Προς το περιεχόμενο

Κομμάτι του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού κατέληξε σε σπίτι στη Φλόριντα, ανακοίνωσε η NASA


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα δει σε έκδοση ρεκόρ Γκίνες, πως έχει πεθάνει ένας άνθρωπος από πτώση μετεωρίτη και πως έχουν υπάρξει επιζήσαντες. Περιέγραφε και το μέγεθος, δεν θυμάμαι, πρέπει να ήταν πολύ μικρότερος από το κομμάτι του σταθμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TasMan είπε

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Και δε χρειάζεται καν να το βγάλει σε ebay. Η ίδια η NASA θα του το ζητάει και στη θέση του θα έλεγα: "Είναι ένα αντικείμενο στην περιουσία ΜΟΥ και το θέλετε; Πόσο πολύ το θέλετε;"

στην ελλαδα μπορει να και να το εκανες, στην αμερικη ουτε καν. απλα θα το παρουν χωρις μα και μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Shinji ikari said:

Και γιατί δεν έφτιαχναν τα διαστημόπλοια από αυτό το κράμα τόσα χρόνια; 

Δεν ξέρω το βάρος ανά κυβικά, αλλά τα αεροπλάνα αν ήταν από "μαύρο κουτί" δεν θα πετούσαν λόγω βάρους.

ΥΓ τα διαστημόπλοια δεν έχουν φόβο από ρουκέτες για να χρειαστούν ενίσχυση, εκτός αν μας την πέσουν εξωγήινοι. Εκεί δεν μας σώζει κάνεις. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η πιθανότητα για κάτι τέτοιο λογικά θα πλησιάζει το μια στο δισεκατομμύριο, μπορεί και παραπάνω.

Τουλάχιστον τον άφησαν να κρατήσει το κειμήλιο να το πουλήσει σε κανα συλλέκτη να βγάλει καλά λεφτακια. Τέτοια ατυχία πρέπει να επιβραβευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παραλίγο να χτυπήσει το γιο μου. Βρισκόταν δυο δωμάτια παραδίπλα και τα άκουσε όλα"

Φήμες λένε πως ο γιος έπαιζε Helldivers2 και νόμισε πως κάποιος από την ομάδα του έκανε orbital strike.

  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά, αυτά τα μαθαίνουμε επειδή έπεσε σε σπίτι, δεν χτύπησε κανέναν και μπόρεσαν να συνειδητοποιήσουν τι συνέβει.
Φανταστείτε τι μπορεί να έχει φάει στο κεφάλι κανένα δελφίνι ή κανένα κότερο στη θάλασσα κάνοντας τρύπα... bye bye...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, patatasc είπε

Άγιο είχε το παιδί. Ξυστά πέρασε.

Ξεκινάει από το διαστημα χιλιόμετρα μακριά ακυβέρνητο και πέφτει στο παραδιπλανό δωμάτιο. Τι πιο ξυστά. Στο κεφάλι του ήθελες να πέσει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TasMan είπε

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Και δε χρειάζεται καν να το βγάλει σε ebay. Η ίδια η NASA θα του το ζητάει και στη θέση του θα έλεγα: "Είναι ένα αντικείμενο στην περιουσία ΜΟΥ και το θέλετε; Πόσο πολύ το θέλετε;"

Αφού του φτιάξουν το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορμή και η ταχύτητα με την οποία πέφτουν αντικείμενα στην Γη από το διάστημα η τέλος πάντων από ένα πολύ μεγάλο ύψος μέσα στην ατμόσφαιρα, είναι τεράστια. Μπορούν να προκαλέσουν σοβαρές ζημιές όπου πέσουν. Μιας και είναι από την NASA άνετα τους κάνει αγωγή αποζημίωσης αν δεν τον αποζημιώσει η ασφαλιστική του συν πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TasMan είπε

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Και δε χρειάζεται καν να το βγάλει σε ebay. Η ίδια η NASA θα του το ζητάει και στη θέση του θα έλεγα: "Είναι ένα αντικείμενο στην περιουσία ΜΟΥ και το θέλετε; Πόσο πολύ το θέλετε;"

 

17 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

[...]

Τουλάχιστον τον άφησαν να κρατήσει το κειμήλιο να το πουλήσει σε κανα συλλέκτη να βγάλει καλά λεφτακια. Τέτοια ατυχία πρέπει να επιβραβευτεί.

"Finder’s keepers doesn’t apply

Of course, just because the space trash landed on your property doesn’t make it yours. As the 1967 Outer Space Treaty dictates, the ownership of space objects does not change regardless of whether they are in outer space or on Earth. So once you make that call, be ready to give up the goods."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...