Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να βρω το default key για ένα δίκτυο που ξέρω οτι ειναι Thomson , αλλά δεν ξέρω τα 6 ψηφία,το ssid,γιατί έχει άλλο όνομα,παρά μόνο από την Mac

address του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να βρω το default key για ένα δίκτυο που ξέρω οτι ειναι Thomson , αλλά δεν ξέρω τα 6 ψηφία,το ssid,γιατί έχει άλλο όνομα,παρά μόνο από την Mac

address του?

Μην ανυσηχεις!Τα ζητουμενα 6 ψηφια ειναι τα τελευταια 6 ψηφια της mac adress(bssid).Xωρις τις : φυσικα. ;)

 

Και για οσους εχουν λιγο υπομονη και 33 ωρες στη διαθεση τους οριστε αυτο: http://hotfile.com/dl/112445943/b8ba204/NetFaster_IAD_Cracker_under.rar.html

Αυτο ειναι ενα προγραμμα(οχι φτιαγμενο απο μενα, λεπτομεριες εντος του .txt...)το οποιο δοκιμαζει κατευθειαν πανω στο NetFasteR τους 1000 πιθανους κωδικους, απαλοιφοντας την αναγκη για "πιασιμο" του handshake.H oλη διαδικασια διαρκει το μεγιστο 33 ωρες, διοτι η δοκιμη ενος πιθανου κλειδιου διαρκει 12 δευτερολεπτα.Να επισημανω, τελος, οτι το προγραμμα δουλευει μονο σε Windows 7 και πιθανον Vista (οπως ισχυριζεται ο δημιουργος του), οποτε δεν μπορεσα να το δοκιμασω προσωπικα επειδη εχω ΧP.Καλη τυχη, και πειτε μου εντυπωσεις. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10000 εννοεις μηπως?

 

επισης δε ξερω αν πηρε το ματι κανενος τπτ...αλλα εχουν ερθει τα νεα ρουτερ της Hol τα Alcatel-Lucent CellPipe 7130..τι κανουμε τωρα??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10000 εννοεις μηπως?

 

επισης δε ξερω αν πηρε το ματι κανενος τπτ...αλλα εχουν ερθει τα νεα ρουτερ της Hol τα Alcatel-Lucent CellPipe 7130..τι κανουμε τωρα??? :P

Nαι σωστα, μου ξεφυγε :rolleyes:

 

Αχά, γι' αυτό έχει γεμίσει η γειτονιά από κάτι "HOL ALU" τάδε. Νέος μπελάς μας βρήκε (ή πρόκληση).

Εγω δεν ετυχε να δω καποιο ακομη.Παντως, ειναι σιγουρα καινουργια προκληση.Αν καποιος εχει το συγγεκριμενο ρουτερ ας μπει στον κοπο να μας δωσει το default key, φυσικα ο ιδιος ας το αλλαξει βαζοντας ενα δικο του. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα μέσα σε έναν telindus 1130 αλλα επειδή είχε ακόμα ppoa και το άλλαξα σε ppoe

ολα καλά,εχει internet συνδέομαι αλλα μάλλον έκανα !@#$$%^ και ενεργοποίησα η ξέχασα τσεκαρισμένο το firewall και δεν μπορώ να μπω πλέον στο web interface

 

μη βαράτε το έκανα

 

μπαίνω απο telnet αλλά απο google δεν κατάφερα να βρω κατι για το πώς το αλλάζω για να εχω πρόσβαση στο web interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια καλή και οικονομική (λόγω κρίσης) :P ασύρματη κάρτα δικτύου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τέτοιες δουλειές η Awus036H είναι όλα τα λεφτά. Πλέον έχει πέσει γύρω στα 35-40 ευρώ. Το πού θα τη βρεις είναι άλλη ιστορία... Κοίτα προς ebay ή μαγαζιά όπως αυτό: http://www.wlanshop....w&product_id=14

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια καλή και οικονομική (λόγω κρίσης) :P ασύρματη κάρτα δικτύου;

 

Για κάτι πάρα πολύ οικονομικο όπως γράφεις και ισχυρό όπως η alfa (παιζει να είναι και ισχυρότερο από ότι διαβασα καπου) το πολύ γύρω στα 17 ευρω συνολικά θα σου κοστίσει αυτή εδώ. Συνίσταται για την περιπτωση που θες να δουλευεις και backtrack:

 

http://www.dealextreme.com/p/802-11g-54mbps-high-power-1000mw-usb-2-0-wifi-wireless-network-dongle-35688

 

Στο site γράφει 15 ευρω και free μεταφορικά αλλά εγώ σου λεω 17 για νασαι μέσα.

Το θεμα είναι πότε θα σου έρθει. Κάνα μήνα υπολόγισε συν πλην 15 μερούλες διοτι ξεκινα απο Ασια και μετά από Αμέρικα. Το θέμα είναι να μην περιμένεις δυο μηνακια και βαλε διοτι παιζει και αυτο. Με τα windows 7 δεν ξερω αν ειναι συμβατη. Η alfa βεβαια όπως γραφει και ο φίλος nzeppos είναι αξιόπιστη. Μην σε παρω και στο λαιμό μου. It's up to you. Προσωπικα αν ήταν να παρω την alfa θα προτιμούσα το κινεζικο λογω διαφορας τιμης αλλά εγώ είμαι εγώ.

 

ΥΓ: Τι θα γίνει βρε παίδες? Κάνα tutorial για σπάσιμο WPA με windows XP ή vista και όχι backtrack, θα φιλοτιμηθεί να γράψει κάποιο παληκάρι? Επαναλαμβάνω πως χρησιμοποιώ το Atheros AR9271.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ευχαριστώ για τις προτάσεις.. ο drkameleon στην αρχή του φόρουμ προτείνει την Link επειδή ψάχνομαι να αρχίσω απο κάπου (για να μην περιμένω μήνα),πείτε μου αν μπορώ να κάνω κατι με αυτήν...και ακόμα μια ερώτηση μπορούμε να κάνουμε κρ@κ απο λαπτοπ χωρίς ασύρματη κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα μια ερώτηση μπορούμε να κάνουμε κρ@κ απο λαπτοπ χωρίς ασύρματη κάρτα?

 

Ναι. Αρκεί στο laptop να έχεις το aircrack-ng καθώς και το .cap αρχείο με το captured handshake (ή το .ivs αν πρόκειται για WEP). Φυσικά στην περίπτωση του WPA απαιτούνται και μία ή περισσότερες wordlists. Δεν χρειάζεται κάρτα wifi για το σπάσιμο του κωδικού.

 

Σχετικά με την Linksys WUSB54GC φαίνεται να δουλεύει με τα τελευταία Backtrack. Δες πχ. τι λένε εδώ:

 

http://www.adslgr.co...ad.php?t=339013

 

ενώ υπάρχει και σε αυτή τη λίστα:

 

http://www.backtrack...d_working_cards

 

Τώρα το πόσο καλά δουλεύει, τι απόδοση και λήψη έχει κλπ. δεν το γνωρίζω. Προσωπικά δεν θα πρότεινα με τίποτα κάρτα που να μην έχει αποσπώμενη κεραία, καθώς σε περιορίζει πολύ. Ενώ αν μπορείς να βάλεις δική σου κεραιούλα θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Η Linksys δεν είναι ακριβή όμως και τουλάχιστον δεν θα μετανιώσεις τα λεφτά σου. Μπορείς να την πάρεις να τη δοκιμάσεις και αργότερα πας σε κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ και οδηγίες πως να τα εγκαταστήσω στο bt4; ευχαριστώ προαιρετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις. Κατέβασε το iso image από το official site του BT, κάψ' το σε ένα δισκάκι και δούλεψέ το ως LiveCD (DVD μάλλον), χωρίς να εγκαταστήσεις κάτι. Απλώς θα εκκινείς το PC σου με αυτό. Άλλη περίπτωση είναι η χρήση του μέσω VMware ή να το βάλεις σε USB stick και να μπουτάρεις με αυτό (θα χρειαστείς το προγραμματάκι unetbootin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...