Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2024


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Manefs23 said:

Εχω αποδείξεις 2000-3000 ευρώ αλλά δεν πληρώθηκαν ηλεκτρονικά, αφορά κάποια υλικά ανακαινισης, είδη υγιεινής. Αυτές τις απδείξεις υπάρχει κωδικός να τα βάλω ως έξοδα.Και τις έχω στο χέρι αν με καλέσουν να τις δείξω.

Αν είσαι κάτω των 70 δε μπορείς να προσκοπίσεις χάρτινες αποδείξεις σε περίπτωση ελέγχου.

Για τους κάτω των 70, μπορείς να αλλάξεις χειροκίνητα το ποσό... εάν η τράπεζα έχει στείλει στην ΑΑΔΕ λάθος ποσό δαπανών με πλαστικό χρήμα. Οπότε σ'αυτή τη περίπτωση καταχωρείς το σωστό (που θεωρείς εσύ) ποσό, κι αν σε καλέσουν για έλεγχο... τους δίνεις αντίγραφο κίνησης του λογαριασμού (αγορές/μεταφορές) απ'το ebanking και δείχνεις ποιες συναλλαγές δε προσμετρήθηκαν (και θα έπρεπε να είχαν προσμετρηθεί) απ'το εργαλείο αφορολόγητου της τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Manefs23 είπε

Οτι να ναι. Αυτό δεν ειναι φοροδιαφυγή. Αλλά δεν μπορώ να κάτσω να σου εξηγώ

 

Εχω αποδείξεις 2000-3000 ευρώ αλλά δεν πληρώθηκαν ηλεκτρονικά, αφορά κάποια υλικά ανακαινισης, είδη υγιεινής. Αυτές τις απδείξεις υπάρχει κωδικός να τα βάλω ως έξοδα. Και τις έχω στο χέρι αν με καλέσουν να τις δείξω. Πόσο άδικος ο φόρος απο το ενοίκια.

Έκανες βλακεία.

Στο κωδικό 049, τι ποσό φαίνεται?

0€ ? Δεν χρησιμοποιείς καθόλου την κάρτα?

Ηλικία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Manefs23 said:

Οτι να ναι. Αυτό δεν ειναι φοροδιαφυγή. Αλλά δεν μπορώ να κάτσω να σου εξηγώ

Βασικά αυτό ακριβώς είναι, αν δηλώσεις ψευδώς κάποιο νούμερο με αποτέλεσμα να πληρώσεις μικρότερο φόρο από όσο θα έπρεπε κανονικά είναι ο ορισμός της φοροδιαφυγής.

2 hours ago, Manefs23 said:

Εχω αποδείξεις 2000-3000 ευρώ αλλά δεν πληρώθηκαν ηλεκτρονικά, αφορά κάποια υλικά ανακαινισης, είδη υγιεινής. Αυτές τις απδείξεις υπάρχει κωδικός να τα βάλω ως έξοδα. Και τις έχω στο χέρι αν με καλέσουν να τις δείξω. Πόσο άδικος ο φόρος απο το ενοίκια.

Οι αποδείξεις από μόνες τους είναι άχρηστες, είτε τις έχεις είτε όχι δεν θα κάνει διαφορά σε περίπτωση που σε καλέσουν για έλεγχο, μία από τις προϋποθέσεις για να προσμετρηθεί μια δαπάνη σε αυτές που μειώνουν το φόρο είναι να έχει πραγματοποιηθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής.

Εκτός βέβαια αν - όπως είπαν και παραπάνω - είσαι υπερήλικας, μόνο τότε περνάνε οι αποδείξεις πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγώ θα κλέψω το κράτος, αν δεν πληρώσω φόρο 400 ευρώ και πληρώσω 300 ευρώ. Άλλο εννοούσα, οχι να δηλώσω ψεύτικα έξοδα, αν υπάρχει κωδικός που να δηλώσω επιπλέον έξοδα απο οσα φαίνονται απο ηλεκτρονικές πληρωμές. Ο @ekrepali που απάντησε, οι άλλοι αμέσως σαν το ΣΔΟΕ.

Ο λόγος που δεν τα πλήρωσα ηλεκτρονικά είναι ό,τι μου έκοψε ο άνθρωπος στο χωριό μου την απόδειξη, αλλά τον πληρώνω σε δόσεις, για κάτι υλικά σε σπίτι που ανακαίνισα δύο δωματία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Η μητέρα μου, μου έκανε γονική παροχή το σπίτι , δινοντάς μου τη ψιλή κυριότητα και κρατώντας την επικαρπία η ίδια. Το δηλώσαμε στο Ε9. Αυτό θα πρέπει να δηλωθεί και στο Ε1-Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Manefs23 said:

οι άλλοι αμέσως σαν το ΣΔΟΕ.

Επειδή προφανώς αναφέρεσαι (και) σε εμένα, έτσι όπως το ρώτησες αρχικά, δεν είπες τίποτα για μη ηλεκτρονικές συναλλαγές που όντως έχεις και θες να περάσεις, αλλά γενικώς πως μπορείς να απομειώσεις τον φόρο μέσω του κωδικού των δαπανών... Επέτρεψε μου να σου υπενθυμίσω:

16 hours ago, Manefs23 said:

Υπάρχει κανένας κωδικός δαπανών που αν τον ανεβάσουμε πέφτει το ποσό πληρωμης;

 

(Μέσος Έλληνας φορολογούμενος με χρεωστικό liked this post)

 

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σκεφτείς πως το "Αλλά δεν μπορώ να κάτσω να σου εξηγώ" είναι μια καλή απάντηση, θα σε παρακαλούσα να σκεφτείς πως ΟΦΕΙΛΕΙΣ να εξηγήσεις, αν θέλεις να λάβεις στοχευμένες απαντήσεις στο πρόβλημά σου, αλλιώς θα λάβεις απαντήσεις σε αυτό που εμείς καταλαβαίνουμε πως ρωτάς.

Επεξ/σία από l3ft3r1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα.

 

Η μητέρα μου, μου έκανε γονική παροχή το σπίτι , δινοντάς μου τη ψιλή κυριότητα και κρατώντας την επικαρπία η ίδια. Το δηλώσαμε στο Ε9. Αυτό θα πρέπει να δηλωθεί και στο Ε1-Ε2?

Ανάλογα.

Στο Ε9 δηλώνεται η κυριότητα ενώ στο Ε1 Ε2 η χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, airtrelomike13 said:

Καλησπέρα.

 

Η μητέρα μου, μου έκανε γονική παροχή το σπίτι , δινοντάς μου τη ψιλή κυριότητα και κρατώντας την επικαρπία η ίδια. Το δηλώσαμε στο Ε9. Αυτό θα πρέπει να δηλωθεί και στο Ε1-Ε2?

Εάν δεν μένεις εσύ μέσα η δεν παίρνεις ενοίκια τότε δεν το βάζεις στο Ε2 σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2024 στις 6:09 ΜΜ, Manefs23 είπε

Να ρωτήσω κάτι για τον κωδικό 727 (για την τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείων οποιασδήποτε μορφής). Στο πινακάκι που ανοίγει απο φέτος οταν πατάμε να συμπληρώσουμε το ποσο, με τιτλο (Ανάλυση κωδικών 727-728) , εκτός του ποσού, ζητάει να συμπληρώσω ΑΦΜ συμβαλόμενου. Ποιό ΑΦΜ βάζω; του φορέα που  έλαβε τα χρήματα; ή αυτου που πλήρωσε;

Περιεργως σε μενα φετος δε το ζητησε. Το ΑΦΜ της τραπεζας βαζεις, απ οτι θυμαμαι

19 ώρες πριν, tedybear είπε

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει χρήση «ανάλωσης κεφαλαίου» το ποσό που γράφει στο σχετικό κωδικό περνά πάντα από έλεγχο (= πρέπει να στέλνεις χαρτούρα στην εφορία για να γίνει η εκκαθάριση) ή κάνω κάτι στραβά; Μου βγάζει μήνυμα ότι «δεν προκύπτει από τα στοιχεία μας ποσό προς ανάλωση»

Προφανως σημαινει οτι δεν εχεις τετοιο κεφαλαιο. Εγω εχω βαλει καμποσες φορες στο παρελθον, χωρις προβλημα.

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Για τους κάτω των 70, μπορείς να αλλάξεις χειροκίνητα το ποσό... εάν η τράπεζα έχει στείλει στην ΑΑΔΕ λάθος ποσό δαπανών με πλαστικό χρήμα. Οπότε σ'αυτή τη περίπτωση καταχωρείς το σωστό (που θεωρείς εσύ) ποσό, κι αν σε καλέσουν για έλεγχο... τους δίνεις αντίγραφο κίνησης του λογαριασμού (αγορές/μεταφορές) απ'το ebanking και δείχνεις ποιες συναλλαγές δε προσμετρήθηκαν (και θα έπρεπε να είχαν προσμετρηθεί) απ'το εργαλείο αφορολόγητου της τράπεζας.

Αρα οποιος αλλαξει το ποσο του 049 ειναι υποψηφιος για ελεγχο? Και υποθετω οτι ο ελεγχος δε θα περιοριστει μονο στις αποδειξεις😀

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

 

Αρα οποιος αλλαξει το ποσο του 049 ειναι υποψηφιος για ελεγχο? Και υποθετω οτι ο ελεγχος δε θα περιοριστει μονο στις αποδειξεις😀

Πιθανότατα.

Βέβαια, έχει να κάνει και με την 'αλλαγή'.

Άλλο να αλλάξεις πχ 1.000€ και άλλο πχ 5.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πιθανότατα.

Βέβαια, έχει να κάνει και με την 'αλλαγή'.

Άλλο να αλλάξεις πχ 1.000€ και άλλο πχ 5.000€

Σε εμένα που έβαλαν χρήματα εκεί που προορίζονται για αγορά αυτοκινήτου; Βέβαια το ποσό θα αλλάξει προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Σε εμένα που έβαλαν χρήματα εκεί που προορίζονται για αγορά αυτοκινήτου; Βέβαια το ποσό θα αλλάξει προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω.

Αφού υπάρχουν οι αποδείξεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αφού υπάρχουν οι αποδείξεις !!!

Γιατί να μπω στην διαδικασία αφού είναι δικό τους θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dasos2024 said:

Προφανως σημαινει οτι δεν εχεις τετοιο κεφαλαιο. Εγω εχω βαλει καμποσες φορες στο παρελθον, χωρις προβλημα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλ. απλά συμπλήρωσες το κεφάλαιο προς ανάλωση και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο; Τι να πω. Ίσως να μην ισχύει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι απομένει από τη διαφορά [Εισοδήματα - Αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης] ή στις εν λόγω δαπάνες να υπολογίζονται και τα έξοδα που αναγράφονται στον κωδικό 049. Ακόμα και έτσι όμως παραμένει ποσό προς ανάλωση από το 22. Μπορεί το κώλυμα να έχει να κάνει με το ότι τα προηγούμενα χρόνια (προ 2022 που υπάρχει θετικό υπόλοιπο) ήμουν με αρνητικό ισοζύγιο. Θα κάνω και μια ερώτηση σε γνωστό μου λογιστή μήπως έχει αλλάξει κάτι στη σχετική νομοθεσία πρόσφατα. Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, tedybear είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλ. απλά συμπλήρωσες το κεφάλαιο προς ανάλωση και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο;......

Nαι. Αν πραγματι υπαρχει κεφαλαιο το συστημα το βλεπει. Δε χρειαζεται δλδ να κανεις κατι αλλο, ή εχεις και αυτοματα δεχεται το ποσό ή δεν εχεις και δεν το δεχεται. Φροντισες να βαλεις ακριβως το ποσό που χρειαζοσουν? Γιατι αν χρειαζεσαι πχ. 1000€ και υπαρχουν, αλλα εσυ βαλεις 3000 που δεν υπαρχουν, τοτε θα απορριφθεις αδικως.

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...