Προς το περιεχόμενο

παράβαση κόκκινου σηματοδότη


tasoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, petranthe είπε

Ε τοτε που διαφωνείς; Αν περνάει καποιος με κόκκινο δε θα έπρεπε να τιμωρειται σκληρά;

Μεταξύ του "άσπρου" και του "μαύρου" υπάρχουν πάρα πολλές διαβαθμίσεις του "γκρι". Πιθανότατα αυτό σου είπε. Και περίπου αυτό λέω κι εγώ στο κατεβατό που έγραψα. Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο μια και εξοντωτική ποινή την οποία μάλιστα μερικοί θα θέλατε αν είναι δυνατόν να την επιβάλλει και το όργανο που διαπιστώνει την παράβαση επιτόπου. Να καταργήσουμε και τη Δικαστική εξουσία δηλαδή αν είναι δυνατόν και να ...εκτελούμε τους παραβάτες; Δεν πάει έτσι. Και ευτυχώς δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2024 στις 9:01 ΜΜ, theopan είπε

Μεταξύ του "άσπρου" και του "μαύρου" υπάρχουν πάρα πολλές διαβαθμίσεις του "γκρι". Πιθανότατα αυτό σου είπε. Και περίπου αυτό λέω κι εγώ στο κατεβατό που έγραψα. Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο μια και εξοντωτική ποινή την οποία μάλιστα μερικοί θα θέλατε αν είναι δυνατόν να την επιβάλλει και το όργανο που διαπιστώνει την παράβαση επιτόπου. Να καταργήσουμε και τη Δικαστική εξουσία δηλαδή αν είναι δυνατόν και να ...εκτελούμε τους παραβάτες; Δεν πάει έτσι. Και ευτυχώς δηλαδή.

 

Εμείς; Έτσι και αλλιώς η τροχαία επιβάλει αυτά τα πρόστιμα. Δεν γίνεται δικαστήριο για παραβίαση κόκκινου.

Ποιος είπε να τους εκτελέσουμε; Να τους παίρνουν το δίπλωμα λέμε. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό.

Όπως και να έχει διαφωνούμε. Εγώ θεωρώ ότι το πρόστιμο θα έπρεπε να ήταν πολύ μεγαλύτερο, γιατί έχουν πεθάνει  παρα πολλοί, εξαιτίας αυτής της παράβασης. Εσύ προφανώς δεν επιθυμείς τόση αυστηρότητα. 

 

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, theopan said:

Μεταξύ του "άσπρου" και του "μαύρου" υπάρχουν πάρα πολλές διαβαθμίσεις του "γκρι". Πιθανότατα αυτό σου είπε. Και περίπου αυτό λέω κι εγώ στο κατεβατό που έγραψα. Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο μια και εξοντωτική ποινή την οποία μάλιστα μερικοί θα θέλατε αν είναι δυνατόν να την επιβάλλει και το όργανο που διαπιστώνει την παράβαση επιτόπου. Να καταργήσουμε και τη Δικαστική εξουσία δηλαδή αν είναι δυνατόν και να ...εκτελούμε τους παραβάτες; Δεν πάει έτσι. Και ευτυχώς δηλαδή.

δεν καταλαβαινω πως μπορει να υπάρχει γκρι σε μια τόσο σοβαρή παραβίαση λόγο της οποίας έχει πεθάνει τόσος κοσμος
από τα 18 χρονών οδηγαω και τώρα ειμαι 37 με άπειρα χιλομετρα με μηχανη και αυτοκίνητο το κόκκινο το περνάς χωρίς να "θέλεις" για 3 4 λόγους μερικοί από τους οποίους ειναι .... υπερβολική ταχύτητα (ετσι πρακτικά όταν ανάψει το πορτοκάλι δεν είσαι σε θέση να σταματήσεις πριν περάσεις το φανάρι, επιτάχυνση στο πορτοκάλι (αντί για φρένο) χωρίς να το προλάβεις ......και περνάς το φανάρι........ το να χαζεύεις δεξιά και αριστερά...... και να περάσεις το φανάρι, σταματάς και κοιτάς δεξιά και αριστερά και περνάς το φανάρι σαν στοπ, (το εχω δει άπειρες φορές και και κάμποσα ατυχήματα λόγο αυτού) όλες αυτές η καταστάσεις και συμπεριφορές  ειναι ακομη ποιο επικίνδυνες και σοβαρές από την ίδια την παραβίαση του κόκκινου.
την μόνη "παραβίαση"  κόκκινου που μπορώ να την βάλω στην γρι ζώνη ειναι να στέκεσαι στο φανάρι να αφήσεις λίγο το φρένο και να περάσει το αμάξι την γραμμή λίγο και να σε πιάσει η κάμερα σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πρέπει να πέφτει μαχαίρι αφαίρεση διπλώματος για 6 μηνες την πρώτη φορά και δεύτερη για 2 χρονια και αν ξανά γίνει αφαίρεση για πάντα και προφανώς αν πιάσουν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα ενω στο εχουν αφαιρεση αυτόφωρο σαν κακούργημα 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαβαθμίσεις του "γκρι" υπάρχουν στη διαπίστωση της παράβασης. Και στην επιβολή της ποινής. Αυτά μπορεί να τα κρίνει μόνο Δικαστήριο και όχι ένας τροχονόμος ή ένας "Δ.Ι.Α.Σ" όταν οι ποινές είναι τόσο αυστηρές μάλιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, theopan said:

Οι διαβαθμίσεις του "γκρι" υπάρχουν στη διαπίστωση της παράβασης. Και στην επιβολή της ποινής. Αυτά μπορεί να τα κρίνει μόνο Δικαστήριο και όχι ένας τροχονόμος ή ένας "Δ.Ι.Α.Σ" όταν οι ποινές είναι τόσο αυστηρές μάλιστα.

όντος υπάρχουν βλ ελβετια σε κάθε φανάρι έχει κάμερα  (σχεδόν) και πρακτικά αν κάμερα καταγράφει παραβίαση κόκκινου στην γρι ζώνη μπαίνει αυτό που εχω αναφέρει ποιο πάνω (το να είσαι στο φανάρι και να αφήσεις το φρένο λίγο και να περάσει την γραμμή ) ναι μεν τρως πρόστιμο αλλά δεν έχει καμιάασχέση με το διαστημικό πρόστιμο για την κλασσική παραβίαση κόκκινου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...