Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός στο χαοτικό κόσμο της Πληροφορικής..

είναι άλλο πράγμα ο software engineer και άλλο ο Πληροφορικάριος όσο δυσδιάκριτη και να είναι η διαφορά.. 

ο πρώτος ασχολείται αποκλειστικά με το "τεχνικό μέρος" του πράγματος ενώ ο δεύτερος είναι περισσότερο "θεωρητικός"..

και φυσικά ειναι άλλο πράγμα ο web designer και τα παρόμοια..

εννοείται ότι όσο περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα αλλά για να μπορεί κάποιος begginer να πιαστεί με ένα project δέν χρειάζεται να τα μαθει όλα σε ένα χρόνο.. 

Διορθώστε με άν κάνω λάθος..

 

Επίσης θέλω να μου υποδείξετε ωραία μουσική για να ακούω όσο χτυπάω κώδικα.. δηλαδή όχι πολύ νταμπα-ντούμπα αλλά να βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση.. 

είμαι συνηθισμένος να φοράω ωτοασπίδες αλλά μετά από κάποιο διάστημα πέφτει ο ρυθμός μου και βαριέμαι..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θέλω να μου υποδείξετε ωραία μουσική για να ακούω όσο χτυπάω κώδικα.. δηλαδή όχι πολύ νταμπα-ντούμπα αλλά να βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση.. 

πάρε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα είναι άλλο πράγμα να τελειώσεις engineering και να πάρεις ροή Τεχνολογία Λογισμικού (3-4 μαθήματα) και άλλο να τελείωσεις Computer Science και να ασχολείσαι αποκλειστικά 3-4 χρόνια με Πληροφορική..

το ένα είναι science και το άλλο είναι design.. 

Εγώ τώρα δέν θα κάτσω να ασχοληθώ πώς να φτιάξω καινούργιους αλγόριθμους.. θα ασχοληθώ πώς να κάνω το project όσο πιο οικονομικό γίνεται και καλύτερο και θα δουλεύω πάντα σε μιά ομάδα.. ο πληροφορικάριος θα ασχοληθεί πως να σχεδιάσει κάτι καινούργιο και καλύτερο χωρίς να είναι αναγκαστικά σε ομάδα.. 

πχ θα μου άρεσε πολύ να δουλέψω σε λογισμικό για αεροσκάφη.. αλλά όχι σε video games ή animation tools..

επίσης πχ. άλλο να μάθεις γενικά πώς δουλέυει ένα λειτουργικό σύστημα στο software engineering και άλλο να πιαστείς με όλα τα λειτουργικά συστήματα ένα-ένα..

 

Επομένως μην τα τραγικοποιούμε για την αλλαγή καριέρας στο ΙΤ.. άμα μάθεις τα βασικά του software engineering ανετότατα βγαίνεις στην αγορά εργασίας και απαιτείς με θράσος δουλίτσα..  


θέλω ρυθμούς σαν αυτό χωρίς πολλά σκαμπανευάσματα για να μήν χαλάει ο ειρμός της σκέψης μου.. και να είναι γλυκός για να μην με χτυπάει στα νεύρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς διαφωνείτε με αυτό που λέει για το Computer Science vs Software Engineering; Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα, ότι είναι διαφορετικά. Δηλαδή το παρακάτω δεν ισχύει;

 

 

Computer Science:

Focuses a bit more on theory and the core concepts behind making a computer do something. The emphasis tends to be on understanding data structures, algorithms, programming languages, etc. Graphics, robotics, compiler design, video games, etc are all fields of study that might fall under "computer science".

One interesting thing to note is that computer science doesn't necessarily have anything to do with computers, and in fact was a field of study before computers even really existed! Computer science, to a certain point, can be thought of as a degree in applied mathematics -- the emphasis is on computation, not computers.

 

Software Engineering:

The focus is more on developing software in a professional environment. It'll typically combine a mixture of soft skills such as project management, talking to clients, and gathering/articulating requirements, and will also emphasize learning best practices in the industry such as architecting and testing software, effective build and deployment, etc.

The emphasis here is less on theory, but more on learning skills that'll help you build something robustly and effectively.

 

 

 

Δεν προσπαθώ να δημιουργήσω flame. Σοβαρά ρωτάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή διαβάζοντας τα ποστ του σου φάνηκαν έστω και ελάχιστα σοβαρά προκειμένου κάποιος να του απαντήσει σοβαρά;

 

Δεν προσπαθώ να δημιουργήσω flame. Σοβαρά ρωτάω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή διαβάζοντας τα ποστ του σου φάνηκαν έστω και ελάχιστα σοβαρά προκειμένου κάποιος να του απαντήσει σοβαρά;

:P Δεν το σκέφτηκα έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην ότι ξέρω τα βασικά C, object-oriented, RDBMS κτλ απλά δέν τα έχω δουλέψει ποτέ μου επαγγελματικά γιατί οι μισθοί για προγραμματιστές στην Ελλάδα ηταν απαράδεκτοι και δέν είχα βίσμα..

Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται εκεί έξω έτσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...