-PER.941901?utm_campaign=newsletter230317&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-smart+home&utm_content=1.3-sonoff+dualr3+dual+relay+wi+fi+switch+with+power+metering&offer=OFFER2316&d=230403

Αυτό κάνει ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό https://www.skroutz.gr/s/39577301/Sonoff-POW-Origin-R3-16A-Κιλοβατοωρόμετρο-Ηλεκτρολογικού-Πίνακα-POWR316.html

Έχω δύο από αυτά και είναι μια χαρά! 

Βγάζει μέσο όρο ώρας όμως οπότε δεν θα δεις τα defrost ή τα πικς που θα έβλεπες με ταπο. 

Βέβαια τα έβαλα με την προϋπόθεση ότι θα βάλω κάποια στιγμή HA,όπου εκεί θα παίρνω πιο αναλυτικα τα διαστήματα. 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2023 στις 3:15 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

Για το ρεύμα οκ, έχω καλό πακέτο (μέχρι Νοεμ. 2023)

Το 22αρι που λες είναι μέρα-νύχτα 24/7 στους 24 ρυθμισμένο (άντε κάνα ζεστό βράδυ να κατέβει στους 23), με θερμοκρασία 22 στο χώρο του και ένα με ενάμισι βαθμό κάτω στα Υ/Δ, 20.5-21 δηλαδή.

Μένουμε σε διώροφη "πολυκατοικία" οροφοδιαμερισμάτων, όπου είμαστε στον πάνω-πάνω όροφο, γύρω γύρω ΔΕΝ υπάρχει επαφή με άλλα κτίσματα, μόνωση πλάκας 5εκ και οι τοίχοι αυτό το άσπρο φελιζολ των 2-3εκ που έβαζαν πριν το 1990 (πάλι καλά που μπήκε), όπου το πάτωμα είναι λευκό μάρμαρο (παγωμένο δηλαδή) και οι από κάτω ΔΕΝ ανάβουν ποτέ θέρμανση (εκτός 5-10 μέρες που έχει πολύ κρύο όλο το χειμώνα για λίγες ώρες), ο λέβητας κοινός για εμάς και τους κάτω, άψογα συντηρημένος και τοποθετημένος, αλλά εκείνοι δεν τον χρησιμοποιούν ΠΟΤΕ, οπότε μέχρι πέρσι μόνο "εμείς" τον ανάβαμε..

Αν το δουλεύεις 24/7 (ειδικά σε ανεβασμένες θερμοκρασίες τύπου 22+, είναι το ίδιο με το να άναβες καλοριφέρ, για να σου δώσω να καταλάβεις, το πρωί που σηκωνόμαστε καθόμαστε με το "βρακί και τη φανέλα" στο σαλόνι και δεν κρυώνουμε.., αυτό είναι για εμένα "ποιότητα" ζωής, ειδικά αν από τα 200+ ευρώ το μήνα πετρέλαιο πήγαμε στα 40 (ένας καφές τη μέρα από έξω)

Κέλυφος 7αρι και επισης 7αρι στη ταρατσα απο πανω μου προ 3ετιας,  κάθε χειμώνα για 3/4/ μηνες ενα inventor premium 24αρι 24/7 χωρις κλεισμο απο εμενα σε σαλονι-χωλ-κουζινα  με ζητουμενη 22 σταθερα (αντε που και που 23 οταν κρυωσει η γυναικα)  -  και σταθερα του υπνοδωματιου το 12αρι  στους 19 - μηνιαια αύξηση ρεύματος για αυτούς τους μήνες με το ζόρι 3-40€ /μήνα . Από κάτω η πεθερά χωρίς μόνωση με καλοριφέρ 500/το μήνα και το σπιτι παραμένει κρύο. κατασκευή του 78 το σπίτι. οπότε ναι , με σωστή μόνωση το καλοριφέρ πάει προς κατάργηση. Το καλοριφέρ όταν υπάρχει μόνωση , όσο και αν πέσουν οι τιμές δεν συμφέρει σε σχέση με τον κλιματισμό.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Κέλυφος 7αρι και επισης 7αρι στη ταρατσα απο πανω μου προ 3ετιας,  κάθε χειμώνα για 3/4/ μηνες ενα inventor premium 24αρι 24/7 χωρις κλεισμο απο εμενα σε σαλονι-χωλ-κουζινα  με ζητουμενη 22 σταθερα (αντε που και που 23 οταν κρυωσει η γυναικα)  -  και σταθερα του υπνοδωματιου το 12αρι  στους 19 - μηνιαια αύξηση ρεύματος για αυτούς τους μήνες με το ζόρι 3-40€ /μήνα . Από κάτω η πεθερά χωρίς μόνωση με καλοριφέρ 500/το μήνα και το σπιτι παραμένει κρύο. κατασκευή του 78 το σπίτι. οπότε ναι , με σωστή μόνωση το καλοριφέρ πάει προς κατάργηση. Το καλοριφέρ όταν υπάρχει μόνωση , όσο και αν πέσουν οι τιμές δεν συμφέρει σε σχέση με τον κλιματισμό.

Αν υπάρχει όμως ηλιακή υποβοήθηση στο σύστημα των καλοριφέρ θα είναι μια καλή εξίσωση προς λύση! Θα ήταν καλό να είχαμε μια γνώμη από κάποιον που το λειτουργεί έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panos1987 είπε

Αν υπάρχει όμως ηλιακή υποβοήθηση στο σύστημα των καλοριφέρ θα είναι μια καλή εξίσωση προς λύση! Θα ήταν καλό να είχαμε μια γνώμη από κάποιον που το λειτουργεί έτσι. 

Μην ξεχνάς τον παράγοντα "αποσβεση". Αυτή τη στιγμή εαν βάλω φωτοβολταικα δεν προκειται να τα κανω αποσβεση ποτε. Ενω το κελυφος θα το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μην ξεχνάς τον παράγοντα "αποσβεση". Αυτή τη στιγμή εαν βάλω φωτοβολταικα δεν προκειται να τα κανω αποσβεση ποτε. Ενω το κελυφος θα το κανω.

Σίγουρα!

Το σωστό αυτό είναι!!! 

Πρώτα ελαχιστοποιουμε τις απώλειες και μετά βρίσκουμε πως θα τις καλύψουμε!!! 

Πάντως και τα φωτοβολταϊκά " πρίζας" έχουν απόσβεση από την πρώτη στιγμή. 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εμένα όλα αυτά μου βαράνε καμπανάκια μούφας. Είναι σαν να λες "θεσπέσια σαλάτα, με ολοκόκκινες ντομάτες από το κήπο της Ελληνικής γης, με καταπράσινα χλωρά αγγουράκια και παρθένο ελαιόλαδο"  .

 

 

 

Ποιον ψυκτικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Για δωμάτιο με λίγες απώλειες το προτιμάμε σε σχέση με ένα arata η ftxc?

Για το MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ-BT25VG

Θεωρητικά ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, marioboni είπε

Για δωμάτιο με λίγες απώλειες το προτιμάμε σε σχέση με ένα arata η ftxc?

Για το MITSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ-BT25VG

Έχω ένα atxc και ένα bt25vg. Το mitsubishi είναι πιο αθόρυβο και πιο αποδοτικό αλλά καίει λίγο περισσότερο. Επίσης έχει καλύτερη αίσθηση ζέστης ή κρύου. Αν ήταν στην ίδια τιμή θα το προτιμούσα.

Επεξ/σία από panosss567
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί κατανάλωσης ρεύματος από τα κλιματιστικά ο λόγος....

Πάντως ρε παίδες δεν μπορώ να ξέρω αν και πόσο θα ήταν οικονομικότερη η θέρμανση με άλλο μέσο -ακόμα και αντλία θερμότητας- σε σχέση με τα κλιματιστικά. Μέτρησα την κατανάλωση από τα ταπο και την εφαρμογή στο χαόρι από 1/10/22 έως 19/3/23 και υπολόγισα  συνολικά 810 κιλοβατώρες. Έβαλα την κιλοβατώρα στο 0,33 μπακαλιστικα για να εχω μεσα και τις περαιτερω χρεώσεις στους λογαριασμούς και βγηκε 267€! Έχω νεογέννητο στο σπίτι και κρατώ σταθερά θερμοκρασίες κοντά στο 20!!! Να προσθέσω και το κόστος του σερβις στα 3 από τα 4 μηχανήματα που είχα μέχρι πρόσφατα δηλαδή 90 ευρώ το χρόνο; 357 ευρώ για ενα σχεδόν εξάμηνο...που να το πω και να με πιστέψουν!!!  Επαναλαμβάνω λοιπόν την συμβουλή προς όλους για να την εμπεδώσουν και οι πλέον δύσπιστοι... Μονώστε τα σπίτια σας στο μέγιστο βαθμό  και μετά επιλέξτε το μέσο θέρμανσης ψύξης...θα πάρετε τα χρήματα σας πίσω όπως σας τα δίνουν τόσο καιρο οι ηλιακοί θερμοσίφωνες! Μετά να μιλήσουμε και για κλιματιστικά ή αντλίες...

( Φαντάζομαι τι θα πετύχω αν κάποια στιγμή το συνδυάσω με φωτοβολταικά στην ταρατσα...)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Έχω ένα atxc και ένα bt25vg. Το mitsubishi είναι πιο αθόρυβο και πιο αποδοτικό αλλά καίει λίγο περισσότερο. Επίσης έχει καλύτερη αίσθηση ζέστης ή κρύου. Αν ήταν στην ίδια τιμή θα το προτιμούσα.

Με μπέρδεψε αυτό που λες "πιο αποδοτικό αλλά καίει περισσότερο". Πως γίνεται αυτό; Εννοείς πιο δυνατό; Επίσης πόσα ελάχιστα watts βλέπεις;

Αναρωτιόμαστε αν τα 2.5 φορές λιγότερα ελάχιστα btus ( 4400 vs 1700 ) σημαίνει λιγότερα watts ή λιγότερο αέρα προσπαθώντας να απαντήσουμε στο ερώτημα "τι βάζω σε δωμάτιο με λίγες απώλειες" . Ένα daikin, ένα toshiba, ένα mitsubishi ή ένα κινέζικο με follow me; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...