Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταφέρει να μπω τουλάχιστον σε δυο κλειδωμένα δύκτια. Τα χρησιμοποιώ μετά τη μια το βράδι διότι ναι μεν είμαι βρυκόλακας και από την άλλη νοιώθω πιο άνετα όταν ξέρω πως συνήθως εκείνη την ώρα κοιμάται το 90%, άρα μάλλον δεν "παρενοχλώ" τινά.

 

Ωστόσο, παρόλο που είμαι σίγουρος πως έχει αναφερθεί σε κάποιο υποφόρουμ, θα ήθελα να ξέρω δυο τρια απλά πράγματα που μπορώ να κάνω ώστε να είμαι "αόρατος" διότι νομίζω πως αυτό που κάνω θεωρείται παράτυπο (ή μήπως παράνομο?) ασχέτως αν πιστεύω πως δεν κάνω κάτι τόσο δα κακό από το να σερφάρω απλά όπως αυτή την στιγμή...

 

Αναμένω μια απάντηση στην ουσία της ερωτήσεως μου από τους αγαπητούς συμφορουμίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντελώς "αόρατος" δεν μπορείς να γίνεις ποτέ. Αν ο άλλος ξέρει τι να ψάξει, σίγουρα θα βρει ότι κάποιος μπαίνει στο δίκτυό του. Αρκεί να κοιτάξει το WiFi λαμπάκι του router να αναβοσβήνει έντονα όταν είναι βέβαιος ότι το PC του είναι σβηστό. Και πάλι όμως είναι σχετικά δύσκολο να βρει ποιός ακριβώς είσαι. Αν πάρει κάτι χαμπάρι, το πολύ πολύ να αλλάξει τον κωδικό του.

 

Γενικά πάντως είναι αρκετά ασφαλές να υποθέσουμε ότι εφόσον ο γείτονας δεν έχει τη γνώση να κλειδώσει αποτελεσματικά το δίκτυό του, δεν θα ξέρει ούτε τον τρόπο να σε εντοπίσει.

 

Υπάρχουν μερικά απλά πράγματα που μπορείς να κάνεις, αν και μερικά από αυτά προϋποθέτουν πρόσβαση στο ίδιο το interface του access point (πχ. πρόσβαση μέσω web browser).

 

  • Κατ' αρχάς μπορείς να δώσεις χειροκίνητα την ΙΡ σου και να μην παίρνεις μέσω DHCP. Αυτό το λέω γιατί αρκετά router, δεν εμφανίζουν πουθενά όσους είναι συνδεδεμένοι με αυτό τον τρόπο, παρά μόνο όσους μπαίνουν μέσω DHCP.
  • Στην περίπτωση που εμφανίζονται όλα τα συνδεδεμένα stations, μπορείς να δώσεις στο μηχανάκι σου ένα ίδιο όνομα με αυτό που χρησιμοποιεί ο γείτονας στο δικό του. Έτσι αν αυτός τύχει και δει δίπλα-δίπλα δύο καταχωρήσεις του στιλ "192.168.1.2 - JohnPC" (το δικό του) και "192.168.1.3 - JohnPC" (το δικό σου), ίσως να το περάσει στο ντούκου. Αυτό είναι κλασικό κόλπο στα Thomson, όπου πάντα εμφανίζονται όλοι οι σταθμοί (είτε με DHCP, είτε με χειροκίνητη ΙΡ) και δεν μπορείς να τους σβήσεις.
  • Μπορείς επίσης να μπαίνεις στο router ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να σβήνεις το Log (αν υποθέσουμε ότι εκεί εμφανίζονται ενοχοποιητικά στοιχεία για εσένα). Θεωρητικά ο γείτονας μπορεί να πονηρευτεί κάποια στιγμή αν δει το Log άδειο, αλλά δεν είναι πολύ πιθανό σενάριο...
  • Όλες οι συνδέσεις σου με τον έξω κόσμο συνήθως εμφανίζονται σε κάποιο NAT table του router (όχι σε όλα τα router όμως). Αν ο γείτονας ξέρει που να κοιτάξει, θα δει κάποιες περίεργες εσωτερικές ΙΡ να μπαίνουν σε επίσης περίεργες εξωτερικές ΙΡ. Και πάλι είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι δεν είναι και πολύ πιθανό να το πάρει χαμπάρι. Το ΝΑΤ table μπορείς να το καθαρίσεις με δύο τρόπους. Είτε με restart όλου του router (δηλαδή του δίνεις μια εντολή reboot και αποσυνδέεσαι άμεσα για να ξαναμπείς το επόμενο βράδυ), είτε αν έχεις πρόσβαση μέσω telnet και υποστηρίζεται κάποιου είδους flush στο NAT table.
  • Οπωσδήποτε ένας εξαιρετικά καλός τρόπος να μην σε πάρουν χαμπάρι είναι να μην κάνεις ποτέ κατάχρηση της γραμμής. Ξεχνάς δηλαδή τα torrent (ειδικά αυτό που απαιτούν αρκετή ώρα για να κατέβουν), βάζεις κόφτες σε όλα τα κατεβαστήρια σου κλπ.
  • Ένα τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι η χρήση software VPN με τον έξω κόσμο. Δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικά είναι αυτά τα προγραμματάκια αν ο "εχθρός" βρίσκεται ήδη μέσα στο ίδιο το δίκτυό σου, όμως δεν είναι εντελώς απίθανη η περίπτωση εκτός από τον ιδιοκτήτη του access point να έχουν πρόβαση στο WiFi και άλλοι σαν εσένα (που έχουν επίσης σπάσει το password). Γι' αυτούς δεν μπορείς να υποθέσεις τίποτα, δεν ξέρεις το επίπεδο των γνώσεών τους και άρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία...

ο ρυθμός με τον οποίο συλλέγει τα IVs απο τι εξαρτάται; μπορεί να επιταχυνθεί η διαδικασία; σε δοκιμή που έκανα σε 1.30 ώρα έχει γύρω στα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά που έγραψε ο nzeppos να προσθέσω


  •  
  • το mac spoofing
  • να μην μπαίνεις ποτε σε ιστοσελίδες που είσαι αναγνωρίσιμος με λογαριασμό (webmails, forum, paypal, κλπ)
  • να χρησιμοποιείς κάποιο live boot cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κλέβω εδώ και 2 βδομάδες,δεν κάνω κατάχρηση, και όλη μέρα σερφαρω,αλλά κατεβάζω μετά τις 2 το βράδυ.....

Για εμένα ο μόνος τρόπος να σε πάρει πρέφα ο άλλος άμα δεν έχει ιδέα είναι άμα έχει κλειστό το pc του και αναβοσβήνει το ίντερντ στο ρούτερ.... Δηλαδή άμα ψαχτεί λίγο και παρατηρήσει ότι πιο παλιά που είχε κλειστό το pc ήταν πράσινο,ενώ τώρα αναβοσβήνει και πιθανώς να ψηλιαστεί τη δουλεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ειναι πολύ τούβλα μερικοί ρε παιδιά και να μην αλλάζουν το pass στα router τους.Εγώ καθε 2 μήνες τον αλλάζω και εννοείται ότι πάντα βάζω wpa με 64 ψηφία αλλά και γράμματα μικρά και κεφαλαία και αριθμούς και σύμβολα τα πάντα μέσα.Δηλαδή δεν σπάει ούτε σε 100 αιώνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ενταξει...ειναι ομως παρα πολυ που δε γνωριζουν καν οτι καποιος αλλος μπορει να τους κλεψει internet-κυριως ατομα πιο μεγαλης ηλικιας 40+ χρονων.

Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει αν τπαρχει διαφορα αναμεσα σε WPA/WPA2 και σε TRI/AES...οσο κι αν προσπαθησα δε βρηκα καποια κατανοητη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπαει με phising :-D

 

Καλά με το phising έχω σπάσει καμια 15αριά emails απο άτομα που και καλά ξέρουν απο τεχνολογία.Δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να κάνεισ phising για να πάρεις τον κωδικό απο τον άλλον.

 

Nαι ενταξει...ειναι ομως παρα πολυ που δε γνωριζουν καν οτι καποιος αλλος μπορει να τους κλεψει internet-κυριως ατομα πιο μεγαλης ηλικιας 40+ χρονων.

Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει αν τπαρχει διαφορα αναμεσα σε WPA/WPA2 και σε TRI/AES...οσο κι αν προσπαθησα δε βρηκα καποια κατανοητη απαντηση.

 

Μπορείς να δεις αυτές τις 2 σελίδες:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Access

 

http://www.dslreports.com/forum/remark,13901521

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ειναι πολύ τούβλα μερικοί ρε παιδιά και να μην αλλάζουν το pass στα router τους.Εγώ καθε 2 μήνες τον αλλάζω και εννοείται ότι πάντα βάζω wpa με 64 ψηφία αλλά και γράμματα μικρά και κεφαλαία και αριθμούς και σύμβολα τα πάντα μέσα.Δηλαδή δεν σπάει ούτε σε 100 αιώνες.

Το θεωρώ υπερβολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με το phising έχω σπάσει καμια 15αριά emails απο άτομα που και καλά ξέρουν απο τεχνολογία.Δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να κάνεισ phising για να πάρεις τον κωδικό απο τον άλλον.

και βεβαια αξιζει αν προκειτε να αποκτησεις δωρεαν ιντερνετ για κανα χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά μήπως ξέρετε κάνα τρόπο η κάνα αλγόριθμο για να βρω το κωδικό για αυτά

CYTA XXXX

SIMENS XXXXXX

OXYGEN XXXXX

NetFaster XXXXXX

OTE XXXXXX

 

έψαξα λίγο και βρήκα αυτό το sait http://www.md5this.com/thomson-speedtouch-crack.html

 

έχω ασύρματη κάρτα tp link tl-wn821n με αυτό μπορώ να σπάω κωδικούς?

 

Εδώ έχει και μερικά Wordlists http://www.md5this.com/tools/wordlists.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...