Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και μου φαινεται περιεργο που κατι τετοιο δεν ειναι ευρεως γνωστο. μονο για την χρεωση της βαλιτσας γνωριζουν οι περισσοτεροι, γενικα παιζει αλλη χρεωση μην την ξαναπατησω?

Oποιαδηποτε προσφερομενη υπηρεσια εκτος απτις τουαλετες χρεωνεται στην ryan:)

 

Απο κει και περα ειναι ευρεως γνωστο οτι η ryan χρεωνει τα παντα και αυτος ειναι ο λογος που το εισητηριο ειναι φθηνο.

 

Αφου εβαλες ανευθυνο/αναξιοπιστο ατομο να σου κλεισει εισητηρια σε γλωσσα που δε γνωριζει καλα θα ηταν να εριχνες μια ματια στους ορους. Γενικα με καραβια/τρενα/αεροπλανα ειναι σημαντικο να ξερουμε τους ορους οχι τοσο για τα κερατιατικα, αλλα πχ για απροοπτα (τυπου τι γινεται αν θελω να αλλαξω ημερομηνια, τι γινεται να χασω το αεροπλανο κλπ). Απορω δηλαδη πως δεν ενδιαφερθηκε κανεις να τα διαβασει αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παλιά με ελεγε ενας θειος μου:

Οι βλακείες πληρώνονται.

 

 

*ξέρει κανεις αν παίρνεις τίποτα απο ραιαν αν ακυρώσεις το εισιτήριο σου εγκαίρως;;

Από τα ναύλα του εισιτηρίου δεν πέρνεις τίποτα απολύτως. Νομίζω ότι παίρνεις μόνο τους φόρους αεροδρομίων, εάν υπάρχουν. Κοινώς, γάμ@τ@. Το ίδιο ισχύει και για την EasyJet. Επίσης, αν θες να αλλάξεις όνομα ή ημερομηνίες στα εισιτήρια, καλύτερα κλείσε άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιαδηποτε προσφερομενη υπηρεσια εκτος απτις τουαλετες χρεωνεται στην ryan:)

 

Απο κει και περα ειναι ευρεως γνωστο οτι η ryan χρεωνει τα παντα και αυτος ειναι ο λογος που το εισητηριο ειναι φθηνο.

 

Αφου εβαλες ανευθυνο/αναξιοπιστο ατομο να σου κλεισει εισητηρια σε γλωσσα που δε γνωριζει καλα θα ηταν να εριχνες μια ματια στους ορους. Γενικα με καραβια/τρενα/αεροπλανα ειναι σημαντικο να ξερουμε τους ορους οχι τοσο για τα κερατιατικα, αλλα πχ για απροοπτα (τυπου τι γινεται αν θελω να αλλαξω ημερομηνια, τι γινεται να χασω το αεροπλανο κλπ). Απορω δηλαδη πως δεν ενδιαφερθηκε κανεις να τα διαβασει αυτα.

 

δεν καταλαβατε. το εκλεισε η ξαδερφη μου επειδη ηταν για την ξαδερφη μου. δεν πετουσα εγω. εχω ταξιδεψει με easyjet πληρωσα 11 ευρω για 2η βαλιτσα, και οταν πηγα εκει μου λενε απαγορευεται να εχεις 2η βαλιτσα. βγαλε ακρη μετα. εγω δεν εμπιστευομαι τετοιες κωλοεταιρειες.χωρια οτι μου ειπαν οτι τα αεροπλανα τους τριζουν.

και εκλεισε με την ραιαν επειδη ειναι η μονη εταιρεια που εχει πτηση απευθειας θεσσαλονικη-παφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις πως είναι τα πράγματα. ΑΝ θες φτηνό εισιτήριο έρχεσαι σε ryan. ΑΝ θες ανέσεις και λοιπά, πας σε ακριβή εταιρία. Τώρα τι πράγματα πρέπει να προσέξεις και τα λοιπά, ξεκίνα να διαβάσεις από την αρχή το thread. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπεύει να γυρίσει κιόλας αυτές τις μέρες, πες στην ξαδέρφη σου να φροντίσει να τυπώσει το boarding pass της επιστροφής γιατί αλλιώς θα την ξαναχρεώσουν στην επιστροφή.

 

 

 

Τα περί αεροπλάνων που τρίζουν και λοιπές ιστορίες δεν τα σχολιάζω καν. Δεν έχει νόημα άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες ωρες ακούμε,διαβάζουμε καλύτερα, γραφικότητες.

 

Εχω ταξιδέψει 3 φορές με την ενλόγω εταιρία και κανένα απο δαύτα τα...προβλήματα. Πως δεν είπαν, πως δν έχει και τουαλέτες!

 

Η εταιρία ειναι φθηνή,με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν εχει ανέσεις, μπλα μπλα μπλα. Αλλά για χρήματα που κοστίζει, είναι τζάμπα.

 

Και μάλιστα βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να την χρησιμοποιεί. (ειδικά κυπρο που πηγα για ένα γάμο προ κανα 2 μηνών, γινόταν πανικός...που οι κύπριοι γενικοτερα ειναι λαρτζ και δε πετάνε με...παρακατιανές εταιρίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε κλεισει κ οαδερφος της κ δεν μας ειπε τιποτα. μονο στο τσεκ ιν ισχυει αυτο? η και στο εισιτηριο το κανονικο?

εγω την αφησα , τι λετε μωρε? αυτη εκανε οτι εκανε εγω δεν ειχα ιδεα και χτες μου τα επρηζε να της κανω τσεκιν ,αν δεν της εκανα τι θα πειραζε τελικα? δεν σου κανουν εκει?

Εσύ της έκανες check in; Στο τέλος, αφού τελείωσες, δεν είδες ότι σου έλεγε για εκτύπωση; Γιατί το αγνόησες; Και όσον αφορά την εκτύπωση του εισιτηρίου, πιο γνωστό είναι αυτό παρά η χρέωση της βαλίτσας. Και όχι, δεν σου κάνουν check in εκεί, δηλαδή θα σου κάνουν αλλά θα σε χρεώσουν. Υπάρχει και περίπτωση να χάσεις την θέση αν στο μεταξύ κάποιος άλλος αγοράσει εισιτήριο. Και να πας εκεί και να είναι φίσκα το αεροπλάνο και να μην πετάξεις γιατί δεν έκανες check in και κάποιος άλλος αγόρασε στο μεταξύ την δικιά σου θέση. Άντε να βρεις μετά άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα.και ναι το αγνόησα επειδή μας περίσσευαν 60 ευρω.χρεώνουν το Τσέκιν αν κανείς εκεί?πλάκα κανείς έτσι?

Όχι δεν κάνω πλάκα. Γι'αυτόν τον λόγο μπορούν και προσφέρουν φτηνότερα εισιτήρια. Μάλλον και γι'αυτόν. Γιατί δεν θα φάνε χρόνο να πληρώνουν γκισέ και υπαλλήλους με τις ώρες να κάνουν check in στους πελάτες, ούτε να τυπώνουν χαρτιά ούτε ξέρω γω τι άλλο κερδίζουν. Είναι στους όρους χρήσης της εταιρίας που όταν πας να ψάξεις για εισιτήριο, πριν σου βγάλει τις επιλογές με τις πτήσεις πρέπει να ΤΙΚΑΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ. Πριν καν σου δώσει τις ώρες και μέρες και διαθέσιμες θέσεις. Αν εσύ τικάρεις και δεν διαβάζεις, δεν φταίει η εταιρία.

 

Και αν έκανες check in και αγνόησες το ότι σου έλεγε να το εκτυπώσεις, πάλι δεν φταίει η εταιρία. Στο έχει στους όρους χρήσης, στο λέει όταν πας να κλείσεις το εισιτήριο, στο υπενθυμίζει μόλις το κλείσεις, σου στέλνει και email και στο λέει, 2 μέρες πριν την πτήση σου ξαναστέλνει email 2 φορές υπενθυμίζοντάς σου ότι πρέπει να κάνεις check in και να εκτυπώσεις το εισιτήριο αλλιώς θα χρεωθείς έξτρα, όταν κάνεις το web check in στο ξαναλέει ότι πρέπει να το εκτυπώσεις, αν παρόλ'αυτά δεν το κάνεις τι να σου πω, καλά να πάθεις. Κι εγώ ξεχάστηκα μία φορά και ξύπνησα τον γείτονα στις 2 τα ξημερώματα (πετούσα στις 4.45) για να μου τυπώσει στον εκτυπωτή του το εισιτήριο γιατί το ξέχασα από βλακεία μου και μου τελείωσε και το μελάνι στον δικό μου, αλλιώς θα το έτρωγα κι εγώ το 60άρι στην μάπα. Το βρισίδι όμως από τον γείτονα δεν το γλίτωσα, και καλά να πάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ξεχάστηκα μία φορά και ξύπνησα τον γείτονα στις 2 τα ξημερώματα (πετούσα στις 4.45) για να μου τυπώσει στον εκτυπωτή του το εισιτήριο γιατί το ξέχασα από βλακεία μου και μου τελείωσε και το μελάνι στον δικό μου, αλλιώς θα το έτρωγα κι εγώ το 60άρι στην μάπα. Το βρισίδι όμως από τον γείτονα δεν το γλίτωσα, και καλά να πάθω.

Ιντερνετ καφε δεν εχετε στο χωριο σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο χωριό μου δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στο "χωριό" που ζω, μεταμεσονύχτια δεν έχει. Ούτε καν ίντερνετ καφέ δεν έχει, κάτι καμπίνες είναι για τηλέφωνα πιο φθηνά με τον δορυφόρο, και μερικές έχουν και υπολογιστές για σερφάρισμα. Βράδυ καμπίνες τηλεφωνικές ανοιχτές δεν έχει.

Επεξ/σία από gigisoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασες τους όρους χρήσης και όλα σου φαίνονται παράλογα.

 

Πλάκα κάνεις, έτσι;

 

όχι ρε δεν κάνω πλάκα. το εισιτήριο είπα και ξαναλέω δεν το έκλεισα εγώ δεν ήταν δικό μου ήταν για άλλο άτομο και δεν σκόπευα να κάτσω 1 τη νύχτα άυπνη να διαβάσω όλους αυτούς τους ηλίθιους όρους τους.

κι όταν έβγαλε το τελικό χαρτί για εκτύπωση την λέω εκτύπωσε το για καλό και για κακό το πρωί πριν φύγεις και πετάγεται η μάνα μου και λέει δεν χρειάζεται πας με την ταυτότητα. τελικά τα πλήρωσε η μάνα μου που αυτή έφταιγε, ησυχάσατε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αγριεψαμε ποτέ... Το θέμα δεν είναι οτι εγω κι εσυ μπορει να θεωρουμε τους ορους ηλιθιους, αλλα οτι αυτοι ειναι οι οροι και αυτες ειναι και οι επιπτωσεις γι αυτους που δεν τους ακολουθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το εισιτηριο, το γραφει καπου(εδω που θα επρεπε να το γραφει) και δεν το βλεπω. δε νομιζω οτι θα ηταν πολυ δυσκολο να το εγραφαν κι εδω το προστιμο.

post-162297-0-53171200-1340892367_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...