Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2024


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εγώ έχω παντρευτεί στις 30/12/23.

Στις 17/1/2024 έχω πάρει μήνυμα ότι ενημερώθηκε το μητρώο της ΔΟΥ.

Θα πρέπει να εμφανίζεται στο σύστημα η σύζυγος από φέτος ή στην επόμενη δήλωση ; Οταν πάω στο Ε1 τώρα δεν εμφανίζει στοιχεία συζύγου.

Για το 2023 κάνουμε φορολογική δήλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για το 2023 κάνουμε φορολογική δήλωση 

ναι λεω μηπως παιζει ρολο εστω και 1 μερα του 2023.

Επισης οταν αλλαζεις διευθυνση στο taxis αλλαζει αμεσα,  δεν ξερω αν πρεπει να εμφανιζεται κατι στο συστημα ανεξαρτητα  με την δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Ε2, απο φέτος, αν δεν έχεις κάνει λύση παλιών συμβολαίων απο παλιά ενοίκια στα εμφανίζει ως πιθανά έσοδα απο ενοικια :P 

Δεν είχα κάνει κάποια απο το 2015, 2017, τα ακύρωσα και μετά ολα ΟΚ. Γιατι ενα αρχικο ΣΟΚ το έπαθα

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

Στο Ε2, απο φέτος, αν δεν έχεις κάνει λύση παλιών συμβολαίων απο παλιά ενοίκια στα εμφανίζει ως πιθανά έσοδα απο ενοικια :P 

Δεν είχα κάνει κάποια απο το 2015, 2017, τα ακύρωσα και μετά ολα ΟΚ. Γιατι ενα αρχικο ΣΟΚ το έπαθα

Έκανες ΛΥΣΗ η απλά τα έσβησες από το Ε2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Εμενα δεν μου εχει συμπληρωμενο το εισοδημα απο το ΚΕΑ.Το βαζω μονος μου η περιμενω να το βαλουν αυτοι?Επισης δεν εμφανιζονται οι τοκοι απο την τραπεζα για να τους βαλω, και ενα εκπαιδευτικο επιδομα για πρασινες δεξιοτητητες 1000 ευρω που πηρα το 2023 δεν φαινεται πουθενα.Ας περιμενουμε μηπως και τα συμπληρωσουνε αλλιως μας βλεπω σε λογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έκανες ΛΥΣΗ η απλά τα έσβησες από το Ε2 ?

εκανα ΛΥΣΗ με ημ/νια ΛΥΣΗΣ τα παλια ετη, να μην φαινονται ημ/νιες του 2023. Βεβαια η ΑΑΔΕ σου λεει οτι ειναι εκπροθεσμη και μπορεις να φας πρόστιμο. Εκει ειναι το σημειο που πας εκκλησια και αναβεις ενα κεράκι (το ειχα κανει και παλια και δεν ειχα φαει προστιμο) 😜 😂 και μετα βλέπεις διορθωνεται αυτόματα στο Ε2. Απλα ειναι καλυτερο να σβησεις τις ενεργες δηλωσεις γιατι μετα μπρει να σε φωναζουν για δικαιολογητικα και θα ειναι μεγαλυτερο μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

εκανα ΛΥΣΗ με ημ/νια ΛΥΣΗΣ τα παλια ετη, να μην φαινονται ημ/νιες του 2023. Βεβαια η ΑΑΔΕ σου λεει οτι ειναι εκπροθεσμη και μπορεις να φας πρόστιμο. Εκει ειναι το σημειο που πας εκκλησια και αναβεις ενα κεράκι (το ειχα κανει και παλια και δεν ειχα φαει προστιμο) 😜 😂 και μετα βλέπεις διορθωνεται αυτόματα στο Ε2. Απλα ειναι καλυτερο να σβησεις τις ενεργες δηλωσεις γιατι μετα μπρει να σε φωναζουν για δικαιολογητικα και θα ειναι μεγαλυτερο μπερδεμα

Δεν ξέρω τι έκανες παλαιά. ΜΗΠΩΣ ήταν περίοδος που είχαν δώσει ΑΠΑΛΛΑΓΗ από το πρόστιμο 100€ ?

Πάντως, ΤΩΡΑ δεν το γλιτώνεις. Θα σου έρθει το 2029

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vaggelisp17 είπε

Καλημερα.Εμενα δεν μου εχει συμπληρωμενο το εισοδημα απο το ΚΕΑ.Το βαζω μονος μου η περιμενω να το βαλουν αυτοι?Επισης δεν εμφανιζονται οι τοκοι απο την τραπεζα για να τους βαλω, και ενα εκπαιδευτικο επιδομα για πρασινες δεξιοτητητες 1000 ευρω που πηρα το 2023 δεν φαινεται πουθενα.Ας περιμενουμε μηπως και τα συμπληρωσουνε αλλιως μας βλεπω σε λογιστη.

Οπως λεω στη προ-προηγουμενη σελιδα, περυσι το ΚΕΑ ηταν προσυμπληρωμενο στον 619, φετος οχι και ο 619 δε μπορει να συμπληρωθει απο το χρηστη. Συμφωνα με τις οδηγιες την ιδια δουλεια κανει ο 659, οποτε το βαζεις εκει. Οι καταθεσεις/φορος κλασικα στον 667/675(κλικαρεις στο κουτακι και εμφανιζονται). Και δεν ειναι δυσκολο να βρεις που θα βαλεις το εκπαιδευτικο επιδομα που λες, αρα ο λογιστης μονο γι αυτα ειναι περιττος.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαταβολή που δόθηκε για αγορά αυτοκινήτου έχει συμπεριληφθεί στον 049 που αφορά τις αποδείξεις.

Είναι σωστό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 17647 εισόδημα από μισθους, 5800 αποδείξεις, και 11350 από εισοδήματα που απαλλάσσονται από τον φόρο μου έβγαλε 136 χρεωστικό είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Mε 17647 εισόδημα από μισθους, 5800 αποδείξεις, και 11350 από εισοδήματα που απαλλάσσονται από τον φόρο μου έβγαλε 136 χρεωστικό είναι φυσιολογικό;

Έχει να κάνει με την παρακράτηση του εργοδότη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Τι εννοείς; 

Χωρίς στοιχεία ΔΕΝ μπορεί να δοθεί απάντηση αλλά 136€ σαν ποσό, μια χαρά μου φαίνεται.

Περιμένες λιγότερο η περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...