Προς το περιεχόμενο

VDSL αποριες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ορισμενες αποριες...

1)Τι ειναι το vdsl και ποια η διαφορα του με το adsl?

2)Ειναι χαλκος ή οπτικη ινα?

3)Σε περιπτωση που ειναι χαλκος,ξερει κανεις γιατι δεν παμε ακομα στην οπτικη ινα(δεν υπαρχουν λεφτα?Γραφειοκρατια ή κατι αλλο?)

4)Η νεα ''εγκατασταση'' θα ειναι απο το κεντρο εως το καφαο ή απο το κεντρο εως το σπιτι στο ''διακλαδωτη''(ετσι νομιζω το λενε)..Γιατι αμα ειναι μεχρι το καφαο μετα η ταχυτητα δεν θα χανεται...?

5)Αυτοι που θα πανε απο το vdsl θα πρεπει να αλλαξουν και routers Κτλπ?

6)Στο βικιπαιδεια γραφει''

Οι μέγιστες ταχύτητες που παρέχει το VDSL είναι τα 26 Mbps συμμετρικά, ή τα 52/12 Μbps ασύμμετρα. Αυτές οι ταχύτητες επιτυγχάνονται σε απόσταση έως 300 μέτρα.

300 μετρα απο κεντρο?Δηλαδη εγω που ειμαι 700μετρα απο το κεντρο μου ειναι αχρηστο σωστα?

7)Θα δει καποιος διαφορα με το vdsl,ή οπως τωρα που πληρωνεις για εως 24 και παιρνεις τα ~10?

8)Σε περιτπωση που ειναι μεχρι τον διακλαδωτη(το κουτι σπιτι μας τεσπα)απο εκει μεχρι μεσα στο σπιτι,θα πρεπει να αλλαξουμε την καλωδιωση ή δεν χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.Μεγαλύτερες ταχύτητες,αξιοποίηση υπηρεσιών που τις απαιτούν (e.g hdtv)

2.Οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα,μετά ο ίδιος χαλκός που είχες ως τώρα.

3.Η μετάβαση σε οπτική ίνα (ftth) απαιτεί μεγαλύτερη επένδυση

4.ΑΚ εώς καμπίνα

5.Απαιτείται συσκευή vdsl συμβατη.

6.Πάνω απο χιλιόμετρο νομίζω αρχίζει και πέφτει αισθητά η ταχύτητα.

7.Ναι θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τα σπίτια μας όμως η απόσταση είναι με το ζόρι κάνα 500αρι μέτρα (πχ εμένα 20-30 μέτρα καλώδιο), τα οποία είνια υπεραρκετά για 50Mbps VDSL2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsl τεχνολογια και τα 2 απλα με απλα λογια το vdsl χρησιμοποιει περισσοτερες συχνοτητες με σκοπο να πετυχει την μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα παιζει σε πιο μικρη αποσταση.

ειναι οπως και το adsl.οπτικη ινα μεχρι το dslam και μετα χαλκος.απλα στην παρουσα φαση το dslam ειναι μεσα στο αστικο κεντρο που μπορει να ειναι 2-3 χιλιομετρα μακρια

ενω το vdsl θα ειναι μεσα στα νεα καφαο για να μην ειναι μακρια.

3.ειναι δυσκολο διοτι α.πρεπει να ειναι οπτικη ινα απο ακρη σε ακρη.β.αν σου φερουν την οπτικη ινα μεχρι το σπιτι σου εσυ πως θα την ανεβασεις πανω?δεν ειμαστε αγγλια να ειναι ολα μονοκατοικιες.οποτε εναι προβλημα και για σενα αλλα και λεφτα για τον παροχο.

4.το dslam δεν θα εειναι στο αστικο κεντρο θα ειναι στο καφαο πλεον.ολο το υπολοιπο δηλαδη τα απερχομενα του οτε ειναι τα ιδια.

δεν λεγεται διακλαδωτης λεγεται κατανεμητης.το vdsl ναι στην θεωρια το vdsl2+ ειναι 100/100.στην πραξη οσο μεγαλωνει η αποσταση τοσο πεφτει οπως και το adsl.

ναι αλλαζεις και ρουτερς.

μεχρι και περιπου 1 Km μπορεις να παιξεις καλυτερα απο το adsl θεωρητικα παντα γιατι εξαρτατε και ποιοτητα καλωδιου.οσο πιο κοντα εισαι τοσο πιο καλα.οπως και στο adsl ετσι και εδω ειναι μεχρι την ταδε ταχυτητα.αν και το max ειναι 100/100 νομιζω στην πραξη για την ωρα εχουν πει 2 πακετα 30 και 50 mbit με max 5 mbit Upload .η cyta δινει σε κατι vdsl και 10 Mbit upload.στην πραξη εχω δει περιπου σε 300-400 μετρα να παιζει με 60 down και 30+ Upload σε ξεκλειδωτο αλλα δεν σημαινει οτι θα δωθει σε πακετο αυτο.

7.ναι θα δει απλα αν ειναι το καφαο αρκετα μακρια ισως να μην μπορει να δει τα 50 και να δει τα 30.αν ειναι πολυ μακρια σπανια περιπτωση τοτε δεν θα παιξει καλυτερα απο adsl.

8.δεν αλλαζεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία μικρή παρατήρηση για το 100/100Mbps. Για αυτό το νούμερο είναι απαραίτητο το προφίλ 30a στον πάροχο και cpe στον πελάτη συμβατό με το 30a. Αυτά τα cpe είναι ελάχιστα στην αγορά γιατί για να δουλέψει και στην πράξη προϋποθέτει τοπολογία στην οποία το dslam είναι μέσα στην πολυκατοικία.

Αυτά που υπάρχουν στην αγορά υποστηρίζουν μέχρι το προφίλ 17a με μέγιστο συγχρονισμό τα 100/50Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία μικρή παρατήρηση για το 100/100Mbps. Για αυτό το νούμερο είναι απαραίτητο το προφίλ 30a στον πάροχο και cpe στον πελάτη συμβατό με το 30a. Αυτά τα cpe είναι ελάχιστα στην αγορά γιατί για να δουλέψει και στην πράξη προϋποθέτει τοπολογία στην οποία το dslam είναι μέσα στην πολυκατοικία.

Αυτά που υπάρχουν στην αγορά υποστηρίζουν μέχρι το προφίλ 17a με μέγιστο συγχρονισμό τα 100/50Mbps.

thanxs για τα info.Δεν ηξερα αναλυτικα τι γινεται.απλα μου ειχαν πει οτι 100/100 στην πραξη δεν θα δει κανενας και οτι για να δεις τετοιο νουμερο πρεπει να εισαι μεσα στο αστικο κεντρο κοινως .:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτά που υπάρχουν στην αγορά υποστηρίζουν μέχρι το προφίλ 17a με μέγιστο συγχρονισμό τα 100/50Mbps.

 

τα οποία δεν μας χαλάνε καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποιο βεβαια ακομα και απο το καφαο με τα καλωδια του οτε δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να παιξει.εκτος αν εχεις το καφαο απο κατω σου ακριβως.συν οτι ποιος παροχος θα δωσει 50up?αν το κανει αυτο μετα τα μισα μισθωμενα θα πανε για καταργηση.ειδικα τωρα με την κριση.ενταξει δεν θα ειναι οπτικη ουτε το Ping Της αλλα και παλι ακομα και το 100/50 θα ειχε λιγοτερο απο την οπτικη οποτε με την κριση πολλοι θα αφηναν τα μισθωμενα για τετοιο vdsl εστω και με οτι προβληματα συνεπαγεται λογω χαλκου και οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε κοσμος που θα σταματησει τα μισθωμενα μετα:P

βεβαια θα μου πεις το ftth σιγουρα δεν θα εχει τα pings και το ratio που εχει η οπτικη οπως ειναι τωρα που την χρεωνουν ολοι τρελα λεφτα αλλα αλλο να δινεις 1000 και 2000 ευρω το μηνα και αλλο να δινεις 100 ευρω πχ.και ειδικα αμα ειναι οπτικη που δεν θα εξαρτασε και απο τον οτε τοτε να δεις ποσοι θα σου λενε ε καλυτερα λιγο μεγαλυτερο Ping και ratio παρα μισθωμενο πανω στις γραμμες του οτε και καθε φορα που γινεται καλωδιακη να μενουν οι μισοι εκτος μεχρι να το φτιαξει ο οτε.καλα ναι με οπτικη οτι θες δινεις και 100/100 αλλα δεν ξερω ποσο συμφερει τον παροχο .και λογικα η τιμη της δεν θα ειναι ακριβη ετσι και αλλιως για να την αγορασει ο κοσμος.εδω ο οτε δεν ειδες που ελεγε στην αρχη 10 mbit upload για το vdsl και μετα το εκανε 5.καταλαβε οτι οταν δινεις μεγαλο Upload που ειναι αυτο που θελουν οι εταιρειες υπαρχει πιθανοτητα να διακοψει ο πελατης γραμμες μισθωμενες που στις πληρωνει με το αζημιωτο.οποτε 5 και πολλα ειναι.εδω θα μου πεις annex m δεν δινει ο οτε.

 

και πραγματι ποτε μην λεμε ποτε γιατι ο ανταγωνισμος αναγκαζει να κατεβουν οι τιμες και να ανεβουν οι ταχυτητες.και η οπτικη οποιος ριξει πιο πολλες και δωσει στον κοσμο θα εχει κερδισει και ενα μεγαλο μερος του παιχνιδιου με το αναλογο τιμημα βεβαια οτι θελει κοπο και χρημα να φτιαχτει αυτο.παντως αυτο για την νεα σμυρνη θελω να το δω στην πραξη.το 100/50 σε φτηνη τιμη δεν μου στεκει.ειμαι δυσπιστος εστω και αν ειναι μια περιοχη απο ολες που υπαρχουν.μακαρι να υλοποιηθει παντως.50 up οτι θες κανεις.δεν μιλαω για seeding τι χαρες θα παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο θα ειναι και ελπιζω να γινει να δωθουν πακετα διαφορα.γιατι οκ καποιος μπορει να θελει οπτικη ινα μεν αλλα να μην θελει 100/50 και να θελει πχ 50 με 10.ελπιζω να γινει ετσι οποτε και πιο φτηνα να βγει και να καλυψει μεγαλυτερη γκαμα.απο την αλλη βεβαια το Οπτικο switch αν ειναι cisco πρεπει να εχει πανω απο 2000 ευρω ενω τα huawei σιγουρα ειναι πιο φτηνα αλλα παλι ποσο.ο εξοπλισμος θα ειναι χρησηδανειο κλασσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...