Προς το περιεχόμενο

Ταινίες με θέμα το ταξίδι στον χρόνο !!


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά, χρειάζομαι την βοήθειά σας σε ένα θέμα (όσοι φυσικά γνωρίζουν). Συγκεκριμένα, μου αρέσουν πολύ οι ταινίες που έχουν ως βασικό τους θέμα το ταξίδι στον χρόνο, με οποιoνδήποτε τρόπο κι αν αυτό γίνεται. Π.x, στιγμιαία τηλεμεταφορά μέσω σκέψης (butterfly effect), ασυναίσθητη μεταφορά σε περιορισμένο χρονικό διάστημα (the jacket) ή το κλασικό ταξίδι μέσω κάποιας χρονομηχανής (back to the future, the time machine, κτλ.) Γι'αυτό αν κάποιος φίλος έχει κάποια τέτοια ταινία στα υπόψιν του και την έχει δει & ακόμα καλύτερα αν έχει κυκλοφορήσει σε pal dvd στην ευρώπη για να την βρω σε κάποιο κοντινό video-club (γιατί δυστυχώς οι περισσότερες που βρήκα σε κάποιες σελίδες που συμβουλεύτηκα online έχουν βγει μόνο σε vhs) θα το εκτιμούσα αν μου την πρότεινε.

 

υγ. να σημειώσω ότι ακόμα κι αν έχετε δει κάποια ταινία με αυτό το θέμα και δεν σας άρεσε, δε θα είχα πρόβλημα να την προτείνετε, γιατί σαν fan αυτού του συγκεκριμένου υπο-είδους επιστημονικής φαντασίας, το πιθανότερο είναι να την έβλεπα αν όχι με την ίδια μαγεία των πιων γνωστών ταινιών αυτής της κατηγορίας, τουλάχιστον με αρκετό ενδιαφέρον. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η πρόσφατη ταινία : Crusade In Jeans που αν και δεν πήρε καλές κριτικές και ήταν γυρισμένη κάπως ερασιτεχνικά με όχι και τόσο καλή ηθοποιία, εμένα μου άρεσε πολύ.

 

Να σημειώσω φυσικά ότι μέχρι στιγμής έχω δει τις εξής :

 

 

 

12 Monkeys (1996)

Back to the Future - Trilogy

The Butterfly Effect (2004) (το 2 μεγάλη μούφα)

Crusade in Jeans (2008)

Deja Vu (2006)

Minority Report (2002)

Next (2007)

Planet of the Apes (2001)

The Dead Zone (1983)

The Jacket (2005)

The Time Machine (2002) (+ το κλασικό)

(σήμερα νοίκιασα το timecop2 & το Out Of Time αλλά δεν τις είδα ακόμα).

 

edited 19/11/08 : Click (2006)

edited 23/11/08 : Timeline (2003)

 

 

Όπως βλέπετε δεν είναι ανάγκη η ταινία να είναι time-travelling αυτή καθ'αυτή, ακόμα κι αν έχει premonitions/μάντεμα γεγονότων, οράματα ή έμφυτες ικανότητες κάποιου να ξέρει τι θα συμβεί και να ενεργεί αναλόγως για να αποτρέψει τα χειρότερα (σε στυλ next/minority report, dead zone κ.α), δεν έχω πρόβλημα να προτείνει και τέτοιες. Βέβαια αν είναι με το κλασικό ταξίδι σε άλλη εποχή ακόμα καλύτερα. :-)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον φίλο προτείνει κάτι & συγνώμη αν κούρασα με το topic.

 

 

amcnl2.jpg

 

 

EDIT: 29/08/10

 

Σειρές που έχουν προταθεί μέχρι τώρα :

 

 

5ive Days to Midnight

Day Break

Doctor Who

Life on Mars

Quantum Leap

Seven Days

The 4400

The Time Tunnel

The Triangle

Voyagers

 

 

Ταινίες που έχουν προταθεί μέχρι στιγμής & όλες οι ταινίες που έχουν ειπωθεί στο thread :

 

 

12 Monkeys

13 Going On 30

100 Million BC

A Sound Of Thunder

Army of Darkness

Back to the Future - trilogy

Bill & Ted's Excellent Adventure

Black Night

Click

Crusade in Jeans

Dark City

Deja-Vu

Donnie Darko

Flight Of The Navigator

Freejack

Frequency

Frequently Asked Questions About Time Travel

Groundhog Day

Hot Tub Time Machine

If Only

Just Visiting

Kate & Leopold

La Jetee

Land of the Lost

Les Deux Mondes

Lulu on the Bridge

Minority Report

My Science Project

Next

Paycheck

Peggy Sue Got Married

Planet of the Apes + Remake

Primer

Premonition

Run Lola Run

Somewhere In Time

Slaughterhouse Five

Sphere

The Butterfly Effect - trilogy

The Final Countdown

The Dead Zone

The Jacket

The Lake House

The Langoliers

The Deaths of Ian Stone

The Final Countdown

The Langoliers

The Philadelphia Experiment

The Returner

The Time Machine + Remake

The Time Traveler's Wife

Time Bandits

Timecop 1 & 2

Timecrimes

Timeline

Tom's Midnight Garden

 

Επεξ/σία από Cloud_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Μπήκα στο thread έτοιμος να προτείνω 2-3 ταινίες, και αντ' αυτού βρέθηκα να σημειώνω για να δω κι εγώ :P

 

Δες και τη λίστα της Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Time_travel_films

 

 

Eπειδή σε κόβω για RPGά από το νέιμ και το άβατάρ σου, τσέκαρε και το game Chrono Trigger... :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memento

 

Η ταινία ξεκινάει με την τελευταία σκηνή, συνεχίζει με την προτελευταία κ.ο.κ. μέχρι να σε πάει στην πρώτη και να τελειώσει.

 

Από τον Κρίστοφερ Νόλαν, σκηνοθέτη των καινούργιων Μπάτμαν, Prestige, Insomnia κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

primer

νομίζω ότι έχω δει αρκετά πράγματα από sci-fi με time travel αλλά το πιο extreme πρέπει να'ναι το primer. όχι τρομερή ταινία για τα γούστα μου, αλλά αφού ψάχνεσαι με time-travel πρέπει να το δεις.

 

 

ps: best movie ever σχετική με time-travel μάλλον είναι το la Jetée

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark City !

Απο τα τοπ 10 εργα ολων τον εποχων για μενα. Σταμαται ο χρονος καθε μερα και γινονται διαφορα.

 

Family Guy the Movie: Stewie the untold storie.

:) Εμπλεκει ταξιδι στο μελλον στο μεγαλυτερο μερος της ταινιας, αλλα πρεπει να σαι φαν του Family Guy για να σ'αρεσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν σ'αρέσουν και οι σειρές...

 

1) 5ive Days to Midnight. Μίνι σειρά, που κυκλοφορεί και σαν μία ενιαία μεγάλου μήκους ταινία. Πολύ καλή. Μάλιστα τώρα που την ψιλοθυμήθηκα, (λόγο του τόπικ), έχει πολύ ωραίο και έξυπνο τέλος που εξηγεί τα παράδοξα που γίνονται σε όλη την διάκρεια της σειράς. (Και τώρα που είπα αυτά, θυμήθηκα και το Λόστ. 2 μήνες και σήμερα...)

 

2) Day Break. Αυτή είναι κανονική σειρά αλλά με μόλις μία σαιζόν και μόλις 13 επεισόδια. Και πολλά είναι βασικά, γιατι ενώ στην αρχή κάτι πάει να γίνει, απο ένα σημείο και ύστερα την βαριέσαι αφάνταστα σε σημείο που δεν μπορείς να την τελειώσεις. Αν τελικά καταφέρεις πες και σε μένα τι γίνεται στο τέλος...

 

Εννοείται ότι και οι δύο σειρές έχουν σχέση με ταξίδια στο μέλλον. Δες το πρώτο και θα με θυμηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memento

 

Η ταινία ξεκινάει με την τελευταία σκηνή, συνεχίζει με την προτελευταία κ.ο.κ. μέχρι να σε πάει στην πρώτη και να τελειώσει.

 

Από τον Κρίστοφερ Νόλαν, σκηνοθέτη των καινούργιων Μπάτμαν, Prestige, Insomnia κ.α.

 

Εξαιρετική ταινία, αλλά δε θα έλεγα ότι το θέμα της έχει σχέση με ταξίδι στον χρόνο. Απλά η αφηγηματική της ροή δεν είναι χρονολογική (κάτι που έχουν κάνει και άλλες ταινίες - π.χ. 21 Γραμμάρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ταινία, αλλά δε θα έλεγα ότι το θέμα της έχει σχέση με ταξίδι στον χρόνο. Απλά η αφηγηματική της ροή δεν είναι χρονολογική (κάτι που έχουν κάνει και άλλες ταινίες - π.χ. 21 Γραμμάρια).

 

I know, αλλά είπε το παιδί ότι δεν είναι απαραίτητο να έχει να κάνει με ταξίδι στο χρόνο ακριβώς.

 

Anyway, απλά μια πρόταση. Εξήγησα γιατί. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημένο μου θέμα:-). Φυσικά όλα ξεκίνησαν από το Back to the Future.

To Primer όπως είπε και ένας φίλος πρίν είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον αλλά και πολυ δύσκολο για να γίνει πλήρως κατανοητό. Από παλιότερες μπορείς να δεις το Peggy Sue got married(1986), από τις πιό πρόσφατες το Donnie Darko-οπωσδήποτε(2001), το Click(2006), και το Frequency(2000).

 

Καλή διασκέδαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...