Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2024


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την αυριανή όπως φαίνεται έναρξη της περιόδου υποβολής, σας καλώ να δώσετε πόνο. Ο @Nabuko δεν τόλμησε να ανοίξει και φέτος :P 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ θα πάω στη 1η ευκαιρία να κάνω φορολογική... να αρχίσω να πληρώνω από τώρα τους κερατιάκους τεκμαρτούς φόρους. Καλύτερα να μην έχω δεκάρα στη τσέπη και να ξοφλήσω νωρίς... παρά να σπαταλήσω χρήματα το επόμενο 4μηνο και να πληρώνω 12 δόσεις μέχρι του χρόνου τον Ιούνιο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nabuko είπε

Μερικοί νόμιζαν ότι είμαι λογιστής και μου έστελναν pm με ερωτήσεις 😄

Δεν τα εγραψες ομως πιο πριν αυτα να το ξερουμε και οι υπολοιποι 😛 Παρα λιγο να την πατησω και να το ανοιγα εγω.:lol:

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ θα πάω στη 1η ευκαιρία να κάνω φορολογική... να αρχίσω να πληρώνω από τώρα τους κερατιάκους τεκμαρτούς φόρους. Καλύτερα να μην έχω δεκάρα στη τσέπη και να ξοφλήσω νωρίς... παρά να σπαταλήσω χρήματα το επόμενο 4μηνο και να πληρώνω 12 δόσεις μέχρι του χρόνου τον Ιούνιο.

Οπότε και να πας η ημερομηνία πληρωμής ΔΕΝ αλλάζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Ιουλίου θα ασχοληθώ εγώ λίγο πριν την λήξη των παρατάσεων. Ακόμα δεν έχω μάθει αν θα πάνω αναδρομική καταβολή επιδόματος από οπεκα ώστε αν είναι να δηλώσω και εισοδήματα από το 23 για να μειωθεί το τεκμήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, GREGORYMO said:

Οπότε και να πας η ημερομηνία πληρωμής ΔΕΝ αλλάζει.

To ξέρω... και τώρα να έκανα φορολογικη, η 1η δόση θα εληγε Ιούλιο. Αλλά εγώ μπορώ θα μπορούσα να αρχίσω να πληρώνω από τώρα, αν είχα τον κωδικό πληρωμής. Δηλαδή βάζω στην άκρη ένα 10αρικο τη μέρα (300 το μήνα)... Θα προτιμούσα να μπορώ να τα ξεφορτωθώ από τώρα, παρά να τα κρατάω στην άκρη. Μέχρι το καλοκαίρι μπορεί να τα έχω φάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βρει κανείς κανα δωρεάν πρόγραμμα που να κάνει simulation την δήλωση Ε1 και να σου βγάζει το αποτέλεσμα στο τέλος;

Φέτος δεν μπορώ να βρώ τίποτα ρε γαμώτο, και η βλακεία είναι οτι είχα βρει ένα excel πέρσι το οποίο φαίνεται να το έσβησα... :(

Επεξ/σία από Sorath
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ θα πάω στη 1η ευκαιρία να κάνω φορολογική... να αρχίσω να πληρώνω από τώρα τους κερατιάκους τεκμαρτούς φόρους. Καλύτερα να μην έχω δεκάρα στη τσέπη και να ξοφλήσω νωρίς... παρά να σπαταλήσω χρήματα το επόμενο 4μηνο και να πληρώνω 12 δόσεις μέχρι του χρόνου τον Ιούνιο.

Άραγε θα πιαστεί ο βασικός μισθός που ίσχυε πριν την τελευταία αύξηση; Το 780 δηλαδή;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

για το 99% των φορολογουμενων.

ΜΗΝ κανετε 1οι φορολογικες δηλωσεις...αφηστε ευλογο χρονικο διαστημα, χοντρικα θα ελεγα 1 μηνα

Θυμάμαι μια χρονιά που έβγαινε λάθος φόρος. Βασικά έβγαινε φόρος χιλιάδων ευρώ ακόμα και σε ανέργους γιατί δεν είχαν υπολογίσει ως αφορολόγητα τα τεκμήρια για όσους δεν είχαν εισόδημα και τα τεκμήρια ήταν κάτω από 9,5 χιλιάδες. Το έφτιαξαν στην πορεία. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά θα έχει για μισθωτούς η προσυμπληρωμένη φορολογική δήλωση; Αφού και πέρυσι όλα τα εισοδήματα ηταν ήδη περασμένα μέσα μαζι με δαπάνες βάσει των στοιχείων των τραπεζων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τι διαφορά θα έχει για μισθωτούς η προσυμπληρωμένη φορολογική δήλωση; Αφού και πέρυσι όλα τα εισοδήματα ηταν ήδη περασμένα μέσα μαζι με δαπάνες βάσει των στοιχείων των τραπεζων

Νομίζω ότι απλά φέτος έχει διαφημιστεί παραπάνω η προσυμπλήρωση. Στην ουσία, πάντα μισθωτοί και συνταξιούχοι είχαν προσυμπληρωμένα τα εισοδήματα. Μόνο για τους ελ. επ. δεν ισχύει η προσυμπλήρωση και τη δουλειά την κάνει ο λογιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...