Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητές MPEG4 και το μεγάλο φαγοπότι;


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνείς που έγινε κάτι, κάτι το οποίο πήγε τον κόσμο μπροστά, προσφέροντάς του πλείστα πλεονεκτήματα με ένα μικρό χρηματικό αντίτιμο;

 

Μπας και διαφωνείς και με την εφεύρεση του τροχού ξέρω 'γω;

καλό θα είναι όταν απαντάς σε κάποιον να απαντάς σε αυτό που είπε και να μην βάζεις στο στόμα του λόγια που δεν είπε (σαν κάποιους δημισιογράφους)

εγώ πολύ απλά είπα ότι διαφώνω με τον κόσμο που προασαρμόστηκε χωρίς συζήτηση στα δεδομένα που του έθεσαν. κα μάλιστα με χρηματικό αντίτιμο.

ο τροχός η φωτιά και λοιπές εφευρέσεις δεν νομίζω οτι έχουν θέση εκτός και αν (για να βάλω κι εγώ στο στόμα σου λόγια) πιστεύεις ότι η ψηφιακή τηλεόραση είναι το σημερινό ισοδύναμο του τροχού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω αναβάθμισης τεχνολογίας δωρεάν παρεχόμενου προϊόντος (εκτος κρατικών σταθμών), θα πρέπει να καταβάλω μία και μόνο φορά 25 - 30 ευρώ?

 

Δηλαδή, για να καταλάβω το σκεπτικό σου, δικαιούμαστε δωρεάν τηλεοπτικής συσκευής από τα κανάλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλό θα είναι όταν απαντάς σε κάποιον να απαντάς σε αυτό που είπε και να μην βάζεις στο στόμα του λόγια που δεν είπε (σαν κάποιους δημισιογράφους)

εγώ πολύ απλά είπα ότι διαφώνω με τον κόσμο που προασαρμόστηκε χωρίς συζήτηση στα δεδομένα που του έθεσαν. κα μάλιστα με χρηματικό αντίτιμο.

ο τροχός η φωτιά και λοιπές εφευρέσεις δεν νομίζω οτι έχουν θέση εκτός και αν (για να βάλω κι εγώ στο στόμα σου λόγια) πιστεύεις ότι η ψηφιακή τηλεόραση είναι το σημερινό ισοδύναμο του τροχού

 

 

Χάριν αστεϊσμού ήταν αυτό με τον τροχό, διέγραψέ το.

 

 

Επαναλαμβάνω αυτό που λες: Διαφωνείς με το ότι ο κόσμος δέχτηκε χωρίς αντίδραση την κατάργηση μιας υποβαθμισμένης υπηρεσίας και την επιβολή μιας νέας, αναβαθμισμένης με αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με την προηγούμενη, έστω και με κάποιο μικρό χρηματικό αντίτυπο. Σωστά;

 

Δηλαδή, ακόμα και όταν γίνεται κάτι θετικό πρέπει να γκρινιάζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα η κεντρική ιδέα βρίσκεται στην λέξη που χρησιμοποίησες. ΕΠΙΒΟΛΗ.

και για να καταλάβεις πόσο με ενοχλεί να σου πω ότι έχω ήδη αποκωδικοποιητή στην μία τηλεόραση και κάρτα στην άλλη. συνεπώς δεν είναι το πρόβλημα ότι θα μείνω "πίσω" ή ότι θα πάω αύριο να πληρώσω

σχετικά με τα υπόλοιπα I rest my case

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το οτι εγινε σε λαθος στιγμη ολο αυτο...?

κανεις?

τπτ?

 

 

Τι εννοείς; Από το 2010 εκπέμπεται ψηφιακό σήμα και ξέραμε ότι κάποτε θα διακοπεί το αναλογικό.

 

Δώθηκαν 2 χρόνια περίοδος προσαρμογής. Δεν είναι αρκετός χρόνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα η κεντρική ιδέα βρίσκεται στην λέξη που χρησιμοποίησες. ΕΠΙΒΟΛΗ.

και για να καταλάβεις πόσο με ενοχλεί να σου πω ότι έχω ήδη αποκωδικοποιητή στην μία τηλεόραση και κάρτα στην άλλη. συνεπώς δεν είναι το πρόβλημα ότι θα μείνω "πίσω" ή ότι θα πάω αύριο να πληρώσω

σχετικά με τα υπόλοιπα I rest my case

καλή συνέχεια

 

Όπως όταν μεταδόθηκε το πρώτο αναλογικό σήμα, μας μοίρασαν σε όλους τηλεοράσεις, έτσι και τώρα έπρεπε να μοιράζουν αποκωδικοποιητές.

 

Ο συλλογισμός σου έχει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Από το 2010 εκπέμπεται ψηφιακό σήμα και ξέραμε ότι κάποτε θα διακοπεί το αναλογικό.

 

Δώθηκαν 2 χρόνια περίοδος προσαρμογής. Δεν είναι αρκετός χρόνος;

 

με ή χωρις την υφεση δωθηκε η περιοδος προσαρμογης...?

 

well

u make a plan when the parameters remain the constant

if

something were to change, u draw something else from scratch...

 

yes/no/maybe...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια περίοδο προσαρμογής για ένα έξοδο της τάξης των 30 ευρώ.

 

Πιό πολλά σου τρώει η τηλεόραση για το ρεύμα της.....

 

Παιδιά υπερβάλετε υπερβολικά.....

 

Νομίζω βρισκόμαστε σε φάση "γκρινιάζω για να γκρινιάξω"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι εγινε σε λαθος στιγμη ολο αυτο...?

κανεις?

τπτ?

 

το μονο λαθος σε ολη την υποθεση ειναι η εσκεμμενη παραπλανηση

πριν το 10 δεν ειχε αναφερθει σχεδον καθολου

και ολοι παιρνανε τοτε τηλεορασεις ειτε χωρις ψηφιακο δεκτη ειτε με το Mpeg2

 

τωρα εχουμε αλλη παραπλανηση,με το τροπο που το λενε στη τηλεοραση ολοι νομιζουν οτι θα κοπει τελειως το αναλογικο,ενω θα συνεχισει για 3 χρονια ακομα απο τη παρνηθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για το να αφήναν να δουλεύει το αναλογικό, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το ψηφιακό σήμα προσφέρει τρελλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το αναλογικό όσον αφορά αριθμό πομπών, καταναλισκώμενη ενέργεια, έξοδα συντήρησης κλπ κλπ.

Μιας και τα λες εσυ αυτα μπορεις και να αναλυσεις λεπτομερως ή εστω με μετρια λεπτομερεια τι σημαινουν ολα αυτα. Πιο συγκεκριμενα:

 

α)Τι ειδους πλεονεκτημα ειναι αυτο ακριβως για τον καταναλωτη/τηλεθεατη αυτο που λες για τον αριθμο των πομπων?

 

β)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου η καταναλισκομενη ενεργεια? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι ακριβως?

 

γ)Τι θα πει ειναι πλεονεκτημα(για τον καταναλωτη/τηλεθεατη) του ψηφιακου εναντι του αναλογικου τα εξοδα συντηρησης? Τι εννοεις ακριβως? Σε τι αναφερεσαι συγκεκριμενα?

 

δ)Ποια ειναι αυτα τα "κλπ κλπ" που αναφερεις? Δωσε τα εστω επιγραμματικα. Διοτι πολλες το "κλπ κλπ" ειναι ατοπο και λαθος και αυτος που το αναφερει το κανει για λογους εντυπωσιασμου για να δειξει πληθος επιχειρηματων μεγαλυτερο απο το πραγματικο. Δεν λεω οτι και εδω περα γινεται αυτο με εσενα και απλως εχω την απορια τι εχεις στο μυαλο σου με το "κλπ κλπ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως όταν μεταδόθηκε το πρώτο αναλογικό σήμα, μας μοίρασαν σε όλους τηλεοράσεις, έτσι και τώρα έπρεπε να μοιράζουν αποκωδικοποιητές.

 

Ο συλλογισμός σου έχει λάθος.

αν και είπα να σταματήσω σε αυτό το νήμα θα "ρίξω" μια τελευταία απάντηση για να καταλάβεις τι εννοώ

όταν μεταδόθηκε το πρωτο αναλογικό σήμα ήταν κάτι τελείως νέο το οποίο δεν σου κατάργησε κάτι άλλο. δεν είχες αγοράσει κάποια άλλη συσκευή την οποία έπρεπε να πετάξεις/αναβαθμίσεις με δική σου χρέωση

σήμερα γίνεται ακριβώς αυτό. μια συσκευή σου αγορασμένη ακόμα και πριν 3-4 χρόνια χρειάζεται αναβάθμιση (με δική σου χρέωση) καθώς διαφορετικά είναι άχρηστη

αλλά βέβαια αυτά γίνονται, όπως είπε στο παρελθόν και ο φίλτατος αοιδός Μηλιώκας, "για το καλό μου".

Καλή συνέχεια από μένα και καλό (τζαμάτο) σήμα να' χουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω αναβάθμισης τεχνολογίας δωρεάν παρεχόμενου προϊόντος (εκτος κρατικών σταθμών), θα πρέπει να καταβάλω μία και μόνο φορά 25 - 30 ευρώ?

Ανα τηλεοραση πιθανοτατα.

 

Επισης αυτο δεν ειναι το μόνο προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι χιλιαδες ηλικιωμενοι δεν μπορουν να διαθεσουν αυτα τα λεφτα ή οτι δεν εχουν την παραμικρη ιδεα πως να συνδεσουν τα καλωδια κλπ, ετσι ωστε να κανουν το μοναδικο χομπι/ασχολια που τους εχει απομεινει: την θεαση "τηλεορασης".

 

Θα μου πει καποιος, οτι αυτον δεν τον νοιαζει τι θα κανουν οι ηλικιωμενοι, ας κοψουν τον λαιμο τους, αυτος θελει εξελιξη και θελει να βλεπει σε HD και σε ψηφιακο σημα.

ΟΚ δεκτη αποψη, παροτι μαλλον τραγικη, αλλά δεν παυει να παραμενει ενα θεμα ολο αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες , τι είναι αυτά που λέτε?

 

Το ψηφιακό σήμα είναι πολύ καλο.

 

Στην μια τηλεόραση , που είναι Full HD , βλέπω καμπάνα...έβλεπα Euro στην ΕΡΤ HD , και ήτανε απολαυση.

 

Και αυτό μπορεί να γίνει με έναν αποκοδικοποιητη 30 Ευρώ. Το μεμπτό που είναι?

 

Είναι σαν να έχουμε ISDN και ξαφνικά να μας λένε ότι καταργείτε , και ότι πρεπει να βάλετε όλοι ADSL ,

με τίμημα ένα ρουτεράκι 50 Ευρώ ( και χωρίς συνδρομή).

 

Στις Ευρωπαικές χώρες , τα κανάλια , δεν είναι μόνο ψηφιακά , είναι σνδρομητικά , σε πακέτα όπως πχ.

 

η ΟΤΕ TV.

 

Μου θυμίζει η φάση , το σκηνικό που απο αναλογικό σήμα στα τηλέφωνα έγινε ψηφιακό , και όλοι γκρινιάζανε ( για τις χρεώσεις και καλα). Θυμηθείται πόσο δύσκολο ήτανε παλια , με τα παλια τηλέφωνα....τρρρρρρρ ( ένας κύκλος 5) τρρρρρρ( ενας κύκλος 0), και είχαμε χάλια ποιότητας κλήσης , αν και εφόσων πιάναμε κλήση...

 

 

green-phone2.jpg

 

Καλως ήρθατε στην αναπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...