Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στην Ελλάδα


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ομως σε φιλο μου που ειχε συνδεση στην vivodi πριν μερικα χρονια και κατεβαζε αβερτα απο greekz,του ηρθε επιστολη απο εταιρια που εχει δικαιωματα ταινιων οπου ελεγε με ημερομηνιες ποιες ταινιες ειχε κατεβασει και του ζητουσαν χρηματα αλλιως θα κινουσαν δικαστικες διαδικασιες

Και τι έγινε; Πλήρωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κάνω μια ερώτηση που είχα πάνω στο θέμα.... Είχα δει ένα παιδί που έμενε Γερμανία και είχε ανεβάσει στο FB το πρόστιμο που έφαγε επειδή κατέβασε μια ταινία.... και θυμάμαι ήταν εξωφρενικά υψηλό.... νομίζω 700 ευρώ πχ...

 

Παίζει αλήθεια κάτι τέτοιο ή ήταν φάρσα ; Επίσης δε μπορείς να πεις ότι κάποιος είχε χακάρει το wifi μου και κατέβαζε αυτός και όχι εγώ... (θα μου πείτε για τις ip)  αλλά πχ εγώ όταν πάω Αγγλία για μια εβδομάδα και στο σπίτι έχει ίντερνετ και κατεβάζω αβέρτα μετά ποιον θα κυνηγήσουν.... αυτόν που έχει τον υπολογιστή ή αυτόν που έχει το ίντερνετ ; Αυτός που έχει το ίντερνετ δε ξέρει τίποτα και εγώ που έχω τον υπολογιστή έχω φύγει για Ελλάδα πχ άρα τι γίνεται ;

Στην Γερμανία είναι κομπίνα συγκεκριμένων εταιρειών και θεωρείται παράνομο. Το θέμα είναι ότι φοβούνται μερικοί και πληρώνουν και γι'αυτό συνεχίζουν να το κάνουν. Επίσης υπάρχει νόμος που είσαι υπεύθυνος για το wifi σου.. Κοινός πρόβλημα σου άμα σε χάκαρε κάποιος..

 

 

Φτουυ και χρησιμοποιησα popcorn time στο κινητο για 2 3 επεισοδια fringe στο μοναχο,ελπιζω να μην ερθει λυπητερη στον ιδιοκτητη του σπιτιου,

Οποτε γερμανια κομμενα τα τορρεντιν;

Παμε για netflix?

Όχι.. VPN ή Private Trackers..

 

 

Τώρα, σε αρκετές χώρες το Streaming (κατέβασμα) ΔΕΝ θεωρείται παράνομο και είσαι μια χαρά (βλ. Ισπανία κτλ).

 

Το Popcorn από την άλλη ανεβάζει ταυτόχρονα όσο κατεβάζεις/βλέπεις κάτι (δουλεύει κανονικά σαν torrent).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο το kodi το θεωρούμε "ασφαλές";

 

Γιατί κάνει κανονικό streaming απο site file-hosting. Είναι πολύ δύσκολο να δει κάποιος την IP σου, γιατι θα πρέπει να πάρει τα στοιχεία απο την εταιρία file-hosting. Επίσης αρκετά δύσκολα να κρατάει τα logs με όλες τις IP που είχαν πρόσβαση στο βίντεο. Άμα δώσει τα στοιχεία η εταιρία που κάνει το file-hosting, μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπη με κατηγορίες για παράνομη έκθεση των προσωπικών στοιχείων των επισκεπτών της.

 

Στο torrent μπορεί κάποιος πχ απο μεγάλο studio παραγωγής του hollywood να κατεβάζει το torrent και παράλληλα να βλέπει ποιες άλλες IP κατεβάζουν το torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανία είναι κομπίνα συγκεκριμένων εταιρειών και θεωρείται παράνομο. Το θέμα είναι ότι φοβούνται μερικοί και πληρώνουν και γι'αυτό συνεχίζουν να το κάνουν. Επίσης υπάρχει νόμος που είσαι υπεύθυνος για το wifi σου.. Κοινός πρόβλημα σου άμα σε χάκαρε κάποιος..

 

Δεν μου ακούγεται και πολύ δίκαιο ή σωστό αυτό.... Ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει ούτε τον κωδικό να αλλάζει και έχει συχνά τον εργοστασιακό που τον βρίσκεις εύκολα και επίσης ακόμα και με αλλαγή υπάρχουν τρόποι να σπάσουν οι κωδικοί... Είναι λίγο τρελό, είναι σαν να λες σε κάποιον ότι αν κάποιος παραβιάσει το σπίτι σου και κλέψει ένα DVD θα πάμε εσένα που σε έκλεψαν μέσα και όχι τον κλέφτη.... Λες και ήθελες εσύ να σε κλέψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ακούγεται και πολύ δίκαιο ή σωστό αυτό.... Ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει ούτε τον κωδικό να αλλάζει και έχει συχνά τον εργοστασιακό που τον βρίσκεις εύκολα και επίσης ακόμα και με αλλαγή υπάρχουν τρόποι να σπάσουν οι κωδικοί... Είναι λίγο τρελό, είναι σαν να λες σε κάποιον ότι αν κάποιος παραβιάσει το σπίτι σου και κλέψει ένα DVD θα πάμε εσένα που σε έκλεψαν μέσα και όχι τον κλέφτη.... Λες και ήθελες εσύ να σε κλέψουν...

αν εχεις κανει ασφαλεια κλοπης στο αμαξι σου και στο κλεψουν, το πρωτο πραγμα που θα κανει η ασφαλιστικη ειναι να σου ζητησει και τα 2 κλειδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις κανει ασφαλεια κλοπης στο αμαξι σου και στο κλεψουν, το πρωτο πραγμα που θα κανει η ασφαλιστικη ειναι να σου ζητησει και τα 2 κλειδια

εεεεε...ασχετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με το να σου κλέβουν bandwith δεν έχεις κάποιο όφελος... Δεν κερδίζεις κάτι, δε θα πάρεις αποζημίωση όπως αν σου κλέψουν το αμάξι... αντίθετα χάνεις σε ταχύτητα... 

 

Εγώ ήθελα να καταλήξω στο ότι κάποιος μπορεί να είναι τυπικός κλπ αλλά και πάλι αν έχει γείτονα κανέναν Insomniac εκπαιδευμένο στο Backtrack και με τούμπανο υπολογιστή υπάρχει η πιθανότητα να τον κλέψουν... Τι να κάνει δλδ ; να κάθεται όλη την μέρα αγκαλιά με ένα pc και το ρούτερ... ;

 

Οκ μπορεί αρκετοί να το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία ότι δεν το κατέβασα εγώ αλλά κάποιος άλλος, αλλά πιστεύω είναι πιο σημαντικό να προστατεύονται οι όντως αθώοι παρά να τσουβαλιάζονται όλοι ως ένοχοι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ερθω εδω,(μοναχο) μονιμα σε λιγο καιρο αλλα δεν εχω καποιον να μου πει τι παιζει γιατι κανεις απο οσους θα με βοηθησουν να εγκατασταθω δεν ασχολειται,τελος παντων,αυτο που παρατηρησα αν και δεν ξερω πως λειτουργει το πραμα ειναι πως υπαρχουν πολλες υπηρεσιες οπως αναφερατε πχ που με ενα μικρο ποσο μπορεις να δεις πολυ πραμα (?) υποθετω κανοντας ετσι το κατεβασμα οχι τοσο αναγκαιο οσο στην ελλαδα.

Το netflix με τη συνδρομη που ζηταει 8.99 το μηνα αν θυμαμαι καλα σου δινει τη δυνατοτητα να δεις οτι σου ερθει στο μθαλο παλιο καινουριο η εχει συγκεκριμενες παραγωγες;

Ναι, απ ότι είδα με αυτά τα λεφτά έχεις πρόσβαση σε όλο το αρχείο του Netflix. Δε ξέρω ποιος πάροχος video on demand θεωρείται ότι έχει τις καλύτερες υπηρεσίες, αλλά νομίζω ότι πάνω κάτω όλοι έχουν παρόμοιες τιμές στα μηνιαία τους πάγια.

Εγώ που είμαι γερμανία πάντως (και επειδή ειμαι τσίπης :ρ) με το movie4k τη βγάζω μια στο τοσο που θα κάτσω να δω καμια ταινία... Αμα θες ποιότητα όμως, οι επιλογές σου είναι οι πάροχοι που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Μοναχο οταν ημουν εβλεπα μονο με online streaming και δεν ειχε ρθει κανενα προστιμο (εχω φυγει εδω και 6 μηνες). Κανεις δεν ξερει με 1000% σιγουρια τι και ποσο ειναι νομιμο , το streaming μαλλον ειναι οκ μιας και ουτε κατεβαζεις ουτε ανεβαζεις κατι και σαν λυση ειναι καλη γιατι βγαινουν αρκετα γρηγορα τα επεισοδια κλπ

 

Για κανεναν λογο μην κατεβασεις κατι οτι και να σου πουν αλλοι ψαγμενοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυρισα σε xbmc που απο οσα διαβασα ειναι ασφαλες αλλα και παλι δεν μαρεσει,τη φοβαμαι τη δουλεια,οταν φερω υπολογιστη θα βαλω καποιο vpn αν χρειαστει αλλα μαλλον για καποια υπηρεσια με κοβω,ενα δεκαρικο το μηνα και ξενοιαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυρισα σε xbmc που απο οσα διαβασα ειναι ασφαλες αλλα και παλι δεν μαρεσει,τη φοβαμαι τη δουλεια,οταν φερω υπολογιστη θα βαλω καποιο vpn αν χρειαστει αλλα μαλλον για καποια υπηρεσια με κοβω,ενα δεκαρικο το μηνα και ξενοιαζεις.

Νοίκιασε ένα seedbox, κατέβαζε εκεί και κάνε stream στο PC/tablet/smartphone σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...