Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , δεν έχω ιδέα από ηλιακούς ωστόσο διάβασα περίπου το 1/3 από το τοπικ κατάβαλα αρκετά όμως πέρα από κάποια στειχειώδη χαρακτηριστικά που πρεπει να έχει ο ηλικακός ακόμα δεν ξέρω τι μάρκα να επιλέξω λοιπόν κοιτάω για ηλιακό 200L(5 άτομα είμαστε) Glass και κλείνω προς Sonne ή ηλιοακμή, επειδή η Sonne είναι ένα 100ρικό κάτω θα έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά ή θα κάνω εξίσου καλά την δουλειά μου , όλες οι αντιπροτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Μια βοήθεια από τους ειδικούς.

 

Το short story για αυτούς που βαριούνται τις λεπτομέρειες είναι το εξής:

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τιμές μόνο ηλιακών συλλεκτών; Στο skroutz και σε σελίδες εταιρειών δε βρίσκω στοιχεία, παρά μόνο για ολοκληρωμένες λύσεις μπόιλερ με συλλέκτες. Μόνο αν πάρω τηλέφωνα σε καταστήματα θα βρω άκρη; Γιατί θα μου ήταν πιο εύκολο να βρω στοιχεία στο ίντερνετ και να συγκρίνω και "μοντέλα" κλπ. με την ησυχία μου, από το να παίρνω στα καταστήματα και να τους ρωτάω για όλα τα μοντέλα και να τους ζαλίζω τον έρωτα και πιθανώς και αυτοί τον δικό μου. :P

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Για αυτούς που θα αναρωτηθούν γιατί το ψάχνω και έχουν όρεξη να διαβάσουν το long story, here you go:

Έχω έναν ηλιακό -με χάλκινο μπόιλερ- ο οποίος εδώ και αρκετό καιρό δεν έχει καλή απόδοση. Μέχρι τώρα συμπλήρωνα υγρό για να λειτουργεί σωστά. Έφερα έναν τεχνικό και μου βρήκε διαρροή στην έξοδο του ζεστού. Μου ζητάνε 120 ευρώ για την επιδιόρθωση με κόλληση. Έχω όμως μια υποψία ότι και οι ηλιακοί συλλέκτες (οι οποίοι είναι ακόμα παλαιότεροι από το μπόιλερ και δεν τους ελέγξαμε με τον τεχνικό) πιθανόν να μην έχουν πλέον καλή απόδοση και να χρειαστούν αντικατάσταση.

 

Έψαχνα λοιπόν πόσο θα μου κόστιζαν οι συλλέκτες για να τους αντικαταστήσω εκ των υστέρων. Για να κάνω μια σούμα του πόσο θα μου πήγαινε όλο το πακέτο. 120 ευρώ δηλαδή η κόλληση για το μπόιλερ και Χ ευρώ η αλλαγή ηλιακών συλλεκτών (αν δω ότι ο ηλιακός και μετά την κόλληση δεν αποδίδει σωστά). Έτσι θα υπολόγιζα αν με συμφέρει να κολλήσω το μπόιλερ και να αλλάξω εκ των υστέρων συλλέκτες ΑΝ χρειαστεί ή να πάω εξ αρχής σε αντικατάσταση ολόκληρου του συστήματος σε νέο και να τελειώνω. Χωρίς να έχω δώσει προηγουμένως λεφτά σε επιδιορθώσεις που μπορεί να μην έχουν αντίκρυσμα.

Για την ερώτησή σου: γράψε στο google "ηλιακοί συλλέκτες, τιμή" και θα βρεις καταστήματα που πουλάνε σκέτους συλλέκτες.

 

Για το long story τώρα (αν δε μας ενδιέφερε δε θα περνούσε τις 3000 ποστς το θρεντ :P )

Αν θες μας γράφεις μάρκα ηλιακού και μετά ηλικία.

Ο τεχνικός πώς κατάλαβε ότι είναι την έξοδο του νερού το πρόβλημα; Αποσυναρμολόγησε το μπόιλερ, έβγαλε δηλαδή εξωτερικό καπάκι και μόνωση; `

Αν προσχωρήσεις στην επισκευή, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας βγάλεις καμιά φωτογραφία από τη βλάβη και την επισκευή.

 

Για τους συλλέκτες, αν δεν έχουν διαρροή, απλά κάνε τους ένα καλό ξέπλυμα με πολύ νερό να ξεβουλώσουν. Δεν έχει νόημα να τους αλλάξεις, πήγαινε για ολόκληρο το σύστημα τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα - Solar Keymark

 

 

Πολλοί άνθρωποι όταν έρχεται η επιλογή να αγοράσουν ηλιακό θερμοσίφωνα, νομίζω πως νιώθουν μπερδεμένοι με τις τόσες μάρκες, με τις τόσο διαφορετικές τιμές και στην ουσία καταντάει ένα δύσκολο θέμα η επιλογή ενός καλού ηλιακού θερμοσίφωνα, προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναλύσω πως με βάση τα διεθνή πιστοποιητικά Solar Keymark κάποιος μπορεί να επιλέξει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να μπορέσει να επιλέξει με βάση την απόδοση και το κόστος του ηλιακού.

Παρακάτω θα το αναλύσω με βήματα, όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να καθαρίσει το πέπλο της επιλογής και να γίνει ένα απλό θέμα, ακόμα και για κάποιον ο οποίος δεν έχει εντριφήσει εις βάθος στο θέμα αυτό.

 

Το πρώτο βήμα είναι η επίσκεψη σε δύο websites.
Αυτό που ψάχνουμε είναι να δούμε τα πιστοποιητικά για τις αποδόσεις.

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx
http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=323

Ξεκινώντας πχ. από το πρώτο site, επιλέγουμε Country Code GR για να δούμε τους Ελληνικούς πιστοποιημένους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

 

yDo7k2q.png

 

Παρένθεση: Συνιστώ την αγορά Ελληνικών προϊόντων, μιας και είναι καλύτεροι στην σχέση value/money και εκτός αυτού η τεχνογνωσία των Ελληνικών εταιρειών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα των μη Ελληνικών.

Κλείνει η παρένθεση.

Επιλέγοντας GR το site κάνει ανανέωση αυτόματα και εμφανίζει τις Ελληνικές εταιρείες.

Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά κάποιες εταιρείες ενώ εμφανίζονται στο site του Solar Keymark, δεν εμφανίζονται τα πιστοποιητικά τους.

 

aguLo9I.png

 

Οπότε εκεί θα χρειαστεί να τις αναζητήσετε στο δεύτερο site της DIN CERTCO.

 

Έστω θέλουμε να συγκρίνουμε την πρώτη εταιρεία από την λίστα "Μαλτέζος" με κάποια άλλη..Ανοίγοντας το πιστοποιητικό του Μαλτέζου δεν βλέπουμε τίποτα χρήσιμο δυστυχώς, διότι δεν αναφέρει τίποτα περι ενεργειακών μέσα.

Κοίταξα το site της ICIM και δεν βρήκα κάτι.

Το δεύτερο όνομα από την λίστα είναι η Sole.

Στην βιβλιοθήκη της Solar Keymark δεν βλέπουμε κάτι, αλλά βλέπουμε πως είναι πιστοποιημένη από την DIN CERTCO.
Κάνοντας αναζήτηση στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO χρησιμοποιώντας το link που παρέθεσα προγενέστερα, βρίσκουμε http://www.dincertco.tuv.com/companies/8202?locale=en

Κοιτάζοντας για Solar Thermal Systems

EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200

Τελοσπάντων βλέπω πως τα link δεν ανοίγουν, ούτε στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO.

Βλέπω πως τα πιστοποιητικά λήγουν αυτόν τον μήνα και μήπως πρέπει να τα ξανακάνουν..

Πάμε στην επόμενη εταιρεία..HELIONAL..

 

4Bendix.png

 

Βλέπουμε 4 μοντέλα στο πρώτο πιστοποιητικό.

HFPS 120/2
HFPS 150/2
HFPS 200/4
HFPS 250/4



Ηλιακός συλλέκτης
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιείται ένας τύπος ηλιακού συλλέκτη με διαστάσεις:
Aperture Area (Επιφάνεια του τζαμιού του συλλέκτη): 1.78τ.μ.
Gross Area (Συνολική επιφάνεια που καταλαμβάνει ο συλλέκτης): 1.992 x 0.992 = 1.976 τ.μ.

Boiler ηλιακού χωρητικότητες
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιούνται δεξαμενές με χωρητικότητες:
120L
150L
200L
250L
Οι παραπάνω χωρητικότητες είναι οι πραγματικές χωρητικότητες των boiler.

Θα δείτε αργότερα γιατί υπογραμμίζω ότι υπογραμμίζω.

 

Πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα βλέπουμε τα αποτελέσματα για το HFPS120/2

Βλέπουμε πως χρησιμοποιείται ένας συλλέκτης FPS 2.0 στα 120L και τα 150L, και δύο συλλέκτες FPS 2.0 στα 200L και τα 250L.

 

6kRO3XN.png

 

Βλέπουμε τέσσερις πόλεις στην αριστερή στήλη, όπου αυτή που μας ενδιαφέρει είναι η Αθήνα.
Ενώ από πάνω βλέπουμε L/d (Κατανάλωση σε Λίτρα Ζεστού Νερού Χρήσης 45 βαθμών κελσίου / Ημέρα έτους) 50L/d, 80L/d και 110L/d.
Το σημαντικό επίσης είναι ο συντελεστής fsol% (Solar Fraction) που σημαίνει Ποσοστό Ηλιακής Κάλυψης.

Συνδυάζοντας τώρα το ζουμί, ΑΝ πάρω τον HFPS 120/2 κ τον βάλω στην ταράτσα μου στην Αθήνα να κοιτάει Νότια με κλίση 45 μοίρες:
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-50 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 92% της ενέργειας. = 46L δωρεάν από τον ήλιο..
-80 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 67L δωρεάν από τον ήλιο..
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 78% της ενέργειας. = 86L δωρεάν από τον ήλιο..

Και εδώ καταλαβαίνεται πως καταναλωτής ο οποίος έχει αυξημένες ετήσιες ανάγκες ΖΝΧ, χρησιμοποιώντας τον ίδιο ηλιακό, εξοικονομεί περισσότερα λίτρα από τον ήλιο, από κάποιον που έχει μειωμένες ανάγκες.

 

Πάμε και στο 200/4 ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποιο κοινό μοντέλο που αγοράζουν οι περισσότεροι.

Κάνοντας την ίδια ανάλυση, βλέπουμε πως
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 91% της ενέργειας. = 100L δωρεάν από τον ήλιο..
-140 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 88% της ενέργειας. = 123L δωρεάν από τον ήλιο..
-170 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 143L δωρεάν από τον ήλιο..

Επεξήγηση: Επειδή γράφει πχ. 170L κατανάλωση, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να καταναλώνεις πχ. 300 λίτρα ανα ημέρα. Αυτές οι καταναλώσεις δίνονται μόνο και μόνο ενδεικτικά από την πιστοποιητικό φορέα ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ άλλου ηλιακού θερμοσίφωνα. Άλλοι οργανισμοί δίνουν περισσότερες καταναλώσεις.

 

GVCozZG.png

 

 

 

© @mechatron  @e-heat.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ερώτησή σου: γράψε στο google "ηλιακοί συλλέκτες, τιμή" και θα βρεις καταστήματα που πουλάνε σκέτους συλλέκτες.

 

Για το long story τώρα (αν δε μας ενδιέφερε δε θα περνούσε τις 3000 ποστς το θρεντ :P )

Αν θες μας γράφεις μάρκα ηλιακού και μετά ηλικία.

Ο τεχνικός πώς κατάλαβε ότι είναι την έξοδο του νερού το πρόβλημα; Αποσυναρμολόγησε το μπόιλερ, έβγαλε δηλαδή εξωτερικό καπάκι και μόνωση; `

Αν προσχωρήσεις στην επισκευή, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας βγάλεις καμιά φωτογραφία από τη βλάβη και την επισκευή.

 

Για τους συλλέκτες, αν δεν έχουν διαρροή, απλά κάνε τους ένα καλό ξέπλυμα με πολύ νερό να ξεβουλώσουν. Δεν έχει νόημα να τους αλλάξεις, πήγαινε για ολόκληρο το σύστημα τότε.

Ναι, όντως κάτι βρήκα τώρα. Ευχαριστώ.

 

Μπόιλερ Sonne 16-17 ετών. Συλλέκτες Φυρογένης 25ετίας.

 

Όχι δε λύσαμε τίποτα. Με το μάτι. Ήταν σχετικά εμφανές τελικά. Εγώ δεν το είχα δει, μάλλον γιατί μέχρι πρότεινος η διαρροή ήταν μικρότερη, κοιτούσα καλοκαίρι (=εξάτμιση) και στο σημείο που τρέχει έχει και κάλυψη αφρολέξ, οπότε όλα αυτά το έκαναν δύσκολο να το πιάσεις. Όμως τώρα φάνηκε ξεκάθαρα, μόλις πειράξαμε λίγο τα αφρολέξ.

 

Αυτό για το πλύσιμο για τους συλλέκτες το έχω υπ'όψιν να το κάνω αν επιδιορθώσω το μπόιλερ και η απόδοση δεν βελτιωθεί αισθητά. Ξέρω περίπτωση που όντως έκανε δουλειά. Διαρροή οι συλλέκτες δε νομίζω να έχουν απ' όσο έχω ψάξει. Και εκεί νομίζω ότι θα φαινόταν πιο εύκολα.

 

Πάντως ρε παιδιά δεν ξέρω. Εσάς σας φαίνεται λογικό να σου λέει η SONNE 50ετής εγγύηση, αλλά τα έξοδα μεταφοράς δικά σου; Δηλαδή αν είναι να επιβαρύνομαι 120 ευρώ, τί εγγύηση είναι αυτή; Και τί "βάζει" η εταιρεία από την τσέπη της; Την κόλληση; Ξοδεύτηκε. Δεν ξέρω, δε μου φαίνεται αρκετό, αλλά μπορεί και να είμαι υποκειμενικός, οπότε θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας πάνω στο κατά πόσο είναι λογικό το κόστος για χάλκινο μπόιλερ σε εγγύηση. Αυτό που ξέρω πάντως, είναι ότι πριν που ήταν και το μπόιλερ Φυρογένης, όταν μου δημιούργησε πρόβλημα μου το άλλαξαν δωρεάν. Έβγαλε και το δεύτερο πρόβλημα και ξαναπροσφέρθηκαν να μου το αλλάξουν δωρεάν. Απλά αποφασίσαμε εμείς να πάμε σε άλλη μάρκα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο τότε. Που να ξέραμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως κάτι βρήκα τώρα. Ευχαριστώ.

 

Μπόιλερ Sonne 16-17 ετών. Συλλέκτες Φυρογένης 25ετίας.

 

Όχι δε λύσαμε τίποτα. Με το μάτι. Ήταν σχετικά εμφανές τελικά. Εγώ δεν το είχα δει, μάλλον γιατί μέχρι πρότεινος η διαρροή ήταν μικρότερη, κοιτούσα καλοκαίρι (=εξάτμιση) και στο σημείο που τρέχει έχει και κάλυψη αφρολέξ, οπότε όλα αυτά το έκαναν δύσκολο να το πιάσεις. Όμως τώρα φάνηκε ξεκάθαρα, μόλις πειράξαμε λίγο τα αφρολέξ.

 

Αυτό για το πλύσιμο για τους συλλέκτες το έχω υπ'όψιν να το κάνω αν επιδιορθώσω το μπόιλερ και η απόδοση δεν βελτιωθεί αισθητά. Ξέρω περίπτωση που όντως έκανε δουλειά. Διαρροή οι συλλέκτες δε νομίζω να έχουν απ' όσο έχω ψάξει. Και εκεί νομίζω ότι θα φαινόταν πιο εύκολα.

 

Πάντως ρε παιδιά δεν ξέρω. Εσάς σας φαίνεται λογικό να σου λέει η SONNE 50ετής εγγύηση, αλλά τα έξοδα μεταφοράς δικά σου; Δηλαδή αν είναι να επιβαρύνομαι 120 ευρώ, τί εγγύηση είναι αυτή; Και τί "βάζει" η εταιρεία από την τσέπη της; Την κόλληση; Ξοδεύτηκε. Δεν ξέρω, δε μου φαίνεται αρκετό, αλλά μπορεί και να είμαι υποκειμενικός, οπότε θα με ενδιέφερε και η γνώμη σας πάνω στο κατά πόσο είναι λογικό το κόστος για χάλκινο μπόιλερ σε εγγύηση. Αυτό που ξέρω πάντως, είναι ότι πριν που ήταν και το μπόιλερ Φυρογένης, όταν μου δημιούργησε πρόβλημα μου το άλλαξαν δωρεάν. Έβγαλε και το δεύτερο πρόβλημα και ξαναπροσφέρθηκαν να μου το αλλάξουν δωρεάν. Απλά αποφασίσαμε εμείς να πάμε σε άλλη μάρκα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο τότε. Που να ξέραμε...

Αφού είναι 25ετίας οι συλλέκτες καταλαβαίνω γιατί σκέφτεσαι να τους αλλάξεις.

 

Επειδή έχω και εγώ sonne, το είχα προσέξει αυτό με την εγγύηση. Τότε συνεννοήθηκα με το κατάστημα που το αγόρασα, αν χρειαστεί η εγγύηση να έρθει να το πάρει αυτός ή να το πάω εγώ μέχρι εκεί και να πάει μετά στο εργοστάσιο με ένα τακτικό δρομολόγιο που φέρνει τις παραγγελίες. Μήπως να το έψαχνες το θέμα κάπως έτσι ή να τους πίεζες λίγο, αφού έτσι και αλλιώς θα το πληρώσεις το ποσό (δεν ξέρω βέβαια με τις μέρες που διαρκέσει η επισκευή τι θα κάνεις). Άλλη λύση είναι να το πας μόνος σου στο σχηματάρι.

 

Πρακτικά τώρα το κόστος (120€)  της μεταφοράς αν περιλαμβάνει και την απεγκατάσταση -εγκατάσταση  δε μου φαίνεται παράλογο, ούτε και χαμηλό. Πάντως απο θέμα πολιτικής, δεν είναι παράλογο, εγγύηση on-site ελάχιστες εταιρείες προσφέρουν (για την ακρίβεια μόνο την lg ξέρω) και όχι για 50 χρόνια.

 

Πάντως παραμένει το μεγάλο ενδιαφέρον για φωτογραφίες της βλάβης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φωτογραφίες θα προσπαθήσω, αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα. :P

Και δεν ξέρω και αν θα είναι εμφανές κάτι μέσα από αυτές.

 

Το να το πάω στο Σχηματάρι -και να το ξαναφέρω!- θα μου στοίχιζε πάνω-κάτω τα ίδια. Τα 120€ που ζήτησαν τα περιλαμβάνει όλα. Ελπίζω δηλαδή, εκτός αν υπάρξει κάποια έκπληξη. Γιατί γενικά όταν μπλέκεις με μάστορες οι -δυσάρεστες- εκπλήξεις δεν αποκλείονται!

 

Τέλος πάντων. Θα δω τι θα κάνω. Θέλει σκέψη το θέμα. Πάντως με βοήθησες.

 

Μια τελευταία ερώτηση. Πόσο πιθανό είναι οι συλλέκτες 25ετίας που έχω, αν δεν έχουν διαρροή και εφόσον τους κάνω ένα πλύσιμο στο κυκλοφορικό να μη θέλουν αλλαγή; Γιατί δεν ξέρω πόσο είναι το "προσδόκιμο" ζωής σε αυτά. Και θα παίξει ρόλο στην απόφασή μου. Δεν καίγομαι να τους αντικαταστήσω αν η επισκευή του μπόιλερ είναι αρκετή.Απλά φοβάμαι μη φτιάξω το μπόιλερ που έχει το εμφανές πρόβλημα και μετά αποδειχτούν αυτοί ο επόμενος αδύναμος κρίκος. Τότε θα είναι αργά για να πω ότι αλλάζω όλο το σύστημα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια τελευταία ερώτηση. Πόσο πιθανό είναι οι συλλέκτες 25ετίας που έχω, αν δεν έχουν διαρροή και εφόσον τους κάνω ένα πλύσιμο στο κυκλοφορικό να μη θέλουν αλλαγή; Γιατί δεν ξέρω πόσο είναι το "προσδόκιμο" ζωής σε αυτά. Και θα παίξει ρόλο στην απόφασή μου. Δεν καίγομαι να τους αντικαταστήσω αν η επισκευή του μπόιλερ είναι αρκετή.Απλά φοβάμαι μη φτιάξω το μπόιλερ που έχει το εμφανές πρόβλημα και μετά αποδειχτούν αυτοί ο επόμενος αδύναμος κρίκος. Τότε θα είναι αργά για να πω ότι αλλάζω όλο το σύστημα.

 

 

Όντως οι συλλέκτες είναι πολύ κοντά στο προσδόκιμο ζωής τους.

Κάτι που θα σκεφτόμουν στη θέση σου θα ήταν να εξετάσω πόσο βγαίνει η συνδυασμένη επισκευή με αγορά  συλλέκτη (ή συλλεκτών) από τη sonne. Ίσως και με μία σχετική διαπραγμάτευση με την εταιρεία ή το κατάστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα - Solar Keymark

 

 

Πολλοί άνθρωποι όταν έρχεται η επιλογή να αγοράσουν ηλιακό θερμοσίφωνα, νομίζω πως νιώθουν μπερδεμένοι με τις τόσες μάρκες, με τις τόσο διαφορετικές τιμές και στην ουσία καταντάει ένα δύσκολο θέμα η επιλογή ενός καλού ηλιακού θερμοσίφωνα, προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναλύσω πως με βάση τα διεθνή πιστοποιητικά Solar Keymark κάποιος μπορεί να επιλέξει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να μπορέσει να επιλέξει με βάση την απόδοση και το κόστος του ηλιακού.

 

Παρακάτω θα το αναλύσω με βήματα, όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να καθαρίσει το πέπλο της επιλογής και να γίνει ένα απλό θέμα, ακόμα και για κάποιον ο οποίος δεν έχει εντριφήσει εις βάθος στο θέμα αυτό.

 

 

Το πρώτο βήμα είναι η επίσκεψη σε δύο websites.

Αυτό που ψάχνουμε είναι να δούμε τα πιστοποιητικά για τις αποδόσεις.

 

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=323

 

Ξεκινώντας πχ. από το πρώτο site, επιλέγουμε Country Code GR για να δούμε τους Ελληνικούς πιστοποιημένους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

 

yDo7k2q.png

 

Παρένθεση: Συνιστώ την αγορά Ελληνικών προϊόντων, μιας και είναι καλύτεροι στην σχέση value/money και εκτός αυτού η τεχνογνωσία των Ελληνικών εταιρειών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα των μη Ελληνικών.

Κλείνει η παρένθεση.

 

Επιλέγοντας GR το site κάνει ανανέωση αυτόματα και εμφανίζει τις Ελληνικές εταιρείες.

 

Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά κάποιες εταιρείες ενώ εμφανίζονται στο site του Solar Keymark, δεν εμφανίζονται τα πιστοποιητικά τους.

 

aguLo9I.png

 

Οπότε εκεί θα χρειαστεί να τις αναζητήσετε στο δεύτερο site της DIN CERTCO.

 

Έστω θέλουμε να συγκρίνουμε την πρώτη εταιρεία από την λίστα "Μαλτέζος" με κάποια άλλη..Ανοίγοντας το πιστοποιητικό του Μαλτέζου δεν βλέπουμε τίποτα χρήσιμο δυστυχώς, διότι δεν αναφέρει τίποτα περι ενεργειακών μέσα.

Κοίταξα το site της ICIM και δεν βρήκα κάτι.

Το δεύτερο όνομα από την λίστα είναι η Sole.

Στην βιβλιοθήκη της Solar Keymark δεν βλέπουμε κάτι, αλλά βλέπουμε πως είναι πιστοποιημένη από την DIN CERTCO.

Κάνοντας αναζήτηση στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO χρησιμοποιώντας το link που παρέθεσα προγενέστερα, βρίσκουμε http://www.dincertco.tuv.com/companies/8202?locale=en

 

Κοιτάζοντας για Solar Thermal Systems

 

EUROSTAR 150-1-T200

EUROSTAR 150-1-T200

EUROSTAR 150-1-T200

 

Τελοσπάντων βλέπω πως τα link δεν ανοίγουν, ούτε στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO.

Βλέπω πως τα πιστοποιητικά λήγουν αυτόν τον μήνα και μήπως πρέπει να τα ξανακάνουν..

 

Πάμε στην επόμενη εταιρεία..HELIONAL..

 

4Bendix.png

 

Βλέπουμε 4 μοντέλα στο πρώτο πιστοποιητικό.

 

HFPS 120/2

HFPS 150/2

HFPS 200/4

HFPS 250/4

 

 

 

Ηλιακός συλλέκτης

Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιείται ένας τύπος ηλιακού συλλέκτη με διαστάσεις:

Aperture Area (Επιφάνεια του τζαμιού του συλλέκτη): 1.78τ.μ.

Gross Area (Συνολική επιφάνεια που καταλαμβάνει ο συλλέκτης): 1.992 x 0.992 = 1.976 τ.μ.

 

Boiler ηλιακού χωρητικότητες

Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιούνται δεξαμενές με χωρητικότητες:

120L

150L

200L

250L

Οι παραπάνω χωρητικότητες είναι οι πραγματικές χωρητικότητες των boiler.

 

Θα δείτε αργότερα γιατί υπογραμμίζω ότι υπογραμμίζω.

 

Πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα βλέπουμε τα αποτελέσματα για το HFPS120/2

 

Βλέπουμε πως χρησιμοποιείται ένας συλλέκτης FPS 2.0 στα 120L και τα 150L, και δύο συλλέκτες FPS 2.0 στα 200L και τα 250L.

 

6kRO3XN.png

 

Βλέπουμε τέσσερις πόλεις στην αριστερή στήλη, όπου αυτή που μας ενδιαφέρει είναι η Αθήνα.

Ενώ από πάνω βλέπουμε L/d (Κατανάλωση σε Λίτρα Ζεστού Νερού Χρήσης 45 βαθμών κελσίου / Ημέρα έτους) 50L/d, 80L/d και 110L/d.

Το σημαντικό επίσης είναι ο συντελεστής fsol% (Solar Fraction) που σημαίνει Ποσοστό Ηλιακής Κάλυψης.

 

Συνδυάζοντας τώρα το ζουμί, ΑΝ πάρω τον HFPS 120/2 κ τον βάλω στην ταράτσα μου στην Αθήνα να κοιτάει Νότια με κλίση 45 μοίρες:

ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:

-50 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 92% της ενέργειας. = 46L δωρεάν από τον ήλιο..

-80 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 67L δωρεάν από τον ήλιο..

-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 78% της ενέργειας. = 86L δωρεάν από τον ήλιο..

 

Και εδώ καταλαβαίνεται πως καταναλωτής ο οποίος έχει αυξημένες ετήσιες ανάγκες ΖΝΧ, χρησιμοποιώντας τον ίδιο ηλιακό, εξοικονομεί περισσότερα λίτρα από τον ήλιο, από κάποιον που έχει μειωμένες ανάγκες.

 

Πάμε και στο 200/4 ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποιο κοινό μοντέλο που αγοράζουν οι περισσότεροι.

 

Κάνοντας την ίδια ανάλυση, βλέπουμε πως

ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:

-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 91% της ενέργειας. = 100L δωρεάν από τον ήλιο..

-140 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 88% της ενέργειας. = 123L δωρεάν από τον ήλιο..

-170 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 143L δωρεάν από τον ήλιο..

 

Επεξήγηση: Επειδή γράφει πχ. 170L κατανάλωση, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να καταναλώνεις πχ. 300 λίτρα ανα ημέρα. Αυτές οι καταναλώσεις δίνονται μόνο και μόνο ενδεικτικά από την πιστοποιητικό φορέα ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ άλλου ηλιακού θερμοσίφωνα. Άλλοι οργανισμοί δίνουν περισσότερες καταναλώσεις.

 

GVCozZG.png

 

 

 

© @mechatron  @e-heat.gr

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου, γιατί στην Στοκχόλμη πχ., βλέπω μεγαλύτερη ηλιακή ακτινοβολία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δεν ειναι δικια μου αναλυση οπως αναφερω . [© @mechatron  @e-heat.gr ]

2ον τα στοιχεια εξαρτουνται απο τις Ref condition ( θερμοκρασιες καλπ ) που αναφερει πιο κατω .

Πιο αναλυτικα γιατι και πως θα δεις στο http://www.estif.org/

 

Επισης απο οτι βλεπω δεν δουλευει τωρα το http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

Μπορουμε να χρησημοποιησουμε το http://www.solarkeymark.dk/

 

PEBJcrq.png


Επισης στις σελιδες των ( σοβαρων ) εταιριων θα βρειτε τα πιστοποιητικα που εχουν παρει

Πχ

Nobel ---> http://www.nobel.gr/gr/certifications_systems.php

Sonne ----> http://www.sonne.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=58&Itemid=116&lang=el

ΗΛΙΟΑΚΜΗ (MEGASUN) ---> http://www.helioakmi.com/el/solar-water-heater-certificates.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα αποτυπώνει ο villasg,

 

Μάλλον δεν διαβάζεις σωστά τα στοιχεία Cool1975,  αν δεν κάνω λάθος.

 

Στον πίνακα λέει: G (irradiation) "ακτινοβολία", 1157 kwH/m2 για την Στοκχόλμη και 1718 για την Αθήνα, δηλαδή περισσότερη η Αθήνα.

Μήπως κοιτάς το QD που αφορά στην απαιτούμενη θερμότητα, που λογικά η Στοκχόλμη θέλει περισσότερη;

 

Κατά την ταπεινή άποψή μου το solarkeymark, μαζί με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, όσο αυτά είναι διαθέσιμα και μπορείς να τα αξιολογήσεις,  αποτελούν απο τα λίγα  στοιχεία για να κάνεις μια καλή επιλογή ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα

Γνωρίζετε κάτι για τους ηλιακούς συλλέκτες MAG? Ψάχνω για ηλιακό θερμοσίφωνα και ένας γνωστός μου πρότεινε τους Mag (www.enertechnic.eu). Χρησιμοποιούν μικρό boiler περίπου 80 λίτρα και αποδίδουν όσο ένα boiler 200 λίτρων. Επίσης είναι εντελώς επίπεδοι.

System characteristics

1a Operation pressure 3-7 atm

1b Ambient temperature -25o C Ýùò +50o C

1c Water temperature 50o C Ýùò 95o C

1d Pressure fall 0,125mH2O/ MAG

1e Vacuum between glass and cooper tube 10-4 BAR

1f Output in summer 3250Kcal/day

1g Output in Winter 1800Kcal/day

1h Max. number of MAG tubes/row 10

1i Effective (active) surface 0,73m2/ MAG

1j Absorption of solar energy 95%

1k Re-emission of solar energy 5%

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

 

Ευχαριστώ

Ξερω ειναι αργα, αλλα ειναι πολυ καλη αυτοι οι συλλεκτες. Ειχα παρει τηλεφωνο διαφορους ξενοδοχους που τα εχουν εγκαταστηση και ηταν ολοι ευχαριστημενοι. μονο να σου πω οτι τα εχει βαλει το ELOUNDA BEACH ενα απο τα leading hotels of the world, Ψαξε το site του και θα δεις πολλα ξενοδοχεια ακομα.

Δυστιχως αν κατι ειναι Ελληνικο το σαμποταρουμε και αυτο ειναι καθαρα Ελληνικη πατεντα το εψαξα. Διαβαζοντας και εγω οπως εσενα της απαντισεις δεν τους αγορασα. Αλλα τωρα που θα κανω μια βελτιωση τους αγορασα.  Ψαξε και θα δεις

Σας συνιστώ τους MAG ΤΗΣ http://www.enertechnic.eu/ο τυπος εχει φοβερό προϊών αλλα κακο μάρκετινγκ. ΕΧΕΙ πιστοποιήσεις και υπάρχουν εδω και χρονια. Επικρατή λιγο επιπεδοκρατια ολες η μετρήσεις γινονται στρεφοντας τους καθρεφτες προς τον ηλιο ολη μερα. Στην ουσια ομως οι καθρεπτες ειναι σταθεροι.... εδω το MAG ειναι σταθερο αλλα αποδίδουν ολοι μερα ψαξτε το ρωτηστε αυτους που τα εβαλαν. αν ακουτε μονο αυτους που πουλανε τους κλασικους δεν βγαζεται ακρη. Δε λεω οτι Ο μαλτεζος δεν ειναι καλος η αλλες εταιριες.. Απλος αυτοι εδω ειναι διαφορετικοί και θελουν πιο μικρο χωρο. στης αποδόσεις ειναι πολυ ισχυροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω άμεσα κάτι οικονομικό και θα ήθελα να μου πει κάποιος την γνώμη του για αυτόν:

 

http://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/120l/hliakosglass120ep-detail.html

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/categories/%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF_%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82_120lt_Glass_450_.....δεςλιγο εδω...εγω εχω τον 200L 3 χρονια τωρα χωρις προβληματα και τον χειμωνα μονο 5-6 φορες χρειαζεται να αναψω αντισταση....αυτος που προτεινεις δεν εχει επισμαλτωση στο boiler ....γρηγορα θα τρυπησει, ειδικα αν ειναι σκληρο το νερο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Σήμερα και αύριο που θα έχει παγετό , κυρίως στα Βόρεια προάστια θα πρέπει όσοι έχουν παλιούς ηλιακούς με ανοικτό κύκλωμα (ελάχιστοι πια) να αδειάσουν τους συλλέκτες για να μην σπάσουν και όσοι έχουν κλειστό κύκλωμα να είναι σίγουροι ότι έχει αντιψυκτικό ο ηλιακός τους. Αναλυτικά πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...