Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θαμπάδα είναι στο εξωτερικό τζάμι ; στην LG 32 SL 8000 είχα το ίδιο πρόβλημα στης γωνίες κάτω , την πήραν δευτέρα και τετάρτη επεστράφη με καινούργιο πλαίσιο , άψογο σέρβις και ναι όντος είναι για 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

LG 42LD550 Οδηγός ξεκλειδώματος usb για ταινίες !!

 

Θα χρειαστούμε οποσδήποτε το τηλεχειριστήριο "MELICONI FULLY 8". Η τιμή του ξεκινάει από 10-12 ευρώ.

67323510.jpg

Αυτό είναι το χειριστήριο και υπάρχει σημειωμένο το πλήκτρο BACK

 

1. Εύρεση κωδικού χειριστηρίου:

Πατάμε για 5 δευτερόλεπτα το πλήκτρο tv. Αρχίζει να αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Βάλτε 0000 και μετά πιέστε το πλήκτρο κλεισίματος της τηλεόρασης στο τηλεχειριστήριο διαδοχικά.(1-2 δεύτερα το πολύ).όταν κάποια στιγμή η τηλεόραση κλείσει πάει να πει πως βρήκε τον κωδικό και η τηλεόραση ανταποκρίθηκε στο πλήκτρο της αναμονής. Αμέσως πιέστε το ok για να σταματήσει να ψάχνει το τηλεκοντρόλ για άλλους κωδικούς. Δοκιμάστε αν το τηλεκοντρόλ συνεχίζει να λειτουργεί στην τηλεόραση πιέζοντας διάφορα πλήκτρα. Αν δεν λειτουργεί, κάνουμε την διαδικασία από την αρχή, αν όμως συνεχίζει έχουμε τελειώσει το πρώτο σκέλος.

 

2. Εύρεση κρυφού μενού και ξεκλείδωμα:

Πατάμε τα πλήκτρα tv+ok για 5 δεύτερα και μόλις τα αφήσουμε αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Πιέζουμε αμέσως τους αριθμούς 255 και το πλήκτρο back στο χειριστήριο (Ψάξτε το να το βρείτε υπάρχει στην εικόνα του χειριστηρίου με κόκκινο βέλος). Στην οθόνη σου βγαίνει η οθόνη service και ζητάει κωδικό. πάτα 0413 και μπήκες.

 

 

61469743.jpg

Κωδικός 0413

 

34372184.jpg

Εδώ βλέπεις το επόμενο μενού: επιλέγουμε Tool Option 3

 

11932638.jpg

και εκεί που γράφει DivX από 0 με το βελάκι το κάνουμε 1

 

 

κλείνουμε το μενού από το exit κλείνουμε και ανοίγουμε την τηλεόραση και είμαστε έτοιμοι.

 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό !!

77818099.th.jpg

 

Η όλη δουλειά βασίστηκε σε αναζήτηση Ελληνικών κ ξένων site.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην πειράξετε κάποια άλλη επιλογή από αυτές που ανάφερα, υπάρχει περίπτωση να απορυθμίσετε την τηλεόραση, και να πρέπει να την στείλετε για service. Η πρόσβαση στο "κρυφό" μενού, τοποθετεί την τηλεόραση εκτός εγγύησης αν την βρουν στο σέρβις έτσι (μπορείτε να τις επαναφέρετε βέβαια αν μπορείτε). Όποτε πράξτε με δικιά σας ευθύνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!Ειμαι νεο μελος,σας ''ανακαλυψα'' μολις σημερα.Συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω αποφασισει να παρω την samsung tv'lcd c530 για το υπνοδωματιο μου(τωρα βλεπω σε 21'' CRT).Ημουν ετοιμος να παρω 32'' ομως διαβασα στο forum απο καποια παιδια(δεν ξερω αν ισχυει)πως full HD τηλεορασεις πρεπει να ειναι σε μεγαλυτερες διαστασεις οπως και οτι γρηγορα συνηθιζει το ματι και μετανοιωνεις που δεν πηρες μεγαλυτερη οθονη.Η αποσταση που θα βλεπω ειναι 3 εως 3.50μ.Μηπως να παρω 37'' ή ειναι υπερβολικη για υπνοδωματιο οπως μου λενε ''ολοι'';Η διαφορα στα λεφτα ειναι 100 ευρω.Ευχαριστω εξ'αρχης παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το μπέρδεμα στην απάντηση spyros-tr. Εγώ έχω την 32άρα Samsung C530 και όντως μου φαίνεται ήδη λίγο μικρή! Την αγόρασα πριν από ένα τρίμηνο, αλλά τότε οι 40άρες είχαν πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή (399 με 659 ευρώ στο Πλαίσιο). Τώρα οι τιμές έχουν πέσει κατά πολύ. Βρίσκεις τις 40άρες και με κάτω από 500 ευρώ!!! Οπότε σου προτείνω την 40 γιατί όπως και να το κάνουμε αν βλέπεις True HD υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια 26αρα να αγοράσω σε σχέση με τις δυνατότητες που έχουν για να παίζουν τανίες από τη θύρα USB. Οι δύο που έχω καταλήξει είναι η Samsung LE26C450 LCD και η LG 26LE5500 LED. Ρώτησα σήμερα στην LG και μου είπαν ότι παίζει όλα τα αρχεία βίντεο αλλά ότι εξαρτάται και από το τι κωδικοποίηση έχουν, οπότε μπορεί κάποια αρχεία να μην τα παίζει. Από την άλλη από ότι έχω καταλάβει οι Samsung έχουν πολύ καλό media player. Επίσης λόγω του ότι η μία είναι LCD και η άλλη LED, από θέμα ποιότητας εικόνας ανάμεσα στις δύο τι γίνεται; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα λίνκ ώστε να δεις τις διαφορές..

Η samsung LE26C450E1W έχει "Refresh rate 50Hz" όπου τα θεωρώ μη ικανοποιητικά..

 

Αντίθετα η LG 26LE5500 έχει "Refresh rate 100Hz" κ σε συνδιασμό με την δυναμική αναλογία αντίθεσης 4.000.000:1 απλά τα σπάει !!

 

Επίσης Samsung ανάλυση: 1366 x 768

LG ανάλυση: 1920 x 1080

 

 

Προσωπική μου άποψη η συγκεκριμένη LG είναι καλύτερη από την συγκεκριμένη Samsung σε συνάρτηση με τη μικρή διαφορά τιμής που βλέπω στο skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ rearas για την γρήγορη απάντηση! Είχα δει πάνω κάτω τα χαρακτηριστικά και των δύο, οπότε ξέρω ότι η LG έχει καλύτερη ανάλυση αλλά από ότι κατάλαβα διαβάζοντας προηγούμενα σχόλια δεν έχει σημασία στις 26" αν είναι full hd ή hd ready. Επίσης σε κάποια site είδα να λέει ότι η LG είναι 50hz, σε άλλα 100hz, οπότε δεν ήξερα ποιο είναι το σωστό. Εσύ που το είδες ότι είναι 100hz; Γιατί στο επίσημο site της LG δεν είδα πουθενά να το αναφέρει. Τέλος κάτι που με προβληματίζει είναι το ποια είναι καλύτερη όσον αφορά την αναπαραγωγή ταινιών από τη usb θύρα. Είναι τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε ΜΗ επίσημες πηγές το είδα, σε forum του εξωτερικού, πάντος 50Μz δεν βρήκα να λέει, 100-120 έλεγαν.

Μπορείς να πάρεις στην τεχν. υποστήριξη της LG κ να τους ρωτήσεις για το σίγουρο. Όσο για τον media player δε ξέρω να σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

παρακαλω αν ξερετε θα ηθελα να μου πειτε αν η lg 42 lx 6500 infinia ειναι καλη αγορα η να παω σρη samsung την 40 Samsung UE40C8000.ηη

η samsung βεβαια εχει την διπλη τιμη !

ευχαριστω πολυ

ακομα αν ξερετε αν η lg παιζει ολα τα format ταινιων απο usb

 

τελικα μαλλον θα παω στην Panasonic - TX-P42VT20E

ξερουμε αν παιζει ολα τα φορματ ταινιων απο usb ?

και ξανα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ευχαριστώ πολυ! Αν κανείς άλλος έχει άποψη για τους media players των Samsung LE26C450 LCD και LG 26LE5500 LED θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ!

 

Εγώ είμαι έτοιμος να πάρω την αντίστοιχη της Samsung αλλά την 32άρα, την LE32C450.

 

Από ό,τι κατάλαβα από το manual ( http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201003/20100330154151812/BN68-02592D-01Eng_0317.pdf ) παίζει τα πάντα από το στικάκι, και mkv και με dts ήχο. Ιδιες ακριβώς δυνατότητες έχει και η 26άρα - το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος.

 

Αν μπορεί κάποιος φίλος να το επιβεβαιώσει, θα του ήμουν υπόχρεος, για να κάνω την παραγγελία άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι έτοιμος να πάρω την αντίστοιχη της Samsung αλλά την 32άρα, την LE32C450.

 

Από ό,τι κατάλαβα από το manual ( http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201003/20100330154151812/BN68-02592D-01Eng_0317.pdf ) παίζει τα πάντα από το στικάκι, και mkv και με dts ήχο. Ιδιες ακριβώς δυνατότητες έχει και η 26άρα - το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος.

 

Αν μπορεί κάποιος φίλος να το επιβεβαιώσει, θα του ήμουν υπόχρεος, για να κάνω την παραγγελία άμεσα.

 

Έχω την LE26C450 και, σε αυτήν τουλάχιστον, παίζουν άριστα mkv 720p/1080p με dts ήχο.

 

Μοναδικό πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με κάποια μεμονωμένα βίντεο (divx, κάποια frasier και two and a half men) αλλά πρέπει να ήταν θέμα encoding... στο 99.9% των βίντεο που παίζω (από μια kingston 16ρα microsd) είτε avi είτε mkv δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω πως το μόνο αρνητικό είναι πως διαβάζοντας από την microsd μου φαίνεται πως "αργεί" λίγο να ξεκινήσει τα βίντεο (4-5 δευτερόλεπτα σε μια ταινία 720p δυο ωρών). Μικρό το κακό θα μου πείτε, αλλά αν τύχει να θέλετε να παίξετε συνεχόμενα κάποια μικρά σε διάρκεια HD βίντεο, π.χ. σε playlist, ίσως σας ξενερώσει.

 

Επίσης, προχωρώντας το βίντεο μπρός-πίσω με το δεξί/αριστερό πλήκτρο στο τηλεκοντρόλ, δυο φορές μονο (στην ίδια ταινία σε 720p) μου έτυχε να χάσει τον συγχρονισμό του ήχου, πράγμα που έφτιαξε με ενα απλό pause ή ένα ακόμα πάτημα του δεξί/αριστερού πλήκτρου. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα ταινίας, ταχύτητας sd (class 6) ή του ενσωματωμένου media player, σε εξωτερικό δίσκο που είχα παλιότερα επάνω όμως δεν είχα παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...