Προς το περιεχόμενο

dispatch vs speedify vs dual wan router με load balancing


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βάλω 2 γραμμές internet στο σπίτι, από 2 διαφορετικούς παρόχους.  Κυρίως για αξιοπιστία (να έχω πάντα Internet) αλλά και για ταχύτητα.

 

Μεταξύ του dispatch και του speedify, προτιμώ το δεύτερο (http://speedify.com/spotlight/dispatch-vs-speedify/).  Ο λόγος είναι ότι θέλω γρήγορο και καλό Skype (video streaming?).  Το κατάλαβα καλά?

 

Τώρα το dual wan router με load balancing, μιλάμε για κάτι τέτοιο?

http://www.skroutz.gr/s/302004/TP-LINK-TL-R480T.html?keyphrase=TL-R480T

 

Αυτό κάνει τη δουλειά του dispatch ή του speedify?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

dual and triple wan Παιζουν και draytek τα οποια ειναι μεν ακριβα αλλα σαν ποιοτητα πολυ καλα.βεβαια δεν ξερω αν θα σε καλυψουν σε αυτα που θες για load balancing κτλ αλλα ριξε μια ματια στο site της draytek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Load Balancing, μοιράζεις τον φόρτο της γραμμής σε περισσότερες WAN συνδέσεις. Υπό προϋποθέσεις μπορείς να έχεις και "Bonding", ανάλογα τις εφαρμογές που χρησιμοποιούνται.

Με το Bonding ουσιαστικά χρησιμοποιείς για την επικοινωνία το συνολικό bandwidth των WAN συνδέσεων. Όμως πρέπει να υποστηρίζεται από τους παρόχους που δίνουν την σύνδεση.

 

Το Speedify λογικά (δεν αναφέρει σχετικά) κάνει VPN Bonding. Ουσιαστικά μέσω της εφαρμογής δημιουργεί μία εικονική σύνδεση με κάποιον δικό της server (που κάνει τον ενδιάμεσο) κι έτσι επιτυγχάνεται η πρόσθεση των συνδέσεων. Όμως η επιτυχία εξαρτάται από τους servers και την ταχύτητα σύνδεσης με αυτούς (εμείς και οι ιστοσελίδες που θέλουμε να συνδεθούμε). Υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχουμε άριστα αποτελέσματα ή και προβλήματα.

 

Δεν χάνεις πάντως κάτι με το να τα δοκιμάσεις και τα 2, ώστε να δεις τι σε βολέψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έπαιζα με την χαζομάρα το dispatch  αλλά ήταν προβληματικό... 

Αγόρασα με 49€ ένα tplink 1043nd v2, του έβαλα openwrt με mwan3 plugin και εχω σε όλο το σπίτι άριστο load balancing καθώς και failover, torrent downloader,file server, print server, vpn κλπ κλπ... 

 

Αν θες λεπτομέρειες σε 2-3 μέρες που θα πιάσω πληκτρολόγιο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Load Balancing, μοιράζεις τον φόρτο της γραμμής σε περισσότερες WAN συνδέσεις. Υπό προϋποθέσεις μπορείς να έχεις και "Bonding", ανάλογα τις εφαρμογές που χρησιμοποιούνται.

Με το Bonding ουσιαστικά χρησιμοποιείς για την επικοινωνία το συνολικό bandwidth των WAN συνδέσεων. Όμως πρέπει να υποστηρίζεται από τους παρόχους που δίνουν την σύνδεση.

 

Το Speedify λογικά (δεν αναφέρει σχετικά) κάνει VPN Bonding. Ουσιαστικά μέσω της εφαρμογής δημιουργεί μία εικονική σύνδεση με κάποιον δικό της server (που κάνει τον ενδιάμεσο) κι έτσι επιτυγχάνεται η πρόσθεση των συνδέσεων. Όμως η επιτυχία εξαρτάται από τους servers και την ταχύτητα σύνδεσης με αυτούς (εμείς και οι ιστοσελίδες που θέλουμε να συνδεθούμε). Υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχουμε άριστα αποτελέσματα ή και προβλήματα.

 

Δεν χάνεις πάντως κάτι με το να τα δοκιμάσεις και τα 2, ώστε να δεις τι σε βολέψει περισσότερο.

αν περασεις ομως απο ενδιαμεσο ολο και κατι θα χασεις σε ταχυτητα αφου θα ειναι ενα ακομα hop.

bonding εδινε η forthnet λογικα δινει ακομα αλλα το με cisco  εξοπλισμο 1841,2801 (απο 2 εως 4 γραμμες).επαιρνες μια wan ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφαρμογή dispach δε μπορώ να τρέξω γιατί είμαι σε ubuntu 14.04 (όχι windows).

KaraLRS πες μου λίγο για το setup σου, αλλά λίγο στα Ελληνικά. Με τα δίκτυα έχω τις δυσκολίες μου.

Θα προτιμούσα να συνδυάσω 2 γραμμές από 2 διαφορετικούς providers (πχ HCN + Forthnet), ώστε αν σταματήσει η μία να παίζει η άλλη.

Ξέρετε ποιοι πάροχοι υποστηρίζουν “bonding”?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή dispach δε μπορώ να τρέξω γιατί είμαι σε ubuntu 14.04 (όχι windows).

 

KaraLRS πες μου λίγο για το setup σου, αλλά λίγο στα Ελληνικά. Με τα δίκτυα έχω τις δυσκολίες μου.

 

Θα προτιμούσα να συνδυάσω 2 γραμμές από 2 διαφορετικούς providers (πχ HCN + Forthnet), ώστε αν σταματήσει η μία να παίζει η άλλη.

 

Ξέρετε ποιοι πάροχοι υποστηρίζουν “bonding”?

ξερω οτι υποστηριζει η forthnet bonding οπως εγραψα πιο πανω αλλα με δικο τους ρουτερ (μια wan ip ). Και υπαρχει και αυτο εδω.

http://www.combox.gr  αλλα δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο.

Επισης βγηκα και αυτο

http://www.adslgr.com/forum/threads/220794-ADSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Bonding

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dual and triple wan Παιζουν και draytek τα οποια ειναι μεν ακριβα αλλα σαν ποιοτητα πολυ καλα.βεβαια δεν ξερω αν θα σε καλυψουν σε αυτα που θες για load balancing κτλ αλλα ριξε μια ματια στο site της draytek

Έχω ένα Draytek Vigor 2860 ένα χρόνο τώρα στη δουλειά να εξυπηρετεί 25 χρήστες με load balancing σε μια otenet adsl και μια wind vdsl.

 

Βράχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εφαρμογή dispach δε μπορώ να τρέξω γιατί είμαι σε ubuntu 14.04 (όχι windows).

 

KaraLRS πες μου λίγο για το setup σου, αλλά λίγο στα Ελληνικά. Με τα δίκτυα έχω τις δυσκολίες μου.

 

 

Το setup μου είναι εντελώς απλό και "οικονομικό".

αγόρασα το tp-link 1043nd v2.1 στα 49€.

του έβαλα το openwrt. Το Openwrt είναι ένα custom firmware Που δίνει στο router σου κάποιες έξτρα δυνατότητες.

Μια από αυτές είναι το Load balancing.

 

το router έχει 2 θέσεις για wan(internet)... Σε κάθε μία έχω συνδέσει καλώδιο Lan από τα 2 modem της cyta Που έχω.

ε τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το openwrt...Επίσης υπάρχουν κάποια rules (πχ αν είσαι σε https σύνδεση να παίρνει σταθερά από την μία σύνδεση έτσι ώστε να μην βλέπει 2 ip το https και τα παίξει).

Επίσης έχει πολύ καλό qos που σημαίνει το βάζω να κατεβάζει torrent και το websurfing δουλευει καμπάνα.

 

ότι άλλο θές ρώτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KaraRLS

 

1) Η λύση που έκανες προσομοιάζει το dispatch και όχι το speedify, σωστά?

 

2) Πως μπορείς να έχεις 2 γραμμές cyta?  Η μία φαντάζομαι είναι από τη παλιά γραμμή τηλεφώνου.  Η άλλη που μπήκε?

 

3) Σου δίνει η cyta κάποια έκπτωση για 2 γραμμές?  Εγώ θα επέλεγα δύο διαφορετικούς παρόχους, ώστε αν πέφτει ο ένας να έχω πολλές πιθανότητες να συνεχίζει να δουλεύει το internet.  Δε σκέφτομαι σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα στην γιαγιά Internet που μένει δίπλα και τις κλεβω το Internet. Έτυχε να βάλω cyta. Το λογικοτερο είναι να έχεις 2 διαφορετικές..

 

Η λειτουργία προσομοιαζει το dispatch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αναφέρεσαι σε επαγγελματικές συνδέσεις;

Διότι απ' όσο γνωρίζω, ΟΤΕ, Forthnet και HOL έδιναν MLPP Bonding στις οικιακές συνδέσεις μέχρι το 2008.

τα συγκεκριμενα που ειχα δει ηταν για Hotspot συνδεσεις ναι που θεωρουνται επαγγελματικες.τωρα αν καποιος ιδιωτης μπορει να παρει επαγγελματικο πακετο δεν το ξερω αλλα δεν νομιζω να μην γινεται.Οσο ξερω δεν παει με βαση το αφμ δηλαδη αν ειναι επαγγελματικο ή οχι.Συνηθως ο παροχος δεν θελει το αναποδο.να βλεπουν οικιακες συνδρομες να χρησιμοποιουνται σε επαγγελματικους χωρους.Νομιζω παντως οτι εχω δει professional πακετα σε ιδιωτες.

 

Έχω ένα Draytek Vigor 2860 ένα χρόνο τώρα στη δουλειά να εξυπηρετεί 25 χρήστες με load balancing σε μια otenet adsl και μια wind vdsl.

 

Βράχος.

αυτα τα draytek ωραια απλα μονο μειον η τιμη.αν και ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

KaraRLS

 

1) Η λύση που έκανες προσομοιάζει το dispatch και όχι το speedify, σωστά?

 

2) Πως μπορείς να έχεις 2 γραμμές cyta?  Η μία φαντάζομαι είναι από τη παλιά γραμμή τηλεφώνου.  Η άλλη που μπήκε?

 

3) Σου δίνει η cyta κάποια έκπτωση για 2 γραμμές?  Εγώ θα επέλεγα δύο διαφορετικούς παρόχους, ώστε αν πέφτει ο ένας να έχω πολλές πιθανότητες να συνεχίζει να δουλεύει το internet.  Δε σκέφτομαι σωστά?

2.Σε οποιονδηποτε παροχο μπορεις να ζητησεις 2 γραμμες adsl.οχι δυο αριθμους ή δυο καναλια φωνης που αυτα γινονται με μια γραμμη και voip αλλα δυο χαλκους.επισης στα περισσοτερα σπιτια ανεβαινουν 2 χαλκοι απο κατανεμητη/χωνευτη μεχρι πανω.

3.δεν εχω δει καποιον παροχο να το κανει.βεβαια δεν ξερω αν τους το ζητησεις οτι θα παρω και δευτερη γραμμη αν θα γινει κατι καλυτερο.αν ζητησεις παραπανω νουμερα τηλεφωνικα εκει συνηθως πανε να στα δωσουν σε voip για να μην φερουν αλλο χαλκο που ειναι εξτρα λεφτα στον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Το δρομολογώ να έχω δύο ISPs και προσπαθώ να καταλάβω το setup για dual wan router με load balancing.

 

Ερώτηση 1:  Αυτό το dual wan router είναι και dual modem?  Ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τα δύο modem από τους δύο ISPs?

 

Ερώτηση 2:  Γίνεται η μία γραμμή να είναι ADSL και η άλλη VDSL?

 

Ερώτηση 3:  Τα draytek που είδα είναι πανάκριβα.  Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...