Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω αυτό τον καιρό πολύ κόσμο να αγοράζει σαν τρελός αποκωδικοποιητές MPΕG4 γιατί μας έχουν πήξει με το "θα σταματήσει η εκπομπή αναλογικού σήματος από τον Υμηττό στις 20 Ιουλίου".

 

Απ'όσο ξέρω, το κέντρο εκπομπής στην Πάρνηθα θα συνεχίσει κανονικά να εκπέμπει (το κέντρο εκπομπής στην Αίγινα έχει σταματήσει).

 

Άρα θα συνεχίσουμε να έχουμε αναλογικό σήμα μέχρι το 2015 που τότε είναι το deadline για να σταματήσουν όλες οι αναλογικές εκπομπές σήματος τηλεόρασης.

 

Βέβαια για τις περιοχές που ο Υμηττός βρίσκεται ενδιάμεσα με την Πάρνηθα όντως θα πρέπει να βάλουν αποκωδικοποιητή αφού θα τους μπλοκάρει το σήμα το βουνό αλλά γεωγραφικά αν το δει κανείς, η Πάρνηθα δίνει σε όλο το λεκανοπέδιο Αττικής.

 

Με αυτό στο μυαλό, αν σκεφτεί κανείς και ότι πλέον οι τηλεοράσεις βγαίνουν με ψηφιακό δέκτη ενσωματωμένο έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι δεύτερο μηχάνημα για να κάνεις την δουλειά σου, μήπως τελικά είναι ένα μεγάλο φαγοπότι μέχρις ότου οι καταναλωτές πούμε "στα διάλα με τον αποκωδικοποιητή, πάω να πάρω μια τηλεόραση να τελειώνει η υπόθεση" όπου ναι μεν θα γίνει και εκεί φαγοπότι αλλά τουλάχιστον εκεί δεν θα παίρνεις κάτι άχρηστο αλλά και θα παίρνεις μια καινούρια τηλεόραση και δεν θα χρειάζεσαι επιπλέον λεφτά για μια συσκευή για να .. βλέπεις τηλεόραση.

 

Επίσης προβλέπω τρελές εκπτώσεις σε τηλεοράσεις πιο παλιές που ναι μεν είναι 2-3ετίας αλλά δεν θα έχουν ενσωματωμένο δέκτη αλλά θα διαφημίζουν ευκρίνεια, χρώματα κλπ για να "βλέπεις την κρυστάλλινη εικόνα του ψηφιακού σήματος" κρύβοντας βέβαια ότι δεν έχουν ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη.

 

Οπότε γενικά, προσοχή.

 

Να μην ξεχάσω να πω ότι, για να βλέπει κάποιος από το Κέντρο Εκπομπής << Πάρνηθα >> θα πρέπει να στρέψει την κεραία του προς την Πάρνηθα και να ξανασυντονίσουν τα κανάλια στην συχνότητα που στέλνει η Πάρνηθα.

 

Edit: Να διορθώσει ένας mod παρακαλώ τον τίτλο, ξέχασα το Ε στο MPEG4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστοί οι προβληματισμοί σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλά θα βλέπουμε από Πάρνηθα... Επίσης το ότι θα τρέχουμε να αγοράσουμε τηλεοράσεις μην το έχεις και στάνταρ μιας και υπάρχει κρίση μεγάλη οικονομικά. Σιγά μην σκάσουμε 300 και 400 ευρώ για τηλεόραση όταν με 30 ευρώ θα κάνουμε τη δουλειά μας στις ήδη υπάρχουσες τηλεοράσεις μας.

Ότι παίζονται παιχνίδια πάντως θα συμφωνήσω... Ειδικά κάτι γέροι και τέτοιοι που δεν ξέρουνε θα πάνε και θα αγοράζουνε τηλεοράσεις χωρίς δέκτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% της Αττικής μπορεί να εξυπηρετηθεί από την Πάρνηθα πάντως.

 

Για τις τηλεοράσεις, εννοώ ότι μέχρι το 2015 μπορεί να έχει περάσει η κρίση και να μπορεί ο κόσμος να πάρει νέες τηλεοράσεις γιατί το να βλέπεις ψηφιακά στην 15χρονη τηλεόραση δεν έχει και κανένα νόημα από θέμα ποιότητας λόγο τεχνολογίας απεικόνισης της τηλεόρασης όχι του αποκωδικοποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με την ευκαιρία να ρωτήσω επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά. Με έναν αποκωδικοποιητή θα κάνουμε τη δουλειά μας για όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού ή κάθεμια θέλει ξεχωριστό αποκωδικοποιητή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση αποκωδικοποιητή είναι τραγική...μια ώρα να αλλάξεις κανάλι. Έβαλα πρόσφατα σε παπουδογιαγιαδες και θείουςθειες κ έμεινα τρομερά απογοητευμένος. Να μη μιλήσω για τη μηδενική διαφορά στην απεικόνιση στο σύνολο των καναλιών.

 

Σπίτι μου δεν εχω βάλει κ δεν ξέρω αν θα βάλω...τουλάχιστον μέχρι να πιάσει το CL. Το euro τελείωσε, η εθνική μπάσκετ αποκλειστικε - και άρα για μενα οι Ολυμπιακοί αγώνες παντελώς αδιάφοροι - οπότε μέχρι να έρθει το CL η ελληνική τηλεόραση έχει σήριαλ των μεμέτιδων κ είδησεις τρόικας. Μπορώ να ζήσω κ χωρίς αύτα θαρρώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι ότι χρειάζεσαι 2 τηλεκοντρόλ, και εκεί μπλέκουν περισσότερο τα πράγματα. Εκτός και αν έχει κανείς αποκωδικοποιητή σε υποδοχή CI (αν δεν κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάποιοι θα τα οικονομήσουν από αυτή την ιστορία και με βάση την σημερινή ποιότητα των ελληνικών προγραμμάτων το θεωρώ περιττό έξοδο άλλα δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά η τεχνολογία προχωρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον δεν εξυπηρετειται το συνολο της Αττικης απο Παρνηθα.

Δευτερον ενα πολυ μεγαλο ποσοστο εχει κεραιες γυρισμενες στον Υμητο και ειτε δεν ξερει, ειτε βαριεται να γυρναει την κεραια απο δω κι απο κει μεχρι να πιασει καθαρο αναλογικο απο Παρνηθα. Προτιμουν να δωσουν 40 ευρω και τελος.

Τριτον υπαρχουν παρα πολλες τηλεορασεις νεας τεχνολογιας που υποστηριζουν μονο mpeg2. Αυτοι πως θα δουν ψηφιακο? Να πεταξουν την τηλεοραση?

Τεταρτον υπαρχουν καποιοι που δεν θελουν η δεν εχουν λεφτα για νεα τηλεοραση.

Πεμπτον αργα η γρηγορα θα μεινει μονο το ψηφιακο, αρα η αγορα αποκωδικοποιητη ειναι και -ας πουμε- futureproof. Στην τελικη μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε ενα εξοχικο ή να το δωσεις σε ενα φιλο, οταν δε θα το χρειαζεσαι πια.

 

Για την παρατηρηση με την ποιοτητα της εικονας δεν φταιει ο αποκωδικοποιητης. Σε εναν τοπο που πιανει καμπανα το αναλογικο, τοτε η ψηφιακη ληψη δεν μας χαριζει καλυτερη ποιοτητα εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση αποκωδικοποιητή είναι τραγική...μια ώρα να αλλάξεις κανάλι. Έβαλα πρόσφατα σε παπουδογιαγιαδες και θείουςθειες κ έμεινα τρομερά απογοητευμένος. Να μη μιλήσω για τη μηδενική διαφορά στην απεικόνιση στο σύνολο των καναλιών.

 

Σπίτι μου δεν εχω βάλει κ δεν ξέρω αν θα βάλω...τουλάχιστον μέχρι να πιάσει το CL. Το euro τελείωσε, η εθνική μπάσκετ αποκλειστικε - και άρα για μενα οι Ολυμπιακοί αγώνες παντελώς αδιάφοροι - οπότε μέχρι να έρθει το CL η ελληνική τηλεόραση έχει σήριαλ των μεμέτιδων κ είδησεις τρόικας. Μπορώ να ζήσω κ χωρίς αύτα θαρρώ :)

 

Προσωπικά εγώ που μένω στον Πειραιά στην Φρεαττύδα με τον αποκωδικοποιητή έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά και στα κανάλια που δεν έπιανα καλά και σε αυτά που έπιανα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον δεν εξυπηρετειται το συνολο της Αττικης απο Παρνηθα.

Εξυπηρετεί το 90%

Δευτερον ενα πολυ μεγαλο ποσοστο εχει κεραιες γυρισμενες στον Υμητο και ειτε δεν ξερει, ειτε βαριεται να γυρναει την κεραια απο δω κι απο κει μεχρι να πιασει καθαρο αναλογικο απο Παρνηθα. Προτιμουν να δωσουν 40 ευρω και τελος.

Όταν καταλάβουν ότι θα θέλουν 2 κοντρόλ για να κάνουν την ίδια δουλειά με πριν θα το μετανιώσουν

Τριτον υπαρχουν παρα πολλες τηλεορασεις νεας τεχνολογιας που υποστηριζουν μονο mpeg2. Αυτοι πως θα δουν ψηφιακο? Να πεταξουν την τηλεοραση?

Στην ερώτηση είναι και το κατά πόσο είναι και αυτό μια κοροϊδία που αυτές τις τηλεοράσεις τις βγάζουν και με εκπτώσεις χωρίς να ξέρει ο καταναλωτής τι ακριβώς παίρνει. Απλά βλέπει καινούρια τηλεόραση, με ωραίο design και χρώματα σε χαμηλή τιμή και πιάνεται κορόιδο.

Τεταρτον υπαρχουν καποιοι που δεν θελουν η δεν εχουν λεφτα για νεα τηλεοραση.

Χαίρω πολύ, ούτε και για 3 αποκωδικοποιητές αφού θα μπορούν να συνεχίσουν να βλέπουν με αναλογικό, μιλάω για ορίζοντα μέχρι το 2015

Πεμπτον αργα η γρηγορα θα μεινει μονο το ψηφιακο, αρα η αγορα αποκωδικοποιητη ειναι και -ας πουμε- futureproof. Στην τελικη μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε ενα εξοχικο ή να το δωσεις σε ενα φιλο, οταν δε θα το χρειαζεσαι πια.

Ξαναλέω όταν ο κόσμος θα εκνευριστεί με τα 2 κοντρόλ και όλα τα παρελκόμενα που θα έρθουν όταν θα χρειάζεται να ανοίγεις 2 συσκευές για να δεις απλά τηλεόραση, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πει, τουλάχιστον για την κύρια τηλεόραση του σπιτιού του "άει σιχτίρ πάω να πάρω μια με ενσωματωμένο δέκτη να τελειώνει η υπόθεση"

Για την παρατηρηση με την ποιοτητα της εικονας δεν φταιει ο αποκωδικοποιητης. Σε εναν τοπο που πιανει καμπανα το αναλογικο, τοτε η ψηφιακη ληψη δεν μας χαριζει καλυτερη ποιοτητα εικονας.

Μας χαρίζει μια χαρά καλύτερο σήμα αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα οπότε άστο

 

 

 

 

Προσωπικά εγώ που μένω στον Πειραιά στην Φρεαττύδα με τον αποκωδικοποιητή έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά και στα κανάλια που δεν έπιανα καλά και σε αυτά που έπιανα καλά.

 

Η μεγαλύτερη ξενέρα με ψηφιακό ήταν όταν έβλεπα Euro Ρωσία - Τσεχία και το είχα στο ψηφιακό (έχω ενσωματωμένο δέκτη οπότε δε με νοιάζει το όλο θέμα και πολύ) και επειδή είχε ένα delay 10 δευτερολέπτων, ακούω σε μία φάση "ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ" από τον απέναντι και προσπαθούσα να καταλάβω τι έγινε. Μετά βλέπω να μπαίνει το γκολ και δεν ξαναείδα EURO σε ψηφιακό σήμα :D

 

Επίσης έχει και πολύ χαμηλότερο ήχο από το αναλογικό πράγμα που το κάνει εκνευριστικό όταν από Digital το γυρνάς σε Analog και σου σπάνε τα αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση αποκωδικοποιητή είναι τραγική...μια ώρα να αλλάξεις κανάλι.

Και εμενα μου "τη δινει" αφανταστα αυτο. Τηλεοραση βεβαια δεν βλεπω καθολου εκτός απο αθλητικα, αντε και καμια καλη ξενη ταινια αν δω οτι εχει. Αλλά ειναι εκνευριστικο αυτο. Γιατι γινεται? Ξερει κανείς? Εχει σχεση με τον αποκωδικοποιητη? Ειναι τελειως τραγικη η χρονικη διαρκεια η οποια μεσολαβει απο την στιγμη που πατας το κουμπι(και παροτι δεχεται το σημα αμεσως αφου δειχνει ενα μαυρο η εικονα) με το να αλλαξει καναλι.

 

 

Έβαλα πρόσφατα σε παπουδογιαγιαδες και θείουςθειες κ έμεινα τρομερά απογοητευμένος. Να μη μιλήσω για τη μηδενική διαφορά στην απεικόνιση στο σύνολο των καναλιών.

Σε εμενα εχει διαφορά. Ειδωλο και μικρο-ανεπαισθητο χιονακι εξαφανιζονται και εχεις μια πολυ καλης ποιοτητας εικονα.

 

Η καθυστερηση επισης ειναι ενα προβλημα. Αυτα που περιγραφησαν στο Euro 2012 τα εζησα και εγω. Οσοι το εβλεπαν στο αναλογικο ηταν 4-5 δευτερολεπτα μπροστα!

Γιατι γινεται αυτο με την καθυστερηση ψηφιακου σε σχεση με το αναλογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση αποκωδικοποιητή είναι τραγική...μια ώρα να αλλάξεις κανάλι. Έβαλα πρόσφατα σε παπουδογιαγιαδες και θείουςθειες κ έμεινα τρομερά απογοητευμένος. Να μη μιλήσω για τη μηδενική διαφορά στην απεικόνιση στο σύνολο των καναλιών.

 

Σπίτι μου δεν εχω βάλει κ δεν ξέρω αν θα βάλω...τουλάχιστον μέχρι να πιάσει το CL. Το euro τελείωσε, η εθνική μπάσκετ αποκλειστικε - και άρα για μενα οι Ολυμπιακοί αγώνες παντελώς αδιάφοροι - οπότε μέχρι να έρθει το CL η ελληνική τηλεόραση έχει σήριαλ των μεμέτιδων κ είδησεις τρόικας. Μπορώ να ζήσω κ χωρίς αύτα θαρρώ :)

 

η διαφορά στην εικόνα είναι τεράστια..

το πρόγραμμα παραμένει σκατά βέβαια.

Να βάλω mpeg4 για να βλέπω την Τατιάνα και τον εισαγγελάτο , ε όχι :devil:

 

 

Το χειρότερο είναι ότι χρειάζεσαι 2 τηλεκοντρόλ, και εκεί μπλέκουν περισσότερο τα πράγματα. Εκτός και αν έχει κανείς αποκωδικοποιητή σε υποδοχή CI (αν δεν κάνω λάθος).

 

γάμησε τα !!!!

Βρες το tv control για να την ανοίξεις, ψάξε βρες του αποκωδικοποιητή για να αλλάξεις κανάλι, βρες της tv να ανοίξεις τη φωνή!!!

στο δωμάτιο έχουμε αισίως 4 τηλεκοντρόλ (κλιματιστικό, dvdplayer, tv, αποκωδικοποιητής)..

 

Άντε βρε , να τα εκατοστήσουμε..

 

Ένας μαλάκας εισαγωγέας - κινέζος ήθελα να 'ξερα δεν σκέφτηκε να βάλει προγραμματιζόμενο το κουμπί του on-off στο κοντρόλ του αποκωδικοποιητή, να ανοιγοκλείνουμε με αυτό και την τηλεόραση και να καταχωνιάσουμε το δικό της ; :cry:

 

Για την παρατηρηση με την ποιοτητα της εικονας δεν φταιει ο αποκωδικοποιητης. Σε εναν τοπο που πιανει καμπανα το αναλογικο, τοτε η ψηφιακη ληψη δεν μας χαριζει καλυτερη ποιοτητα εικονας.

 

εκτός αν η τηλεόραση είναι ΓΤΠ.. σκατά έδειχνε πριν, σκατά θα δείχνει και τώρα :-D

 

Προσωπικά εγώ που μένω στον Πειραιά στην Φρεαττύδα με τον αποκωδικοποιητή έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά και στα κανάλια που δεν έπιανα καλά και σε αυτά που έπιανα καλά.

 

τα ίδια κι εγώ στο π.φάληρο..

Ορισμένα κανάλια με χιόνια και είδωλα σε κάποιες πρίζες (επειδή ναι μεν ο ηλεκτρολόγος έχει κάνει φανταστική δουλειά κι έχει τραβήξει μονοκόματο καλώδιο κεραίας σε κάθε διαμέρισμα από τον κεντρικό κατανεμητή-ενισχυτή της κεντρικής κεραίας στην ταράτσα, αλλά μετά αυτή διακλαδώνεται σε κάθε δωμάτιο οπότε οι υπόλοιπες πρίζες έχουν απώλειες)..

 

Με το ψηφιακό δεν έχει τέτοια.. Ή παίζει ή δεν παίζει (για να μην παίζει πρέπει να έχει κοπεί το καλώδιο πρακτικά)..

 

Άντε επιτέλους να γυρίσουν όλοι ψηφιακά, να σταματήσω να ακούω τα γαμημένα τα γκολ από τους απέναντι 5 δευτερόλεπτα πριν τα δω στην τηλεόραση μου (οι άλλοι βλέπουν τη σέντρα όταν πανηγυρίζω εγώ ) !!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ψηφιακος δεκτης χωρις να εχει καθυστερηση στην εναλλαγη καναλιων?

ειναι περιττο να συζηταμε οτι δεν εχει διαφορα το αναλογικο απο το ψηφιακο σημα.

Η αθηνα ως γνωστον εχει αρκετες πολ/κιες!αυτο σημαινει οτι χλωμο να κατσει καποιος να γυρισει την κεραια για 2-3 χρονια ακομη και να κατσει να δειχνει σε ολους τους ενοικους οτι δεν χαλασε η κεραια αλλα απλα πρεπει να ξανασυντονιστουν τα καναλια.οποτε ολοι αυτοι θα παρουν ψηφιακους δεκτες.

εγω θα ελεγα καλυτερα να δωσετε λεφτα για full hd και οχι απλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...