Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως εγώ δεν το έδωσα να το καταλάβετε . Τα χρήμματα έφυγαν το βράδυ τις 05/12 . Η εγραφή έγινε στις 06/12 . Σήμερα η alpha bank μου έγραφε ότι τα χρήμματα πήγαν με επιτυχία και τα παρέλαβάν . Δεν είχε όμως πιστωθεί . Σήμερα επικοινώνισα μέσα από το support τους και αμέσως μετά από κάποια στοιχεία που τους έδωσα πιστώθηκαν . Άρα τα χρήμματα είχαν ήδη  πάει και δεν φαιινόντουσαν για να πιστωθούν . Σ ε ερώτηση μου ποιό ήταν το πρόβλημα μου απάντησαν ότι έλειπε το reference . Και όμως ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της πρώτης σελίδας . Δεν μπορώ να το καταλάβω . Κατά τα άλλα άψογο και γρήγορο το support τους . Αλλά έτσι δεν μπορώ να εμπιστευτώ να στείλω περισσότερα χρημματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως εγώ δεν το έδωσα να το καταλάβετε . Τα χρήμματα έφυγαν το βράδυ τις 05/12 . Η εγραφή έγινε στις 06/12 . Σήμερα η alpha bank μου έγραφε ότι τα χρήμματα πήγαν με επιτυχία και τα παρέλαβάν . Δεν είχε όμως πιστωθεί . Σήμερα επικοινώνισα μέσα από το support τους και αμέσως μετά από κάποια στοιχεία που τους έδωσα πιστώθηκαν . Άρα τα χρήμματα είχαν ήδη  πάει και δεν φαιινόντουσαν για να πιστωθούν . Σ ε ερώτηση μου ποιό ήταν το πρόβλημα μου απάντησαν ότι έλειπε το reference . Και όμως ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της πρώτης σελίδας . Δεν μπορώ να το καταλάβω . Κατά τα άλλα άψογο και γρήγορο το support τους . Αλλά έτσι δεν μπορώ να εμπιστευτώ να στείλω περισσότερα χρημματα.

Το reference το γραφει στην εφαρμογη οταν επιλεγεις top up with transfer.Ειναι μοναδικο για καθε λογαριασμο revolut.Εσυ μας λες οτι πρωτα εστειλες τα χρηματα και μετα εκανες λογαριασμο.Λογικο να μην εχεις βαλει το reference αφου δεν το ηξερες γιατι δεν ειχες λογαριασμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εγώ δεν το έδωσα να το καταλάβετε . Τα χρήμματα έφυγαν το βράδυ τις 05/12 . Η εγραφή έγινε στις 06/12 . Σήμερα η alpha bank μου έγραφε ότι τα χρήμματα πήγαν με επιτυχία και τα παρέλαβάν . Δεν είχε όμως πιστωθεί . Σήμερα επικοινώνισα μέσα από το support τους και αμέσως μετά από κάποια στοιχεία που τους έδωσα πιστώθηκαν . Άρα τα χρήμματα είχαν ήδη  πάει και δεν φαιινόντουσαν για να πιστωθούν . Σ ε ερώτηση μου ποιό ήταν το πρόβλημα μου απάντησαν ότι έλειπε το reference . Και όμως ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της πρώτης σελίδας . Δεν μπορώ να το καταλάβω . Κατά τα άλλα άψογο και γρήγορο το support τους . Αλλά έτσι δεν μπορώ να εμπιστευτώ να στείλω περισσότερα χρημματα.

 

Απλά επειδή επικοινώνησες μαζι τους σου έδωσαν προτεραιότητα, πιστεύω αν δεν τους είχες ενοχλήσει, θα τα έβλεπες μέχρι το βράδυ στο λογαριασμό σου.... Δεν καταλαβαίνω τα περι εμπιστοσύνης .... Έδωσες εντολή βράδυ 5/12, δλδ to πρωί 6/12 αρχισε η ολη διαδικασία και σήμερα 8/12 φαίνονται.. σύνολο 3 μέρες not bad.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και όμως ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της πρώτης σελίδας . Δεν μπορώ να το καταλάβω . Κατά τα άλλα άψογο και γρήγορο το support τους . Αλλά έτσι δεν μπορώ να εμπιστευτώ να στείλω περισσότερα χρημματα.

 

Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα Revolut. Τα λεφτά που στέλνεις φτάνουν στο ΙΒΑΝ το οποίο όμως είναι ένα, μοναδικό και κοινό για όλες τις χιλιάδες χρηστών της Revolut στον κόσμο. Δεν έχει καμία σημασία τι κατάσταση σου βγάζει η Alpha Bank, γιατί από τη στιγμή που θα φτάσουν, πρέπει υπάλληλος να επεξεργαστεί το έμβασμα που έγινε και με βάση το reference που του γράφεις, να αντιστοιχίσει με το Revolut account σου και να πιστώσει το ποσό σε αυτό. Ε αυτή η διαδικασία είναι αρκετά πιο αργή από το να έστελνες σε ατομικό τραπεζικό λογαριασμό και παίρνει 2-3 εργάσιμες. ΄Δεν υπάρχει καθυστέρηση λοιπόν στην περίπτωσή σου με βάση τις ημερομηνίες που δίνεις. Ανεμενόμενος χρόνος είναι. Και όχι, να μην στείλεις πολλά λεφτά -ειδικά πλέον με τις πρόσφατες εξελίξεις- στη Revolut. Κατέβασε ρολά σε αρκετές χώρες γιατί ετοιμάζεται να αλλάξει τρόπο λειτουργίας. Δεν μπορεί να βεβαιώσει κανείς ότι αύριο δεν θα είναι η Ελλάδα η επόμενη και θα αναγκαστείς να τραβήξεις τα λεφτά που θα έχεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ... :confused: Κάνω παραγγελία απο τον ιστότοπο mrauto (Γαλλία). Η αγορά γίνεται μέσω paypal (0 ευρώ στο balance) revolut η κάρτα χρέωσης (μόνο με ευρώ μέσα) και μετατροπή τσεκαρισμένο απο κάρτα.

 

Στο mrauto αναγράφεται ποσό χρέωσης 57,52 ευρώ και στο paypal το ίδιο 57,52 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες).

 

Στη κάρτα όμως revolut αναγράφεται ποσό χρέωσης 59,97 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες) και φυσικά fee μηδέν !

 

 Που πήγαν τα 2,45 ευρώ ;  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ... :confused: Κάνω παραγγελία απο τον ιστότοπο mrauto (Γαλλία). Η αγορά γίνεται μέσω paypal (0 ευρώ στο balance) revolut η κάρτα χρέωσης (μόνο με ευρώ μέσα) και μετατροπή τσεκαρισμένο απο κάρτα.

 

Στο mrauto αναγράφεται ποσό χρέωσης 57,52 ευρώ και στο paypal το ίδιο 57,52 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες).

 

Στη κάρτα όμως revolut αναγράφεται ποσό χρέωσης 59,97 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες) και φυσικά fee μηδέν !

 

 Που πήγαν τα 2,45 ευρώ ;  :angry:

Κανονικα επρεπε να σε χρεώσει σε ευρω στην revolut και οχι σε λίρες.Το paypal βλεπει την καρτα σαν λιρες και χρεωνει λιρες.τα 2.45 μαλλον τα εχασες στην μετατροπη ΤΟΥ PAYPAL  απο λίρες σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη κάρτα που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί είναι η curve card. Ουσιαστικά είναι προπληρωμένη που τραβάει τα χρήματα απευθείας από τις κάρτες που προσθέτετε. Αποθηκεύετε όσες κάρτες θέλετε σε μια και μοναδική, χωρίς να τις κουβαλάτε όλες. Μέχρι στιγμής πρόσθεσα από ελληνικές κάρτες της εθνικής και όλα πήγαν μια χαρά. Στην ουσία με το που θα χρησιμοποιείσετε την curve card για αγορά, στην ελληνική κάρτα θα φανεί μια χρέωση υπέρ της curve card και στην εφαρμογή της curve θα φανεί η πραγματική συναλλαγή. Για όσους φορτώνουν το leupay λογαριασμό τους με ελληνικές κάρτες, είναι το ίδιο μόνο που αυτή η ''φόρτωση'' γίνετε με το που γίνει την αγορά χρησιμοποιώντας την curve card. Με απλά λόγια, η ελληνική κάρτα φορτώνει την curve card την ώρα της αγοράς.

Η υπηρεσία είναι ακόμα σε beta και μέχρι στιγμής μόνο για ios συσκευές.

 

Επίσης σε μετατροπή συναλλάγματος κρατάει 1% οπότε θα πρέπει να προσθέσετε κάρτες σε διαφορετικά νομίσματα εάν θέλετε να γλυτώσετε τα έξοδα.

 

Για όποιον θέλει κάρτα και λογαριασμό Αγγλίας μπορεί να κοιτάξει και την loot card, απλά απαιτείται διεύθυνση Αγγλίας έστω και από φίλους ή γνωστούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα επρεπε να σε χρεώσει σε ευρω στην revolut και οχι σε λίρες.Το paypal βλεπει την καρτα σαν λιρες και χρεωνει λιρες.τα 2.45 μαλλον τα εχασες στην μετατροπη ΤΟΥ PAYPAL  απο λίρες σε ευρω.

το paypal λεει το σωστό ποσό όπως και ο πωλητής !!! Εξάλλου ειχα τσεκαρισμένο την μετατροπή να την κάνει η revolut !

 

 Νομίζω πως είναι @#$$ της  revolut.  Εχω στείλει μύνημα και screenshots στο support τους και περιμένω απάντηση  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το paypal λεει το σωστό ποσό όπως και ο πωλητής !!! Εξάλλου ειχα τσεκαρισμένο την μετατροπή να την κάνει η revolut !

 

Νομίζω πως είναι @#$$ της revolut. Εχω στείλει μύνημα και screenshots στο support τους και περιμένω απάντηση :mad:

Στην revolut κάτω από την χρέωση έχει με μπλε γράμματα την ισοτιμία σε λίρες ; Εάν ναι έτσι της ήρθε , σε λίρες, από το PayPal χρέωση και αφού δεν είχες λίρες άλλαξε ευρώ.

Έχουν κάποιο πρόβλημα στο PayPal και πρέπει και την ώρα της συναλλαγής να επιλέγεις να μην κάνει αυτό την αλλαγή

http://www.insomnia.gr/topic/629436-προσοχη-το-paypal-χρησιμοποιεί-πλέον-αναγκαστικά-τη/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος τρόπος να φορτίσουμε την revolut. Kάτι είχα διαβάσει ότι αυτό γίνεται με leupay... ότι η λουπέι (δεν έχω) φορτίζεται αμέσως και μετά μεταφέρεις άμεσα στη ρέβολουτ.. εγώ τα θέλω για σήμερα τα λεφτά, υπάρχει αυτός ο τρόπος που λέω; μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;;; σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος τρόπος να φορτίσουμε την revolut. Kάτι είχα διαβάσει ότι αυτό γίνεται με leupay... ότι η λουπέι (δεν έχω) φορτίζεται αμέσως και μετά μεταφέρεις άμεσα στη ρέβολουτ.. εγώ τα θέλω για σήμερα τα λεφτά, υπάρχει αυτός ο τρόπος που λέω; μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;;; σας ευχαριστώ πολύ.

Η Πειραιώς δινει αυτη την δυνατότητα να πιστωθει το εμβασμα στην τραπεζα του δικαιούχου την ιδια εργάσιμη μερα.Αλλα τωρα που περασε η ωρα (4:00) παει για δευτερα αν στειλεις χρηματα.Ο αλλος τροπος να ζητήσεις απο καποιον που εχει λεφτα στο account του να σε κανει μεταφορα στο δικο σου και να του δωσεις τα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς δινει αυτη την δυνατότητα να πιστωθει το εμβασμα στην τραπεζα του δικαιούχου την ιδια εργάσιμη μερα.Αλλα τωρα που περασε η ωρα (4:00) παει για δευτερα αν στειλεις χρηματα.Ο αλλος τροπος να ζητήσεις απο καποιον που εχει λεφτα στο account του να σε κανει μεταφορα στο δικο σου και να του δωσεις τα χρηματα.

αυτό το βάζουμε ως αγγελία ή ζητάμε από εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς δινει αυτη την δυνατότητα να πιστωθει το εμβασμα στην τραπεζα του δικαιούχου την ιδια εργάσιμη μερα.Αλλα τωρα που περασε η ωρα (4:00) παει για δευτερα αν στειλεις χρηματα.Ο αλλος τροπος να ζητήσεις απο καποιον που εχει λεφτα στο account του να σε κανει μεταφορα στο δικο σου και να του δωσεις τα χρηματα.

 

Μόνο ο 2ος τρόπος. Με τον 1ο δεν νομίζω ότι ειδικά στη Revolut μπορούν να πιστωθούν αυθημερόν γιατί εφόσον δεν έχει ατομικό ΙΒΑΝ για τον καθένα μας, πρέπει να γίνει η γνωστή "διαλογή" πρώτα. Πιο γρήγορα μεν, αλλά  και πάλι στην καλύτερη περίπτωση την επόμενη εργάσιμη.

 

αυτό το βάζουμε ως αγγελία ή ζητάμε από εδώ;

 

Εδώ αρκεί, αλλά μάλλον θα πρέπει να δηλώσεις σε ποιά περιοχή είσαι και να βρεθείτε από κοντά να γίνει "χέρι με χέρι" η δουλειά. Εξ' αποστάσεως και για σοβαρό ποσό μάλλον δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παρακαλώ... :confused: Κάνω παραγγελία απο τον ιστότοπο mrauto (Γαλλία). Η αγορά γίνεται μέσω paypal (0 ευρώ στο balance) revolut η κάρτα χρέωσης (μόνο με ευρώ μέσα) και μετατροπή τσεκαρισμένο απο κάρτα.

 

Στο mrauto αναγράφεται ποσό χρέωσης 57,52 ευρώ και στο paypal το ίδιο 57,52 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες).

 

Στη κάρτα όμως revolut αναγράφεται ποσό χρέωσης 59,97 ευρώ και το ισοδύναμό του (50,67 λιρες) και φυσικά fee μηδέν !

 

 Που πήγαν τα 2,45 ευρώ ;  :angry:

 

Λοιπόν, ακριβώς το ίδιο έπαθα σήμερα!  :mellow:

 

Έκανα την συναλλαγή μέσω PayPal με 0 € στο balance και την Revolut ως μοναδική κάρτα χρέωσης (με

 

EUR μόνο μέσα) και τσεκαρισμένο -πάντα- να γίνεται η μετατροπή από κάρτα.

 

To site που έκανα την παραγγελία ήταν Αμερική, με νόμισμα πληρωμής το USD, άρα στα αντίστοιχα δικά μου

 

ισοδύναμα η μετατροπή έγινε απο GBP (??) σε USD και περίμενα, όπως πάντα, και σε όποια συναλλαγή έχω

 

κάνει μέσω Revolut, να μου έχει κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος αυτόματα μέσω της κάρτας και ούτε

 

γάτα, ούτε ζημιά!

 

Εν αντιθέσει, είδα μια διαφορά στη μετατροπή του συναλλάγματος κάπου στα 3€ με την τρέχουσα ισοτιμία του

 

Revolut σε σχέση με την ισοτιμία που έγινε η μετατροπή!  Δε κατάλαβα ακριβώς.. τι έπαιξε..;;   :blink:

 

lok.jpg

 

Έβγαλες καμιά άκρη εσύ με αυτό; Το έχει πάθει κανείς άλλος; Έκανα κάτι λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, ακριβώς το ίδιο έπαθα σήμερα! :mellow:

 

Έκανα την συναλλαγή μέσω PayPal με 0 € στο balance και την Revolut ως μοναδική κάρτα χρέωσης (με

 

EUR μόνο μέσα) και τσεκαρισμένο -πάντα- να γίνεται η μετατροπή από κάρτα.

 

To site που έκανα την παραγγελία ήταν Αμερική, με νόμισμα πληρωμής το USD, άρα στα αντίστοιχα δικά μου

 

ισοδύναμα η μετατροπή έγινε απο GBP (??) σε USD και περίμενα, όπως πάντα, και σε όποια συναλλαγή έχω

 

κάνει μέσω Revolut, να μου έχει κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος αυτόματα μέσω της κάρτας και ούτε

 

γάτα, ούτε ζημιά!

 

Εν αντιθέσει, είδα μια διαφορά στη μετατροπή του συναλλάγματος κάπου στα 3€ με την τρέχουσα ισοτιμία του

 

Revolut σε σχέση με την ισοτιμία που έγινε η μετατροπή! Δε κατάλαβα ακριβώς.. τι έπαιξε..;; :blink:

 

lok.jpg

 

Έβγαλες καμιά άκρη εσύ με αυτό; Το έχει πάθει κανείς άλλος; Έκανα κάτι λάθος;

Κανονικα πρεπει να σε χρεωνει στο νομισμα του πωλητη και οχι σε GBP διοτι εκει κανει μετατροπη το paypal.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...