Προς το περιεχόμενο

παράβαση κόκκινου σηματοδότη


tasoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μην το ψάχνετε, έχει τύχει βράδυ να είμαι σταματημένος σε κόκκινο φανάρι, από δίπλα μου περιπολικό. Είμασταν τα μόνα αυτοκίνητα σταματημένα. Χαλαρά 10 δευτερόλεπτα αφότου το φανάρι έχει ήδη γίνει κόκκινο, περνάει ανενόχλητο, χωρίς καν να κόψει, ένα αυτοκίνητο. Καμία αντίδραση από το περιπολικό δίπλα μου. Τον κοιτάω, με κοιτάει, του λέω "σοβαρά τώρα;" και απλώς ανεβάζει το τζάμι για να μην τον βλέπω.

Ελλάδα 2.0.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως σε χώρες του εξωτερικού που έχω πάει έχει

πράσινο> παλλόμενο πράσινο>πορτοκαλι> κόκκινο.

Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιάσει απροετοίμαστο το πορτοκαλί.

Αντίστροφα  κόκκινο>κόκκινο+πορτοκαλι>πράσινο.

Κάπου κάπως είχα διαβάσει ότι τουλάχιστον το δεύτερο ίσχυε και για την Ελλάδα παλαιότερα αλλά όλοι έφευγαν στο κόκκινο+πορτοκαλί και έκτοτε καταργήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο υπαρχια ανομια μην περιμενετε ασπρη μερα. Μεσα σε ενα χρονο εφαγα 4 κλησεις στο εξωτερικο, ολες για ταχυτητα, ολες 1 η 2 μοναδες πανω απο το οριο (όριο 50 πηγαινα 51). Προφανως δεν πηγαινα 51 αλλα 53-54 το ποιντ ειναι οτι οταν πληρωσα 200ε μαζεμενα ετσουξε και τωρα περναω με 45. Καλα για κόκκινο δεν το συζητάμε, αν σε δουν σου εχουν παρει και τα σωβρακα. Επισης εδω δεν εχει 25 ποντους στο διπλωμα αλλα 10! 

Κατα την αποψη μου βεβαια θα πω το εξης. Τουλαχιστον εδω που μενω (Βελγιο και Λουξεμβουργο) θεωρω οτι δεν ειναι τοσο καλοι οδηγοι οσο οι Ελληνες (μιλαμε παντα κατα μεσο ορο). Γενικα ωρες ωρες νομιζω οτι εχουν 0 αντιληψη ειδικα στις μηχανες που δεν ειναι και συνιθησμενοι. Παρολαυτα, τηρουν τον ΚΟΚ, και αυτο τους κανει να φαινονται καλυτεροι οδηγοι.

Εν κατακλειδι χιλιες φορες κακοι οδηγοι που τηρουν το ΚΟΚ απο μετριους που κανουν οτι να ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, BadIndian said:

Αν δεν μπορείς να σταματήσεις το αυτοκίνητο σου στα 10 μέτρα από το φανάρι (εντός πόλης δηλαδή) μάλλον δεν πας με 50χλμ/ώρα. Τα φανάρια, οι χρόνοι και τα όρια ταχύτητας είναι σχεδιασμένα από συγκοινωνιολόγους βάσει κάποιων επιστημονικών και μηχανολογικών δεδομένων. Τόσο απλά.

50 χλμ/ώρα είναι σχεδόν 14 μέτρα το δευτερόλεπτο. 

Αν βάλουμε ένα χρόνο αντίδρασης 0.5s (αυτό για τον περισσότερο κόσμο θα είναι πιο κοντά στο 1) έχεις διανύσει 7 μέτρα μέχρι να πατήσεις το φρένο. 

Τι αμάξι έχεις που χρειάζεται 3 μέτρα για να σταματήσει από τα 50?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

 Μεσα σε ενα χρονο εφαγα 4 κλησεις στο εξωτερικο,

Τα ιδια, σε 4 τελευταια ταξιδια στο εξωτερικο, εχω λαβει και 4 κλησεις. 
3 για παραβαση οριου (το ενα ΜΕΣΑ στο Ίνσμπρουκ , πηγαινα με 33 σε περιοχη με 30)
1 για παραβαση δακτυλιου 

Ολα με φωτογραφιες, αμαξιου, οδηγου, τοποθεσιας κλπ 

αντε μιλα να κανεις μαγκιες τωρα..

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που οδηγώ σκούτερ, αν σήμερα σταματήσω στην κηφισίας/μεσογείων με πορτοκαλί, αύριο θα είμαι αλλού.
και δεν θα προλάβω να μετρήσω πόσα αμάξια θα έχουν περάσει από πάνω μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smpt είπε

εγώ πάντως που οδηγώ σκούτερ, αν σήμερα σταματήσω στην κηφισίας/μεσογείων με πορτοκαλί, αύριο θα είμαι αλλού.
και δεν θα προλάβω να μετρήσω πόσα αμάξια θα έχουν περάσει από πάνω μου

Εγώ που σταματάω σε όλα τα πορτοκαλί και με τη μηχανή και με το αυτοκίνητο πάντως, τα τελευταία 25 χρόνια δεν έχει πέσει κανένας πίσω μου. 

Πρέπει να έχω σταθεί πολύ τυχερός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λες να το γράφω για πλάκα.
Αν και δεν έγραψα το προφανές, ότι είμαι μπροστά,, βλέπω το κίτρινο στα 5~10 μέτρα και από πίσω έρχονται άλλοι.
προσωπικά και δεν με διαφέρει τι εμπειρία έχεις, αρκετές φορές που προσπάθησα να σταματήσω είτε πέρασαν με ελιγμούς πολύ κοντά μου είτε άκουγα τα λάστιχα τους.

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, smpt said:

εγώ πάντως που οδηγώ σκούτερ, αν σήμερα σταματήσω στην κηφισίας/μεσογείων με πορτοκαλί, αύριο θα είμαι αλλού.
και δεν θα προλάβω να μετρήσω πόσα αμάξια θα έχουν περάσει από πάνω μου

Σε ποιο ρεύμα;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημασία; 

Το καλύτερο μου έχει τύχει στην έξοδο της Ασκληπιείου με Αλεξάνδρας. 

Σταματάω κανονικά στο κόκκινο που μόλις άναψε και ακούω πίσω μου φρένα.  Γυρίζω και βλέπω ένα ταρίφα να βγαίνει από το ταξί και να με βρίζει. Γιατί σταμάτησα στο κόκκινο. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smpt είπε

Έχει σημασία; 

Το καλύτερο μου έχει τύχει στην έξοδο της Ασκληπιείου με Αλεξάνδρας. 

Σταματάω κανονικά στο κόκκινο που μόλις άναψε και ακούω πίσω μου φρένα.  Γυρίζω και βλέπω ένα ταρίφα να βγαίνει από το ταξί και να με βρίζει. Γιατί σταμάτησα στο κόκκινο. 

Άλλο εννοούσε, αλλά δε το έπιασες.

Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει η εμπειρία μου στους δρόμους, όπως άλλωστε δε νοιάζει και τους υπόλοιπους η φάντασια σου στο τι νομίζεις οτι θα συμβεί, αν σταματάς στα πορτοκαλί, ως οφείλεις. 

Προσωπικά νιώθω αρκετά ασφαλής να σταματάω στα πορτοκαλί φανάρια και δεν εχω κινδυνεύσει προς το παρόν κανοντας το. Ισως γιατι φρενάρω αν προλαβαινω, με ασφάλεια, χωρίς να πλακώνομαι στα φρένα. Την ίδια τακτική ακολουθώ και μέσα στην πόλη και στην επαρχία και στη μιση Ευρώπη που έχω γυρίσει με τη μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου δεν είναι η εμπειρία σου.

Είναι ο τρόπος που διακωμωδείς την δικιά μου εμπειρία..

Και όντως μάλλον δεν κατάλαβα το " σε ποιο ρευμα"

Το σταματάω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, smpt said:

Το πρόβλημα μου δεν είναι η εμπειρία σου.

Είναι ο τρόπος που διακωμωδείς την δικιά μου εμπειρία..

Και όντως μάλλον δεν κατάλαβα το " σε ποιο ρευμα"

Το σταματάω εδώ.

Sorry εννοούσα λωρίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...