Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ας checkάρει πάντως τις συχνότητες να δούμε σε τι κατάσταση είναι η γραμμή...

 

αυτο ναι δεν εχει κατι να χασει

Ναι, ισως έκανα εγώ λάθος. Έχω καφαο στα 150μ. Οπότε απλά να τους ενοχλήσω λίγο να ελέγξουν τη γραμμη μου;

αλλο το καφαο αλλο το αστικο κεντρο.η γραμμη ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια οποτε δεν νομιζω να γινει κατι.αν θες ομως τρεξε orbmt η dmt Να βγει η κυματομορφη της γραμμης σου να δουμε αν εχει κατι παραξενο.και για τον οτε τα 11mbit ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια για το attenuation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες .Tο internet πέφτει για λίγα δευτερόλεπτα ανα τακτά χρονικά διαστήματα .όταν πέφτει το internet σβήνει κανονικά το φωτάκι του dsl

Χαρακτηριστικά γραμμής και συνδεσμολογίας

Λοιπόν έχω conn x 24mbps αλλά στα γραφεία από ότι μου είχαν πει είχαν ρυθμίσει την σύνδεση στα 5 mbps επειδή μένω πάτρα και δεν πιάνει παραπάνω ώστε να είναι και πιο σταθερή η σύνδεση .

έχω στον ένα σταθερό υπολογιστή συνδεδεμένο το ρουτερ με ethenet και άλλα δύο pc 1) ένας σταθερός ακόμα όπου παίρνω σύνδεση με μία συσκευή Crypto airdata 54 plus s2 usb και 2)ένα laptop που παίρνει και αυτό ασύρματο .

Tο ρούτερ μου είναι Philips cga5722 ασύρματο (adsl 2+4ethernet modem/router)

 

πριν πάρουμε και το τρίτο pc δεν είχα κάποιο πρόβλημα , δεν ξέρω αν ευθύνεται το ότι τραβάνε 3 pc την ίδια μικρή ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανει το dsl η κανει Reboot το ρουτερ?

β.γραψε μας χαρακτηριστικα γραμμης.

γ.δοκιμασε μονο με ενα Pc και αυτο ethernet.

δ.δοκιμασε με αλλο ρουτερ αμα εχεις

ε.υπαρχει περιπτωση να εισαι πολυ μακρια και ο χαλκος να τα εχει παιξει οποτε εκει παει βλαβη.

 

αν ετυχε οταν πηρες το τριτο pc αν και δυσκολο τοτε μαλλον κανα Reboot κανει το ρουτερ η σαν συσκευη δεν αντεχει.αν εγινε εστω και λιγο πιο μετα τοτε δυσκολο να φταιει το pc

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανει το dsl η κανει Reboot το ρουτερ?

β.γραψε μας χαρακτηριστικα γραμμης.

γ.δοκιμασε μονο με ενα Pc και αυτο ethernet.

δ.δοκιμασε με αλλο ρουτερ αμα εχεις

ε.υπαρχει περιπτωση να εισαι πολυ μακρια και ο χαλκος να τα εχει παιξει οποτε εκει παει βλαβη.

 

αν ετυχε οταν πηρες το τριτο pc αν και δυσκολο τοτε μαλλον κανα Reboot κανει το ρουτερ η σαν συσκευη δεν αντεχει.αν εγινε εστω και λιγο πιο μετα τοτε δυσκολο να φταιει το pc

χάνει το dsl

β. πως το κάνω αυτό;

γ.το δοκίμασα , τα ίδια

δ. δν έχω άλλο ρούτερ

ε. δεν έχω ιδέα , θα πάρω τηλ τν οτε

όταν βάλαμε το νέο pc θυμάμαι δν το έκανε τις πρώτες (1?-2?) μέρες , μετά ξεκίνησε το πρόβλημα αλλά δεν παίρνω και όρκο δεν ήμουν συνέχεια σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a..μαλλον θεμα γραμμης.

β.μπαινεις μεσα στο μενου πχ 192.168.2.1 και εκει μεσα καπου πρεπει να γραφει ποσο συγχρονιζει οπως και margin/attenuation.

γ.αρα δεν φταινε τα pc που χανει γραμμη.

δ.θα ηταν μια καλη δοκιμη κανα δανεικο ρουτερ.

ε.ο οτε η θα το δει σαν βλαβη η θα σου χαμηλωσει την ταχυτητα για να παιξεις πιο σταθερα η μπορει να σου πει εισαι μακρια δεν μπορεις να παιξεις εως 24 δηλαδη 5 Mbit στην περιπτωση σου και να σε ριξει στα 2 Mbit αν δεν θελει να το δει μεμονομενα σαν βλαβη οτι δηλαδη ο χαλκος δεν ειναι οτι καλυτερο.

δεν φταιει το νεο Pc αφου λες οτι και με ενα Pc το κανει.αν βρεις κανα ρουτερ ειδικα κανα Thomson για ποιο σταθεροτητα και να κανεις δοκιμη θα αξιζε πριν μιλησεις με οτε.γιατι αμα ειναι να σου χαμηλωσουν ταχυτητα....για αυτο θελω να δω λιγο τα χαρακτηριστικα.

και το ρουτερ αυτο δεν ξερω αν παιζει με dmt για να αλλαζες λιγο το snr και να ριξεις την ταχυτητα για να δεις αν στρωνει ετσι.επισης

ελπιζω να εισαι σε Interleave και οχι σε fast path.Ισως το γραφει μεσα στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a..μαλλον θεμα γραμμης.

β.μπαινεις μεσα στο μενου πχ 192.168.2.1 και εκει μεσα καπου πρεπει να γραφει ποσο συγχρονιζει οπως και margin/attenuation.

γ.αρα δεν φταινε τα pc που χανει γραμμη.

δ.θα ηταν μια καλη δοκιμη κανα δανεικο ρουτερ.

ε.ο οτε η θα το δει σαν βλαβη η θα σου χαμηλωσει την ταχυτητα για να παιξεις πιο σταθερα η μπορει να σου πει εισαι μακρια δεν μπορεις να παιξεις εως 24 δηλαδη 5 Mbit στην περιπτωση σου και να σε ριξει στα 2 Mbit αν δεν θελει να το δει μεμονομενα σαν βλαβη οτι δηλαδη ο χαλκος δεν ειναι οτι καλυτερο.

δεν φταιει το νεο Pc αφου λες οτι και με ενα Pc το κανει.αν βρεις κανα ρουτερ ειδικα κανα Thomson για ποιο σταθεροτητα και να κανεις δοκιμη θα αξιζε πριν μιλησεις με οτε.γιατι αμα ειναι να σου χαμηλωσουν ταχυτητα....για αυτο θελω να δω λιγο τα χαρακτηριστικα.

και το ρουτερ αυτο δεν ξερω αν παιζει με dmt για να αλλαζες λιγο το snr και να ριξεις την ταχυτητα για να δεις αν στρωνει ετσι.επισης

ελπιζω να εισαι σε Interleave και οχι σε fast path.Ισως το γραφει μεσα στο ρουτερ.

ήρθαν το πρωί οι τεχνικοί του οτέ και βρήκαν ότι έχει πρόβλημα το wireless router

συγχρονίζει όπως μου είπαν σε χαμηλή ταχύτητα γιαυτό δεν είναι σταθερό το νετ

τελικά είχα ξέμπαρκο ένα παλιό ενσύρματο router το οποίο συγχρόνιζε κανονικά με τα δεδομένα της περιοχής που μένω οπότε αποφάνθηκε ο τεχνικός "πρόβλημα ρούτερ"

και όντως δοκίμασα και εγώ το ρουτερ το ενσύρματο χθες μόνος μου και είδα ότι δεν έπαιζε θέμα με αυτό

μου είπε να κάνω γέφυρα ανάμεσα στο παλιό ρούτερ με το χαλασμένο wireless για να μην χαλάω λεφτά για καινούργιο

μόλις του είπα να αφιερώσει 5 λεπτά να το κάνει μου τα μάσησε , τελικά έμεινα χωρίς "γέφυρα"

να το προσπαθήσω λέτε για γέφυρα η να πάρω άλλο λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσει που πιο πανω σου λεω κανε δοκιμη με αλλο ρουτερ και μου λες δεν εχω.θα ειχες γλυτωσει να ερθει και τεχνικος .anyway.για να κανεις γεφυρα.

αν το κανονικο σου ρουτερ το ενσυρματο εχει Ip 192.168.1.1 τοτε θα βαλεις το δευτερο ρουτερ που εχει το προβλημα σαν 192.168.1.200 και ΘΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ DHCP.μετα τα ενωνεις με καλωδιο δικτυου μεταξυ τους και εισαι ετοιμος.οταν μπαινεις στο 192.168.1.1 θα φτιαχνεις τα περι συνδεσεις και στο 192.168.1.200 που θα ειναι το αλλο θα μπαινεις μονο για το wireless.στα pppoe Username password κτλ δεν πειραζεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω το εξής πρόβλημα και ελπίζω μαζί να βρούμε τη λύση...!

 

Είμαι κάτοικος βούλας και πρόσφατα μετακόμισα στην ίδια περιοχή και για όσους ξέρουν

πήγα από την πλατεία, δίπλα στο ασκληπιείο.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πριν το router μου κλείδωνε στα 24 και απλά τον τελευταίο καιρό είχα πέσει στα 22-23

ανάλογα τις ώρες...

 

Το θέμα μου τώρα είναι ότι το router κλειδώνει στα 12 με Line Attenuation 24.0 db και Noise Margin 5.7 db

οι τιμές είναι τραγικές!

 

Αυτό που θα ήθελα, είναι να με βοηθήσετε να αποκλείσω το ενδεχόμενο ότι το σπίτι που είμαι τώρα έχει απλά σάπιες γραμμές

και σε περίπτωση που εγώ είμαι οκ, τι ενέργειες μπορώ να κάνω ώστε να αυξηθεί η γραμμή...

 

Συνοπτικά:

1) Για αρχή κλείδωνα στα 10 με SNR 9db και μόλις δήλωσα βλάβη πήγα στα 12 με SNR 5.7db

2) Δεν με έχουν αλλάξει αστικό κέντρο

3) ISP είναι η wind

4) Έχω μόνο το router πάνω και ένα ασύρματο με φίλτρο.

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT: Ξέχασα να αναφέρω, παντού στο σπίτι υπάρχουν καλώδια συναγερμού ξέμπαρκα, παίζει κάνα ρόλο;

Επεξ/σία από NOPSTRIM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε απο την αρχη γιατι κατι δεν μας λες καλα.

για να κλειδωνες στα 24 θα πρεπε να ησουν αγκαλια με τον οτε.να τον βλεπεις απο το μπαλκονι σου.

και αν ειχες πεσει στα 22-23 δεν θα πηγαινε με τις ωρες γιατι εκει δεν μιλας για ταχυτητα συγχρονισμου αλλα για ταχυτητα

download οποτε εκει παμε αλλου.

με Line attenuation 24 δεν γινεται να κλειδωνες 24 και να ηθελες.θα πρεπε να ειχες max 10 μην πω Max 5 attenuation.

τωρα αυτο που γραφεις αρχη 10 mbit me 9 snr Και μετα 12 Me 6 δειχνει η οτι η γραμμη κανει σκαμπανεβασματα η οτι η wind

σου αλλαξε profile που το θεωρω δυσκολο γιατι 6 snr δινει μονο η forthnet.

τα καλωδια συναγερμου δεν παιζουν ρολο

απο εκει και περα για να εισαι σιγουρος πρεπει να γινουν οι παρακατω δοκιμες.α.να πας με τον ρουτερ εκει που φερνει ο οτε την γραμμη

αν ειναι κατανεμητης και να μετρησεις η να πας στην χωνευτη αν ο οτε σου δινει απο box.αν μετρησεις εκει και εχεις πχ 15 mbit

κατι γινεται με τα καλωδια του σπιτιου.αν εχεις το ιδιο απλα ετσι ειναι η γραμμη.για τον συναγερμο αμα εχει συνδεθει

τηλεφωνικη γραμμη πανω πρεπει να εχει μπει και φιλτρο μεσα στο συναγερμο.ο οτε της βουλας ειναι Βασ. Παύλου 55

οποτε δεν ξερω ποσο μακρια εισαι απο εκει.με βαση το ασκληπειο πρεπει να εισαι κανα χιλιομετρο και κατι οποτε λογικο το βλεπω το 24 attenuation που δειχνει κοντα στο χιλιομετρο και κατι αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στο παλιό το σπίτι κλείδωνα στα 24 και όντως τον τελευταίο καιρό ανάλογα τις ώρες κλείδωνα στα 22-23 συνήθως το βράδυ 23, το μεσημέρι 22.

 

Αυτό όμως αν και δεν μπορώ να το εξηγήσω, δεν έχει και μεγάλη σημασία διότι αυτό ήταν στο παλιό σπίτι...

 

Κοίταξα και στο google maps, η απόσταση που μένω τώρα είναι 2 στενά από την Βασιλέως Παύλου 25 και πολύ μικρότερη σε σχέση με την απόσταση που εμένα πριν! Έμενα διγενή...

 

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με το router και βλέπουμε...

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μπας και τα καλώδια έρχονται μέσω Λαμίας σπίτι μου!

 

PS: Έχεις Pm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οτε ειναι βασιλευως παυλου 55 οχι 25.

οποτε μιλαμε για αρκετη διαφορα.

β.ποτε δεν ξερεις πως πηγαινει το καλωδιο και σε τι κατασταση ειναι το καφαο.γιατι το attenuation γενικως δυσκολα βγαινει λαθος και το 24 ειναι κανα 1200 αρι καπου εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ... μάλλον θέλω γυαλιά :P

άρα μάλλον τα @@ μου πήρα τελικά αν και θα πάω να συνδέσω το routerάκι εκεί που πρότεινες και βλέπουμε!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το ρουτερ μπορειςνα το κανεις για δοκιμη απλα για να δεις ποιο ειναι το μεγιστο και οτι αν φταιει πουθενα η καλωδιωση του σπιτιου.αλλα γενικα μην περιμενεις πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...