Προς το περιεχόμενο

Έχει μειωθεί η ζήτηση εργαζόμενων στην πληροφορική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι φοιτητής πληροφορικής στο 3 έτος και αυτό τον καιρό άρχισα λίγο να ρίχνω μια ματιά σε site με αγγέλλεις εργασίας και με έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι αγγελίες πληροφορικής όλων των ειδικοτήτων είναι αισθητά μειωμένες! (δεν δικαιολογούν καθόλου το χαρακτηρισμό "επάγγελμα του μέλλοντος") Ακόμα και οι αγγελίες για προγραμματιστές έχουν πέσει κατά πολύ. Τώρα όταν θα πάρω το πτυχίο μου δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, αλλά τώρα παρατηρώ ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω δουλεία στην πληροφορική (δεν μιλάω με συγκεκριμένη ειδικότητα γιατί πιστεύω ότι είναι πολυτέλεια στην Ελλάδα να λες ότι ψάχνω δουλειά μόνο ως AI developer) εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι δεν εχουν μειωθει. Υπαρχουν μεγαλες εταιρειες που εχουν θεσεις και ξερουν οτι δεν θα μπορεσουν να τις καλυψουν γιατι δεν υπαρχουν αρκετα ατομα. Εμπειρικα απο τον κυκλο μου ξερω οτι εχουν πεσει λιγο οι μισθοι για mid και mid/senior σε σχεση με το 2022.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το έλεγα. Σίγουρα όμως ναι, υπάρχει πολύ μεγάλος κορεσμός στις θέσεις Junior. Ούτε τα λεφτά είναι ιδιαίτερα καλά ούτε σε προσλαμβάνουν τόσο εύκολα μιας και φτάσαμε πια οι ενδιαφερόμενοι να είναι περισσότεροι από τις ανοιχτές θέσεις. Αυτό που λέω αστειευόμενος καμία φορά, σήμερα και η κουτσή Μαρία κυνηγάει τον προγραμματισμό γιατί της έχουν πουλήσει τα social media χαλαρή δουλειά, πολλά λεφτά, remote/hybrid συνθήκες κτλ. Ε προφανώς αυτό έχει αντίκτυπο στην αγορά.

Από την άλλη Οκ, αυτό συμβαίνει σε σχεδόν όλα τα επαγγέλματα. Ίσως δυσκολευτείς στην εύρεση πρώτης εργασίας αλλά μόλις αρχίσεις να γράφεις προϋπηρεσία όλα θα τσουλήσουν πολύ εύκολα.

Αυτά περί προγραμματισμού. Για άλλα παρακλάδια (System Admin, Network Admin) δεν είναι τόσο όμορφα τα πράγματα στην Ελλάδα αλλά και πάλι κάτι γίνεται, συν ότι δίνουν και εκεί καλά λεφτά σχετικά για θέσεις με μια Χ εμπειρία.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο φιλους εχω προγραμματιστες, ο ενας με προυπηρεσια 3 ετων, ο αλλος 10. Ο πρωτος παιρνει καθαρα 1800 ο δευτερος πανω απο 2000. Και καθε χρονο φυσικα τσιμπανε αυξηση 100-150 ευρω το μηνα καθαρα. Και οι δυο εχουν συνεντευξεις και τους πλησιαζουν recruiters. Και το πιο σημαντικο, δεν μιλαμε για Αθηνα...

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Gimiboy είπε

Είμαι φοιτητής πληροφορικής στο 3 έτος και αυτό τον καιρό άρχισα λίγο να ρίχνω μια ματιά σε site με αγγέλλεις εργασίας και με έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι αγγελίες πληροφορικής όλων των ειδικοτήτων είναι αισθητά μειωμένες!

10 ώρες πριν, Gimiboy είπε

"επάγγελμα του μέλλοντος"

Ήταν πριν την πανδημία και πριν το 2010-τώρα το πράγμα έχει κορεστεί φουλ αφού βλέπεις ακόμα και πολιτικούς μηχανικούς να κάνουν είτε μαστερ στη πληροφορική είτε courses πάνω στο προγραμματισμό και να κυνηγάνε θέσεις προγραμματιστή-το ζήτημα πλεον κορέστηκε αρκετά...

Προσωπικά 3 φίλοι μου τελειώσαν πληροφορική-καλοι φοιτητές και ψαγμένοι γενικά! Οι 2 είναι άνεργοι εδώ και 1,5 χρόνο και ο άλλος έδωσε ξανά πανελλήνιες για να μπει Αστυνομία και να ασχοληθεί με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος προκειμένου να βρει κάτι στον τομέα του...

Οι περισσότερες δουλειές ακόμα και στη πληροφορική πλεον θέλουν προυπηρεσία και έχει και ιδιαίτερο κορεσμό αφού και η κουτσή Μαρία πάει να κάνει coding...

 

6 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Από την άλλη Οκ, αυτό συμβαίνει σε σχεδόν όλα τα επαγγέλματα

Δυστυχώς στην Ελλάδα αν θες να έχεις μια ΤΙΜΙΑ ζωή και χωρίς άγχος τα σώματα ασφαλείας και οι στρατιωτικές σχολές είναι μονόδρομος ΑΛΛΑ δεν είναι για όλους

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Δυο φιλους εχω προγραμματιστες, ο ενας με προυπηρεσια 3 ετων, ο αλλος 10. Ο πρωτος παιρνει καθαρα 1800 ο δευτερος πανω απο 2000. Και καθε χρονο φυσικα τσιμπανε αυξηση 100-150 ευρω το μηνα καθαρα. Και οι δυο εχουν συνεντευξεις και τους πλησιαζουν recruiters. Και το πιο σημαντικο, δεν μιλαμε για Αθηνα...

Αυτά είναι που έλεγα στο προηγούμενο post, ότι τέτοια διαβάζει και η κουτσή Μαρία και πάει για προγραμματισμό :P

Πρόσεχε, δεν σε αμφισβητώ καθόλου αυτό που λες αλλά δεν είναι σίγουρα ο κανόνας. Είμαι του χώρου (Systemας βέβαια) και έχω άπειρες επαφές με Developers και μπορώ να σου όπως ότι τέτοια ποσά δεν είναι συνηθισμένα. Υπάρχουν, αλλά δεν τα παίρνουν όλοι.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/03/2024 at 14:11, Gimiboy said:

Είμαι φοιτητής πληροφορικής στο 3 έτος και αυτό τον καιρό άρχισα λίγο να ρίχνω μια ματιά σε site με αγγέλλεις εργασίας και με έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι αγγελίες πληροφορικής όλων των ειδικοτήτων είναι αισθητά μειωμένες! (δεν δικαιολογούν καθόλου το χαρακτηρισμό "επάγγελμα του μέλλοντος") Ακόμα και οι αγγελίες για προγραμματιστές έχουν πέσει κατά πολύ. Τώρα όταν θα πάρω το πτυχίο μου δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση, αλλά τώρα παρατηρώ ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω δουλεία στην πληροφορική (δεν μιλάω με συγκεκριμένη ειδικότητα γιατί πιστεύω ότι είναι πολυτέλεια στην Ελλάδα να λες ότι ψάχνω δουλειά μόνο ως AI developer) εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

Είναι ακόμα το επάγγελμα του μέλλοντος, παντού εκτος από την Ελλάδα.

"In 2023, there were around 149,000 open positions in the German IT industry. This was a large increase of around 12,000 compared to the previous year. This was also the highest figure since the timeline started"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά δεν έχει μειωθεί. Αλλά η ζήτηση για μηχανικούς είναι μεγαλύτερη από ποτέ!!! 

Δες εδώ και εδώ

Υ.Γ. ένα 6μηνο boot camp σε html, css, JavaScript, React , java, python, docker και k8s, δεν σε κάνει μηχανικό.

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αλλά η ζήτηση για μηχανικούς είναι μεγαλύτερη από ποτέ!!

Ζήτηση για στελέχη που έχουν εμπειρία και ξέρουν "επαγγελματικά" προγραμματισμό και έχουν γνώση για διαχείρηση project ψάχνουν οι επιχειρήσεις...

Μια βόλτα στο linkedin να κάνει κάποιος θα βρει λίγες πρακτικές ή ακόμα και λίγες entry level θέσεις που ΔΕΝ θέλουν προυπηρεσία ή προυπηρεσία κάτω από 1 χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Αυτά είναι που έλεγα στο προηγούμενο post, ότι τέτοια διαβάζει και η κουτσή Μαρία και πάει για προγραμματισμό :P

Πρόσεχε, δεν σε αμφισβητώ καθόλου αυτό που λες αλλά δεν είναι σίγουρα ο κανόνας. Είμαι του χώρου (Systemας βέβαια) και έχω άπειρες επαφές με Developers και μπορώ να σου όπως ότι τέτοια ποσά δεν είναι συνηθισμένα. Υπάρχουν, αλλά δεν τα παίρνουν όλοι.

Καμια διαφωνια, απο οσα ακουω γενικα καταλαινω οτι οι δυο αυτες περιπτωσεις ειναι στο τοπ 10-15%.

Ξερω και περιπτωση που ειναι κανα 15αρι χρονια στον χωρο και βγαζει καθαρα στο 1700αρι, Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:50 ΠΜ, George_pzg21 είπε

Ήταν πριν την πανδημία και πριν το 2010-τώρα το πράγμα έχει κορεστεί φουλ αφού βλέπεις ακόμα και πολιτικούς μηχανικούς να κάνουν είτε μαστερ στη πληροφορική είτε courses πάνω στο προγραμματισμό και να κυνηγάνε θέσεις προγραμματιστή-το ζήτημα πλεον κορέστηκε αρκετά...

Προσωπικά 3 φίλοι μου τελειώσαν πληροφορική-καλοι φοιτητές και ψαγμένοι γενικά! Οι 2 είναι άνεργοι εδώ και 1,5 χρόνο και ο άλλος έδωσε ξανά πανελλήνιες για να μπει Αστυνομία και να ασχοληθεί με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος προκειμένου να βρει κάτι στον τομέα του...

Οι περισσότερες δουλειές ακόμα και στη πληροφορική πλεον θέλουν προυπηρεσία και έχει και ιδιαίτερο κορεσμό αφού και η κουτσή Μαρία πάει να κάνει coding...

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα αν θες να έχεις μια ΤΙΜΙΑ ζωή και χωρίς άγχος τα σώματα ασφαλείας και οι στρατιωτικές σχολές είναι μονόδρομος ΑΛΛΑ δεν είναι για όλους

Ναι καταπληκτική επιλογή. Για να περιμένεις να φτάσεις 2,000 ευρώ το μηνα στα 55 σου...

  • Like 3
  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, George_pzg21 said:

Ζήτηση για στελέχη που έχουν εμπειρία και ξέρουν "επαγγελματικά" προγραμματισμό και έχουν γνώση για διαχείρηση project ψάχνουν οι επιχειρήσεις...

developer και project manager μαζί? θέλουν να φτιάχνει και καφέ μήπως? :D

A ρε ελλάδα

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, George_pzg21 said:

Ζήτηση για στελέχη που έχουν εμπειρία και ξέρουν "επαγγελματικά" προγραμματισμό και έχουν γνώση για διαχείρηση project ψάχνουν οι επιχειρήσεις...

Ναι , γιατί ως γνωστόν, οι PMs γράφουν τον κώδικα, στα 10λεπτά διαλείμματα που έχουν από τα meetings.

11 minutes ago, Sugizo said:

developer και project manager μαζί? θέλουν να φτιάχνει και καφέ μήπως? :D

A ρε ελλάδα

Και scram masters , και εννοείται και recruiters.! Αν δεν βρει ο PM άτομα για την ομάδα, ποιος θα βρει;;;;

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για να περιμένεις να φτάσεις 2,000 ευρώ το μηνα στα 55 σου...

Είναι λίγα τα λεφτά αλλά ζεις τίμια δεν πεινάς ότι έχεις τεράστιο κύρος οντας κάτι στα σώματα ασφαλείας

Τώρα στον ιδιωτικό τομέα όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα και στους hot τομείς η ζήτηση υπάρχει αλλά για εξειδικευμένα στελέχη...Εξάλλου βλέπω αρκετούς απόφοιτους πληροφορικής που δεν βρίσκουν δουλειά στον τομέα τους...και όσοι βρίσκουν 800 ευρώ ξεκινάνε και μαξ να φτάσουν τα 1700 στα 35+

Οι "παλιοί", 40+ παίρνουν ακόμα καλούς μισθούς (2k και βάλε, συν bonus)...πιο εξειδικευμένες θέσεις μπορεί να δίνουν παραπάνω, αλλά παίζει να μπείς σε pigeonhole μετά! Αυτοί οι μιθοί νομίζω ότι δεν θα παίξουν ποτέ για όσους έπιασαν δουλειά μετά την κρίση με αρχικό μισθό 800. Οι σημερινοί σαραντάρηδες-πενηντάρηδες είχαν ξεκινήσει με αρχικό μισθό 1κ+, και δεν είχαν μεγάλες απώλειες στην κρίση...

 

Μην ξεχνάς ότι το 2023 οι αιτήσεις για στρατιωτικές σχολές έσπασαν κάθε ρεκόρ και γίνεται ο κακός χαμός...

Αν ήταν τόσο χάλια δεν θα γινόταν χαμός...+  

42 λεπτά πριν, Sugizo είπε

developer και project manager μαζί?

Στο linkedin το είχα δει πριν κανα 3μηνο...

 

Αυτά μόνο στην Ελλάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...