Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2024


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2024 στις 4:47 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Το αφαιρείς.

Για ποιό λόγο να το αφαιρέσει; Δεν πειράζουμε τίποτα ειδικά σε αυτό το κουτάκι παρά μόνο αν έχουμε αποδεικτικά στοιχεία και μας συμφέρει. Και δεν είναι και εφικτό καν τις περισσότερες φορές γιατί είναι αδύνατο να βγάλει άκρη ο οποιοσδήποτε, ούτε εμείς ούτε η ο πιθανός ελεγκτής ούτε καν η ίδια η τράπεζα. Ας πρόσεχαν να μην είχε ατέλειες αυτή η γελοιότητα. Ή ας την καταργήσουν.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, theopan είπε

Για ποιό λόγο να το αφαιρέσει; Δεν πειράζουμε τίποτα ειδικά σε αυτό το κουτάκι παρά μόνο αν έχουμε αποδεικτικά στοιχεία και μας συμφέρει. Και δεν είναι και εφικτό καν τις περισσότερες φορές γιατί είναι αδύνατο να βγάλει άκρη ο οποιοσδήποτε, ούτε εμείς ούτε η ο πιθανός ελεγκτής ούτε καν η ίδια η τράπεζα. Ας πρόσεχαν να μην είχε ατέλειες αυτή η γελοιότητα. Ή ας την καταργήσουν.

Φιλικά, θα σου πω ότι τόσα ξέρεις τόσα λες.

Ο φίλος έδωσε μια προκαταβολή για αυτοκίνητο. Οκ ?

Τι, που, πως μας είπε?

Πέρασε στο pos της επιχείρησης πχ 500€. Οκ ?

Τι επιχείρηση αυτή έχει ΚΑΔ αποκλειστικά για αγοραπωλησίες αυτοκινήτων η πχ και για ανταλλακτικά, λάστιχα κτλ ?

Αν λοιπόν ο καδ της επιχείρησης δεν είναι αποκλειστικό για ΑΓΟΡΑ αυτοκινήτων πως το πέρασμα μιας κάρτας στο pos θα 'βρει' τι 'αγόρασε' ο πελάτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγινε κατάθεση σε λογαριασμό που φαίνεται ότι αφορά αγορά αυτοκινήτου 3 φορές από κάποιο ποσό.

η επωνυμία του δικαιούχου λογαριασμού είναι AUTOTECHNICA HELLAS MΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ
ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και έχω τις αποδείξεις κατάθεσης από το web banking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Eγινε κατάθεση σε λογαριασμό που φαίνεται ότι αφορά αγορά αυτοκινήτου 3 φορές από κάποιο ποσό.

η επωνυμία του δικαιούχου λογαριασμού είναι AUTOTECHNICA HELLAS MΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ
ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και έχω τις αποδείξεις κατάθεσης από το web banking. 

Τι εννοείς, φαίνεται?

Το έγραψες στην αιτιολογία?

ΥΓ. Η επιχείρηση δεν έχει άλλη δραστηριότητα?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς, φαίνεται?

Το έγραψες στην αιτιολογία?

ΥΓ. Η επιχείρηση δεν έχει άλλη δραστηριότητα?

Ναι το έγραψα στην αιτιολογία. Και αναφέρομαι στην πολύ γνωστή Βελμαρ.

Με βλέπω να τα αφήνω ως έχει.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωρίζει κάποιος με ελληνικές μετοχές που έχουν παρακαρτημένο αυτόματα φόρο κατα την πώληση τι επιπτώσεις υπάρχουν αν δεν τις δηλώσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Artman13 είπε

Αν γνωρίζει κάποιος με ελληνικές μετοχές που έχουν παρακαρτημένο αυτόματα φόρο κατα την πώληση τι επιπτώσεις υπάρχουν αν δεν τις δηλώσουμε; 

Το σωστο ειναι  να μαθεις αν φορολογουνται τα κερδη απο μετοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Το σωστο ειναι  να μαθεις αν φορολογουνται τα κερδη απο μετοχες.

σαν υπεραξία; απο όσο ξέρω όχι (για τις μικρές συναλλαγές που κάνει ο μέσος φορολογούμενος) η όποια φορολογία παρακρατείται αυτόματα απο όσο έχω δει με την πώληση των μετοχών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει εδώ:

Οι αποδείξεις που θα χτίζουν το αφορολόγητο βάσει της υπουργικής απόφασης είναι αναλυτικά οι κάτωθι, εκτός από όσες έχουν επισημανθεί με κόκκινο πλαίσιο:

screenshot-337.png

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/33124/upd-oi-apodeixeis-ana-kwdiko-gia-to-aforologhto-exaireseis-analytikoi-pinakes-ti-isxyei-gia-tonthn-syzygo

άρα πρέπει να τα αφαιρέσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Artman13 είπε

σαν υπεραξία; απο όσο ξέρω όχι (για τις μικρές συναλλαγές που κάνει ο μέσος φορολογούμενος) η όποια φορολογία παρακρατείται αυτόματα απο όσο έχω δει με την πώληση των μετοχών. 

ε αφου 'οχι' τοτε γιατι αναρωτιεσαι αν υπαρξουν συνεπειες απο τη μη δηλωση τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

ε αφου 'οχι' τοτε γιατι αναρωτιεσαι αν υπαρξουν συνεπειες απο τη μη δηλωση τους?

εννοώ ότι φορολόγηση ήταν να γίνει έχει ήδη γίνει κατά την πώληση τους οπότε αν κάποιος απλά δεν δηλώσει τις πράξεις αγοράς και πώλησης θα έχει επιπτώσεις; Εννοείτε θα ρωτήσω και λογιστή απλά αν γνωρίζει κάποιος πριν πάω απο τον λογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Artman13 είπε

εννοώ ότι φορολόγηση ήταν να γίνει έχει ήδη γίνει κατά την πώληση τους οπότε αν κάποιος απλά δεν δηλώσει τις πράξεις αγοράς και πώλησης θα έχει επιπτώσεις; Εννοείτε θα ρωτήσω και λογιστή απλά αν γνωρίζει κάποιος πριν πάω απο τον λογιστή. 

Αφου εχει γινει η φορολογηση και δε θα γινει αλλη, τι σε πειραζει να τα δηλωσεις? Ειναι υποχρεωτικη η δηλωση οποιοδηποτε κερδους, ως γνωστο. Επισης σε βοηθουν να  καλυψεις τυχον τεκμηρια, ή να τα επικαλεστεις στο μελλον ως αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Αφου εχει γινει η φορολογηση και δε θα γινει αλλη, τι σε πειραζει να τα δηλωσεις? Ειναι υποχρεωτικη η δηλωση οποιοδηποτε κερδους, ως γνωστο. Επισης σε βοηθουν να  καλυψεις τυχον τεκμηρια, ή να τα επικαλεστεις στο μελλον ως αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων

Είναι μπελάς και γίνονται εύκολα λάθη, αχρείαστος (έστω και τυπικός) έλεγχος απο εφοριακούς, δίνεις αναφορά στους λογιστές τι κάνεις ειδικά να μένεις σε επαρχία. Δεν χρειάζομαι για τεκμήρια και έξοδα έχω την εργασία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

λέει εδώ:

Οι αποδείξεις που θα χτίζουν το αφορολόγητο βάσει της υπουργικής απόφασης είναι αναλυτικά οι κάτωθι, εκτός από όσες έχουν επισημανθεί με κόκκινο πλαίσιο:

screenshot-337.png

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/33124/upd-oi-apodeixeis-ana-kwdiko-gia-to-aforologhto-exaireseis-analytikoi-pinakes-ti-isxyei-gia-tonthn-syzygo

άρα πρέπει να τα αφαιρέσω.....

Εννοείται. Στο έγραψα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Είναι μπελάς και γίνονται εύκολα λάθη, αχρείαστος (έστω και τυπικός) έλεγχος απο εφοριακούς, δίνεις αναφορά στους λογιστές τι κάνεις ειδικά να μένεις σε επαρχία. Δεν χρειάζομαι για τεκμήρια και έξοδα έχω την εργασία μου. 

Tωρα εχεις εργασια, αυριο μπορει οχι. Πιθανοτερο να γινει ελεγχος ειναι αν δε δηλωσεις κατι (που ηδη το ξερουν ετσι κι αλλιως) παρα αν το δηλωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...