Προς το περιεχόμενο

Δυσκολος καιρος για...δουλεια???


margaritageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

400+ στο περιστερι; εντυπωση μου κανει,εκτος αν ηταν επιπλωμενο.

Εχω στελει ηδη βιογραφικα, μου εχουν απαντησει σε κανα δυο αλλα δεν θελουν για πληρη απασχοληση και εγω μερικης δεν ενδιαφερομαι. Απο βδομαδα ισως τελικα κατσει μια δουλεια (ελπιζω) .

 

Ρωτησε αν θες τον ξαδερφο σου αν και ενας γνωστος μου ειπε οτι απο φετος πηγε ο βασικος 720 (και δουλευει και αυτος σε καταστημα κινητης τηλεφωνιας), αλλα και μια αλλη γνωμη δεν ειναι κακη :-)

 

 

Εdit: Επισης να ρωτησω οσοι νοικιαζετε και γνωριζετε πως πανε τα κοινοχρηστα. Αν παει ανα τ.μ, ανα οροφο και γενικοτερα πως πανε αυτα; Εσεις ποσα πληρωνετε;

 

Μη με πιασουν και κοτσο.

Επεξ/σία από margaritageo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στέλνω βιογραφικά από τον Οκτώβριο ( εχω στείλει συνολικά 42 βιογραφικά) μη κοιτώντας αγγελίες τύπου πωλητής σε κατάστημα ή σερβιτόρα ή telemarketing. Δεν έχω βύσμα να αναφέρω. Mε έχουν καλέσει για συνέντευξη μόλις 6 εταιρείες εκ των οποίων 4 ήταν παροδικές δουλειές ( π.χ. γραμματειακή υποστήριξη σε συνέδρια , πωλήσεις πιστωτικών καρτών κ.λ.π.), 1 ήταν εργασία σε τράπεζα μέσω σύμβασης δανεισμού ( αρχικά 2μηνη και έφτανε με διαδοχικές συμβάσεις το πολύ 12 μήνες, βασικός εννοείται και τελικά δε με πήρανε κιόλας :P) και τώρα 1 για γραμματεία σε εταιρεία πληροφορικής που πήγα στην πρώτη συνεντευξη και έχω και δεύτερη συνέντευξη να πάω. Καλά για θέσεις λογιστηρίου είτε θέσεις βοηθού σε HR ή σε μισθοδοσία ή σε κάτι πιο σχετικό με σπουδές δεν είχα καμία απολύτως θετική απάντηση ( ούτε καν τηλ.για συνέντευξη). Όχι δε μένω μόνη, ευτυχώς :-)

 

Αν δεν κάτσει και αυτή η δουλειά πλέον θα κάνω ό,τι δουλειά να είναι ακόμα και part-time, τέλος η εκλεκτικότητα. Ξέρω πολλούς συνομίληκους στην ίδια φάση με μένα και κάποιους που είναι τυχεροί και χαρτζηλικώνονται από γονείς σε μόνιμη βάση και είναι στον κόσμο τους. Το αρχικό ερώτημα σου ήταν " Δύσκολος καιρός για δουλειά;".Ναι πολύ δύσκολα θα σου έλεγα.

 

Σίγουρα θα πρέπει να ξέρεις καλά Αγγλικά και να ξέρεις να χειρίζεσαι Η/Υ, αυτές είναι οι minimum απαιτήσεις. Για θέση πωλήτριας ή σερβιτόρας πιστεύω κάτι θα βρεις αλλά πιθανότατα να είναι part-time. Τουλάχιστον όπως λες έχεις μαζέψει ένα ποσό οπότε θα μπορείς να συντηρηθείς με αυτό μέχρι να βρεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην της χαλας το ονειρο βρε "μαυρη χηρα".

 

Απορω παντως τι βιογραφικο στελνει εφοσον δεν εχει τελειωσει καποια σχολη ουτε ξερει γλωσσες Υ/Η κτλ(αν το χει αναφερει καπου πως εχει τετοια αφοδια ζητω συγγνωμη).

 

Αρα λοιπον οι δουλειες θα ειναι σερβις(απο καφενειο μεχρι μπαρ),πωλητρια(απο ρουχα μεχρι τηλεφωνικη πριχτης).

 

Μαργαριτα σ αυτες τις δουλειες δεν παρχει σταθερος μισθος.

 

Αληθεια ποτε λες να κατηφορησεις για την πρωτευουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην της χαλας το ονειρο βρε "μαυρη χηρα".

 

Απορω παντως τι βιογραφικο στελνει εφοσον δεν εχει τελειωσει καποια σχολη ουτε ξερει γλωσσες Υ/Η κτλ(αν το χει αναφερει καπου πως εχει τετοια αφοδια ζητω συγγνωμη).

 

Αρα λοιπον οι δουλειες θα ειναι σερβις(απο καφενειο μεχρι μπαρ),πωλητρια(απο ρουχα μεχρι τηλεφωνικη πριχτης).

 

Μαργαριτα σ αυτες τις δουλειες δεν παρχει σταθερος μισθος.

 

Αληθεια ποτε λες να κατηφορησεις για την πρωτευουσα?

 

Μπορεί να στέλνει φωτογραφία.... πού ξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο βασικο μισθος ειναι το πολυ 700ε καθαρα,

εγω δουλευα στα multirama σαν πωλητης(3-4 χρονια πριν) και επειδη ημουν νεος ασφαλισμενος, εχα παραπανω κρατησεις και ειχα μισθο 580 καθαρα, με μικτα τα 730 νομιζω,

Ο πωλητης ασφαλιζεται στο ΙΚΑ και σαν επικουρικη ασφαλιση εχει και ΤΕΑΥΕΚ.

Αρα σημερα σαν πωλητης πρεπει να παιρνεις στα 650 καθαρα + οτι δεν γινονται πλεον αυξυσεις.

Επεξ/σία από JERY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνω βιογραφικά από τον Οκτώβριο ( εχω στείλει συνολικά 42 βιογραφικά) μη κοιτώντας αγγελίες τύπου πωλητής σε κατάστημα ή σερβιτόρα ή telemarketing. Δεν έχω βύσμα να αναφέρω. Mε έχουν καλέσει για συνέντευξη μόλις 6 εταιρείες

 

Ίσως σαν φοιτήτρια μειονεκτείς έναντι κάποιων άλλων. Πχ δεν έχεις τόσο ευέλικτο ωράριο, στις εξεταστικές θα ζητάς άδεια,κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σαν φοιτήτρια μειονεκτείς έναντι κάποιων άλλων. Πχ δεν έχεις τόσο ευέλικτο ωράριο, στις εξεταστικές θα ζητάς άδεια,κλπ κλπ

 

Έχω φροντίσει να το διευκρινίσω ότι δε χρωστάω εργαστήρια και ότι θα χρειαστώ μόνο 2 μέρες το καλοκαίρι. Δούλευα παράλληλα με τη σχολή κιόλας τουλάχιστον 30 ώρες/ βδομάδα και φαίνεται στο βιογραφικό αυτό από την προυπηρεσία που έχω γράψει.

 

Παλιότερα που έστελνα βιογραφικά ( μιλάμε για εποχές πριν 2008) και υπήρχαν θέσεις είχα αρκετά τηλέφωνα για συνεντεύξεις αλλά τότε ναι υπήρχε θέμα με το ωράριο. Πιστεύω ότι γίνεται αυτό γιατί την έχω κάνει την πρακτική και υπάρχει μεγάλη ζήτηση για εργαζόμενους επιδοτούμενους από ΟΑΕΔ μέσω πρακτικής ΤΕΙ ή κάρτας ανεργίας, τέτοια πράγματα.

 

Εναλλακτικά μπορώ να πάρω την άδεια του ασφαλιστικού συμβούλου και μετά να τρώω τις προμήθειες της μητέρας μου...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν εχω βγαλει καποια σχολη δεν παει να πει οτι δεν μπορω να εχω βιογραφικο. Εχω πολυ καλες γνωσεις υπολογιστη και μετρια αγγλικων (τι κ αν δεν εχω πιστοποιησή) εχω προυπηρεσια σε καποιες επιχειρησεις και εχω παρακολουθησει 2 σεμιναρια.Εχω Ενα βιογραφικο αξιολογο τελος παντων. Αυριο εχω μια συνεντευξη,αναλογως πως θα παει θ ξερω αν θα παω Αθηνα συντομα ή αν θα συνεχισω το ψαξιμο.:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρια αγγλικων (τι κ αν δεν εχω πιστοποιησή)

 

υποτιμάς πολύ την πιστοποίηση γλώσσας σε μια εποχή που οι περισσότεροι βγαίνουν στην αγορά με 2+ γλώσσες. Ευτυχώς για σενα, για τα αγγλικά αυτό το προβλημα λύνεται γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιμάς πολύ την πιστοποίηση γλώσσας σε μια εποχή που οι περισσότεροι βγαίνουν στην αγορά με 2+ γλώσσες. Ευτυχώς για σενα, για τα αγγλικά αυτό το προβλημα λύνεται γρήγορα

 

Πάντως, η πιστοποίηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο άλλος χειρίζεται καλά τη γλώσσα.

 

Καλή επιτυχία με τη συνέντευξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η πιστοποίηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο άλλος χειρίζεται καλά τη γλώσσα.

 

Καλή επιτυχία με τη συνέντευξη!

 

Πίστεψέ με, έχεις πιό πολύ δίκιο από όσο νομίζεις...Αλλά είναι μια πολύ καλή αρχή. Και αν η ύπαρξη πιστοποίησης είναι δυστυχώς απλά μια ένδειξη, η έλλειψη πιστοποίησης αποδεικνύει δύο πιθανά:

-ή ξέρεις τη γλώσσα, οπότε γιατί δεν πας να πάρεις και ένα χαρτί,

-ή απλά δεν ξέρεις τη γλώσσα

(με έμφαση στο δεύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αυτό που παρατηρώ από τις δικές μου εμπειρίες και συνομιλήκων μου λέω. Όταν τα λέω σε άλλους νομίζουν ότι το κάνω επίτηδες για να τους απογοητεύσω επειδή τους ζηλεύω ή δε ξέρω εγώ τι.

 

Οι περισσότεροι αυτής της ηλικίας των 20+ μία χαρά προσόντα έχουμε, και τις ξένες γλώσσες μας και να χειριζόμαστε καλά Η/Υ και τις σπουδές μας έχουμε κάνει ( ΤΕΙ, ΑΕΙ, ΙΕΚ, σεμινάρια, τελοσπάντων κάτι έχουμε σπουδάσει). Οι δουλειές που είναι;

 

Υ.Γ. Σε μία συνέντευξη που πήγα μου είπανε ότι με καλέσανε γιατί τους έκανε εντύπωση το blog μου :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω "τι και αν δεν εχω πιστοποιηση" εννοω και στους υπολογιστες. Αγγλικα να πω την αληθεια ειμαι μετρια, καταλαβαινω τις περισσοτερες φορες τι μου λενε αλλα οταν ειναι να απαντησω εγω τα χαλαω λιγο στη συνταξη :X κατα τ'αλλα εχω σκοπο να παρω και μια πιστοποιηση απλα κατι τυχαινει συνεχεια και ενω εχω παρει βιβλιο για διαβασμα κατι γινεται και το αναβαλλω. Αλλα αυτο ενταξει μπορω να το παρω οποτε να'ναι. Σκοπος ομως δεν ειναι η πιστοποιηση οπως ειπατε γιατι δε σημαινει απαραιτητα οτι οποιος εχει πιστοποιηση γνωριζει κιολας τη γλωσσα.

Αι να δουμε τι θα δουμε αυριο. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Σε μία συνέντευξη που πήγα μου είπανε ότι με καλέσανε γιατί τους έκανε εντύπωση το blog μου :confused:

 

Offtopic αλλά αυτό το betforwin στην υπογραφή σου με τρέλανε. Είχα τα ηχεία στο 90% και με το που άνοιξε το site χτύπαγε το Adagio for Strings. Πήγε η ψυχή μου στην κούλουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω "τι και αν δεν εχω πιστοποιηση" εννοω και στους υπολογιστες. Αγγλικα να πω την αληθεια ειμαι μετρια, καταλαβαινω τις περισσοτερες φορες τι μου λενε αλλα οταν ειναι να απαντησω εγω τα χαλαω λιγο στη συνταξη :X κατα τ'αλλα εχω σκοπο να παρω και μια πιστοποιηση απλα κατι τυχαινει συνεχεια και ενω εχω παρει βιβλιο για διαβασμα κατι γινεται και το αναβαλλω. Αλλα αυτο ενταξει μπορω να το παρω οποτε να'ναι. Σκοπος ομως δεν ειναι η πιστοποιηση οπως ειπατε γιατι δε σημαινει απαραιτητα οτι οποιος εχει πιστοποιηση γνωριζει κιολας τη γλωσσα.

Αι να δουμε τι θα δουμε αυριο. :fear:

 

Πως πήγε τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...