Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@arxangelos

 

Εχμ, είσαι σίγουρος ότι το πετάς έξω; Γιατί εγώ βλέπω ότι τα ACKs τέρμα δεξιά είναι [ 0 | xx ACKs ].

 

Σύμφωνα με την τεκμηρίωση του aircrack-ng σχετικά με το deauthentication:

 

Typical Deauthentication

First, you determine a client which is currently connected. You need the MAC address for the following command:

 

aireplay-ng -0 1 -a 00:14:6C:7E:40:80 -c 00:0F:B5:AE:CE:9D ath0 Where:

 

  • -0 means deauthentication
  • 1 is the number of deauths to send (you can send multiple if you wish)
  • -a 00:14:6C:7E:40:80 is the MAC address of the access point
  • -c 000:0F:B5:AE:CE:9D is the MAC address of the client you are deauthing
  • ath0 is the interface name

Here is typical output:

 

12:35:25 Waiting for beacon frame (BSSID: 00:14:6C:7E:40:80) on channel 9

12:35:25 Sending 64 directed DeAuth. STMAC: [00:0F:B5:AE:CE:9D] [ 61|63 ACKs] For directed deauthentications, aireplay-ng sends out a total of 128 packets for each deauth you specify. 64 packets are sent to the AP itself and 64 packets are sent to the client.

 

Here is what the ”[ 61|63 ACKs]” means:

 

  • [ ACKs received from the client | ACKs received from the AP ]
  • You will notice that the number in the example above is lower then 64 which is the number of packets sent. It is not unusual to lose a few packets. Conversely, if the client was actively communicating at the time, the counts could be greater then 64.
  • How do you use this information? This gives you a good indication if the client and or AP heard the packets you sent. A zero value definitely tells the client and/or AP did not hear your packets. Very low values likely indicate you are quite a distance and the signal strength is poor.

Με λίγα λόγια δεν παίρνεις κανένα ACK packet από το station και άρα δεν τον αποσυνδέεις, ώστε να πιάσεις μετά το handshake.

 

Κάτι άλλο. Από το airodump βλέπω ότι το PWR είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα (γύρω στο -78). Με τέτοια μέτρια έως κακή λήψη σήματος δεν είναι βέβαιο ότι θα καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις αποδοτικά το δίκτυο, ακόμα κι αν καταφέρεις τελικά να το σπάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια επειδη ειμαι νεος αν μπορει να με βοηθησει καποιος...για να τρεξω το aircrack se linux θα πρεπει να το κανω τα αρχεια του προγραμματος live cd ?

 

να μου απαντησει κ σε μενα βρε παιδια καποιοσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τρεξω το aircrack se linux θα πρεπει να το κανω τα αρχεια του προγραμματος live cd ?

 

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Όταν έχεις ήδη εγκατεστημένο Linux και θέλεις να τρέξεις τη σουίτα aircrack; Ότι θέλεις να φορτώσεις Linux μέσω LiveCD και μετά να εκτελέσεις το aircrack;

 

Το πιο πιθανό είναι τίποτα από τα δύο. Υποθέτω ότι δεν έχεις τίποτα εγκατεστημένο. Σε αυτή την περίπτωση συνιστώ να κατεβάσεις το Backtrack, που είναι μια κουτσουρεμένη διανομή Linux με ενσωματωμένο το aircrack (καθώς και πολλά άλλα προγράμματα). Άρα θα πρέπει να κάνεις τα εξής βήματα:

 

  1. Πριν οτιδήποτε άλλο, μπαίνεις στο forum του Backtrack και ψάχνεις αν η κάρτα δικτύου σου είναι συμβατή με το πρόγραμμα (και αν μπορεί να τρέξει σε monitor mode).
  2. Αν ναι, τότε κατεβάζεις το τελευταίο Backtrack από εδώ: http://www.backtrack-linux.org/downloads/
  3. "Καις" σε ένα DVD το iso image που κατέβασες. Αυτό είναι το επονομαζόμενο LiveCD σου (CD, DVD, πες το όπως θέλεις).
  4. Μπουτάρεις με το δισκάκι και τέλος. Αν θέλεις μπορείς να το εγκαταστήσεις και κανονικά αλλά δεν στο συνιστώ.
  5. Εναλλακτικά μπορείς να το τρέξεις μέσω USB stick. Αυτός είναι ο αγαπημένος μου τρόπος για διάφορους λόγους. Πρώτον τα πάντα θα τρέχουν ΠΟΛΥ πιο γρήγορα και δεύτερον γλυτώνεις τα δισκάκια. Οδηγίες εδώ: http://www.itsolutionskb.com/2009/04/how-to-make-backtrack-4-boot-from-usb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τα βρισκω τα δυκτια

38769930.jpg

βρισκω και το στατιον

85482082.jpg

Τον πεταω κ εξω

57864410.jpg

Και μετα υποτιθετε οτι γινετε capture το handshake αλλα εμενα δν βγαινει...

μενει οπως και στην εικωνα 2...Γιατι?

 

Σε καλυτερη αναλυση οι εικωνες εδω

οχι φιλε μου δεν πανε ολα οπως πρεπει.. καταρχιν στην δευτερη εικονα κατω δεξια που λεει στation, απο κατω επρεπε να σου λεει και το ονομα της συνδεσης δηλαδη Νετφαστερ ΙΑΔ 2. μονο τοτε ξερεις οτι σιγουρα εκεινη τι στιγμη ειναι μεσα..

 

επισεις κατι αλλο.. στην τριτη εικονα τα acks που στελνεις ειναι 0/45.. το σωστο ειναι να μη γραφει 0 στο πρωτο.. να γραφει οτι στελνει λιγα.τοτε θα τον εχεις πεταξει πραγματικα. αυτο μπορει να οφειλετε ειτε στην αποσταση μεταξυ εσενα και του ρουτερ, ειτε στο οτι δεν ειναι συνδεδεμενος εκεινη τι στιγμη

 

 

προτεινο περισσοτερη υπομονη με το αιρονταμπ μεχρι να τον πετιχεις οντως μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε λογικες ωρες και μερες.. πχ εμενα το "θυμα" μου φευγει το σ/κ, τα βραδια δεν μπαινει ποτε, μονο μεσιμερια/απογευματα μπαινει ανα 3 μερες και παιζει ποκερ στο fb για κανα 2ωρο..

 

ισως ξεφευγω λιγο αλλα δοκιμασε να παρακολουθισεις λιγο τι ζωη του.. να καταλαβεις τι τυπος ειναι .. μην σου πω να τον γνωρισεις κιολας.βοηθαει :devil:

 

να τονισω πως πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το wifi adapter σου ειναι στην καλητερη γονια του σπιτιου.στην τελικη αγορασε καλητερη καρτα δικτυου

 

PS: εμενα μου πηρε 3 μηνες να τα καταφερω.ομως οι 2 μηνες χαραμιστικαν στο διαβασμα tutorials..δυσκολο να μαθεις wifi cracking αν μπαινεις νετ μονο 2 ωρες τι μερα. απο τον νοεμβριο ομως μεχρι τωρα ειμαι αρχοντας με την νετφαστερ.ολα τα οφειλο στον χρηστη bele :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τελευταια ερωτηση απο εμενα,πια εντολη θα χρησιμοποιησω για να βρω την mac adress που θελω?εβαλα το backtrack στο usb μου :rolleyes:

 

(οχι του ρουτερ,του χρηστη θελω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα τα αρχικα βηματα με το backtrack αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..

εκει που βαζω τις εντολεσ οταν παταω την εντολη airodump-ng wlan0 μου βγαζει

ioctl (siocsifflags) failed error 132

κανω κατι λαθος?

 

ασυρματη καρτα δικτυου μου ειναι RTL-RT8187B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

πρεπει να κανω εγκατασταση το backtrack για να βαλω τους οδηγους?

 

εχω προβλημα προφανως με τους οδηγους της ασυρματης καρτασ του λαπτοπ μου...μπορει καποιος να με βοηθησει...(toshiba l300 me rtl8187)

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό καλό παιδάκι θα μου δείξει ένα σύντομο tutorial ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να ασχολούμαι με cracking WPA στα windows vista μου?

Δεν γνωρίζω πως να ξεκινήσω στην γραμμή εντολών. Τι εντολές πρέπει να δώσω αρχικά? Πχ το aircrack-ng που έδινα στο backtrack, εδώ χρειάζεται και κάποια συμπληρωματική εντολή για να λειτουργήσει.

Υπόψιν πως λειτουργώ με το Atheros AR9271.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Vista πάντως δεν έχω γράψει tutorial και ούτε πρόκειται. :P Είπαμε, για τέτοιες δουλειές μόνο Linux (και για αρχή αποκλειστικά Backtrack).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μερικες σελιδες πριν θα δεις ενα πολυ ωραιο tutorial απ τον φιλο nzeppos

 

Ναι, αυτό το είδα αλλα είναι το μοναδικό που έχω βρει μεχρι στιγμης. Θα ήθελα κατι πιο εμπεριστατωμενο. Για αυτο ανεφερα και ποιο atheros κουβαλάω.

Γνωριζω πως το backtrack απο καθε αποψη συνισταται. Ωστόσο θα ηθελα να δοκιμασω στα vista μου. Πιστευω πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...