Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , έχω στην κατοχή μου ένα Daikin Siesta 22.000btu σε χώρο 40τμ περίπου (σαλόνι) και σήμερα πήρα μια έξυπνη πρίζα να το "μετρήσω".

Το έθεσα σε λειτουργία στις 16:11 και το έκλεισα στις 17:11 έτσι για να είναι εύκολος ο υπολογισμός.

"Έκαψε" 0.85 της κιλοβατώρας (παραθέτω φωτογραφίες) με τους ανεμιστήρες σε χαμηλή στάθμη.

Πως είναι; Τι λένε οι γνώστες;

Σημερινη εξωτερική θερμοκρασία 13 βαθμούς έπειτα από βροχή  , 28 στο τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού.

66CE3FA3-7C9A-40AD-9E5A-99F264A0FE15.jpeg

6A0E837C-56AD-4097-A153-773810CC9FCB.jpeg

Επεξ/σία από MontzOlee
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα , έχω στην κατοχή μου ένα Daikin Siesta 22.000btu σε χώρο 40τμ περίπου (σαλόνι) και σήμερα πήρα μια έξυπνη πρίζα να το "μετρήσω".

Το έθεσα σε λειτουργία στις 16:11 και το έκλεισα στις 17:11 έτσι για να είναι εύκολος ο υπολογισμός.

"Έκαψε" 0.85 της κιλοβατώρας (παραθέτω φωτογραφίες) με τους ανεμιστήρες σε χαμηλή στάθμη.

Πως είναι; Τι λένε οι γνώστες;

Σημερινη εξωτερική θερμοκρασία 13 βαθμούς έπειτα από βροχή  , 28 στο τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού.

66CE3FA3-7C9A-40AD-9E5A-99F264A0FE15.jpeg

6A0E837C-56AD-4097-A153-773810CC9FCB.jpeg

Mα τι συμπερασμα να βγαλει κανεις με μια ωρα δοκιμη; για ινβερτερ μιλαμε! Θα πρεπει να το αφησεις αρκετες ωρες ανοιχτο οχι μονο  να πιασει επιθυμητη αλλα να δουλεψει σωστα ο προγραμματισμος του..ωπα.. τωρα το ειδα με επιθυμητη στο χωρο 28;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Mα τι συμπερασμα να βγαλει κανεις με μια ωρα δοκιμη; για ινβερτερ μιλαμε! Θα πρεπει να το αφησεις αρκετες ωρες ανοιχτο οχι μονο  να πιασει επιθυμητη αλλα να δουλεψει σωστα ο προγραμματισμος του..ωπα.. τωρα το ειδα με επιθυμητη στο χωρο 28;;;

οκ δεν ηξερα αρα αυριο θα το αφησω περισσοτερο.

28 το εβαλα ναι , ειναι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

οκ δεν ηξερα αρα αυριο θα το αφησω περισσοτερο.

28 το εβαλα ναι , ειναι λαθος?

Βάλε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και την περσίδα να κοιτάει κάτω, όταν το δουλεύεις θέρμανση..

Αν έχεις τον ανεμιστήρα στο χαμηλό, τότε δεν δίνει "γκάζια", δουλεύει χαμηλά..

Με το που το ανάψεις, βάλε το και στο 30 αν θες για κάνα μισάωρο.., μετά κατέβασε το στην θερμοκρασία που θες (πχ 22-23)

Ιδανικά το βάζεις στη θερμοκρασία που θες και το λειτουργείς 24/7, χωρίς να το κλείνεις καθόλου, πχ το ανάβεις τον Οκτώβρη και το σβήνεις Απρίλη

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα , έχω στην κατοχή μου ένα Daikin Siesta 22.000btu σε χώρο 40τμ περίπου (σαλόνι) και σήμερα πήρα μια έξυπνη πρίζα να το "μετρήσω".

Το έθεσα σε λειτουργία στις 16:11 και το έκλεισα στις 17:11 έτσι για να είναι εύκολος ο υπολογισμός.

"Έκαψε" 0.85 της κιλοβατώρας (παραθέτω φωτογραφίες) με τους ανεμιστήρες σε χαμηλή στάθμη.

Πως είναι; Τι λένε οι γνώστες;

Σημερινη εξωτερική θερμοκρασία 13 βαθμούς έπειτα από βροχή  , 28 στο τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού.

66CE3FA3-7C9A-40AD-9E5A-99F264A0FE15.jpeg

6A0E837C-56AD-4097-A153-773810CC9FCB.jpeg

Πιο λάθος χρήση πεθαίνεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Βάλε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και την περσίδα να κοιτάει κάτω, όταν το δουλεύεις θέρμανση..

Αν έχεις τον ανεμιστήρα στο χαμηλό, τότε δεν δίνει "γκάζια", δουλεύει χαμηλά..

Με το που το ανάψεις, βάλε το και στο 30 αν θες για κάνα μισάωρο.., μετά κατέβασε το στην θερμοκρασία που θες (πχ 22-23)

Ιδανικά το βάζεις στη θερμοκρασία που θες και το λειτουργείς 24/7, χωρίς να το κλείνεις καθόλου, πχ το ανάβεις τον Οκτώβρη και το σβήνεις Απρίλη

μα δεν ηθελα γκαζια απλα να σπασει λιγο το ''κρυο'' και να το τσεκαρω.

παντως ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες , θα τις κανω.. δηλαδη αυτα τα καινουργια κλιματιστικα δουλευουν σαν αντλιες θερμοτητας 24/7?

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιο λάθος χρήση πεθαίνεις...

χαχαχαχ τοσο πολυ ?  νεος ειμαι ρε συ , τι να κανω 

Δεν ειχα ποτέ ξανα καλο κλιματιστικο που να ξερω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

μα δεν ηθελα γκαζια απλα να σπασει λιγο το ''κρυο'' και να το τσεκαρω.

παντως ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες , θα τις κανω.. δηλαδη αυτα τα καινουργια κλιματιστικα δουλευουν σαν αντλιες θερμοτητας 24/7?

Το κλιματιστικό είναι ένας τύπος αντλίας θερμότητας, συγκεκριμένα αέρος-αέρος, διαιρούμενη (air to air, split type)

Δοκίμασε αν θες να το αφήσεις όλη νύκτα στη θερμοκρασία που θες, να δεις το πρωί πως θα είναι ο χώρος (από θερμική άνεση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθετήθηκε εχθές το yukai 18000. Άψογο το συνεργείο που συνεργάζονται με το πρακτικερ. Σωλήνες αντλία κενού όλα κομπλέ. Αθόρυβο μέσα και έξω. Πάω να αγοράσω tapo p110 και επανέρχομαι για δοκιμές. 

20230322_103810.jpg

20230322_103740.jpg

20230322_103717.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, notist είπε

Τοποθετήθηκε εχθές το yukai 18000. Άψογο το συνεργείο που συνεργάζονται με το πρακτικερ. Σωλήνες αντλία κενού όλα κομπλέ. Αθόρυβο μέσα και έξω. Πάω να αγοράσω tapo p110 και επανέρχομαι για δοκιμές. 

20230322_103810.jpg

20230322_103740.jpg

20230322_103717.jpg

Καλοδουλευτο!

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι αυτό το μαύρο που έρχεται από ψηλά;

2. Δεν βόλευε να μπει στο πλάι ώστε να είναι πιο ελεύθερη η βρύση ή δεν θέλατε να χαλάσετε τη ζωγραφιά; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλοδουλευτο!

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι αυτό το μαύρο που έρχεται από ψηλά;

2. Δεν βόλευε να μπει στο πλάι ώστε να είναι πιο ελεύθερη η βρύση ή δεν θέλατε να χαλάσετε τη ζωγραφιά; 😅

Ευχαριστώ. 1)Το μαύρο είναι σωλήνας αυτόματου ποτίσματος για τις γλάστρες. 2) Και το συνεργείο το πρότεινε αλλά πέσανε γυναίκα και κόρη που είχε κάνει τις ζωγραφιές μικρή, και είπαν άκυρο χαχαχα. Ηταν και έτοιμο το κανάλι από το προηγούμενο κλιματιστικό και έμεινε εκεί τελικά. 

Πήρα την tapo p110 την σύνδεσα. Μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω αυτά. Τι πρέπει να κάνω? Το έχω βάλει στους 23 βαθμούς. 

Screenshot_20230322_132615_Tapo.jpg

Screenshot_20230322_132624_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ εγγραφή το atxc25c στο stand by me.

Μένει να επιλέξω πακέτο υποστήριξης. Σκέφτομαι μάλλον για την απλή επέκταση εγγύησης να πάω επειδή το πακέτο με την ετήσια συντήρηση ουσιαστικά χρεώνει 55€ τη κάθε συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Πήρα την tapo p110 την σύνδεσα. Μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω αυτά. Τι πρέπει να κάνω? Το έχω βάλει στους 23 βαθμούς.

Αν θέλεις να δεις διάγραμμα, πατάς εκεί που λέει "ενέργεια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος πρόσφατο γράφημα από το 12άρι yukai, να συγκρίνω;

12άρι fujitsu ASY12RSE του 1996 δοκιμάστηκε εδώ και 24 ώρες με τάπο. Θερμοκρασία εξωτερική πέριξ των 11-17 (για πολύ λίγο, καθώς έβρεξε).

Ζήτηση 21, μετά 20, μετά 19. Θερμοκρασία χώρου 23, 22, 21,5 αντίστοιχα , 2-3 ώρες μετά από κάθε ρύθμιση.

Κατανάλωση 0,5kw / ώρα στη ρύθμιση 21, 0,45 στη ρύθμιση 20 και 0,40 στη ρύθμιση 19 (με την οποία έχω να προσθέσω ότι είμαι μια χαρά ευχαριστημένος, το να έχεις 23άρι στο σπίτι το θεωρώ υπερβολή, κυκλοφορώ και με 21-22 βαθμούς με κοντομάνικο απροβλημάτιστα).

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...