Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς ότι σε άλλους players το βίντεο κινείται κάπως... ασυγχρόνιστα από το παράθυρο, σαν να ξεμένει λίγο πίσω;

 

Αυτό συμβαίνει όταν το πρόγραμμα δουλεύει σε overlay mode, επειδή η μετακίνηση του παραθύρου γίνεται με gdi ενώ του βίντεο με directx. Αν ο gom δεν μπορέσει να δουλέψει σε overlay mode, τότε θα είναι πιο ομαλή η κίνηση του παραθύρου. Αυτό όμως δεν είναι καλό, χάνεις το directx acceleration!

Ναι αυτο εννοω!Ωραια ολα αυτα που λες αλλα μπορουμε να μαθουμε αν ο GOM δουλευει σε overlay mode ή οχι;Δηλαδη με το που βλεπουμε κινηση παραθυρου μαζι με ομαλη κινηση εικονας σημαινει οτι χανουμε το directx acceleration απαραιτητα;Γιατι εγω δεν βλεπω καμια διαφορα σε σχεση με αλλους players (εκτος αν το directx acceleration δεν γινεται αντιληπτο πλεον),αντιθετα μαλιστα εχει και πολυ καλυτερο scrolling (αν εχει καποια σχεση αυτο)!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν υπάρχει πουθενά στις ρυθμίσεις καμμία παρόμοια με τις παρακάτω:

mkdmjymh4dmlnirdijim.png

τότε θα μπορείς να επιλέξεις, φαντάζομαι. Αλλιώς, πιθανότατα χρησιμοποιεί τον default renderer του συστήματος.

Ακόμη όμως δε μπορώ να καταλάβω πώς το τεστ που αναφέρθηκε τεκμηριώνει την ανωτερότητα του GOM σε σχέση με άλλους players.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego r paidia psaxno kati sto stil toy Network Assistant Tzampa alla den brisko kati :( ostoso to exw sinithisi exw psasksi gia tetoio programma (serverless panta etsi ) alla den brisko kati sxetiko...eida auta poy postarate alla de me kalipti kanena (ta dokimasa ola;p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει πουθενά στις ρυθμίσεις καμμία παρόμοια με τις παρακάτω:

mkdmjymh4dmlnirdijim.png

τότε θα μπορείς να επιλέξεις, φαντάζομαι. Αλλιώς, πιθανότατα χρησιμοποιεί τον default renderer του συστήματος.

Ακόμη όμως δε μπορώ να καταλάβω πώς το τεστ που αναφέρθηκε τεκμηριώνει την ανωτερότητα του GOM σε σχέση με άλλους players.

Τεκμηριωνει την ανωτερωτητα του γιατι ειναι κατι που το κανει να ξεχωριζει (εφοσον ειναι θετικο στοιχειο του) απο τους υπολοιπους players!

 

Τα options αυτα φιλε ειναι του media player clasic,εμεις μιλαμε για τον GOM!Εγω παντως οτι renderer και να εβαλα στον media player classic παλι οπου να'ναι πηγαινει η εικονα του βιντεο!

 

Εγω απλα ηθελα να το επισημανω και ο καθενας μπορει να κρινει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τα options αυτα φιλε ειναι του media player clasic,εμεις μιλαμε για τον GOM!

 

Εεεε, δεν το πήρα από κάπου έτοιμο το screenshot, εγώ το έφτιαξα και προφανώς ξέρω ότι τα options είναι του MPC. Το έκανα επειδή ρώτησες:

...μπορουμε να μαθουμε αν ο GOM δουλευει σε overlay mode ή οχι;

για να δώσω μία ιδέα του τί να ψάξεις πάνω-κάτω στις ρυθμίσεις του GOM. Αλλά αν δε δίνει τρόπο να επιλέξεις renderer, μάλλον κι αυτό μπορεί να ερμηνευτεί ως ανωτερότητά του!!! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο gom την επιλογή την έχει στο δεξί κλικ » Preferences » Video » Overlay type.

Εμένα π.χ. ως default είχε την Overlay mixer, και όταν τον κάνω resize έχει τα ίδια "προβλήματα" που λες ότι έχουν και οι άλλοι. Αντίθετα, αν του βάλω Video Renderer, δουλεύει "καλά".

Τα ίδια όμως γίνονται και στους άλλους players, αφού αν το προτιμάς μπορείς σε όλους να απενεργοποιήσεις το overlay mode. Δεν έχω καλή κάρτα ούτε CPU για να σου πω συγκριτικά ποιότητας/cpu usage με overlay mode on/off, αλλά υποτίθεται ότι είναι καλύτερα να έχεις overlay mode ενεργοποιημένο.

 

Το να μην δουλεύει ο gom σε overlay mode στο pc σου πάντως είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε, δεν το πήρα από κάπου έτοιμο το screenshot, εγώ το έφτιαξα και προφανώς ξέρω ότι τα options είναι του MPC. Το έκανα επειδή ρώτησες:

 

για να δώσω μία ιδέα του τί να ψάξεις πάνω-κάτω στις ρυθμίσεις του GOM. Αλλά αν δε δίνει τρόπο να επιλέξεις renderer, μάλλον κι αυτό μπορεί να ερμηνευτεί ως ανωτερότητά του!!! :evil:

Ενταξει,εγω απλα μιλουσα για τον GOM και περιμενα να μου δειξει καποιος που ειναι η ρυθμιση στον GOM και οχι στον mpc,δεν χρειαζεται να τσαντιζεσαι!Και οπως λεει ο φιλος alkisg πιο κατω δινει τροπο να επιλεξεις renderer και οντως αμα βαλεις overlay κανει οτι κανουν και οι αλλοι,οποτε λαθος μου,το παραδεχομαι!

 

Ο gom την επιλογή την έχει στο δεξί κλικ » Preferences » Video » Overlay type.

Εμένα π.χ. ως default είχε την Overlay mixer, και όταν τον κάνω resize έχει τα ίδια "προβλήματα" που λες ότι έχουν και οι άλλοι. Αντίθετα, αν του βάλω Video Renderer, δουλεύει "καλά".

Τα ίδια όμως γίνονται και στους άλλους players, αφού αν το προτιμάς μπορείς σε όλους να απενεργοποιήσεις το overlay mode. Δεν έχω καλή κάρτα ούτε CPU για να σου πω συγκριτικά ποιότητας/cpu usage με overlay mode on/off, αλλά υποτίθεται ότι είναι καλύτερα να έχεις overlay mode ενεργοποιημένο.

 

Το να μην δουλεύει ο gom σε overlay mode στο pc σου πάντως είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα.

Aυτο θελω να μου το εξηγησεις αν μπορεις,γιατι δηλαδη ειναι μειονεκτημα να μην δουλευει ο GOM σε overlay mode;Eξαλλου οπως εγραψες υποτιθεται οτι ειναι καλυτερα να έχεις overlay mode ενεργοποιημένο!Τελικα υπαρχει κατι χειροπιαστο σε αυτο το θεμα γιατι εγω προσωπικα τι με overlay mode τι με video renderer δεν βλεπω διαφορα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ για πληροφορίες:

http://www.inmatrix.com/zplayer/highlights/vidrender.shtml

 

Γενικά το accelleration τρώει λιγότερη CPU και ανάλογα με την κάρτα γραφικών μπορεί να δείχνει και καλύτερη εικόνα.

Π.χ. σ' εμένα ο GOM σε 1.6 Celeron θέλει 100% CPU για να μου δείξει κάποια .wmv, και χάνει κάποια καρέ. Ο VLC σε overlay ή vmr9 mode δε χάνει καρέ, σε video renderer χάνει, γιατί τρώει CPU.

 

Τώρα αν εσύ έχεις σύγχρονο μηχάνημα core duo δε νομίζω να δεις καμιά διαφορά, το αν θα σου φάει 40% ή 50% CPU δεν έγινε και τίποτα... Και αν το software του player είναι καλύτερο από το hardware της κάρτας, θα βλέπεις και καλύτερη εικόνα, οπότε μπορεί να είναι και καλύτερα χωρίς overlay/vmr7/vmr9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winstick Joystick Control

 

http://www.ic.sunysb.edu/Stu/ypericle/stick.htm

 

Description:

Winstick allows you to assign events to any joystick action, so that you can use your joystick/gamepad or RM-1500 remote to control your computer. The current version supports certain Windows events, mouse and keyboard events, and can control Windows Media Player, Winamp and WinDVD 6.

 

Καταπληκτικό freeware απο Ελληνικά χέρια.

Σου ανοίγει τους ορίζοντες ως προς τις χρήσεις που μπορεί να έχει ένα joystick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: πολυ ενδιαφερον αυτο το super.θα ηθελα να το δοκιμασω αλλα δεν κατεβαινει. :cry: κανενα αλλο site που να κατεβαινει χωρις διαδικασιες?

 

http://updat.free.fr/3D9988C895F4789AAABB4FF/SUPERsetup.exe

http://gpl.download.free.fr/3D9988C895F4789AAABB4FF/SUPERsetup.exe

http://super.free.free.fr/3D9988C895F4789AAABB4FF/SUPERsetup.exe

http://updat4.free.fr/3D9988C895F4789AAABB4FF/SUPERsetup.exe

 

Αυτα πιστευω κανουν:razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που δοκίμασα το SUPER (το 2005, την έκδοση 1.811) είδα ότι είχε βάλει στο %systemroot%\system32 τα εξής αρχεία:

 

1. AVSredirect.dll

2. cygwin1.dll

3. cygz.dll

4. smab.dll

5. x.264.exe

 

τα οποία ήταν ΚΡΥΦΑ. Τα αρχεία αυτά δεν είναι τίποτα ύποπτο (όσοι ασχολούνται με Cygwin και encoding τα ξέρουν) ή κακό (αν και φαντάζομαι ότι δεν αποκλείεται να διέλυαν μια εγκατάσταση Cygwin...) αλλά το ανεξήγητο γεγονός ότι τα κάνει ΚΡΥΦΑ δεν μου ενέπνευσε καμία εμπιστοσύνη και γιʼ αυτό ούτε το χρησιμοποιώ ούτε το προτείνω, κι ας είναι εύχρηστο και αποτελεσματικό.

 

Το χάος που επικρατεί τώρα στη σελίδα του, μʼ όλες αυτές τις αναδιευθύνσεις που ψάχνεις μια ώρα να βρεις URL να κατεβάσεις το πρόγραμμα, δεν με κάνει να το εμπιστευτώ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...