Προς το περιεχόμενο

Παρελθόν θα αποτελέσουν από τις 29 Ιουλίου τα μηνύματα δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αναβαθμίζω γιατί δεν μπορώ να έχω δύο οθόνες του chrome ανοιχτές ταυτόχρονα side by side. Για κάποιο λόγο αυτή η λειτουργία έχει καταργηθεί στα 10 και για εμένα αυτό είναι ύπερπολίτιμο στη δουλειά μου. Επίσης, οι περισσότερες λειτουργίες των 10 (κορτάνα) δεν μπορώ να τις χρησιμοποίησω λόγο έλλειψης εξοπλισμού.

Είσαι σίγουρος? Εγώ γιατί μπορώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα δεν μου το κάνει τι να σου πω. Ίσως είναι bug στη δική μου έκδοση η αρχικό αρχικό πρόβλημα που διορθώθηκε μετέπειτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το περιβόητο update του Νοεμβρίου στο οποίο δεν άλλαξε τίποτα; :P

 

Καλα τυφλος εισαι? :P

Το εικονιδιο για τα removable media αλλαξε σε μονοχρωμο για να ταιριαζει με το στυλ των 10

Επισης πριν το november update δεν ειχαμε χρωμα στο active window. Ειχαμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σε παρακολουθεί η ms; Για εξήγησέ μας..

Κυριοι, ριξτε μια ματια εδω και θα καταλαβετε:

 

Τωρα, στην "Αεναη Συγκριση" του Linux vs Windows, εχω να πω τα εξης:

Ο καθενας μας εχει τις δικες του προτεραιοτητες.

Δεν υπαρχει Ιδανικη Πλατφορμα.

Κρινουμε κατα περιπτωση και αναλογα των δυνατοτητων μας, αποφασιζουμε.

Αν δεν εχεις ιδιαιτερη σχεση με τους υπολογιστες, αν δεν ξερεις καλα Αγγλικα, αν δεν εχεις Ελευθερο Χρονο διαθεσιμο για μαθηση, αν η δουλεια σου απαιτει συγκεκριμενο software, αν εισαι Dedicated Gamer, αν δεν εισαι ετοιμος να πειραματιστεις, αν.. αν.. αν.. τοτε, παραμενεις στα Windows.

Μην κραζετε ομως αυτους που σταθερα χρησιμοποιουν Linux, γιατι ειναι ηδη αρκετα σκαλια πιο πανω απο εσας, σε θεμα γνωσης, και απολυτως δικαιολογημενα βεβαια, αφου ξερουν να χρησιμοποιουν 2 Λειτουργικα συστηματα και οχι μονο 1.

Δεν ειναι Ελιτισμος αυτο.

Ειναι η πραγματικοτητα.

Δεν κανουν ολοι για ολα.

Και κατι αλλο εδω..

Αν καποιοι τελικα επιλεγουν Linux και οχι Windows, ειναι μια συνειδητη επιλογη τους αυτη, με ο,τι και αν αυτο σημαινει.

Δεν ισχυει το ιδιο ομως για τους αποκλειστικους χρηστες Windows, που δεν εχουν δουλεψει ποτε η δεν καταφεραν να μαθουν ποτε μια αλλη πλατφορμα.

Για να μην παρεξηγουμαι, τρεχω Arch σε laptop & pc, και εχω και Windows 10 σε ενα τριτο λαπτοπ (προεγκατεστημενα) αλλα περναω το 95% του χρονου μου σε Linux κατα βαση.

Με τα νεα δεδομενα της ψηφιακης εποχης μας, οπως cryptolockers, sailfishes, rootkits embedded στα uEFI/Bios και τη λαμπρη Αδρανεια της Microsoft να παρουσιασει κατι αξιολογο, να αποτρεψει Hardware Vendors απο το να εκμεταλλευονται τον Αδαη χρηστη και να τον προστατεψει,να τραβηξει developers, και τη στροφη της στην εκτεταμενη εκμεταλλευση των Προσωπικων μας δεδομενων, μαζι με τα Backdoors της NSA κτλ, ενσωματωμενα στον Κωδικα του Λειτουργικου, και αλλα πολλα, που θα χρειαζομουν σελιδες για να αναπτυξω, προσωπικα θεωρω μια κακη επιλογη την πλατφορμα των Windows.

Επισης, με τις τελευταιες εξελιξεις, oτι θα ερθει το $Bash στα Windows,  και ξερωντας οτι η Microsoft εχει επιλεξει η ιδια, εδω και πολυ καιρο το Linux, για να στησει τις ιδιες της τις υποδομες (servers, cloud, skype κτλ) σημαινει οτι το λειτουργικο της φθινει σημαντικα και παραμενει πισω απο τον ανταγωνισμο.

Μην συγχεετε τα pc στα σπιτακια μας, με την καρτουλα γραφικων και το Κασπερσκυ μας, με τα τεραστια Datacenter Infrastructures που κινουν τα νηματα αυτου του μοντερνου κοσμου, (συμπεριλαμβανομενου και του ιδιου του Ιντερνετ).

Eυχομαι το Vulkan να αποδωσει καρπους γρηγορα, και ετσι, οι τελευταιοι οικιακοι "δεσμιοι" της Microsoft, να γνωρισουν ενα Νεο Ελευθερο Κοσμο.

Γιατι υπαρχει.

Αν παρετε το Μπλε Χαπι.. Η Ιστορια τελειωνει.. Ξυπνατε στο κρεββατι σας και πιστευετε οτιδηποτε θελετε να πιστευετε.. 

Αν παρετε το Κοκκινο Χαπι.. Παραμενετε στη Χωρα των Θαυματων.. και θα δειτε ποσο βαθεια φτανει η Τρυπα του Λαγου..

Θυμηθειτε.. Το μονο που σας προσφερω.. ειναι η Αληθεια.

Τιποτα Περισσοτερο..

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρετε το Μπλε Χαπι.. Η Ιστορια τελειωνει.. Ξυπνατε στο κρεββατι σας και πιστευετε οτιδηποτε θελετε να πιστευετε.. 

Αν παρετε το Κοκκινο Χαπι.. Παραμενετε στη Χωρα των Θαυματων.. και θα δειτε ποσο βαθεια φτανει η Τρυπα του Λαγου..

Θυμηθειτε.. Το μονο που σας προσφερω.. ειναι η Αληθεια.

Τιποτα Περισσοτερο..

:P

Θα ειχε νοημα η αληθεια που μας προσφερεις,αν αλλαζε εστω και λιγο τον τροπο και την ποιοτητα της ζωης μας προς το καλυτερο!

Τι σημασια εχει,αν παω στο linux και νιωθω περισσοτερο ασφαλης?

Θα κανω περισσοτερα πραγματα στο PC μου, απ'οτι κανω τωρα?

Απο την στιγμη που δεν επιρεαζει  ουτε θετικα ,ουτε αρνητικα την ποιοτητα ζωης μου και τις συνηθειες μου, η οποιδηποτε παρακολουθηση της καθε εταιριας λογισμικου,ειτε λεγεται MS,ειτε λεγεται Google,ειτε λεγεται Apple,δε βλεπω το λογο να μεταφερτω σε κατι που δε μ'αρεσει ή δε με βολευει μονο και μονο,για να νιωσω ασφαλης απο κατι που ουσιαστικα δε κινδυνευω!

 

Αν εχω κατι που θα πρεπει να προστατεφτει,θα ειναι σε ενα συστημα που δε θα εχει αμεση προσβαση στο internet και ας εχει και το πιο τρυπιο λογισμικο που υπαρχει στον κοσμο!

 

Υ.Γ.Μια απορια:

Αυτο το κικκινο χαπακι που προσφερεις,σε ταξιδευει μονο στην χωρα των θαυματων οπου βασιλευεουν τα "Παραθυρακια" ή μπορει να σε ταξιδεψει και σε αλλα βασιλεια,οπως για παραδειγμα εκει που βασιλευουν τα "Ρομποτακια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, με τις τελευταιες εξελιξεις, oτι θα ερθει το $Bash στα Windows,  και ξερωντας οτι η Microsoft εχει επιλεξει η ιδια, εδω και πολυ καιρο το Linux, για να στησει τις ιδιες της τις υποδομες (servers, cloud, skype κτλ) σημαινει οτι το λειτουργικο της φθινει σημαντικα και παραμενει πισω απο τον ανταγωνισμο.

 

Καλα το Bash στα windows απ'οτι εχω δει ειναι το ubuntu μεσα στα windows. Το ποσο χρησιμο θα ειναι στο τελος οπως το υλοποιησουν θα δειξει, οπως και το κατα ποσο αυτοι που χρησιμοποιουν cygwin θα εχουν λογο να αλλαξουν.

 

Για το αλλο που λες οτι η MS τρεχει τις υποδομες της σε linux εχεις καποιο link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειχε νοημα η αληθεια που μας προσφερεις,αν αλλαζε εστω και λιγο την τροπο και την ποιοτητα της ζωης μας προς το καλυτερο!

Τι σημασια εχει,αν παω στο linux και νιωθω περισσοτερο ασφαλης?

Θα κανω περισσοτερα πραγματα στο PC μου, απ'οτι κανω τωρα?

Απο την στιγμη που δεν επιρεαζει  ουτε θετικα ,ουτε αρνητικα την ποιοτητα ζωης μου και τις συνηθειες μου, η οποιδηποτε παρακολουθηση της καθε εταιριας λογισμικου,ειτε λεγεται MS,ειτε λεγεται Google,ειτε λεγεται Apple,δε βλεπω το λογο να μεταφερτω σε κατι που δε μ'αρεσει ή δε με βολευει μονο και μονο,για να νιωσω ασφαλης απο κατι που ουσιαστικα δε κινδυνευω!

 

Αν εχω κατι που θα πρεπει να προστατεφτει,θα ειναι σε ενα συστημα που δε θα εχει αμεση προσβαση στο internet και ας εχει και το πιο τρυπιο λογισμικο που υπαρχει στον κοσμο!

Καλημερα φιλε μου!

Ισως και να συμφωνουσα -μερικως- μαζι σου, αν αποκομιζες και εσυ κατι, απο τα χρηματα που βγαζει απο την πλατη σου η Microsoft.

Aλλα, ετσι.. χωρις ανταλλαγμα.. εισαι ΕΣΥ το τελειο θυμα και εις γνωσιν σου, εθελοτυφλεις.

Με ενα DX12 και δωρεαν τα 10ρια, δεν βλεπεις τη φακα.

Τους εδωσες ακομη και Bandwidth δικο σου, για να μοιραζουν τα Updates ανα την Υφηλιο..

Τοσο πολυ σε σεβονται και αλλο τοσο αγνοεις Βασικα Γεγονοτα, και υποβιβαζεις τον εαυτο σου.

Ο,τι κανεις, το κανεις για Εσενα πρωτα.

Οχι επειδη το λεω εγω, σε ενα φορουμ.

Αλλα προφανως η φιλοσοφια του "Δεν εχω να κρυψω τιποτα", "ας γυρισουμε στις σπηλιες για προστασια", "δεν με απασχολει η Ασφαλεια" κτλ ειναι η ποιο ευκολη δικαιολογια.

Σου εχω Νεα, λοιπον..

Αφου εισαι μερος του Συγχρονου Κοσμου εν ετει 2016, και αφου εχει ερθει στο φως της δημοσιοτητας η μεγιστη Αποκαλυψη του Edward Snowden, και ειναι διαθεσιμη στον οποιοδηποτε, παρακολουθησε την ταινια "CitizenFour".

Δε νομιζεις οτι πρεπει καποια στιγμη να βγουμε απο τη φουσκα μας και να συνειδητοποιησουμε τι Αλλο υπαρχει "εκει εξω", που μας απασχολει?

Αν οχι, τοτε μονος σου δινεις την απαντηση στο ερωτημα: Ποια ειναι η Θεση μου στο συγχρονο κοσμο ? και αυτο ειναι αρκετο, και για σενα, και για εμενα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου!

Ισως και να συμφωνουσα -μερικως- μαζι σου, αν αποκομιζες και εσυ κατι, απο τα χρηματα που βγαζει απο την πλατη σου η Microsoft.

Aλλα, ετσι.. χωρις ανταλλαγμα.. εισαι ΕΣΥ το τελειο θυμα και εις γνωσιν σου, εθελοτυφλεις.

Με ενα DX12 και δωρεαν τα 10ρια, δεν βλεπεις τη φακα.

Τους εδωσες ακομη και Bandwidth δικο σου, για να μοιραζουν τα Updates ανα την Υφηλιο..

Τοσο πολυ σε σεβονται και αλλο τοσο αγνοεις Βασικα Γεγονοτα, και υποβιβαζεις τον εαυτο σου.

Οταν θα ερθει η στιγμη που θα βαζουμε Linux και θα γεμιζουν τα μπατζακια μας με "μοβακια",ελα να συζητησουμε αν ειμαι ή οχι θυμα και βλακας,που χρησιμοποιω Windows!

Μεχρι τοτε δεν εισαι ουτε πιο ΕΞΥΠΝΟΣ,ουτε πιο ΦΡΑΓΚΑΤΟΣ απο μενα,γιατι χρησιμοποιεις Linux!

 

Ο,τι κανεις, το κανεις για Εσενα πρωτα.

Οχι επειδη το λεω εγω, σε ενα φορουμ.

Ακριβως και εγω αποφασιζω οτι αυτα που μου προσφερουν ειναι αρκετα ,για να τους υποστηριξω και εγω απο την πλευρα μου.

Αν για σενα δεν ειναι αρκετα αυτα που προσφερει το λογισμικο της MS και νοιωθεις οτι σε ριχνουν,αυτη η δικη σου αποψη και μη τα χρησιμοποιεις.ΑΛΛΑ δεν εισαι σε θεση να ΚΡΙΝΕΙΣ τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ αναγκες για να βγαζεις ετσι απλα τα αυθερατα συμπερασματα σου περι ριξημου ή εκμεταλευσης.

 

Αλλα προφανως η φιλοσοφια του "Δεν εχω να κρυψω τιποτα", "ας γυρισουμε στις σπηλιες για προστασια", "δεν με απασχολει η Ασφαλεια" κτλ ειναι η ποιο ευκολη δικαιολογια.

Σου εχω Νεα, λοιπον..

Αφου εισαι μερος του Συγχρονου Κοσμου εν ετει 2016, και αφου εχει ερθει στο φως της δημοσιοτητας η μεγιστη Αποκαλυψη του Edward Snowden, και ειναι διαθεσιμη στον οποιοδηποτε, παρακολουθησε την ταινια "CitizenFour".

Δε νομιζεις οτι πρεπει καποια στιγμη να βγουμε απο τη φουσκα μας και να συνειδητοποιησουμε τι Αλλο υπαρχει "εκει εξω", που μας απασχολει?

Αν οχι, τοτε μονος σου δινεις την απαντηση στο ερωτημα: Ποια ειναι η Θεση μου στο συγχρονο κοσμο ? και αυτο ειναι αρκετο, και για σενα, και για εμενα. ;)

Ο καθενας εχει την φιλοσοφια του και εισαι ΥΠΟΧΡΕΟΣ να την σεβαστεις ,ειτε σ'αρεσει ειτε οχι!

Αν θες να προστατεψεις τα δεδομενα σου απο τις CIA,NSA και απο οποιον αλλο πιστευει οτι κινδυνευουν,ειναι δικαιομα σου και ειναι και σεβαστο.

Δεν ειναι δικαιομα σου και ουτε ειναι σεβαστος,να μου επιβαλεις τι πρεπει να πιστευω και σε τι να εχω ή οχι ευαισθησίες!Εχουμε δημοκρατια και οχι φασισμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το Bash στα windows απ'οτι εχω δει ειναι το ubuntu μεσα στα windows. Το ποσο χρησιμο θα ειναι στο τελος οπως το υλοποιησουν θα δειξει, οπως και το κατα ποσο αυτοι που χρησιμοποιουν cygwin θα εχουν λογο να αλλαξουν.

 

Για το αλλο που λες οτι η MS τρεχει τις υποδομες της σε linux εχεις καποιο link?

http://www.techrepublic.com/article/the-truth-comes-out-microsoft-needs-linux/

http://www.theregister.co.uk/2016/03/09/microsoft_sonic_debian/

http://www.theregister.co.uk/2015/09/18/microsoft_has_developed_its_own_linux_repeat_microsoft_has_developed_its_own_linux/

https://blogs.technet.microsoft.com/windowsserver/2015/05/06/microsoft-loves-linux/

http://arstechnica.com/business/2012/05/skype-replaces-p2p-supernodes-with-linux-boxes-hosted-by-microsoft/

Ενταξει, το Skype ειναι εδω και χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα ερθει η στιγμη που θα βαζουμε Linux και θα γεμιζουν τα μπατζακια μας με "μοβακια",ελα να συζητησουμε αν ειμαι ή οχι θυμα και βλακας,που χρησιμοποιω Windows!

Μεχρι τοτε δεν εισαι ουτε πιο ΕΞΥΠΝΟΣ,ουτε πιο ΦΡΑΓΚΑΤΟΣ απο μενα,γιατι χρησιμοποιεις Linux!

 

Ακριβως και εγω αποφασιζω οτι αυτα που μου προσφερουν ειναι αρκετα ,για να τους υποστηριξω και εγω απο την πλευρα μου.

Αν για σενα δεν ειναι αρκετα αυτα που προσφερει το λογισμικο της MS και νοιωθεις οτι σε ριχνουν,αυτη η δικη σου αποψη και μη τα χρησιμοποιεις.ΑΛΛΑ δεν εισαι σε θεση να ΚΡΙΝΕΙΣ τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ αναγκες για να βγαζεις ετσι απλα τα αυθερατα συμπερασματα σου περι ριξημου ή εκμεταλευσης.

 

Ο καθενας εχει την φιλοσοφια του και εισαι ΥΠΟΧΡΕΟΣ να την σεβαστεις ,ειτε σ'αρεσει ειτε οχι!

Αν θες να προστατεψεις τα δεδομενα σου απο τις CIA,NSA και απο οποιον αλλο πιστευει οτι κινδυνευουν,ειναι δικαιομα σου και ειναι και σεβαστο.

Δεν ειναι δικαιομα σου και ουτε ειναι σεβαστος,να μου επιβαλεις τι πρεπει να πιστευω και σε τι να εχω ή οχι ευαισθησίες!Εχουμε δημοκρατια και οχι φασισμο!

Οκ φιλε μου! 

Με καλυψες πληρως!

Καλη μερα να εχεις! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@N.A.S.A

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη το ενδεχόμενο να απευθύνεσαι σε άτομα που δεν αντιμετωπίζουν ηθικούς περιορισμούς.

 

Συγκεκριμένα και στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι χρήστες των windows, χρησιμοποιούν κατά κόρον παράνομα το ΛΣ, αφού δε ξοδεύουν χρήματα για απόκτηση άδειας χρήσης. Ξέρω, ίσως για τους έμπειρους χρήστες της πλατφόρμας να ακούγεται κάπως παράξενο.

 

Πράγματι όμως, πόσοι κατεξοχήν windows users έχουν μπει στη διαδικασία ανάγνωσης ενός E.U.L.A για το λογισμικό που πρόκειται να εγκαταστήσουν;

 

Σχεδόν κανείς, αφού η πειρατεία λογισμικού στην πλατφόρμα των windows πάει σύννεφο, ενώ αποτελεί μάστιγα για τους απανταχού developers. Αντίθετα στο *nix, οι χρήστες είναι λιγότερο αδηφάγοι - παρτάκηδες.

 

Δε τους απασχολούν αυτά που διατυπώνεις. Ασχολούνται με άλλα πράγματα. Θα τους βρεις όλους μαζί να συζητάνε για σχέση απόδοσης τιμής σε νήματα για κάρτες γραφικών, χωρίς να αναφέρει κανείς τους το κόστος απόκτησης των παιχνιδιών που παίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@N.A.S.A

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη το ενδεχόμενο να απευθύνεσαι σε άτομα που δεν αντιμετωπίζουν ηθικούς περιορισμούς.

 

Συγκεκριμένα και στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι χρήστες των windows, χρησιμοποιούν κατά κόρον παράνομα το ΛΣ, αφού δε ξοδεύουν χρήματα για απόκτηση άδειας χρήσης. Ξέρω, ίσως για τους έμπειρους χρήστες της πλατφόρμας να ακούγεται κάπως παράξενο.

 

Πράγματι όμως, πόσοι κατεξοχήν windows users έχουν μπει στη διαδικασία ανάγνωσης ενός E.U.L.A για το λογισμικό που πρόκειται να εγκαταστήσουν;

 

Σχεδόν κανείς, αφού η πειρατεία λογισμικού στην πλατφόρμα των windows πάει σύννεφο, ενώ αποτελεί μάστιγα για τους απανταχού developers.

 

Δε τους απασχολούν αυτά που διατυπώνεις. Ασχολούνται με άλλα πράγματα. Θα τους βρεις όλους μαζί να συζητάνε για σχέση απόδοσης τιμής σε νήματα για κάρτες γραφικών, χωρίς να αναφέρει κανείς τους το κόστος απόκτησης των παιχνιδιών που παίζουν.

Οτι ισχυουν για τα windows και την MS,ισχυουν και για το android/Chrome και την Google,οποταν μην μας το παιζεις αφυπνησμενος και ευαισθητοποιημενος(με το λογοτυπο του PLAY STORE για AVATAR) στο θεμα συλλογης πληροφοριων απο τις εταιριες λογισμικων!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ισχυουν για τα windows και την MS,ισχυουν και για το android/Chrome και την Google,οποταν μην μας το παιζεις αφυπνησμενος και ευαισθητοποιημενος(με το λογοτυπο του PLAY STORE για AVATAR) στο θεμα συλλογης πληροφοριων απο τις εταιριες λογισμικων!

Διατί εταράχθης; Το σχόλιό μου δεν προορίζεται για εσένα.

 

Εξάλλου, βάσει προηγούμενων συζητήσεών μας, δε μου έδωσες την εικόνα ενός έμπειρου χρήστη των windows, όπως ανέφερα προηγουμένως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν νιώθετε άβολα με τηλεμετρία βάλτε στα privacy settings την ρύθμιση στο basic και μένουν αυτά

 

 


Basic data is data that is vital to the operation of Windows. This data helps keep Windows and apps secure, up-to-date, and running properly by letting Microsoft know the capabilities of your device, what is installed, and whether Windows is operating correctly. This option also includes basic error reporting back to Microsoft. Basic data includes:

  • Configuration data, including the manufacturer of your device, model, number of processors, display size and resolution, date, region and language settings, and other data about the capabilities of the device.

  • The software (including drivers and firmware supplied by device manufacturers), installed on the device.

  • Performance and reliability data, such as how quickly programs respond to input, how many problems you experience with an app or device, or how quickly information is sent or received over a network connection.

  • Network and connection data, such as the device’s IP address, number of network connections in use, and data about the networks you connect to, such as mobile networks, Bluetooth, and identifiers (BSSID and SSID), connection requirements and speed of Wi-Fi networks you connect to.

  • Other hardware devices connected to the device.

 

Προσωπικά δεν το έχω κάνει γιατί δεν με πολυνοιάζει αν η εφαρμογή με τις φωτογραφίες έχει στατιστικό counter κάθε φορά που καλείται η μέθοδος για να φορτώσει μια καινούργια φωτογραφία μιας και δεν στέλνει κάποιο προσωπικό μου δεδομένο και δεν υπάρχει τρόπος να εξαχθεί πληροφορία από αυτό το στατιστικό στοιχείο εις βάρος μου. Αν γίνω στόχος της NSA είμαι σίγουρος ότι θα βρουν τρόπο να με παρακολουθήσουν ότι μέτρα και αν λάβω. Από εκεί και πέρα περισσότερο φοβάμαι τον ανώνυμο ιδιώτη ο οποίος μπορεί εύκολα στην εφαρμογή που φτιάχνει από την στιγμή που έχει πρόσβαση στο ιντερνετ να στείλει προς αυτόν ότι πληροφορία θέλει. Την μικροσοφτ καλώς ή κακώς δεν την φοβάμαι.

 

Τέλος αν δεν θέλετε κανένας να συγκεντρώνει διαφημιστικά στοιχεία όπως αυτά

 

https://history.google.com/history/

 

που περιέχουν την μαγνητοφωνημένη φωνή σας σε κάθε αναζήτηση που κάνατε και από ποια τοποθεσία την κάνατε μην χρησιμοποιείται καθόλου ονλάιν υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ισχυουν για τα windows και την MS,ισχυουν και για το android/Chrome και την Google,οποταν μην μας το παιζεις αφυπνησμενος και ευαισθητοποιημενος(με το λογοτυπο του PLAY STORE για AVATAR) στο θεμα συλλογης πληροφοριων απο τις εταιριες λογισμικων!

Καλε μου ανθρωπε, απλα ενημερωτικα, να σε διαφωτισω οτι ο @ΑlexKane ισως χρησιμοποιει μια αλλη, custom εκδοχη του Αndroid, η οποια μπορει να μην συμπεριλαμβανει καν το Google Store & Google Services & Google Apps, και απλα να κατεβαζει τα Apps του, μεσω τριτης εφαρμογης σε Linux, στο ονομα ενος τεχνηεντως Default Λογαριασμου, και επειτα να τα μεταφερει και να τα εγκαθιστα στην Android συσκευη του.

Το να ειναι Ανοικτου Κωδικα, ενα λογισμικο, δημιουργει ανεξαντλητες πιθανοτητες.

Το παραπανω, το εχω κανει ο ιδιος, γιαυτο και το ξερω.

Δεν γνωριζω τον φιλο @AlexKane, εξηγουμαι.

Προσπαθησε να μην εισαι ερειστικος.

Για πολλα πραγματα, υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι να γινουν, που πιθανον να μη γνωριζεις.

Φιλικα παντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...