Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εγω να βοηθησω ηθελα και τα ακουσα κι απο πανω........

anyway δεν ξαναμπαινω στη διαδικασια να ενημερωσω......  οτι καλο βρισκουμε το κραταμε για τον εαυτο μας....

 

 

Παρακολουθώντας το νήμα, διάβασα τόσο τα posts του molot12, για να υλοποιήσει τη σκέψη που είχε όσο και το δικό σου post. Τα δικά του ξεκίνησαν από μια βασική ιδέα που την περιέγραψε σε αρχικό post και, αφού την πραγματοποίησε με επιτυχία, ανάρτησε τα βήματα υλοποίησης. Το γεγονός ότι κάποιοι είδαν διαφορετικά το όλο εγχείρημα και τη διαδικασία δεν μειώνει την αξία και τη χρησιμότητά τους, για όσους χρησιμοποιούν το paypal και τις 2 ξένες κάρτες revolut και leupay.

 

Αντίθετα, το δικό σου post ξεκίνησε με την πρόταση-παραίνεση  "μην μπλεκετε με εμβασματα και χανετε χρονο", προτρέποντας, έμμεσα, σε όσους έχουν revolut, να βγάλουν και την κάρτα leupay, για να πετύχουν το άμεσο φόρτωμα της revolut και με μειωμένο κόστος.

 

Νομίζω ότι, όπως αδίκησες το επίμαχο post με τη φράση που το ξεκίνησες, έτσι αδικείς και τα​ δύο σχόλια που γράφτηκαν για το post σου, αφού δεν έχουν καμία σχέση με το χαρακτηρισμό που τους έδωσες "τα ακουσα κι απο πανω......."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εστω οτι παω εξωτερικο πχ Ουγγαρια. Αν πληρωσω σε καποιο μαγαζι/καταστημα θα μου αφαιρεθουν τοσα ευρω οσα χρειαζονται για να ικανοποιησουν την πληρωμη συμφωνα με την αξια συλλαγματος εκεινης της στιγμης ή θα υπαρξουν και εξτρα χρεωσεις?

πχ αν αγορασω κατι που κανει 31100 φιορινια και η αξια τους νομισματος εκεινης της στιγμη ειναι 311, τοτε θα πληρωσω μονο 100 ευρω (311χ100=31100)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1 ευρώ μπορείς να φορτίσεις και το paypal και τη leupay και τη revolut (3 σε 1)  :-D  Για ψάξτο λιγάκι...

Το έχω κάνει αρκετές φορές και  το είχα αναφέρει και σε αυτό το νήμα  αλλά κάποιοι καλοθελητές φαντάστηκαν σκοπιμότητες ειρωνεύτηκαν απαξιώνοντας την όλη διαδικασία.

Επειδή σιχαίνομαι την προσπάθεια που κάνεις για δημιουργία εντυπώσεων,σε προκαλώ να παραθέσεις ένα έστω ποστ για αυτό που λες.

 

Οι μόνοι που ασχολήθηκαν με αυτό σου το "εύρημα",ήταν ο braker με ένα banned account του,ο makfil που σε επικρότησε για την σκέψη ασχέτως χρησιμότητας,και ο sahanaki4 με τον noah johnson που το θεώρησαν περιττό/μη χρήσιμο παραθέτοντας και τα επιχειρήματά τους.

 

Εγώ δεν βλέπω κανέναν καλοθελητή σε αυτούς,τουλάχιστον με την έννοια που θες να το παρουσιάσεις.Επίσης δεν είδα πουθενά να φαντάζεται κάποιος σκοπιμότητα ή να σε ειρωνεύεται γι αυτό το θέμα.Και φυσικά δεν είδα και καμία αντιδρασή σου σε υποτιθέμενη (φανταστική) ειρωνεία.

 

Οπότε,μήπως το έβγαλες από το μυαλό σου;Αλλιώς αποδείξεις please,φαντάζομαι θα τις θέλουν και αυτοί που "εμπλέκονται".

 

edit

Για την ιστορία,όλη η κουβεντα για το θέμα είναι εδώ,6-7 ποστ και το πρώτο της επόμενης σελίδας,βγάλτε συμπέρασμα μόνοι σας. http://www.insomnia.gr/topic/595603-σύγκριση-ηλεκτρονικών-τραπεζικών-υπηρεσιών-εξ/?p=54604083

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι παω εξωτερικο πχ Ουγγαρια. Αν πληρωσω σε καποιο μαγαζι/καταστημα θα μου αφαιρεθουν τοσα ευρω οσα χρειαζονται για να ικανοποιησουν την πληρωμη συμφωνα με την αξια συλλαγματος εκεινης της στιγμης ή θα υπαρξουν και εξτρα χρεωσεις?

πχ αν αγορασω κατι που κανει 31100 φιορινια και η αξια τους νομισματος εκεινης της στιγμη ειναι 311, τοτε θα πληρωσω μονο 100 ευρω (311χ100=31100)?

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εδώ, κάνε μια αναζήτηση για περισσότερες πληροφορίες.

Εν συντομία θα πληρώσεις με την ισοτιμία της Revolut αρκεί να κάνεις την πληρωμή σε φιορίνια και όχι σε € οπότε και θα κάνει την μετατροπή η κάρτα σου αυτόματα.

 

edit: Ούτε και εγώ θυμάμαι να έγραψε κάποιος κάτι αρνητικό στην διαδικασία που περιγράφει ο @molot12 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γράφει το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θέλω να προσθεσω στο "Bank Transfer" τον λογαριασμο μου, για withdraw. Στα bank details, τι βαζω στα πεδία: Account number και Sort Code? Σημ: Ο λογαριασμος μου ειναι στην Πειραιως.

Καποιος που να το εχει κανει; Κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που να το εχει κανει; Κανεις;

Φίλε μου πιστεύω θα είναι καλύτερα απλα να τα κανεις ανάληψη με τη Revolut κάρτα απο ATM. Η τράπεζά σου θα σε χρεώσει λογικά για το.εισερχόμενο εμβάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βοηθάει και του την λες από πάνω. Καλά όλα τα υπόλοιπα που λες αλλά αν έκανες τον κόπο να πάρεις ένα τηλ στην Εθνική θα έπαιρνες αμέσως απάντηση και γρηγορότερα από το να γράψεις το κατεβατό.

 

 

 

Βιάζεσαι πάρα πολύ και δεν διαβάζεις και το τι γράφω. Αυτό το είδες;

και αυτών που μου δήλωσε ο εκπρόσωπός της στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση

 

Από το παραπάνω δεν συνάγεται ότι πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση;

Λοιπόν επειδή υπάρχει συνέχεια στο θέμα, δε νομίζω ότι topics στο forum μπορούν να αποτελούν απλά χώρο διαφήμισης της μια και της άλλης εταιρίας και καλό είναι να αποκτούν σφαιρική ενημέρωση οι ενδιαφερόμενοι, επισυνάπτω ss από την τελευταία εξέλιξη που μόλις είδα στο i-bank. Εν τω μεταξύ από το support της εφαρμογής ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι και η Barclays είναι εξίσου αργή στις διαδικασίες με τις Ελληνικές μπατιροτράπεζες (γενικά το τραπεζικό σύστημα χωλαίνει σε σημεία που δεν είναι αποδεκτό όταν βάζουν στόχο να καταργήσουν παγκοσμίως το μετρητό) και εξαιτίας της υστέρησης που παρουσιάζουν όλες σε τέτοια θέματα, η εντολή για αναίρεση της ακύρωσης (άρα τελικά εκτέλεσης) του εμβάσματος που είχα δώσει, έφτασε τελικά και εκτελέστηκε (δηλαδή ΔΕΝ έστειλε τα λεφτά πίσω στην ΕΤΕ). Απλά η Revolut δεν έχει ενημερωθεί ακόμα ώστε να μου επαναπιστώσει το ποσό στην κάρτα μου. Αυτά είναι τα προβλήματα των λογαριασμών "κουβάδων" όπως τον χαρακτήρισαν κάποιοι... Όπου υπάρχει προσωπικό ΙΒΑΝ του πελάτη τα λεφτά ή στον έναν λογαριασμό του (του εξωτερικού) ή στον άλλον (τον Ελληνικό) θα βρίσκονταν μέσα στα προβλεπόμενα και αποδεκτά χρονικά πλαίσια. Όχι "μετέωρα" όπως τώρα.

post-62198-0-48680700-1454702142_thumb.jpg

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, σου ξέφυγε ότι η ερώτηση που επανέλαβε ο συμφορουμίτης δύο φορές σε διάστημα 4 ωρών είχε άμεση σχέση με τη revolut και έμμεση με το paypal.

Η ερωτηση ηταν γιατι πρεπει να συνδεσει revolut με paypal, και σε αυτο ακριβως του απαντησα

 

Οποιος χρησιμοποιουσε ήδη paypal, ξερει τι να την κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά σήμερα μου επέστρεψε το paypal την (μία και μοναδική) χρέωση (1.32€) για το verify της κάρτας 

πόσες μέρες κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα κατι ή δεν εψαξα καλα στο ολο θεμα.Εγω εχω χρεωστικη εθνοcash plus και θα κανω e-banking.Τραβαω χρηματα και τα στελνω στο λογαριασμο στη revolut.Σωστα?Εαν οχι με προπληρωμενη στη πειραιως γινετε?Ευχαριστω και συγγνωμη εαν αυτο εχει ερωτηθει ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι παω εξωτερικο πχ Ουγγαρια. Αν πληρωσω σε καποιο μαγαζι/καταστημα θα μου αφαιρεθουν τοσα ευρω οσα χρειαζονται για να ικανοποιησουν την πληρωμη συμφωνα με την αξια συλλαγματος εκεινης της στιγμης ή θα υπαρξουν και εξτρα χρεωσεις?

πχ αν αγορασω κατι που κανει 31100 φιορινια και η αξια τους νομισματος εκεινης της στιγμη ειναι 311, τοτε θα πληρωσω μονο 100 ευρω (311χ100=31100)?

Ακριβως ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα κατι ή δεν εψαξα καλα στο ολο θεμα.Εγω εχω χρεωστικη εθνοcash plus και θα κανω e-banking.Τραβαω χρηματα και τα στελνω στο λογαριασμο στη revolut.Σωστα?Εαν οχι με προπληρωμενη στη πειραιως γινετε?Ευχαριστω και συγγνωμη εαν αυτο εχει ερωτηθει ξανα

Ξεχνα τις κάρτες, στην ρεβολυτ στέλνεις έμβασμα απο εναν οποιοδήποτε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...