Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας στο ΙΤ


SIMkartaUK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση..

Ασχολούμαι αυτό το μήνα με τους Αλγόριθμους κυρίως με το βιβλίο Sams Αλγοριθμοι σε 24 ώρες γιατί έχει παραδείγματα applets και κώδικα σα self-study που μου αρέσουν..

Δυστυχώς έχω κολήσει στο προγραμματιστικό κομμάτι στα δέντρα και τα Hash γιατί προσπαθώ να τα μάθω χωρίς να πολυσκέφτομαι και δέν νομίζω να προλάβω να τελειώσω το βιβλίο τέλος του μήνα.. Μετά είχα σκοπό να ασχοληθώ επιλεκτικά με το βιβλίο Αλγόριθμοι του MIT για το "κάτι παραπάνω".. και τον άλλο μήνα να ασχοληθώ με Βάσεις Δεδομένων.. 

 

Να ασχοληθώ και τον άλλο μήνα αποκλειστικά με Αλγόριθμους ή έχω ήδη το "παιδικό" επίπεδο απόφοιτου Πληροφορικής στους Αλγόριθμους και να πάω στις Βάσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να τα "καλουπώσω" στο μυαλό μου για να τα πετάω στα γρήγορα χωρίς να κάθομαι να ανοίγω βιβλία ούτε να σκέφτομαι τί πάει πόυ.. όχι παπαγαλία.. και να θέλω να τα μάθω απο έξω δέν γίνεται.. τα λογικά βήματα τα γνωρίζω.. απλά στο προγραμματιστικό κομμάτι να μήν κάθομαι να κάνω δικά μου σχήματα.. εργαλεία είναι έτσι κι αλλιώς που τα τροποποιείς..

 

επίσης θέλω να μάθω και γρήγορο typing για να κάνω φιγούρα.. πχ ετσι

γιατί ο καλός προγραμματιστής δέν πρέπει να είναι μόνο καλός αλλά να φαίνεται και καλός.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης θέλω να μάθω και γρήγορο typing για να κάνω φιγούρα.. πχ ετσι

γιατί ο καλός προγραμματιστής δέν πρέπει να είναι μόνο καλός αλλά να φαίνεται και καλός.. :)

δες εδώ :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Βάσεις Δεδομένων πιό βιβλίο είναι user-friendly και έχει ωραία παραδείγματα για beginners?

Το Database System Concepts του Silberscharz μου έχουν προτείνει..  Το SQL Bible το ξέρω ότι είναι must..

Δέν θα παω να πάρω  κανά πιστοποιητικό της Oracle.. να έρθω στο επίπεδο απόφοιτου πληροφορικής θέλω..

από κάτι σχόλια που διαβάζω στο ΣΗΜΜΥ πάντως νομίζω ότι είναι κατορθωτό σε 1,5 μήνα προσπάθειας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω SQL.. δέν θα ξεκινήσω από το WW3 schools.. και Access έχω δουλέψει.. και έχω διαβάσει παλιότερα για τη σχεδίαση βάσεων με τα κλειδιά κτλ.. μου είχαν κάνει και μαθήματα στη πρώτη μου δουλειά!.. αλλά ευχαριστώ που με τσιτώνεις για να τα τελειώσω σε 1 μήνα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Βάσεις Δεδομένων είναι 1, 2 και προχωρημένα θέματα.. και το SQL έχει πολύ μπλέξιμο από ένα σημείο και μετά..

Η φυσική ροή μετά τους Αλγόριθμους (και το Computer Architecture που διάβαζα) είναι οι Μεταγλωτιστές αλλά θέλω να πάω σε βάσεις γιατί έχει πολύ όγκο η ύλη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κανεις και τα διαβάζεις όλα αυτά, θα σε βοηθήσουν να σκέφτεσαι πιο σωστά αλλά να ξέρεις πρακτικά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν όταν λες πως θες σε να βρεις δουλειά το συντομότερο δυνατό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κανεις και τα διαβάζεις όλα αυτά, θα σε βοηθήσουν να σκέφτεσαι πιο σωστά αλλά να ξέρεις πρακτικά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν όταν λες πως θες σε να βρεις δουλειά το συντομότερο δυνατό...

 

και πώς θα βρώ δουλειά σε ΙΤ άν δέν αποδείξω ότι τα ξέρω αυτά? δουλειά ενδιαφέρομαι να βρώ στο εξωτερικό.. άν είναι ΙΤ ακόμα καλύτερα.. γιατί και το ΙΤ administration/δίκτυα είναι άλλα τόσα και βάλε.. δέν προλαβαίνω σε μιά ζωή να τα μάθω όλα..

είμαι ανοικτός στις προτάσεις σου.. να τα διαβάσουν και κάτι χιλιάδες σάν και μένα για enlightenment..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι δέν μπορώ να κάνω τα ομαδικά projects και τα εργαστήρια που κάνουν οι φοιτητές της Πληροφορικής για να εμπεδώσω τη θεωρία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...