Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πχ το ford focus που με ενδιαφερει βγαινει και σε εκδοση eco boost στα 1000 κυβικα και εχει χαμηλοτερη καταναλωση βενζινης απο το κανονικο. Αν συνδιαστει με υγραεριο δε θα ειναι ακομα καλυτερα τα αποτελεσματα;

υπολογισε χοντρικα οτι αν το αμαξι με τον τροπο που οδηγας καιει 6 λιτρα στα 100 πχ με το αεριο θα καιει 7 λιτρα στα 100.επειδη ομως οσοι εχουμε αεριο ειναι φτηνο το παταμε το γκαζι στο πατωμα και δεν εχει σχεση με το ποσο συντηριτικα οδηγουσαμε με την πανακριβη βενζινη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πχ το ford focus που με ενδιαφερει βγαινει και σε εκδοση eco boost στα 1000 κυβικα και εχει χαμηλοτερη καταναλωση βενζινης απο το κανονικο. Αν συνδιαστει με υγραεριο δε θα ειναι ακομα καλυτερα τα αποτελεσματα;

 

Δεν νομιζω σε 1000αρακι να αξιζει να βαλεις υγραεριο εκτος και κανεις παρα πολλα χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρο το κερδος σε 1000αρι,αν υπολογισεις οτι με το ανεμικο μοτερ,θα πρεπει να κουβαλας και τα εξτρα 50 κιλα μονιμως.αν βεβαια χτυπας  20000 χλμ τον χρονο,εννοειτε προχωρα.αλλα τοτε,γιατι δεν πηρες πετρελαιο????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας!!! κανω γυρω στα 500-550χλμ (μονο πηγενε- ελα στη δουλεια)το μηνα+++ ,λεω να βαλω υγραεριο για πιο οικονομικα.εχω ενα peugeot 306 του 99΄  1600κυβ ,αξιζει να το κανω, λογο που ειναι παλιο και εχει γυρω στα 150000χλμ και αν ναι μεχρι τα 600-700euro ευχαριστω...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας!!! κανω γυρω στα 500-550χλμ (μονο πηγενε- ελα στη δουλεια)το μηνα+++ ,λεω να βαλω υγραεριο για πιο οικονομικα.εχω ενα peugeot 306 του 99΄  1600κυβ ,αξιζει να το κανω, λογο που ειναι παλιο και εχει γυρω στα 150000χλμ και αν ναι μεχρι τα 600-700euro ευχαριστω...!!!

 

 

Φυσικα και συμφερει φιλε μου .Να υπολογιζεις κοστος μετακινησης 40% πιο λιγο.Με τοα΄λιγα ομωε δυσκολο να βρεις καποιο αξιπιστο και κυριως καλο εγκαταστατη . Γυρω στα 900 ευρω να υπολογιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας!!! κανω γυρω στα 500-550χλμ (μονο πηγενε- ελα στη δουλεια)το μηνα+++ ,λεω να βαλω υγραεριο για πιο οικονομικα.εχω ενα peugeot 306 του 99΄  1600κυβ ,αξιζει να το κανω, λογο που ειναι παλιο και εχει γυρω στα 150000χλμ και αν ναι μεχρι τα 600-700euro ευχαριστω...!!!

Καλησπέρα. Εγω έβαλα σε Ιαπωνικό με 300.000χλμ.

Το κυριότερο είναι η σωστή ρύθμιση του συστήματος καθώς και η σωστή εγκατάσταση.

Ψάξε να δείς για τις βαλβίδες και γενικά εάν είναι ευαισθητος ο κινητήρας σου.

Εάν συντηρείς το σύστημα LPG και το κινητήρα δέν θα έχεις απολύτος κανένα θέμα.

Κάνε μια έρευνα αγοράς σε Lovato,BRC κ.λ.π

Λογικά δέν πρέπει να έχεις θύρα Obd 2 λόγω οτι είναι μοντέλο <2002.

Στην ουσία έχεις οικονομία 45% με μία μέση ταχύτητα ταξιδιου εώς 120 χιλιόμετρα/ωρα.

Εγω προσωπικά απο τον Ιανουάριο του 2016 με αέριο έχω κάνει 22.500+ χιλιόμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω προσωπικά απο τον Ιανουάριο του 2016 με αέριο έχω κάνει 22.500+ χιλιόμετρα

 

Εσυ φιλε μου εισαι ο κανονας του να βαλει καποιος υγραεριο . Μεχρι τελος του χρονου θα εχεις κανει αποσβεση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απλο τετρακυλινδρο,σαλονικα,ζηταν 400 ευρω.γιατι να δωσει 900?θα παρει κατι καλυτερο?τα εξαρτηματα ειναι πανω κατω τα ιδια...........οσο για την οικονομια,ειναι μεγιστο τα 35-40%.την βενζινη που καιτε στα ξεκινηματα,δεν την υπολογιζετε?την μειωμενη αποδοση του καυσιμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανένας με mazda 2 που να έχει βάλει υγραέριο? ψάχνω γνώμες για το αν βγάζει προβλήματα ή όχι. γιατί με φόβισαν πολλοί γνωστοί ότι πολλά αμάξια βγάζουν προβλήματα μετά από 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τους γνωστους και ρωτα ένα εγκαταστατη που εχεις εμπιστοσυνη ή αν δεν ξερεις ρωτα καποιον γνωστο να σου συστησει  .

 

Ελαχιστα αυτοκίνητα εχουν πρόβλημα με υγραεριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου καεί μέση κατανάλωση 13lt/100xlm

Έχω mazda 6 2000cc του 2006 μοντέλο με 18αρες ζάντες και μηχανικά βελτιωμένο.

 

Αν βάλω αέριο θα γλυτωνω τίποτα από βενζινες ή δεν αξίζει τον κόπο;(έχω ακούσει γ άπειρα προβλήματα μετά από καιρό) μην την πάθουμε από το αέριο,γιατι σαν αμάξι το συγκεκριμένο δεν ζητάει το παραμικρό ποτέ και τίποτα.δεν βγάζει ποτέ ζημιά.

 

(Τον μήνα κανω περίπου 300-400xlm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι stelios18120 δεν αξίζει να βάλεις για τα χιλιόμετρα που κάνεις.

 

Συμφωνω.Πολύ λιγα χιλιόμετρα

 

Οκ

Πόσο είναι το κόστος τώρα; Έπεσε ή τιμή εγκαταστάσεις;

 

Από 800-1000 ευρω εκτος κατι VW tsi/fsi που παει παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...