Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτός είναι ο τρόπος υπολογισμού και υποτίθεται ότι δουλεύει. Υπ' όψιν ότι το παραπάνω φαίνεται να ισχύει γενικά για τον συγκεκριμένο τύπο router (Pirelli Discus) αλλά όχι απαραίτητα και για τα CYTAxxxx (παρ' ότι συνήθως χρησιμοποιούν το ίδιο router).

 

Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει τον παραπάνω αλγόριθμο με κάποια CYTAxxxx, στα οποια είχα το default password, παρ' ολ' αυτά δεν δούλεψε. Το παραγόμενο password ήταν εντελώς άσχετο με το σωστό και μάλιστα κάθε φορά έβγαζα διαφορετικό seed (πχ. BF5DDD αντί για το D0EC31 που λένε στο pdf).

 

Δηλαδή κάθε CYTA έβγαζε και διαφορετικό seed κι αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν ισχύει ο ίδιος αλγόριθμος για τη συγκεκριμένη παρτίδα router. Το είχαμε ψάξει με ένα παλικάρι στο adslgr, μπας και βρίσκαμε δικό μας αλγόριθμο αλλά δεν βγάλαμε άκρη και το παρατήσαμε.

φιλε μου θα μπορουσες να μοιραστεις μαζι μας τα default passes και τις mac address (η ακομα καλυτερα τα πμς που ανταλαξες με τον φιλο σου απ το adslgr) ωστε να εχουμε περισσοτερα εφοδια για να συνεχισουμε το εργο σας απο εκει που το αφησατε?? να υπενθυμισω πως δεν υπαρχει κανενας κυνδηνος να δημοσιοποιησει κανεις τα passes του και το mac address του στο internet.

 

και για οσους διασκεδαζουν με τα αστεια ονοματα συνδεσεων οριστε :mrgreen:

 

http://angelaspinkyworld.blogspot.com/2011/02/blog-post_25.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιά αμερικάνικη ιστοσελίδα είχα διαβάσει οτι γίνεται να σπάσεις wpa με σκέτα windows μέσω γραμμής εντολών, με aircrack commview κλπ. Προσπαθώ να βρω το άρθρο αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι όντως εφικτό κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιά αμερικάνικη ιστοσελίδα είχα διαβάσει οτι γίνεται να σπάσεις wpa με σκέτα windows μέσω γραμμής εντολών, με aircrack commview κλπ. Προσπαθώ να βρω το άρθρο αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι όντως εφικτό κάτι τέτοιο?

Αυτό έκανα εγώ,αλλά το έχω δοκιμάσει μόνο σε NetFasteR και δουλεύει.... λογικά θα δουλεύει και στα υπόλοιπα,αρκεί να έχεις μερικά Μb με "καλές" wordlists!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μερικά ΜΒ"? Μάλλον εννοείς wordlists συνολικού μεγέθους αρκετών Gigabyte, με μικρές πιθανότητες επιτυχίας αφού οι περισσότεροι χρησιμοποιούν κωδικούς σε greeklish που πολύ δύσκολα να μπουν σε λίστα. Το WPA δυστυχώς χρειάζεται πολλή υπομονή και άφθονη υπολογιστική ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω.... Εγώ ξέρω ότι :

1. Τα NetFaster σπάνε για πλάκα και άς έχουν wpa2

2. Για τα υπόλοιπα δίκτυα σου είπα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και δεν μπορώ να φέρω άποψη!!!

3. Υπολογιστική ισχύ??? Άμα δείς το λάπτοπ μου θα πείς "Αυτό και να μου το χαρίσεις δεν το παίρνω!!!" λολ

4. Οι περισσότεροι δεν αλλάζουν τα default passwords τους...

5. 2 Gb = 2048 Mb , άρα μερικά (σχετικό είναι αυτό πάντα!) Megabite!!! ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μισό λεπτό για να μην τα μπερδεύουμε. Τα συγκεκριμένα Netfaster σπάνε με μια λίστα μόλις 10.000 πιθανών κωδικών, επειδή γνωρίζουμε τη λογική του κλειδώματός τους. Και φυσικά έχουμε ελπίδες μόνο αν μπορέσουμε να πιάσουμε handshake. Επίσης αυτός ο τρόπος έχει επιτυχία μόνο αν ο χρήστης έχει αφήσει απείραχτο το default password. Αν το αλλάξει, τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο. Με αυτή τη λογική είναι εύκολο να σπάσουμε και τα Thomson, επειδή έχουμε έτοιμο πρόγραμμα που βρίσκει τον default κωδικό τους. Ή ακόμα πιο εύκολο για τα παλιά WEP router του Conn-X με τον κλασικό κωδικό "1234567890123".

 

3. Στο σπάσιμο του Netfaster δεν χρειάζεται υπολογιστική ισχύς. Γιατί ακόμα κι ένα μέτριο laptop σκανάρει άνετα 500 κωδικούς/δευτερόλεπτο. Δηλαδή χρειάζεται το πολύ 20 δευτερόλεπτα για να σπάσει το handshake του Netfaster, εφόσον η wordlist έχει μόνο 10.000 συνδυασμούς (και μέγεθος ~180kB).

 

Όταν όμως αναφέρομαι στην υπολογιστική ισχύ μιλάω για τη γενική περίπτωση που δεν ξέρουμε τίποτα για το είδος του κωδικού και άρα οι wordlists είναι εξ' ορισμού τεράστιες (της τάξης των εκατοντάδων ΜΒ με δεκάδες εκατομμύρια πιθανούς συνδυασμούς). Πχ. έχω ακούσει ότι κάποια Conn-X έχουν default WPA password 8 ψηφίων, δηλαδή 8 απλοί αριθμοί. Αυτό αντιστοιχεί σε μία wordlist 100 εκατομμυρίων κωδικών, μεγέθους περίπου 900ΜΒ. Ένα τετραπύρηνο μηχανάκι (πχ. i7/920) σκανάρει συνήθως 1000 passwords/second, δηλαδή θα χρειαστεί πάνω από 24 ώρες διαρκούς λειτουργίας για να βρει τον κωδικό. Με ένα μέτριο laptop θέλουμε τουλάχιστον 2 μέρες. Σκεφτείτε δηλαδή ο κωδικός να είναι 9 ψηφία... Γι' αυτό έχει αναπτυχθεί ο τρόπος σπασίματος με επιτάχυνση Cuda.

 

Στη δική μου περίπτωση έχω δοκιμάσει αρκετές φορές να σπάσω WPA χρησιμοποιώντας όλους τους πιθανούς αριθμούς κινητών τηλεφώνων (πρέπει να είναι καμια 30αριά εκατομμύρια νομίζω; ίσως και παραπάνω). Χρειάζομαι πάνω από 15 ώρες για να τους ψάξω όλους, με τη CPU usage του laptop στο 100%.

 

4. Σωστό. Ή βάζουν εντελώς αναμενόμενα, όπως ημερομηνίες γέννησης, αριθμούς κινητών ή σταθερών της περιοχής τους κλπ.

 

5. Εντάξει, με αυτή τη λογική ακόμα και τα 1.000.000.000.000 ΜΒ "μερικά" θεωρούνται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταφέρει να μπω τουλάχιστον σε δυο κλειδωμένα δύκτια. Τα χρησιμοποιώ μετά τη μια το βράδι διότι ναι μεν είμαι βρυκόλακας και από την άλλη νοιώθω πιο άνετα όταν ξέρω πως συνήθως εκείνη την ώρα κοιμάται το 90%, άρα μάλλον δεν "παρενοχλώ" τινά.

 

Ωστόσο, παρόλο που είμαι σίγουρος πως έχει αναφερθεί σε κάποιο υποφόρουμ, θα ήθελα να ξέρω δυο τρια απλά πράγματα που μπορώ να κάνω ώστε να είμαι "αόρατος" διότι νομίζω πως αυτό που κάνω θεωρείται παράτυπο (ή μήπως παράνομο?) ασχέτως αν πιστεύω πως δεν κάνω κάτι τόσο δα κακό από το να σερφάρω απλά όπως αυτή την στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν ίντερνετ για ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!! xD

μην το λες διότι πρέπει να υπάρχει και ο χαζός που θα πέι να αγοράσει σύνδεση κλπ και δεύτερον θα είναι πολύ χαμηλές οι ταχύτητες ... τώρα ο άλλος που θα πάει να αγοράσει για να μην του το κλέβουν σίγουρα θα πάρει ενσύρματο και εμείς τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.... Να έχουνε όλοι δωρεάν πρόσβαση στο ίντερνετ....έστω και άμα δεν είναι με ταχύτητες πολύ γρήγορες (να είναι όμω αξιοπρεπείς!!) και απο εκεί και πέρα όποιος θέλει να έχει γρήγορη ταχύτητα να κάνει σύνδεση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.... Να έχουνε όλοι δωρεάν πρόσβαση στο ίντερνετ....έστω και άμα δεν είναι με ταχύτητες πολύ γρήγορες (να είναι όμω αξιοπρεπείς!!) και απο εκεί και πέρα όποιος θέλει να έχει γρήγορη ταχύτητα να κάνει σύνδεση!!!!

Μα άμα κάνει δικιά του σύνδεση πάλι θα τον κλέβουν και θα πέσει η ταχύτητα...

 

Ερώτηση: Εγώ για να σπάσω έναν κωδικό μπένω στο Site Που μας έδωσε ο φίλος και γράφω όλους τους κωδικούς χωρίς να κάνω τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...