Προς το περιεχόμενο

παράβαση κόκκινου σηματοδότη


tasoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θέσω ένα απλό ερώτημα. Απευθύνομαι κυρίως σε οδηγούς μοτοσυκλέτας γιατί αυτοί είναι που κατά τεράστιο ποσοστό βρίσκονται πρώτοι στα φανάρια οπότε είναι οι πρώτοι που ξεκινάνε όταν ανάβει πράσινο. Πάντα περιμένουμε ότι κάποιοι περνάνε αργοπορημένοι με κόκκινο από τον κάθετο δρόμο, οπότε συνήθως παρατηρούμε ποιος έχει κάνει την παράβαση και για πόσο "βαθύ" κόκκινο την έκανε.

Έχετε λοιπόν παρατηρήσει αγαπητοί σύντροχοι ότι σε τεράστιο ποσοστό αυτοί που περνάνε με βαθύ κόκκινο είναι γυναίκες? Οι άντρες συνήθως περνάνε γκαζωτοί οριακά στην αλλαγή από πορτοκαλί σε κόκκινο, με αίσθηση της μαλακίας τους, αλλά από πίσω πολλές φορές περνάει και μια γυναίκα με σταθερή ταχύτητα με μηδαμινή επίγνωση του κινδύνου που προκαλεί στους άλλους αλλά και στην ίδια.

Δεν το θέτω σε καμία περίπτωση ως θέμα για να κράξουμε τις γυναίκες, άλλωστε είμαι βέβαιος ότι οι άντρες οδηγοί είναι πολύ πιο επικίνδυνοι με τα καγκουριλίκια που κάνουν αρκετοί εκπρόσωποι του φύλου μας. Περισσότερο το αναφέρω για να δω αν το έχετε παρατηρήσει και άλλοι, γιατί για μένα προσωπικά είναι καθημερινό φαινόμενο και δε μπορεί να είναι τυχαίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι σε καμμία περίπτωση. Εσκεμμένο κόκκινο συνήθως περνούν οι άντρες γνωρίζοντας την περιοχή.

Γενικά οι γυναίκες έχουν πολύ μεγαλύτερο ένστικτο αυτοσυντήρησης από τους άνδρες.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tasoe είπε

Θα θέσω ένα απλό ερώτημα. Απευθύνομαι κυρίως σε οδηγούς μοτοσυκλέτας γιατί αυτοί είναι που κατά τεράστιο ποσοστό βρίσκονται πρώτοι στα φανάρια οπότε είναι οι πρώτοι που ξεκινάνε όταν ανάβει πράσινο. Πάντα περιμένουμε ότι κάποιοι περνάνε αργοπορημένοι με κόκκινο από τον κάθετο δρόμο, οπότε συνήθως παρατηρούμε ποιος έχει κάνει την παράβαση και για πόσο "βαθύ" κόκκινο την έκανε.

Έχετε λοιπόν παρατηρήσει αγαπητοί σύντροχοι ότι σε τεράστιο ποσοστό αυτοί που περνάνε με βαθύ κόκκινο είναι γυναίκες? Οι άντρες συνήθως περνάνε γκαζωτοί οριακά στην αλλαγή από πορτοκαλί σε κόκκινο, με αίσθηση της μαλακίας τους, αλλά από πίσω πολλές φορές περνάει και μια γυναίκα με σταθερή ταχύτητα με μηδαμινή επίγνωση του κινδύνου που προκαλεί στους άλλους αλλά και στην ίδια.

Δεν το θέτω σε καμία περίπτωση ως θέμα για να κράξουμε τις γυναίκες, άλλωστε είμαι βέβαιος ότι οι άντρες οδηγοί είναι πολύ πιο επικίνδυνοι με τα καγκουριλίκια που κάνουν αρκετοί εκπρόσωποι του φύλου μας. Περισσότερο το αναφέρω για να δω αν το έχετε παρατηρήσει και άλλοι, γιατί για μένα προσωπικά είναι καθημερινό φαινόμενο και δε μπορεί να είναι τυχαίο.

Παραβίαση κόκκινου.

Βαθύ κόκκινο;Μήπως εννοείς βαθυ πορτοκαλί;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντρας ξερει λίγα χρωματα. Κοκκινο πορτοκαλι πρασινο. Η γυναικα ναι ξερει απαλο πορτοκαλι, σκουρο πορτοκαλι βαθυ πορτοκαλι.

Τωρα ποιος θα περασει με κοκκινο δεν εχει να κανει με το φυλο, αλλα το μυαλο που κουβαλαει.

Καλημερα.

  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tasoe είπε

Θα θέσω ένα απλό ερώτημα. Απευθύνομαι κυρίως σε οδηγούς μοτοσυκλέτας γιατί αυτοί είναι που κατά τεράστιο ποσοστό βρίσκονται πρώτοι στα φανάρια οπότε είναι οι πρώτοι που ξεκινάνε όταν ανάβει πράσινο. Πάντα περιμένουμε ότι κάποιοι περνάνε αργοπορημένοι με κόκκινο από τον κάθετο δρόμο, οπότε συνήθως παρατηρούμε ποιος έχει κάνει την παράβαση και για πόσο "βαθύ" κόκκινο την έκανε.

Έχετε λοιπόν παρατηρήσει αγαπητοί σύντροχοι ότι σε τεράστιο ποσοστό αυτοί που περνάνε με βαθύ κόκκινο είναι γυναίκες? Οι άντρες συνήθως περνάνε γκαζωτοί οριακά στην αλλαγή από πορτοκαλί σε κόκκινο, με αίσθηση της μαλακίας τους, αλλά από πίσω πολλές φορές περνάει και μια γυναίκα με σταθερή ταχύτητα με μηδαμινή επίγνωση του κινδύνου που προκαλεί στους άλλους αλλά και στην ίδια.

Δεν το θέτω σε καμία περίπτωση ως θέμα για να κράξουμε τις γυναίκες, άλλωστε είμαι βέβαιος ότι οι άντρες οδηγοί είναι πολύ πιο επικίνδυνοι με τα καγκουριλίκια που κάνουν αρκετοί εκπρόσωποι του φύλου μας. Περισσότερο το αναφέρω για να δω αν το έχετε παρατηρήσει και άλλοι, γιατί για μένα προσωπικά είναι καθημερινό φαινόμενο και δε μπορεί να είναι τυχαίο.

Σαν να έχεις δίκιο. Συνοδηγός αρκετες φορές έχω παρατηρήσει το κάνει εκεί που δεν το περιμένω  η συζυγος και καμιά φορά που είμαι διαστακτικός μου λέει πέρνα όταν οδηγώ.

Μην της πειτε τίποτε γιατί θα πέσει παντόφλα.🤣

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Ukforthemoment said:

Παραβίαση κόκκινου.

Βαθύ κόκκινο;Μήπως εννοείς βαθυ πορτοκαλί;

 

Όχι, εννοώ βαθύ κόκκινο. Πχ αυτό που τη στιγμή που ανάβει κόκκινο είσαι ήδη εν κινήσει στο ύψος του σηματοδότη είναι κόκκινο. Αυτό που ανάβει κόκκινο και μετά από 1 δευτερόλεπτο έρχεται ο άλλος και περνάει είναι βαθύ κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλο αυτό εμπίπτει στη θεωρία "όταν κάτι σου μπεi στο μυαλό, το παρατηρείς συνέχεια γύρω σου".

Κάποτε κι εγώ έλεγα "όλοι οι κάγκουρες έχουν seat ibiza και τούμπαλιν". Κι έβλεπα συνέχεια αυτό το pattern.

(έλα όμως που το βλέπω ακόμα)

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tzotzo είπε

Γενικά οι γυναίκες έχουν πολύ μεγαλύτερο ένστικτο αυτοσυντήρησης από τους άνδρες.

Αλλα γενικα μικροτερο situation awareness. Εν ολιγοις, δε καταλαβαινουν τι κανουν για αυτο και το ενστικτο αυτοσυντηρησης παει στο καδο.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, tasanton said:

Νομίζω ότι όλο αυτό εμπίπτει στη θεωρία "όταν κάτι σου μπεi στο μυαλό, το παρατηρείς συνέχεια γύρω σου".

Κάποτε κι εγώ έλεγα "όλοι οι κάγκουρες έχουν seat ibiza και τούμπαλιν". Κι έβλεπα συνέχεια αυτό το pattern.

(έλα όμως που το βλέπω ακόμα)

:)

Το σκέφτηκα αυτό, μπορεί να έχεις και δίκιο γιαυτό ρώτησα αν το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι. Δε νομίζω όμως να την πατάω έτσι, κοιτάω πάντα όσο μπορώ ποιος καίει το κόκκινο και 1 στις 3 περίπου θα έλεγα ότι είναι γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasoe είπε

Το σκέφτηκα αυτό, μπορεί να έχεις και δίκιο γιαυτό ρώτησα αν το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι. Δε νομίζω όμως να την πατάω έτσι, κοιτάω πάντα όσο μπορώ ποιος καίει το κόκκινο και 1 στις 3 περίπου θα έλεγα ότι είναι γυναίκα.

αμα είναι μία στους τρεις η γυναίκα πως ειναι τεράστιο ποσοστό ;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που εχω παρατηρησει πλεον ειναι οτι οι γυναικες τρεχουν και κανουν σφηνες με "συμβατικα" αυτοκινητα.
ενω οι ανδρες συνηθως ειναι ειτε γρηγορα αυτοκινητα, τουρμπατα και κωλοφτιαγμενα οποτε εχεις μια ιδεα οτι θα ακολουθησει μαλακια.
Τωρα αυτο για τα κοκκινα... οταν περναει καποιος κοκκινο λιγο παιζει τι κουβαλει στο παντελονι αλλα στο κεφαλι τους.
Οποτε θα πω οτι μαλλον δεν συμμεριζομαι την αποψη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Ukforthemoment said:

αμα είναι μία στους τρεις η γυναίκα πως ειναι τεράστιο ποσοστό ;

Είναι, αν αναλογιστείς ότι το ποσοστό γυναικών οδηγών είναι πολύ μικρότερο από 33%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω χάσει φίλο, επειδή κάποιο σκουπίδι πέρασε με βαθύ πορτοκαλί και ελαφρύ κόκκινο και μόρια μπλε.

Με την παραβίαση του κόκκινου θα έπρεπε να αφαιρείται το δίπλωμα για τουλάχιστον 5 χρόνια και να υπάρχει τεράστιο χρηματικό πρόστιμο που θα πηγαίνει κατευθείαν στην εφορία. 

Επίσης μακάρι κάμερες παντού ,ακόμα και σε κάθε φανάρι αν χρειαστεί, ακόμα και σε υπερβολικό βαθμό.

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 16
  • Sad 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...