Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σκιστει το λαστιχο καλεις οδικη βοηθεια, ακομα και μια φορα το χρονο να σου τυχαινει, συμφερει οικονομικα με τα λεφτα που γλιτωνεις απο τη βενζινη

ασε που καλο θα ηταν να την εχεις στην ασφαλεια

 

 

for the record

εγω εχω εδω και εναμιση χρονο ενα nigs  σε micra k11. 1.3

μια χαρα δουλευει, με εξαιρεση οταν ειναι κρυο που ρεταρει πολυ ασχημα, βεβαια γι αυτο ευθυνομαι εγω επειδη το χω πειραξει να γυρναει σε υγραεριο σε πιο κρυα θερμοκρασια για να μη καιει βενζινη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σκιστει το λαστιχο καλεις οδικη βοηθεια, ακομα και μια φορα το χρονο να σου τυχαινει, συμφερει οικονομικα με τα λεφτα που γλιτωνεις απο τη βενζινη

ασε που καλο θα ηταν να την εχεις στην ασφαλεια

 

 

for the record

εγω εχω εδω και εναμιση χρονο ενα nigs  σε micra k11. 1.3

μια χαρα δουλευει, με εξαιρεση οταν ειναι κρυο που ρεταρει πολυ ασχημα, βεβαια γι αυτο ευθυνομαι εγω επειδη το χω πειραξει να γυρναει σε υγραεριο σε πιο κρυα θερμοκρασια για να μη καιει βενζινη :P

 

 

Καλεις οδικη βοηθεια και αναγκαστικα οπου βρεις πιο κοντα πας και αλλαζεις το λασχτιχο χωρις δυνατοτητα ερευνας αγορας.. Εγω εβαλα την ρεζερβα το εψαξα και μιας και ηθελαν και τα 4 αλλαγη βρηκα  τον πιο φτηνο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκιστει το λαστιχο καλεις οδικη βοηθεια, ακομα και μια φορα το χρονο να σου τυχαινει, συμφερει οικονομικα με τα λεφτα που γλιτωνεις απο τη βενζινη

ασε που καλο θα ηταν να την εχεις στην ασφαλεια

 

 

for the record

εγω εχω εδω και εναμιση χρονο ενα nigs  σε micra k11. 1.3

μια χαρα δουλευει, με εξαιρεση οταν ειναι κρυο που ρεταρει πολυ ασχημα, βεβαια γι αυτο ευθυνομαι εγω επειδη το χω πειραξει να γυρναει σε υγραεριο σε πιο κρυα θερμοκρασια για να μη καιει βενζινη :P

Λογικά θα το έχεις πειράξει μέσω της θύρας obd2.Πόσα λεπτά κάνει να γυρίσει απο βενζίνη σε αέριο όταν είναι τελείως κρύος ο κινητήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα το έχεις πειράξει μέσω της θύρας obd2.Πόσα λεπτά κάνει να γυρίσει απο βενζίνη σε αέριο όταν είναι τελείως κρύος ο κινητήρας.

 

 

Αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια . Απο 1 λετπο μεχρι και 10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια . Απο 1 λετπο μεχρι και 10 .

Σωστά, και σε εμένα τωρά με τις χαμηλές θερμοκρασίες έκανε να γυρίσει 8-10 λέπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και εγκατέστησα και εγω πρόσφατα κίτ υγραερίου θα σου τα γράψω όσο περιληπτικα μπορώ.

Αρχικά το θέμα στο υγραέριο είναι να βρέις καλό εγκαταστάτη δηλαδή να στο ρυθμίσει σωστά.Εάν γίνει σωστή ρύθμιση δεν θα έχεις προβλήματα. Πόσα χιλιόμετρα έχει ο κινητήρας του?

Θα πρέπει ο κινητήρας να δουλεύει κανονικά δίχως κάποιο πρόβλημα πρίν την εγκατάσταση του αερίου(π.χ. καμμένος αισθητήρας λ)

Η κάθε εταιρεία βγάζει 2 εκδόσεις την φτηνή λύση και την ακριβή.

Προσωπικά εγω έβαλα την καλή έκδοση ώστε να ψεκάζει και βενζίνη αλλά όλο το σύστημα το σύνδεσα και με τη θύρα obd2 εφόσον είναι μοντέλο 2001 και μετά.Για μήν γίνει μπέρδεμα εγω εχω τοποθετήσει σε Honda  Accord.

Ένα άλλο ζήτημα είναι η τοποθέτηση λαδιέρας, θα ακούσεις διάφορες απόψεις, προσωπικά εγω δεν έχω βάλει.

Το σημαντικότερο είναι να είσαι τακτικός στο Service του αυτοκινήτου αλλά και του συστήματος LPG.

Ψάξε να βρείς στοιχεία για το κινητήρα σου και απο άλλους κατόχους.

Βασικά εγω με αέριο δεν το πάταω πάνω απο 4500στροφές και σε όσα ταξίδια κάνω πηγαίνω με  μια μέση ταχύτητα 120χλμ/ωρα

Εάν κάνεις ετησίως >10.000χλμ τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου να πάς να το τοποθετήσεις.

Η τιμή υγραερίου/λτ  πόσο έχει στην  Ξάνθη απο περιέργια ρωτάω

Όσο για το κίτ για την ρεζέρβα έχω πάρει εάν της τάξης 20 ευρώ.Και πρίν την εγκατάσταση του LPG την είχα βγάλει την ρεζέρβα.Πότε εδω και 4 χρόνια δεν με έχει πιάσει λάστιχο.

Υπάρχουν 2 είδη δεξαμενής LPG, μια είναι στην ρεζέρβα (βέβαια θα βάλεις όσο μεγαλύτερη μπορείς) και η άλλη είναι κυλυνδρική

Εγω έχω Lovato το δουλεύουν πολύ στην επαρχία.

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για τα BRC

http://www.lovatogas.com/php/eng/lpg_systems/

Καλή έρευνα πάρε 3-4 προσφορές.

 

 

Σε 1100 κυβικα LPG ? Ποσο σου καιει βενζινη και ποσα χλμ κανεις ? Το λεω εγω που εχω βαλει σε 3 αμαξια αλλα 1800-2000 κυβικα .

Δεν ξερω αν σε συμφερει .Απο οτι διαβαζω Θεσσαλονικη υπαρχει "καρτελ" στην τιμη του υγραεριου και ειναι πιο ακριβο απο Αθηνα . Εγω βαζω με 0.589 το λιτρο

 

Τι εννοεις kit για  ρεζερβα ?

 

Κατι τετοιο ?? http://www.news.gr/auto/sto-timoni/article/135025/kit-episkefhs-elastikoy-ohi-efharisto.html

 

Αν σου σκιστει το λαστιχο οπως την επαθα προ ημερων δεν σου κανει τιποτα

 

 

Αρχικά με ενδιαφέρει να το ψάξω πρώτα για το αμάξι του πατέρα μου που έχει το Daewoo Kalos 1.4 και εγώ στην συνέχεια ψάχνομαι να βρω ένα Hyundai Getz, δηλαδή δεν έχω ακόμα το αμάξι αλλα θα έχει κάτω απο 100.000km σίγουρα.

Ο πατέρας μου κάνει περίπου 15.000km κάθε χρόνο και το αμάξι παρόλο που είναι 12 ετών το έχει σαν καινούριο. Τον έχουν τρομάξει όλοι για το LPG που χαλάει δήθεν την μηχανή αλλα εγώ μιας και είμαι αντίθετο σε αυτό θέλω να κάνω έρευνα και να τον πείσω να βάλει (όπως θα κάνω και εγω όταν θα πάρω με το καλό μέσα σε 3 μήνες το αμάξι) Τώρα απο Κιτ δεν κατέχω τίποτα και γενικά δεν ξέρω τίποτα περί του θέματος. ούτε ρυθμίσεις και τέτοια που διαβάζω εδώ πέρα.

Το daewoo κάνει περίπου 400Κm με 35L βενζίνη. Δηλαδή με την τωρινή τιμή της βενζίνης (1,32) καίει περίπου 11,5Ευρώ στα 100. Τιμή υγραερίου δεν έχω προσέξει πόσο κάνει. (θα δώ μετά που θα βγώ :P )

 

Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια καλή εταιρία και πώς να γίνει το σετάρισμα (λαδιέρα, κάθε πόσο βενζίνη, ζέσταμα και τέτοια που λέτε), Και αν πετύχει στο Daewoo θα πείσω και τον γαμπρό να βάλει στο Seat Ibiza 1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το daewoo κάνει περίπου 400Κm με 35L βενζίνη.

 

 

Αυτο σημειναι 8,75 λιτρα ανα 100 χλμ που ειναι φυσιολογικη καταναλωση για 1400 . Το Ibza που λες σιγουρα καει παραπανω.

 

Για 15.000 χλμ τον χρονο ειναι καλη λυση αλλα αν εσυ κανεις λιγοτερα και θα εχει και πιο χαμηλη καταναλωση δεν ξερω αν σε συμφερει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημειναι 8,75 λιτρα ανα 100 χλμ που ειναι φυσιολογικη καταναλωση για 1400 . Το Ibza που λες σιγουρα καει παραπανω.

 

Για 15.000 χλμ τον χρονο ειναι καλη λυση αλλα αν εσυ κανεις λιγοτερα και θα εχει και πιο χαμηλη καταναλωση δεν ξερω αν σε συμφερει .

 

 

8,75 Λ εμένα μου φαίνονται πολλά :P . τα καινούρια αμάξια πως γίνεται να καίνε περίπου 5 :D ?

Θα κοιτάξω την δευτέρα να πάω να ρωτήσω μερικού γνωστούς απλά γενικά τη πρέπει να προσέξω και τη πρέπει να απαιτήσω στην εγκατάσταση;

 

PS: Η τιμή του LPG εδώ είναι 0,72 Ευρώ. Στην Βουλγαρία δίπλα πέφτει 0,47 Ευρώ

 

Και κιτ για ρεζερβα αυτό που είχα πεί είναι να μην έχω καθόλου λάστιχο και αντι αυτού να πάρω ένα σετάκι φιτίλι και μια τρόμπα να τα έχω κάτω απο την καρέκλα του οδηγού, αν σκάσει του βάζω φιτίλι, το γεμίζω και συνεχίζω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα το έχεις πειράξει μέσω της θύρας obd2.Πόσα λεπτά κάνει να γυρίσει απο βενζίνη σε αέριο όταν είναι τελείως κρύος ο κινητήρας.

δεν εχει obd2 θυρα το αμαξι μου, μονο Obd, και δεν εχω βρει κανενα προγραμμα να δουλευει με αυτη

 

το ρυθμιζω με το προγραμμα του κατασκευαστη (nigs) στην θυρα που εχει ο εγκεφαλος υγραεριου

 

θελει περιπου 2χλμ τωρα το χειμωνα.

ισως και παραπανω επειδη ειναι σε γκαραζ και δε το βλεπει ο ηλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να γεμισω αεριο οσο ειναι σε λειτουργια η μηχανη?

Σωστό ειναι να σβήνεις το κινητηρα , όπως ισχυει και στην βενζινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτι για το κτεο, πρεπει οπωσδηποτε να το παρουμε απ τον εγκαταστατη που το περασε στο αυτοκινητο ή απο οποιονδηποτε?

Ανάλογα πώς έχεις συννενοηθεί, εγω συννενοήθηκα με το KTEO, πλήρωσα 10 ευρώ παραπάνω , βρήκαν το φάκελο του αυτοκινήτου και έκαναν τα διαδικαστικα γιατί έπρεπε να φάω 2 εργάσιμες ημέρες.Θα μου δώσουν και μαζί την άδεια οτι περάστηκε LPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φιλοι μου ηθελα τη γνωμη σας. 

Ειχα προσφορά απο ΕΤΦΑ για το πολωνικο συστημα lpgtech. Με προβληματισε που ο τεχνικος μου ειπε οτι ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να καιει βενζινη παραλληλα με το αεριο αλλα ΟΥΤΕ εχει και λαδιερα. 

Και πως τα αλλα συστηματα απλα εχουν αδυναμιες, γι αυτο και πρεπει να καινε και βενζινη.

 

Δινει δε και 5 χρονια εγγυηση εργοστασιακη.

 

Πως σας ακουγονται τα ανωτερω;

Τη γνωριζετε την lpgtech;

τι γνωμη εχετε γι' αυτην;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...