Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικοινωνησα  με paypal:

 

1) Δε μπλοκάρουν αυτοί Ελληνικές πιστωτικές κάρτες. Δε μπορούν να έρθουν σε επαφή με τις Ελληνικές τράπεζες (ηλεκτρονικα) γι αυτό δεν προχωρανε οι συναλλαγες.

 

2) Μπορούν να μας σταλούν χρήματα στο λογαριασμό μας και να πάνε στο Balance, από κάποιον που ειναι εξωτερικό (η χρησιμοποιεί κάρτα που δεν υπόκειται σε περιορισμούς), με τις χρεωσεις που έχουν αναφερθεί. Δε χρειάζεται κανείς να έχει business account και ο απλός λογαριασμός κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια να ρωτησω κατι σημαντικο:

Εστω οτι εχουμε βρει καποιο φιλο με ξενη πιστωτικη καρτα και δεχεται να μας στειλει πληρωμη στο Paypal γγια να μπουνε στο

balance μας.Στην συγκεκριμενη περιπτωση απο τραπεζα της Κυπρου.Τα λεφτα εαν ειναι σε Ευρω μπορουν μετα να χρησιμοποιηθουν

για αγορα πχ απο Ebay ή Bangood για παραδειγμα εαν κατι ειναι σε Δολλαρια Αμερικης ή οχι;

Διοτι αποτι θυμαμαι καποιες φορες που στο παρελθον ειχα καποιο balance απο επιστροφες πχ σε δολλαρια ΔΕΝ μπορουσα να χρησιμοποιησω το balance για αγορα αντικειμενων σε ευρω και το αντιστροφο.Οποτε εαν ισχυει αυτο πως γινεται να μας βαλει καποιος επιλεκτικα Ευρω ή Δολλαρια στο balance του Paypal μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μόλις με πληροφόρησε ότι έβαλε κάρτα Wind μέσω paypal με Ελληνική κάρτα.

Επίσης ο ίδιος φίλος με ενημέρωσε για την εφαρμοφή Pockee με την οποία ουσιαστικά ψωνίζεις σε SM και σου πιστώνει τα κουπόνια σε λογαριασμό ή σε paypal account. Ρίξτε μία ματιά http://www.pockee.com/

post-160763-0-98882100-1438252084_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχουν ανοίξει οι συναλλαγές αλλά ακόμα έχουν κάποιο όριο οπότε ενδεχομένως να δεχτεί την ανανέωση ή και όχι, από την εκάστοτε τράπεζα εξαρτάται. Από την άλλη υπάρχει πάντα η λύση της ανανέωσης με κανονική χρεωστική ή πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλέον έχουν ανοίξει οι συναλλαγές αλλά ακόμα έχουν κάποιο όριο οπότε ενδεχομένως να δεχτεί την ανανέωση ή και όχι, από την εκάστοτε τράπεζα εξαρτάται. Από την άλλη υπάρχει πάντα η λύση της ανανέωσης με κανονική χρεωστική ή πιστωτική.

δεν εχουν ανοιξει οι συναλλαγες γενικα. Εχουν ανοιξει για συγκεκριμενες κατηγοριες (και κανεις δεν ξερει ποιες ειναι αυτες εν τέλη )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωστε ρε παιδια ενα update τι παιζει. Εγω σημερα παω να περασω τη καρτα στο paypal αλλα παραπονιεται. Παιζουν για κανενα οι κινησεις μεσω paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μη πελαγώνετε, χρησιμοποιήστε το επίσημο εργαλείο πριν προβείτε σε αγορές. :P

 

(με πειραιώς debit + paypal, προσπάθεια για διάφορες μικροαγορές μέχρι 2ε => πήρατατέτοιαμου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για δωστε ρε παιδια ενα update τι παιζει. Εγω σημερα παω να περασω τη καρτα στο paypal αλλα παραπονιεται. Παιζουν για κανενα οι κινησεις μεσω paypal

δεν μπορεις να περασεις νεα καρτα για την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή την κάρτα και έχει κάνει αγορά αυτές τις μέρες;

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

 

Σκέφτομαι να πάω να βγάλω μια αύριο, μιας και στην Attica απαγορεύεται να φορτίσω την κάρτα που'χω αν δεν έχω λογαριασμό στην τράπεζα (αυτό δηλ. λόγω cc, γιατί πριν τη φόρτιζα μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή την κάρτα και έχει κάνει αγορά αυτές τις μέρες;

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

 

Σκέφτομαι να πάω να βγάλω μια αύριο, μιας και στην Attica απαγορεύεται να φορτίσω την κάρτα που'χω αν δεν έχω λογαριασμό στην τράπεζα (αυτό δηλ. λόγω cc, γιατί πριν τη φόρτιζα μια χαρά)

 

Αυτη ακριβως εχω εγω και εχω κανει πληρωμες αλλα μονο στο banggood πουθενα αλλου δεν με αφηνει. Την πρωτη φορα εκανε περιπου 8-9 ωρες για να κανουν manually approve την καρτα και υστερα αγορασα παλι απο εκει αλλα εκανε 2 λεπτα και την δεχτηκε αμεσως την πληρωμη. 

 

Επεισης στα καταστηματα της Πειραιως (χωρις να θελω να κανω διαφημηση) εχουν συνηθως και μηχανημα οπου πας, βαζεις την καρτα και βαζεις λεφτα στο μηχανημα και σε 2-3 λεπτα τα εχεις στο υπολοιπο της καρτας σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτη ακριβως εχω εγω και εχω κανει πληρωμες αλλα μονο στο banggood πουθενα αλλου δεν με αφηνει. Την πρωτη φορα εκανε περιπου 8-9 ωρες για να κανουν manually approve την καρτα και υστερα αγορασα παλι απο εκει αλλα εκανε 2 λεπτα και την δεχτηκε αμεσως την πληρωμη.

 

Επεισης στα καταστηματα της Πειραιως (χωρις να θελω να κανω διαφημηση) εχουν συνηθως και μηχανημα οπου πας, βαζεις την καρτα και βαζεις λεφτα στο μηχανημα και σε 2-3 λεπτα τα εχεις στο υπολοιπο της καρτας σου :)

Online κατάθεση είναι αυτή . Πραγματικά σώζει κόσμο αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχουν ανοιξει οι συναλλαγες γενικα. Εχουν ανοιξει για συγκεκριμενες κατηγοριες (και κανεις δεν ξερει ποιες ειναι αυτες εν τέλη )

Πάντως αγόρασα μια εφαρμογή χθες από App Store και την δέχτηκε κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...