Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται να νοικιασεις 130 τετραγωνικά νεόκτιστο ακόμη και να έχεις 2, 3 παιδιά. Και σενιορ να είσαι, 2 κ είναι αρκετά για ενοίκιο θαρρώ.

 

Για να έχεις  2 υπνοδωμάτια που χωράνε 2 άτομα το καθένα + 1 Μπάνιο + 1 WC θέλεις σίγουρα 110-120. Επιπλέον θα έχεις πολυ στριμωγμένο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. ΟΚ...και 2άρι ζούνε 4 άτομα αν δεν έχεις, αλλά υποτίθεται πας να ζήσεις μια καλύτερη ζωή. Όχι στις μουχλιασμένες πολυκατοικίες στα κάτω Πατήσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Κ καθαρός μισθός και δυάρι απλά δεν γίνεται σε πολλα μέρη της Ευρώπης πχ στο Δουβλινο 45 τμ διαμέρισμα (περιζήτητο με προτεραιότητα, συστατικές, κλπ ) με ενα υπνοδωμάτιο εχει 1100+ ευρώ το λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις διαφορες αγγελιες που κοιταω παντως, νομιζω πως το χαρτι "σου δινει το δικαιωμα" ή αν προτιμας, "ειναι το κλειδι"  να στειλεις την αιτηση, μιας και το 90%, το πρωτο πραγμα που ζηταει ειναι "αποφοιτος πληροφορικης".

 

Σε μια-δυο περιπτωσεις ισως δεις ενα "ή αντιστοιχη εμπειρια", αλλα ειναι σπανιο, τουλαχιστον για τα ελληνικα δεδομενα. Στου εξωτερικου τις αγγελιες ειναι λιγο πιο συχνο, αλλα 7/10 παλι θα δεις αυτο το ριμαδι το B.Sc. πριν απο το "or equivalent experience". 

 

Γενικα το χαρτι της 4τους σχολης ειναι κατι σαν πιστοποιητικο οτι ξερεις που σου παν τα τεσσερα στην θεωρια, αλλα μενει να το αποδειξεις στην πραξη, δειχνοντας κανενα κωδικακι στον εργοδοτη, αλλιως...δυσκολα τα πραγματα.

 

 

 

Δεν ισχυει φιλε μου αυτό. Δεν ειναι το πτυχιο αυτο που θα δειξει αν ξερεις που πανε τα 4. Μία κουβεντα 10 λεπτακια ειναι υπεραρκετη.

 

Εχω περασει απο την διαδικασια και απο τις 2 θεσεις(υποψηφιου και "εργοδοτη(οχι ακριβως)") και μπορω να σου πω οτι κανεις ποτε δεν ασχοληθηκε με τα πτυχια. 

Τι εχεις κανει κοιτανε ολοι, και πιο βασικο αν το βιογραφικο σου δειχνει οτι προσαρμοζεσαι και μαθαινεις ευκολα, σε συνδιασμο με την ορεξη σου ( αυτα αφορουν junior/mid θεσεις, δεν μιλαμε για τους senior, εκει μετραει τι εμπειρια εχεις).

 

Βασικά μια προσληψη εχει σταδια, δεν μιλας με καποιον και τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει φιλε μου αυτό. Δεν ειναι το πτυχιο αυτο που θα δειξει αν ξερεις που πανε τα 4. Μία κουβεντα 10 λεπτακια ειναι υπεραρκετη.

 

Εχω περασει απο την διαδικασια και απο τις 2 θεσεις(υποψηφιου και "εργοδοτη(οχι ακριβως)") και μπορω να σου πω οτι κανεις ποτε δεν ασχοληθηκε με τα πτυχια. 

Τι εχεις κανει κοιτανε ολοι, και πιο βασικο αν το βιογραφικο σου δειχνει οτι προσαρμοζεσαι και μαθαινεις ευκολα, σε συνδιασμο με την ορεξη σου ( αυτα αφορουν junior/mid θεσεις, δεν μιλαμε για τους senior, εκει μετραει τι εμπειρια εχεις).

 

Βασικά μια προσληψη εχει σταδια, δεν μιλας με καποιον και τελος. 

 

Δεν αντιλεγω, απλα ηθελα να σταθω στο γεγονος οτι στις αγγελιες οι πιο πολλοι ζητανε πτυχιο, ασχετα αν το λαμβανουν υποψη μετα ή οχι (μαλλον οχι). Ειναι σαν να λενε: παρε το πτυχιο για να εχουμε μια κοινη βαση να μιλησουμε κι αααααν αξιζεις θα το δουμε εμεις μετα απο κοντα ή αν μας αρεσει το portfolio σου(github ή ο.τι αλλο). Αυτο εννοουσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι δουλειά για αυστηρό 8ωρο. Πολύ απο εμάς έχουμε δουλέψει για πάνω απο 25-30 ώρες χωρίς διακοπή, αν δεν πονέσεις δεν θα μάθεις και δεν θα ξεχωρίσεις  σε αυτή την δουλειά...

 

...θα έλεγε ο κλασικός Έλληνας εργοδότης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα έλεγε ο κλασικός Έλληνας εργοδότης.

 

Οχι έτσι είναι παντού! Δεν γίνεται να μάθεις κατι σε πολυ καλό επίπεδο εαν δεν πειραματιστείς πάνω σε αυτό και διαβάσες κτλ κτλ. 

Αυτα δεν γίνονται μεσα σε ενα 8ωρο.

Η δουλειά ενός ΙΤ συνήθως δεν ειναι να κάνει website και να ασχολείται με CMS. Όταν εχεις να ασχοληθείς με σοβαρές βάσεις δεδομένων, με τεχνολογίες cluster και γενικά με σοβαρά project αυτα φίλε μου θέλουν διάβασμα και πολυ μα πολύ testing!

 

Πρόσφατο παράδειγμα στην εταιρεία που δουλεύω μια φορα και εναν καιρό ξεκινήσαμε μια πλατφόρμα γραμμένη σε php, javascript, json & mysql. 

 

Με τον καιρό η πελατεία/χρήστες αυξήθηκαν, το ίδιο και τα tables της MySQL και η db η ίδια. Η MySQL αρχισε να μην φαίνεται και τόσο καλή επιλογη για πολλούς λόγους. Ξέρεις τι κωλο διάβασμα ρίξαμε ολοι εδω για να δουμε με ποια άλλη τεχνολογια θα τα "παντρέψουμε", πως θα γίνει όλο αυτο να γίνει στην πράξη και επίσης οι πελάτες να μην καταλάβουν τίποτα;; 

 

ΥΓ: Εν τέλει βάλαμε PostgreSQL  και έπρεπε να μάθουμε και πως δουλεύει η PostgreSQL, αλλα να μάθουμε για working environment, οχι να μάθουμε όπως μάθαμε στο πανεπιστήμιο 5-10 πράματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα έλεγε ο κλασικός Έλληνας εργοδότης.

 

Σου έδωσα την ιδέα οτι είμαι εργοδότης? Αν πονάς την δουλειά σου και τον κόπο που έχεις ρίξει σε αυτήν (έστω και όταν είσαι απλά υπάλληλος όπως εγώ) , και κάνεις ένα deployment και έχει διαλυθεί το σύμπαν , εσύ τα παρατάς και πάς για καφέ?

Αν ναι τότε καλά κάνεις σε ζηλεύω, εγώ δεν μπορώ να το κάνω ....

 

Η εμπειρία που αποκτάς κάτω απο τέτοια πίεση που περιλαμβάνει σωστή λήψη αποφάσεων και να μην πανικοβάλεσαι , είναι ένα χαρακτηριστικό που καλώς ή κακώς πρέπει να έχει κάποιος που δουλεύει στον τομέα μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αποτυπώσω και εγώ την άποψη μου ως σχετικός στο χώρο (software engineer, δουλεύω από το 2007 στην Αθήνα).

 

Η αλήθεια είναι ότι η κρίση μαστίζει το εργασιακό πεδίο στην Ελλάδα (σιγά το νέο). Όμως απότι βλέπω ο χώρος της πληροφορικής βαστάει γερά ακόμα. Πολύ γερά θα έλεγα σε σχέση με τα υπόλοιπα επαγγέλματα που έχουν εξαϋλωθεί. Τουλάχιστον μέχρι την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές.

 

Οι περισσότερες εταιρίες, στην Αθήνα τουλάχιστον, έχουν στραφεί στο να παίρνουν projects από το εξωτερικό (π.χ. Ευρωπαϊκή Ένωση) και δεν στηρίζονται πλέον καθόλου στην εγχώρια αγορά. Αυτό σημαίνει ότι έχουν ένα ικανοποιητικό budget για προσλήψεις και μισθούς ανεξαρτήτως του τι συμβαίνει στη χώρα μας. Στον δικό μου κύκλο (φίλοι, συνάδελφοι, παλιοί συμφοιτητές κτλ) δεν γνωρίζω ούτε έναν που να μην έχει δουλειά, ή που να του έχουν μειώσει το μισθό (ή και αν του τον μείωσαν βρήκε εύκολα δουλειά και με καλύτερες αποδοχές σε άλλη εταιρία). Σημαντικά γνωρίσματα των παιδιών αυτών: υψηλότατο επίπεδο γνώσεων, ικανοτήτων και εργατικότητα.

 

Γνωρίζω επίσης ότι από εταιρίες που έκλεισαν αυτά τα χρόνια, πολύ γρήγορα οι απολυμένοι εργαζόμενοι απορροφήθηκαν από άλλες εταιρίες του χώρου. Υπάρχουν επίσης αξιέπαινες προσπάθειες να φέρουν δουλειές και projects στην Ελλάδα μέσα σε όλο αυτό το κακό που επικρατεί. Υπάρχει εταιρία (όχι δεν δουλεύω σε αυτή) που από πέρσυ το καλοκαίρι εως τώρα (1 μόλις χρόνο δηλαδή) έχει προσλάβει πάνω από 100 developers (όλων των επιπέδων) επειδή τα στελέχη της κατόρθωσαν και έκλεισαν deal με αγγλική εταιρία κολοσσό. 

 

Ακόμα έχω γνωστούς (του τομέα της πληροφορικής πάντα) που τα κράζανε όλα εδώ στην Ελλάδα τώρα στα χρόνια της κρίσης, ρίξανε και καλά μαύρη πέτρα πίσω τους και πήγαν εξωτερικό (π.χ. Γερμανία) και μετά από 1-2 χρονάκια γυρίσανε πίσω στην Ελλαδίτσα στην παλιά τους δουλίτσα ή αλλού και βρήκαν την υγειά τους.

 

Τα παραπάνω τα γράφω όχι για να διαφημίσω κάτι (ούτως ή άλλως δεν ανέφερα κανένα όνομα εταιρίας), αλλά για να δείξω στον φίλο μας που ξεκίνησε το θέμα ότι για τον συγκεκριμένο τομέα της πληροφορικής στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι τόσο δραματικά (και προς Θεού κανένα βύσμα δεν χρειάζεται). Το μόνο βύσμα είναι τα εφόδια που έχεις αποκτήσει είτε από σπουδές, είτε από προσωπική ενασχόληση, είτε από προϋπηρεσία. Αυτό όμως είναι αξιοκρατικό. Προσωπικά έχω την διαίσθηση ότι πιο εύκολα θα σε προσλάβουν στην Ελλάδα παρά στο εξωτερικό. Έξω είναι πιο απαιτητικά τα πράγματα. Ο μόνος λόγος να μην βρεις δουλειά εδώ (και έξω κατ' επέκταση) είναι να μην έχεις τα κατάλληλα προσόντα για τις συγκεκριμένες θέσεις που απευθύνεσαι. Αυτό όμως είναι κάτι που θα το ξέρεις εσύ ο ίδιος ή θα το καταλάβεις πηγαίνοντας σε 2-3 συνεντεύξεις. 

 

Πριν φύγεις έξω θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις για κάποιες συνεντεύξεις στο εσωτερικό. Ακόμα και αν αποτύχεις θα έχεις μια ιδέα τι μπορεί να ζητάνε "έξω". Επίσης μιας και αναφέρεις ότι κάνεις αλλαγή καριέρας πιστεύω ότι θα ήταν μεγάλο ατού να πάρεις κάποια certifications π.χ. για Java ή όποια άλλη γλώσσα σε ενδιαφέρει, που ουσιαστικά θα καλύψουν το "κενό" που έχεις λόγω του ότι δεν σπούδασες τον συγκεκριμένο τομέα (πολλοί εργοδότες τα απαιτούν πλέον ακόμα και αν έχεις σπουδάσει σχετικά). Έτσι δεν θα μπορεί καποιος να αμφισβητήσει ή να αμφιβάλλει για τις γνώσεις σου π.χ. στην Java.

 

Φιλικά!

 

Υ.Γ. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πολλοί θα έχουν αντικρουόμενα επιχειρήματα στα παραπάνω. Εγώ απλά παραθέτω τη δική μου οπτική γωνία και τα δικά μου βιώματα από τα 9++ χρόνια εργασίας στον τομέα.

Υ.Γ.2. Όλα τα παραπάνω αφορούν την Αθήνα. Για επαρχία δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει και τι κατάσταση επικρατεί.

Υ.Γ.3. Και φυσικά δεν έχω κανέναν σκοπό να προσβάλλω ή να μειώσω κάποιον άνεργο developer που ψάχνει και δεν μπορεί να βρει δουλειά

ΥΓ.4. Όπως για όλα τα πράγματα που αξίζουν στην ζωή πρέπει να κοπιάσουμε, έτσι και στη δουλειά όλοι μας θα περάσουμε τη λεγόμενη "διαβολοβδομάδα", θα κάνουμε υπερωρίες, θα μοχθήσουμε κτλ. Δεν μιλάω για καταστάσεις εκμετάλλευσης ή δουλίας αλλά μην απαιτούμε παχυλούς μισθούς και να είμαστε αραχτοί στην γραφειάρα μας, μπροστά στην οθονάρα μας να διαβάζουμε ινσόμνια και στις 7 ώρες και 59 λεπτά να γινόμαστε καπνός...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις  2 υπνοδωμάτια που χωράνε 2 άτομα το καθένα + 1 Μπάνιο + 1 WC θέλεις σίγουρα 110-120. Επιπλέον θα έχεις πολυ στριμωγμένο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. ΟΚ...και 2άρι ζούνε 4 άτομα αν δεν έχεις, αλλά υποτίθεται πας να ζήσεις μια καλύτερη ζωή. Όχι στις μουχλιασμένες πολυκατοικίες στα κάτω Πατήσια.

 

2Κ καθαρός μισθός και δυάρι απλά δεν γίνεται σε πολλα μέρη της Ευρώπης πχ στο Δουβλινο 45 τμ διαμέρισμα (περιζήτητο με προτεραιότητα, συστατικές, κλπ ) με ενα υπνοδωμάτιο εχει 1100+ ευρώ το λιγότερο.

 

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν μπερδευτήκαμε ή όχι... 2Κ εννοούσα το νοίκι που πληρώνεις, όχι ο μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...