Προς το περιεχόμενο

παράβαση κόκκινου σηματοδότη


tasoe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, smpt είπε

Το πρόβλημα μου δεν είναι η εμπειρία σου.

Είναι ο τρόπος που διακωμωδείς την δικιά μου εμπειρία..

Και όντως μάλλον δεν κατάλαβα το " σε ποιο ρευμα"

Το σταματάω εδώ.

Καμίια εμπειρία σου δε διακωμώδισα. Γιατί δε μίλησες για καμία εμπειρία, αλλά για τι φαντάζεσαι πως θα συμβεί.

"εγώ πάντως που οδηγώ σκούτερ, αν σήμερα σταματήσω στην κηφισίας/μεσογείων με πορτοκαλί, αύριο θα είμαι αλλού.
και δεν θα προλάβω να μετρήσω πόσα αμάξια θα έχουν περάσει από πάνω μου"

Σου εξήγησα πως εγώ και μερικά εκατομύρια ακόμα οδηγοί, το κάνουμε καθημερινά, ως οφείλουμε, και δεν έχουμε κινδυνέψει προς το παρόν. Στο πορτοκαλί σταματάμε, πως να το κάνουμε τωρα..

Αν εσύ το θεωρείς πιο ασφαλές, να γκαζώνεις για να το περάσεις, παιζοντας κορώνα-γράμματα το θα προλάβω-δε θα προλάβω, πρόβλημα σου..

Πρόβλημα και του απέναντι βέβαια, αν έρθει γράμματα. 

Το δεύτερο που ανέφερες είναι περιστατικά απο χιμπατζήδες στους δρόμους, που λίγο πολύ σε όλους μας έχουν τύχει. 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό  που έχω παρατηρήσει  στις  γυναίκες  οδηγούς  είναι  ότι πολλές πετάγονται  με το έτσι  θέλω  χωρίς καν να κάνουν  κάποιο  σήμα συγνώμη  η ευχαριστώ.  σαν να είμαστε  αναγκασμένοι  να πατήσουμε φρένο σε σημείο ακινητοποιησης του οχήματός μας  για να περάσει  μπροστά  δίχως να έχει προτεραιότητα.  Οι άντρες είμαστε πιο αλληλέγγυα όντα στην οδήγηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, salvador_ said:

Αυτό  που έχω παρατηρήσει  στις  γυναίκες  οδηγούς  είναι  ότι πολλές πετάγονται  με το έτσι  θέλω  χωρίς καν να κάνουν  κάποιο  σήμα συγνώμη  η ευχαριστώ.  σαν να είμαστε  αναγκασμένοι  να πατήσουμε φρένο σε σημείο ακινητοποιησης του οχήματός μας  για να περάσει  μπροστά  δίχως να έχει προτεραιότητα.  Οι άντρες είμαστε πιο αλληλέγγυα όντα στην οδήγηση 

Το εξήγησα πιο πάνω, οι γυναίκες τυχαίνει να οδηγούν ενώ κάνουν κάτι άλλο, π.χ. να μιλάνε με φίλη τους ή στο κινητό. Η ικανότητά τους στο multi-tasking (καρατσεκαρισμένη) τους επιτρέπει να ολοκληρώσουν όλα όσα κάνουν άνετα. Ασχέτως αν γύρω τους προκύπτει ένα χάος, δεν τις αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasanton είπε

Το εξήγησα πιο πάνω, οι γυναίκες τυχαίνει να οδηγούν ενώ κάνουν κάτι άλλο, π.χ. να μιλάνε με φίλη τους ή στο κινητό. Η ικανότητά τους στο multi-tasking (καρατσεκαρισμένη) τους επιτρέπει να ολοκληρώσουν όλα όσα κάνουν άνετα. Ασχέτως αν γύρω τους προκύπτει ένα χάος, δεν τις αφορά.

Καλά και εγώ  το κάνω αυτό το multi-tasking  όταν οδηγαω  αλλά σχεδόν πάντα η συμπεριφορά  μου είναι πιο ανθρώπινη. 

Δεν έχει σχέση αυτό που λες με αυτό  που έγραψα  οι περισσότερες  γυναίκες,  δεν έχουν αλληλέγγυα  συμπεριφορά στην οδήγηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λίγο πλάκα κάνω φίλε μου. Δεν πιστεύω σε φύλο και οδήγηση αλλά σε χαρακτήρα. 

Τώρα "αλληλέγγυα συμπεριφορά", κάτσε να σκεφτώ κάγκουρες και ντελιβεράδες και δεν μου προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φανάρι με μεγάλη ουρά, μερα μεσημέρι και σε σημείο με ιδιαίτερη κίνηση, καθημερινή. Είμαι 5ος ή 6ος στο φανάρι που ανοίγει για λίγο ώστε να βγεις ή να διασχίσεις κάθετα μεγάλη λεωφόρο. Από πίσω μου επαγγελματικό λευκο μίνι βαν . Ανάβει το φανάρι. Περνάει αυτός που ηταν 2 αμαξια μπροστά μου με πορτοκαλί, ο μπροστινος μου με πορτοκαλί. Σκέφτομαι ότι θα είναι χοντρή αλητεία να περάσω και εγώ, ειχαν αργησει πολυ οι πρωτοι - παω για καθαρη παραβιαση κοκκινου. οπότε πατάω φρένο. Ακούω από πίσω έναν δυνατό θόρυβο,  γυρίζω. Το βαν έχει πλακώσει στα φρένα ( προφανώς περιμενε ότι εγώ θα περάσω με κόκκινο, μαζί και αυτος) . Αμέσως γκαζώνει και χωνεται από αριστερά ( από δεξιά ειχε κρασπεδο) με προσπερνάει με υψωμενο το μεσαιο δάχτυλο και διασχίζει κάθετα τη λεωφόρο με κόκκινο υπολογίζω  περίπου 8- 10 δευτερόλεπτων. 

Ηταν από τα πιο εγκληματικά πράγματα που έχω δει ποτέ.... παραλίγο να έβλεπα μπροστά μου θανατηφόρο τροχαίο. Κράτησα την πινακίδα  και στοιχεία για το μέρος- ώρα στο κινητό μου. Πήγα αυτοπροσώπως στο τμήμα μετα απο καποιες μερες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι μεμπτό, ούτε μπορούν να κάνουν κάτι ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/04/2024 at 11:47, petranthe said:

Έχω χάσει φίλο, επειδή κάποιο σκουπίδι πέρασε με βαθύ πορτοκαλί και ελαφρύ κόκκινο και μόρια μπλε.

Με την παραβίαση του κόκκινου θα έπρεπε να αφαιρείται το δίπλωμα για τουλάχιστον 5 χρόνια και να υπάρχει τεράστιο χρηματικό πρόστιμο που θα πηγαίνει κατευθείαν στην εφορία. 

Επίσης μακάρι κάμερες παντού ,ακόμα και σε κάθε φανάρι αν χρειαστεί, ακόμα και σε υπερβολικό βαθμό.

γιατί μόνο 5 χρόνια; εφ όρου ζωής. τσάμπα είναι βάλε κι άλλο καλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JakeKaufman είπε

γιατί μόνο 5 χρόνια; εφ όρου ζωής. τσάμπα είναι βάλε κι άλλο καλέ.

Βρέθηκε και αυτός περνάει τα κόκκινα. Θίχτηκες;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2024 στις 11:47 ΠΜ, petranthe είπε

Έχω χάσει φίλο, επειδή κάποιο σκουπίδι πέρασε με βαθύ πορτοκαλί και ελαφρύ κόκκινο και μόρια μπλε.

Με την παραβίαση του κόκκινου θα έπρεπε να αφαιρείται το δίπλωμα για τουλάχιστον 5 χρόνια και να υπάρχει τεράστιο χρηματικό πρόστιμο που θα πηγαίνει κατευθείαν στην εφορία. 

Επίσης μακάρι κάμερες παντού ,ακόμα και σε κάθε φανάρι αν χρειαστεί, ακόμα και σε υπερβολικό βαθμό.

Εγώ πάλι έχω χάσει φίλο (πεζός ήταν) γιατί ένα άλλο σκουπίδι (θηλυκού γένους) θεώρησε ότι ο δρόμος της ανήκε και είτε παίζοντας με το κινητό της ή μη έχοντας αντίληψη του τόπου και της πραγματικότητας -δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία- τον πέρασε από πάνω στην ευθεία  ενώ αυτός δούλευε στη διαχωριστική νησίδα. Και έκαναν μάλιστα αυτή και οι οικείοι της όπως έμαθα και "παράπονα" στο δικαστήριο μετά από 2-3 χρόνια ότι η ...χήρα του "δεν απαντούσε το τηλέφωνο επί μήνες που καλούσαν να ζητήσουν συγγνώμη"! Έφαγε τελικά από όσο έμαθα 5 χρόνια φυλακή εξαγοράσιμα με καμιά 50αριά χιλιάδες κι άλλα 50.000€ πρόστιμο χρηματικό (πέρα από όσα πλήρωσε για ψυχική οδύνη στους οικείους του η ασφαλιστική). Βαριά ποινή θεωρείται με τα δεδομένα αντίστοιχων περιπτώσεων είπαν οι δικηγόροι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα πάντα στη ζωή υπάρχουν "διαβαθμίσεις". Στις τελικές συνέπειες, στην πρόθεση, στον δόλο, στο "βαθύ πορτοκαλί" στα πάντα. Υπάρχει δηλαδή το "βαθύ πορτοκαλί" της Πατησίων που γίνεται και κόκκινο όταν περνάει την αξονοδιασταύρωση του δρόμου ο πίσω άξονας του αυτοκινήτου αλλά με 20 χ.α.ω. για να μην κλείσεις τη διασταύρωση χωρίς κανέναν πρακτικά κίνδυνο για τον οποιονδήποτε, υπάρχει και το "βλέπω ήδη το κόκκινο για τη Λεωφ. Αλεξάνδρας αναμμένο και πατάω γκάζι να περάσω κατεβαίνοντας τη Βασ. Σοφίας με 100+ χ.α.ω.".

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Ναι εγώ τα περνάω. Μάλλον εγώ σκότωσα και το φίλο σου 😕

Ε τοτε που διαφωνείς; Αν περνάει καποιος με κόκκινο δε θα έπρεπε να τιμωρειται σκληρά;

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, petranthe said:

Ε τοτε που διαφωνείς; Αν περνάει καποιος με κόκκινο δε θα έπρεπε να τιμωρειται σκληρά;

Διαφωνώ ως προς την εξοντωτική ποινή, καθώς δεν υπάρχει άλλο αδίκημα που να στερεί δίπλωμα για 5 έτη, παρά μόνο μετά από υποτροπή (π.χ. μέθη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Διαφωνώ ως προς την εξοντωτική ποινή, καθώς δεν υπάρχει άλλο αδίκημα που να στερεί δίπλωμα για 5 έτη, παρά μόνο μετά από υποτροπή (π.χ. μέθη).

Ε εντάξει δε θα μαλώσουμε για αυτό. Ας αφαιρείται για ενα μεγαλο διάστημα τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...