Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php
ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις την σπατάλη και στη χρήση αλλα και στο κόστος αγοράς είναι να ξέρεις τις απωλειες του χώρου , μόνο και μόνο τότε θα επιλέξεις μηχάνημα που θα είναι οικονομικό

Tο ψάχνω εδώ και καιρό , ευχαριστώ για την πληροφορία!

Το βασικό ζήτημα που δεν έχω καταλάβει, είναι ο λόγος μεταξύ btu του κλιματιστικού, σε σχέση με το "γλυκό σημείο" στο οποίο μπαίνει σε χαμηλά βατ, διατηρώντας θερμοκρασία στο χώρο παράλληλα. Δηλαδή, είναι καλύτερα (ως προς τη θέρμανση) να υπο-διαστασιολογήσουμε, βάζοντας ένα yukai ''10άρι'' σε χώρο που θέλει 14-15000 btu, με μικρές απώλειες (διπλά τζάμια και μόνωση), ή να πάμε στο "13"άρι, στον ίδιο χώρο, και άρα να έχουμε πιο "άμεση" απόδοση, αλλά περισσότερα ελάχιστα βατ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δηλαδή, είναι καλύτερα (ως προς τη θέρμανση) να υπο-διαστασιολογήσουμε,

Σε καμία περίπτωση , βάζουμε όσο χρειάζεται για να καλύψουμε τις  απωλειες 

 

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

στο οποίο μπαίνει σε χαμηλά βατ, διατηρώντας θερμοκρασία στο χώρο παράλληλα.

Το αν θα μπει σε χαμηλά watt εξαρτάται από το ποσό καλά είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό και από θέμα θέσης και σωστής εγκατάστασης από το μάστορα αλλα και από θέμα επάρκειας ΑΛΛΑ περισσότερο ίσως από όλα το ποσό καλό προγραμματισμό έχει , εκεί υπερτερούν κάποιες μάρκες όπως έχουμε δει εδώ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Tο ψάχνω εδώ και καιρό , ευχαριστώ για την πληροφορία!

Το βασικό ζήτημα που δεν έχω καταλάβει, είναι ο λόγος μεταξύ btu του κλιματιστικού, σε σχέση με το "γλυκό σημείο" στο οποίο μπαίνει σε χαμηλά βατ, διατηρώντας θερμοκρασία στο χώρο παράλληλα. Δηλαδή, είναι καλύτερα (ως προς τη θέρμανση) να υπο-διαστασιολογήσουμε, βάζοντας ένα yukai ''10άρι'' σε χώρο που θέλει 14-15000 btu, με μικρές απώλειες (διπλά τζάμια και μόνωση), ή να πάμε στο "13"άρι, στον ίδιο χώρο, και άρα να έχουμε πιο "άμεση" απόδοση, αλλά περισσότερα ελάχιστα βατ;

Αυτό το debate κρατάει 3 χρόνια τώρα χωρίς να έχουμε απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Μου είχε διαφύγει αυτό το γεγονός, αν το είχες γράψει νωρίτερα. Έχεις δίκιο, για ρύθμιση στο 24 έχεις πολύ καλή κατανάλωση και θερμοκρασίες στους χώρους σου. Ποια η χώρα κατασκευής του κλιματιστικού; Είμαι σε παρόμοια αναζήτηση αντικατάστασης παλαιότερου heavy industries που καίει τα... οπίσθιά του. Στιβαρή - εκπληκτική κατασκευή 2005-6, αλλά on-off το καημένο...

Χώρα είναι Ταϊλάνδη νομίζω,  σίγουρα η ποιότητα θα έχει πέσει σε σχέση με μηχάνημα του 2000κατι..

δες για αρχή τι απώλειες έχει ο χώρος σου, ώστε να διαστασιολογησεις σωστά το μηχάνημα που τυχόν θες..

το υπάρχων heavy πόσα btu είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Χώρα είναι Ταϊλάνδη νομίζω,  σίγουρα η ποιότητα θα έχει πέσει σε σχέση με μηχάνημα του 2000κατι..

δες για αρχή τι απώλειες έχει ο χώρος σου, ώστε να διαστασιολογησεις σωστά το μηχάνημα που τυχόν θες..

το υπάρχων heavy πόσα btu είναι;

Αυτό εδώ είναι. Καλύπτει ένα χώρο περίπου 30 τ.μ. (σαλόνι), στον οποίο αν θέλουμε εφάπτεται (μέσω συρόμενης πόρτας) και άλλο ένα 15άρι τμ. καθιστικό και κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim ωραία και νοικοκυρεμένα 😉

εγώ δεν έχω μέτρο σύγκρισης καθώς από φέτος μπήκαμε στο χορό της χρήσης κλιματιστικού ΚΑΙ για θέρμανση, αφού το πετρέλαιο έχει καταντήσει ασύμφορο.., άσε που στα νησιά το πληρώνουμε καπέλο 10-15+ λεπτά ανά λίτρο ακριβότερα σε σχέση με την ηπειρωτική Ελλάδα, ενώ το ρεύμα όχι 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikhailBakurin είπε

Αυτό εδώ είναι. Καλύπτει ένα χώρο περίπου 30 τ.μ. (σαλόνι), στον οποίο αν θέλουμε εφάπτεται (μέσω συρόμενης πόρτας) και άλλο ένα 15άρι τμ. καθιστικό και κουζίνα.

Τι νούμερο σου βγάζει αυτό; ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τυχαίο παράδειγμα η μάρκα 

 

Τοσο πολυ διαρκει; Σε εμενα γιατι δε κανει τιποτα; Πρεπει να ειναι σε καποια συγκεκριμενη λειτουργια; Γνωριζει κανεις απο bosch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τοσο πολυ διαρκει; Σε εμενα γιατι δε κανει τιποτα; Πρεπει να ειναι σε καποια συγκεκριμενη λειτουργια; Γνωριζει κανεις απο bosch;

Καταρχήν εαν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι σε λειτουργία ψύξης για να δουλέψει και επισης δε ξέρω εαν έχει πχ το κλιματιστικό αυτή τη λειτουργία πρέπει να το δεις στο εγχειρίδιο δηλαδή μην μένεις στα εικονίδια του κοντρόλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια σπαζοκεφαλιά

Στο νέο σπίτι που κάνω τύπου προκάτ το κλιματιστικό που θα μπει στη σαλοκοζίνα έχει κάποιες προϋποθέσεις

Η εξωτερική θα μπει εκεί που έχω σημειώσει και την εσωτερική έλεγα να τη βάλω επάνω από την πόρτα να κοιτάει και στο χωλ 

Πώς θα βγάζει έξω τα νερά όμως; Να το αλλάξω θέση δεν νομίζω να βολεύει

Από την κάτω μεριά της φωτό συνορεύει με τον γείτονα και βλέπω τον τοίχο του

Να μπει στον δικό μου τοίχο δεν έχει τόσο κενό από τη μπαλκονόπορτα και τον δικό του τοίχο είναι περίπου 70 εκατοστά και συνήθως δεν υπάρχει εξωτερική τόσο μικρή σε πλάτος

 

Το πρόβλημα είναι κυρίως τα νερά της εσωτερικής που οπτικά δεν είναι ωραίο στην είσοδο να υπάρχει ένα σωληνάκι κρεμασμένο

 

Πάνω από την κουζίνα μπορεί να επηρεαστεί και στην γωνία με τον γείτονα υπάρχει και καλοριφέρ από κάτω 

IMG_20230319_231916.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν ερχόσουν με αυτό το νούμερο, θα σε πήγαινα σε 18αρι.

Noμίζω κάτι τέτοιο είχαν πει στον πατέρα μου στις αρχές των 00ς, αλλά τα θεώρησε υπερβολάρα για μια Κηφισιά που δεν είχε σχεδόν ποτέ ζέστη. Ας μην πούμε ότι πήγε 2017-2018 για να χρησιμοποιηθεί πρώτη φορά η λειτουργία θέρμανσης. 😅

Πολύ κρίμα επομένως, να χρειάζεται να πετάξεις γιαπωνέζικο κλιματιστικό του 1500ρικου που είναι επί της ουσίας καινούριο (είναι μεν 16 ετών, αλλά έχει δουλέψει συνολικά 1 χρόνο 2007-2018 και άλλον 1 μεταξύ 2019-2023). Και τι θα το αντικαταστήσει; Μια ταϊλανδέζικη πλαστικούρα. Έβλεπα ότι οι εξωτ. μονάδες ζύγιζαν 35-40 κιλά και τώρα ζυγίζουν μετά βίας 25, οι "καλύτερες". Αν δεν κάνω λάθος, μόνο σούπερ πριμιουμ σειρές των πολλών χιλιάδων κόστους, εξακολουθούν να παράγονται με σοβαρά υλικά και σε χώρες βιομηχανικής παράδοσης.

Τελοσπάντων, αυτά μας προσφέρονται, με αυτά θα πορευθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...