Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ίδιο λέγανε και τα ατμόπλοια αλλά τι να κάνουμε ήρθαν αυτά με το μαζούτ και άλλαξαν τα πράγματα.

 

Σοβαρά τώρα, την παλεύεις Τι επιχείρημα είναι αυτό;

 

Δε καταλαβαινετε τι λεω αρα αστο καλυτερα.

Πληρωστε (ναι και εγω το εκανα γιατι δεν σου αφηνουν επιλογη) αφου γουσταρετε και μη μιλαμε ξανα γιατι αυτα μας αξιζουν σαν λαος.

Προβατα θα ειμαστε μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μας λες πρόβατα την στιγμή που μιλάμε σε ένα thread που άνοιξε για να συζητήσουμε το κατά πόσο είναι φαγοπότι ή όχι η αγορά αποκωδικοποιητή την στιγμή που θα μπορούμε να βλέπουμε για άλλα 2 χρόνια ακόμα με το αναλογικό.

 

Έχει μπερδέψει την πολιτική κατάσταση με το όλο consept μου φαίνεται.

 

Chill out brah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανεις δε με ενημερωσε οταν αγορασα την τηλεοραση (που οταΝ την αγορασα δουλευει κομπλε) οτι σε λιγα χρονια θα εχουμε ψηφιακο σημα και οτι θα πρεπει να πληρωσεις και αλλα λεφτα...

 

 

Ναι, όντως, μαλακία να πηγαίνει μπροστά ο κόσμος.

 

Oh, well...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ακούγεται λίγο extreme η θέση του minaras, αν το καλοσκεφτεί κανείς δεν είναι χωρίς βάση

κανείς δεν είπε ότι η τηλεόραση είναι κάποιο απαραίτητο αγαθό. όταν όμως κάποιος της αγόρασε υπήρχε μια δεδομένη κατάσταση και την αγόρασε με βάση αυτή. τώρα αυτή η κατάσταση αλλάζει (για καλύτερα αν θέλετε) αλλά έχει ένα κόστος. για πιο λόγο να το επιβαρυνθεί κάποιος έτσι αυθαίρετα; γιατί να μην έχει επιλογή να μείνει στο παλιό "κακό" σήμα;

επίσης, για όλους όσους φαινεται τελείως παράλογο, για σκεφτείται ένα σενάριο όπου "αύριο" μπορεί να σου πει κάποιος ότι "για λόγους ασφαλείας, ποιότητας, κλπ αποφασίσαμε η ΔΕΗ να δίνει ρεύμα με τάση 110volt και πρέπει να πάρετε ΟΛΟΙ μετασχηματιστές για ΟΛΕΣ τις συσκευές του σπιτιού". δεν θα ήταν τόσο αστείο, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα μπορεί να μείνει στο παλιό σήμα και να βλέπει τα κανάλια που θα επιλέξουν να εκπέμπουν σε αυτό. Όμως μπορεί να έχει ένα ραδιόφωνο που πιάνει μόνο τα AM και να ακούει τους 2 σταθμούς που εκπέμπουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και ακούγεται λίγο extreme η θέση του minaras, αν το καλοσκεφτεί κανείς δεν είναι χωρίς βάση

κανείς δεν είπε ότι η τηλεόραση είναι κάποιο απαραίτητο αγαθό. όταν όμως κάποιος της αγόρασε υπήρχε μια δεδομένη κατάσταση και την αγόρασε με βάση αυτή. τώρα αυτή η κατάσταση αλλάζει (για καλύτερα αν θέλετε) αλλά έχει ένα κόστος. για πιο λόγο να το επιβαρυνθεί κάποιος έτσι αυθαίρετα; γιατί να μην έχει επιλογή να μείνει στο παλιό "κακό" σήμα;

επίσης, για όλους όσους φαινεται τελείως παράλογο, για σκεφτείται ένα σενάριο όπου "αύριο" μπορεί να σου πει κάποιος ότι "για λόγους ασφαλείας, ποιότητας, κλπ αποφασίσαμε η ΔΕΗ να δίνει ρεύμα με τάση 110volt και πρέπει να πάρετε ΟΛΟΙ μετασχηματιστές για ΟΛΕΣ τις συσκευές του σπιτιού". δεν θα ήταν τόσο αστείο, ε;

 

 

Δηλαδή, συγκρίνεις ένα απολύτως απαραίτητο αγαθό (ρεύμα) με κάτι που μόνος σου λες ότι δεν είναι απαραίτητο. Κάνε όμοιες συγκρίσεις:

 

- Παράδειγμα 1: Από αύριο όλοι οι κινηματογράφοι θα παίζουν μόνο 3D ταινίες με ανεβασμένο εισιτήριο. Κλάιν, το σινεμά δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης.

 

-Παράδειγμα 2: Από αύριο η AMD και η nVidia θα βγάζουν μόνο high-budget κάρτες γραφικών. Κλάιν, το gaming δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστα θα πω: ποσα παιρνουν στο γερμανισταν, γαλλιστταν.....???

Επισης, εφοσον δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης η τηλεοραση, ας μην υποβαθμιζουν το αναλογικο σημα, ετσι ωστε να σε αναγκαζουν να πας στο ψηφιακο.

 

 

 

 

Ισχυει. Αλλα οι παππουδες-γιαγιαδες με 400 ευρω συνταξη?

 

 

 

 

Απανταω πιο πανω. Ας ειχαμε αλλους μισθους, για να μην γκρινιαζαμε.

btw....οχι αν θελω το λαμβανω..το λαμβανα τσαμπα (υποτιθεται) και τωρα εγινε και αυτο επι πληρωμη. Αρα σε αναγκαζουν. Αλλιως να πεταξουμε τις τηλεορασεις τις παλιες?

Η αν αρνηθω εγω να το λαβω το σημα, θα σταματησει να ερχεται σπιτι το γαμησιατικο της ΕΡΤ??

Μη λεμε οτι θελουμε...

 

Κανεις δε με ενημερωσε οταν αγορασα την τηλεοραση (που οταΝ την αγορασα δουλευει κομπλε) οτι σε λιγα χρονια θα εχουμε ψηφιακο σημα και οτι θα πρεπει να πληρωσεις και αλλα λεφτα...

 

 

Οι μισθοί είναι άσχετο θέμα, αν δε καταλαβίνεις δε μπορώ να κάνω κάτι.

 

Δε σου έχει εγγυηθεί ποτέ ΚΑΝΕΝΑΣ ότι θα έχει συνεχή πρόσβαση στο τηλεοπτικό σήμα.

 

 

Αμα είναι να ζητήσω και εγώ καινούργια περιφεριακά ΗΥ, κανείς δε με ενημέρωσε ότι θα καταργηθούν οι PS2 και θα έχω μόνο USB. Να μου δώσει το πλάισιο ΤΩΡΑ τσάμπα πλητρολόγιο και ποντίκι.

 

Προβατα θα ειμαστε μια ζωη.

 

και θα γραφουμε ότι να ναι σε φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δε με ενημερωσε οταν αγορασα την τηλεοραση (που οταΝ την αγορασα δουλευει κομπλε) οτι σε λιγα χρονια θα εχουμε ψηφιακο σημα και οτι θα πρεπει να πληρωσεις και αλλα λεφτα...

 

Κανεις δε σου εγγυηθηκε οτι θα δουλευει για παντα ετσι.

φανταζομαι γκρινιαζες το ιδιο οταν επρεπε να αγορασεις adsl router γιατι το παλιο καλο 56κ δεν ειχε αξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ακούγεται λίγο extreme η θέση του minaras, αν το καλοσκεφτεί κανείς δεν είναι χωρίς βάση

κανείς δεν είπε ότι η τηλεόραση είναι κάποιο απαραίτητο αγαθό. όταν όμως κάποιος της αγόρασε υπήρχε μια δεδομένη κατάσταση και την αγόρασε με βάση αυτή. τώρα αυτή η κατάσταση αλλάζει (για καλύτερα αν θέλετε) αλλά έχει ένα κόστος. για πιο λόγο να το επιβαρυνθεί κάποιος έτσι αυθαίρετα; γιατί να μην έχει επιλογή να μείνει στο παλιό "κακό" σήμα;

επίσης, για όλους όσους φαινεται τελείως παράλογο, για σκεφτείται ένα σενάριο όπου "αύριο" μπορεί να σου πει κάποιος ότι "για λόγους ασφαλείας, ποιότητας, κλπ αποφασίσαμε η ΔΕΗ να δίνει ρεύμα με τάση 110volt και πρέπει να πάρετε ΟΛΟΙ μετασχηματιστές για ΟΛΕΣ τις συσκευές του σπιτιού". δεν θα ήταν τόσο αστείο, ε;

 

Ρε haris ... να χαρείς, και εμένα η γιαγιά μου είχε αυτό το σκαλιστό ράδιο με τις λάμπες που έπιανε βραχέα κλπ. Τι να κάνουμε δηλαδή να αναγκάσουμε τους σταθμούς να εκπέμπουν σε μεσαία-βραχέα για να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το ράδιο η γιαγιά μου ή έπρεπε να χάριζαν ραδιόφωνα σε όσους είχαν τα παλιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε haris ... να χαρείς,

δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να απαντώ σε αυτά που ανέφερα παραπάνω είδικά όταν έχω ήδη πει ότι "το σχόλιο του minaras δεν είναι χωρίς βάση". δεν είπα ότι είνα τέλειο αλλά ούτε και παράλογο (για μένα)

σχετικά με την...γιαγιά σου (με κάθε σεβασμό προς αυτήν) σταθμοί εκπέμπουν ακόμα και σε μεσαία και σε βραχέα, το ραδιόφωνο της έχει αξία αφού ήδη είναι συλλεκτικό και κυρίως η ακρόαση ραδιοφώνου δεν ήταν τόσο πολύ ενταγμένη στην ζωή της που σημαίνει η όποια αλλαγή (που σημειωτέον συνέβει σταδιακά) δεν τη επηρέασε άμεσα.

καλώς ή κακώς η τηλεόραση είναι ανοιχτή σε κάθε σπίτι (σχεδόν) και "γουργουρίζει" όλη την ημέρα. αυτού δοθέντος η αντικατάσταση είναι κάτι που επηρεάζει αρκετά, άσχετα αν θε πεθάνει ή όχι κανείς από αυτό.

για να μην αναφέρω και τα side effect της όλης κατάστασης.

μας λένε να κάνουμε (για οικολογικούς και οικονομικούς λόγους) οικονομία την ενέργεια. να σβήνουμε τις συσκευές από το κουμπάκι και όχι από το remote. αλλά πρέπει τώρα να έχω άλλο ένα μηχάνημα, άλλο ένα τηλεκοντρόλ (με τις μπαταρίες του) συν τα έξοδα για τα μαθήματα γιόγκα που πρέπει να παρακολουθήσω έτσι ώστε να μην μου σπαν τα νεύρα από την καθυστέρηση στο ζάπιγκ.

By the way το "body in balance" κανάλι θα γίνει ψηφιακό ή για την γιόγκα θα πρέπει να γυρίζω σε αναλογικό!!!!

 

θα το φτάσω και ακόμα παραπέρα

σκεφτείτε την ονειρική περίπτωση να είμασταν οργανωμένοι σαν καταναλωτές και να αρνούμσασταν συλλογικά την αγορά αποκωδικοποιητών ή νέων τηλεόράσεων. τι θά έκαναν τότε τα κανάλια με δεδομένη τη χασούρα από διαφημίσεις, κλπ;

φυσικά δωρεάν χορήγηση χιλιάδων (κινέζικων) αποκωδικοποιητών για να μην υποβαθμισθεί η πελατειακή τους βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ρε παιδιά, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Ακόμα.

 

Κύπρο έχει 1 χρόνο τώρα που καταργήθηκε πλήρως το αναλογικό σήμα και ο κόσμος προσαρμόστηκε πλήρως μέσα στο πρώτο μήνα κιόλας. Απο το πιό μικρό μέχρι το πιό μεγάλο.

 

Όσοι είχαν νέες τηλεοράσεις ήταν ήδη κομπλέ, όσοι δεν είχαν, τσίμπισαν υπερκοστολογημένο κινέζικο αποκωδικοποιητή και στις επόμενες μέρες όλοι ήξεραν πώς να δουλέψουν τα κοντρόλια.

 

Ναί έχει καθυστέρηση στο ζάπινγκ. Το συνηθίζεις και αυτό. Αντί να κάνεις γύρω γύρω όλοι τα κανάλια, πατάς το guide και βλέπεις το πρόγραμμα όλων των καναλιών ταυτόχρονα.

 

Μήν τα τραγικοποιούμε τα πράγματα.

 

Τώρα για το να αφήναν να δουλεύει το αναλογικό, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το ψηφιακό σήμα προσφέρει τρελλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το αναλογικό όσον αφορά αριθμό πομπών, καταναλισκώμενη ενέργεια, έξοδα συντήρησης κλπ κλπ.

 

Δεν έχει νόημα να συνεχίσει το αναλογικό σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η μόνη μου διαφωνία

(δεν διαφωνώ ότι έγινε. διαφωνώ που έγινε)

 

 

Διαφωνείς που έγινε κάτι, κάτι το οποίο πήγε τον κόσμο μπροστά, προσφέροντάς του πλείστα πλεονεκτήματα με ένα μικρό χρηματικό αντίτιμο;

 

Μπας και διαφωνείς και με την εφεύρεση του τροχού ξέρω 'γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...