Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,βλεπω μερικους πωλητες να εχουν στα μαγαζια τους καποια αναλωσιμα με τιμες πχ 0.50$- 1$ με free shiping,καταλαβαινω πως το καταστημα πουλαει και αλλα πραγματα αλλα δεν ειναι καταστροφικο να στειλεις μερικα πλαστικα καλαμακια απο Κινα-Ελλαδα πληρωνοντας τα μεταφορικα και τις προμηθειες?Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα,βλεπω μερικους πωλητες να εχουν στα μαγαζια τους καποια αναλωσιμα με τιμες πχ 0.50$- 1$ με free shiping,καταλαβαινω πως το καταστημα πουλαει και αλλα πραγματα αλλα δεν ειναι καταστροφικο να στειλεις μερικα πλαστικα καλαμακια απο Κινα-Ελλαδα πληρωνοντας τα μεταφορικα και τις προμηθειες?Ευχαριστω!

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι στην Κίνα (ίσως και σε άλλα μέρη) το κράτος επιδοτεί τις εξαγωγές και γενικότερα βοηθάει πολύ κάθε είδους πωλητή γι'αυτό και τα δωρεάν ή πολύ χαμηλά μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την μέθοδο αγοράς:<<flat rate per item>> και εαν συμφέρει  ή οχι ?

Τι εννοεις μέθοδος?

 

Για βαλε να λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει μια παραγγελία απο merimobiles και μου λέει shipping method:Flat Rate Per Item (Free Ship 17-35 Business Days)!! Τι σημαίνει αυτό?

Σημαίνει ότι  είναι δωρεάν τα έξοδα αποστολής και ότι θα κάνει γύρω τις 17-35 ημέρες εργάσιμες να έρθει στην  Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω έναν φορτιστή για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μεγέθους AA / AAA.

Έχω ήδη πάρει έναν, αλλά δεν κάνει δουλειά. Τώρα θα μου πείτε, μπορεί να φταίνε και οι μπαταρίες. ok. Σωστό. Αλλά, ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα το θέμα του φορτιστή και βλέπουμε με τις μπαταρίες.

Καταρχήν, αυτός που έχω πάρει δεν έχει ένδειξη ότι οι μπαταρίες έχουν φορτιστεί πλήρως και είναι ok. Όταν τον συνδέεις στην πρίζα, ανάβει ένα κόκκινο φωτάκι και δε σβήνει ποτέ. Όποτε τις μετράω με το πολύμετρο μου δείχνουν 1.205mV (είναι μπαταρίες 1.2V). Άρα, το φωτάκι έπρεπε να σβήνει. Λογικά έτσι πρέπει να δουλεύει. Εκτός κι αν είναι της πλάκας !!

 

Τέλος πάντων... Εάν έχει φέρει κάποιος έναν καλό φορτιστή, ας μου δείξει ποιός είναι. Και αν έχει και οθόνη που να δείχνει κάποιες πληροφορίες, ακόμα καλύτερα.

 

Οι μπαταρίες που πήρα είναι 1800mAH 1.2V Ni-MH Rechargeable Battery Cell

 

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω έναν φορτιστή για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μεγέθους AA / AAA.

Έχω ήδη πάρει έναν, αλλά δεν κάνει δουλειά. Τώρα θα μου πείτε, μπορεί να φταίνε και οι μπαταρίες. ok. Σωστό. Αλλά, ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα το θέμα του φορτιστή και βλέπουμε με τις μπαταρίες.

Καταρχήν, αυτός που έχω πάρει δεν έχει ένδειξη ότι οι μπαταρίες έχουν φορτιστεί πλήρως και είναι ok. Όταν τον συνδέεις στην πρίζα, ανάβει ένα κόκκινο φωτάκι και δε σβήνει ποτέ. Όποτε τις μετράω με το πολύμετρο μου δείχνουν 1.205mV (είναι μπαταρίες 1.2V). Άρα, το φωτάκι έπρεπε να σβήνει. Λογικά έτσι πρέπει να δουλεύει. Εκτός κι αν είναι της πλάκας !!

 

Τέλος πάντων... Εάν έχει φέρει κάποιος έναν καλό φορτιστή, ας μου δείξει ποιός είναι. Και αν έχει και οθόνη που να δείχνει κάποιες πληροφορίες, ακόμα καλύτερα.

 

Οι μπαταρίες που πήρα είναι 1800mAH 1.2V Ni-MH Rechargeable Battery Cell

 

Ευχαριστώ !

Σε συμβουλεύω να ανοίξεις ένα θέμα στην κατάλληλη ενότητα ώστε να μπορείς να πάρεις απαντήσεις από τους γνώστες του αντικειμένου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία.

 

προτιμουμε εναν εμπορο με 100 τα εκατο φιντμπακ και λιγες πωλησεις η καποιον εμπορο με 98-99 αλλα με διπλασια-τριπλασια νουμερα πωλησης?
για το ιδιο αντικεικενο παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία.

 

προτιμουμε εναν εμπορο με 100 τα εκατο φιντμπακ και λιγες πωλησεις η καποιον εμπορο με 98-99 αλλα με διπλασια-τριπλασια νουμερα πωλησης?

για το ιδιο αντικεικενο παντα.

 

το 2ο θα έλεγα, στατιστικά δεν μπορείς να μην έχεις ούτε μια αρνητική, είτε από δικό σου φταίξιμο είτε όχι, αλλά οι πολύ περισσότερες θετικές δείχνουν ότι κάνεις καλή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σχετικα νέο μελος στο ebay, εχω κανει καποιες αγορες εκ των οποιων 2 απ`αυτες δεν εφτασαν ποτε στα χερια μου, για την μια ο πωλητης επεστρεψε τα χρηματα μου πισω για την δευτερη δυστυχως δεν εγινε το ιδιο, ο πωλητης μου εστειλε ένα αντιγραφο (σε φωτο) της αποστολης για να μου αποδειξει ότι το ταχυδρομησε κ το ebay αποφασισε υπερ του πωλητη όπως μου ειπαν σε μνμ τους. Με βαση τον 13ψηφιο αριθμο που μου εδωσαν εψαξα στην σελιδα των ΕΛΤΑ αλλα δεν αναγνωριζει το δεμα. Που πρεπει να απευθυνθώ για να μαθω τι γινεται? Τα χρηματα δεν ηταν πολλα ηταν περιπου στα 13-14 ευρω

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σχετικα νέο μελος στο ebay, εχω κανει καποιες αγορες εκ των οποιων 2 απ`αυτες δεν εφτασαν ποτε στα χερια μου, για την μια ο πωλητης επεστρεψε τα χρηματα μου πισω για την δευτερη δυστυχως δεν εγινε το ιδιο, ο πωλητης μου εστειλε ένα αντιγραφο (σε φωτο) της αποστολης για να μου αποδειξει ότι το ταχυδρομησε κ το ebay αποφασισε υπερ του πωλητη όπως μου ειπαν σε μνμ τους. Με βαση τον 13ψηφιο αριθμο που μου εδωσαν εψαξα στην σελιδα των ΕΛΤΑ αλλα δεν αναγνωριζει το δεμα. Που πρεπει να απευθυνθώ για να μαθω τι γινεται? Τα χρηματα δεν ηταν πολλα ηταν περιπου στα 13-14 ευρω

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

ΕΛΤΑ εξυπηρέτηση πελατών Tηλ. κέντρο: 800-11-82000 & 210 3353777- 210 3353100

 

Πάντως δεν αρκεί κάποιος να αποδειξει μόνο ότι ταχυδρόμησε ένα δέμα, αλλά και ότι το παρέλαβες.

Μήπως έκανες πολύ νωρίς dispute και claim; Γιατί και το paypal θέλει να έχουν περάσει αρκετές μέρες που δεν έχεις παραλάβει για να θεωρήσει ότι το δέμα κάπου χάθηκε και να κλείσει η υπόθεση υπερ σου.

Ποιό είναι το tracking number σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια επείγουσα βοήθεια:
Παρήγγειλα από Αγγλία μέσω ebay με πληρωμή με paypal 4 υγρά φακών (με αυτά βγάζω 1 χρόνο περίπου). Ο πωλητής γράφει ημερ. λήξης Νοέμβριο 2015.
Τα παρέλαβα σήμερα και έχουν ημ. λήξης Ιανουάριο 2015.

Τι κάνω; Πρώτα επικοινωνώ με τον ίδιο και αν ναι, κάνω κάποια κοινοποίηση σε ebay? 
ή ανοίγω περίπτωση στο paypal αμέσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια επείγουσα βοήθεια:

Παρήγγειλα από Αγγλία μέσω ebay με πληρωμή με paypal 4 υγρά φακών (με αυτά βγάζω 1 χρόνο περίπου). Ο πωλητής γράφει ημερ. λήξης Νοέμβριο 2015.

Τα παρέλαβα σήμερα και έχουν ημ. λήξης Ιανουάριο 2015.

 

Τι κάνω; Πρώτα επικοινωνώ με τον ίδιο και αν ναι, κάνω κάποια κοινοποίηση σε ebay? 

ή ανοίγω περίπτωση στο paypal αμέσως?

Κατά την γνώμη μου και να μην χάνεις χρόνο ανοίγεις υπόθεση στο paypal και συμπληρώνεις στα κουτάκια που θα σου βγάλει ότι είχε διαφορετική περιγραφή από αυτό που παράλαβες και τα υπόλοιπα τα γράφεις/συμπληρώνεις. κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...