Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

α. αν εκανε δοκιμη και στην πολυκατοικια τοτε οκ.αν συγχρονιζε και εκει χαμηλα μετα η ειναι θεμα οτε η σπανια περιπτωση να γινεται κατι στο αστικο κεντρο.αν μετρησε εξω και βρηκε χαμηλα τοτε γιατι μετρησε και μεσα?για να συγκρινει μαλλον αν εξω και μεσα εχεις ιδια ταχυτητα??

β.καλα ναι αφου τσεκαρε εξω και να υπηρχε προβλημα μεσα πχ απο το splitter θα το βρισκε.

Κάτι τέτοιο πρέπει να έκανε (βρήκε και ότι συγχρόνιζε χαμηλά και έξω (στην πολυκατοικία) και μέσα.

Έχω ένα αντίτυπο από τη διάγνωση που έκανε για το πρόβλημα, αλλά δεν έχω πρόχειρο scanner να το κάνω upload.

Από ότι βγάζω από τα γράμματα, λέει κάτι στο στυλ "Μικρές απώλειες στο capacitance(?) αλλά αυτό δεν έχει σοβαρές επιπτώσεις. Στην περιοχή υπάρχει καμπίνα ONU του ΟΤΕ"

Και παραθέτει και κάποιους πίνακες με τις μετρήσεις που έκανε.

 

γ.ναι για την μετακομιση ετσι παει.απλα αν το πεις στην wind και η wind δεχτει να σου κανει αυτη την αλλαγη αντι για ηλεκτρολογος τοτε ρωτησε τους για πιθανη χρεωση.μην πας για δωρεαν και βγει το διπλο απο τον ηλεκτρολογο :P

εκτος αν εχεις κανα φιλο και στο κανει αυτος.

Για τη μετακόμιση, μου είπαν πως η wind δεν κάνει/δεν αναλαμβάνει την αλλαγή. Ρώτησα και στην υποστήριξη και σε κατάστημα. Αρχικά είχαν καταλάβει πως ήθελα νέα γραμμή (ή μεταφορά της γραμμής σε άλλη πολυκατοικία) και ζητούσαν 70-κατι ευρώ, αλλά αυτό ξεκαθαρίστηκε, και τελικά μου είπαν να πάρω ηλεκτρολόγο. Τελικά έφερα ηλεκτρολόγο και βγήκε κάπου 25 ευρώ η εργασία.

Μετά το "switch" από τον ηλεκτρολόγο, στο νέο διαμέρισμα το θέμα υφίσταται ακριβώς όπως και πριν (ακόμα μια επιβεβαίωση πως δεν είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης στην πολυκατοικία).

 

η αλλιως η περιμενεις να τελειωσει ο χρονος ειτε τους λες να το δωσουν βλαβη στον οτε αμα δεν το εχουν δωσει ηδη ωστε να βγει σε συνδυαστικο μετα εφοσον το ζητησει η wind. απαντηση της wind απο εδω και μπρος ετσι θα ειναι δεν ειναι οτι καλυτερο.αν ησουν στα 15 και οκ πηγαινες στα 12 θα σου λεγα και εγω το ιδιο.οτι δεν εχει νοημα να μπει βλαβη αφου ο οτε δεν το θεωρει βλαβη.αλλα οταν εισαι ηδη τοσο χαμηλα μπορουν να κανουν μια προσπαθεια και ισως και ο οτε να το φτιαξει

Δεν μπορώ πλέον να συνεννοηθώ με το τμήμα υποστήριξης της WIND. Τους πήρα ξανά για να πω ότι συνεχίζετε το πρόβλημα και ότι εφόσον είμαι τόσο χαμηλά για υπηρεσία 24Mbps αυτό πρέπει να δηλωθεί ως βλάβη, δεν ειμαι ευχαριστημένος κλπ.

 

Η απάντηση ήταν η διαρκής επανάληψη δύο προτάσεων "Είστε μακριά από το κέντρο, και ο ΟΤΕ κάνει εργασίες στην περιοχή σας". Δεν προβλέπεται βελτίωση και το θέμα θεωρείται ότι έχει επιλυθεί από την πλευρά τους. Δεν πρόκειται να δηλώσουν κάποια περαιτέρω βλάβη και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα άλλο ως προς αυτό. Φταίει η περιοχή μου. Εγώ ρώτησα επανειλλημένα τί κινήσεις μπορώ να κάνω ή να κάνει η WIND για να βελτιωθεί αυτή η κατάσταση ή τουλάχιστον να υπάρχει μια ελπίδα να βελτιωθεί. Η απάντηση ήταν οι παραπάνω δύο προτάσεις. Δεν μου δόθηκε πουθενά η εντύπωση ότι υπάρχει κάποιος τρόπος ή ότι έχει διάθεση η WIND να κάνει κάτι με τον ΟΤΕ.

 

Άσχετα αν πριν είχα καλύτερη ταχύτητα (πάλι κακή για 24Mbps standards, αλλά τουλάχιστον διπλάσια από αυτή που έχω τώρα). Μέχρι που μου την είπαν ότι για το ίδιο πρόβλημα είχα παραπονεθεί από το Φεβρουάριο (που διαπίστωσα ότι για 24 Mbps εγώ θα έχω 3 και κάτι). Σαν να μην θεωρούσαν αλλαγή το ότι υποδιπλασιάστηκε η ταχύτητα από τον Αύγουστο και πλέον είναι εντελώς απαράδεκτη η υπηρεσία που μου προσφέρεται. Ήταν σα να μιλάω με τοίχο.

 

Επίσης ειπώθηκε και το εξής τραγελαφικό όταν τους είπα ότι η υπηρεσία που έχω τώρα δεν την είχα ούτε με το πακέτο 2Mbps που είχα από ΟΤΕ. Η απάντηση ήταν ότι "Για 0.6 Mbps κάνετε έτσι τώρα; Δεν είναι τίποτα τα 0.6 Mbps". Άλλη γλωσσα, και ό,τι να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν συγχρονιζε και εξω χαμηλα μετα η φταιει κατι στο αστικο κεντρο η στο καλωδιο.μικρες απωλειες στο cap μπορει να σημαινει οτι βρηκε τον εναν πολο με μεγαλυτερο cap απο τον αλλον.αναλογως την διαφορα μπορει να μην παιζειρ ολο καθολου.αλλες φορες αν υπαρχει Onu παιζει και διαφορα θεματα αν δινει ο οτε adsl απο εκει.

συνηθως ο παροχος μπορει να μην αναλαβει την μεταφορα της γραμμης αν και κακως γιατι θα πληρωνοταν γα αυτο.ναι αν καταλαβαν νεα γραμμη ειναι 70αρα .ε αν δεν ξερεις ναι τοτε με 25 ευρω στην αλλαζει ενας ηλεκτρολογος και τερμα.αφου το κανει και τωρα ναι δεν φταιει η εσωτερικη τοτε.

οκ αφου η wind δεν κανει πες αντιο και ενεργοποιησε νεα γραμμη σε αλλο παροχο.το μακρυα το δεχομαι αλλα οτι ο οτε κανει εργασιες εκει ειναι απλα lies.απλα η wind

δεν θελει να τοπαει συνδυαστικο.αν εισαι μακρια ναι δεν θα δεις ποτε το 24 ουτε το 5 αλλα τωρα παραεισαι χαλια.

εγω θα αλλαζα εταιρεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μάγκες καλησπέρα. Εγώ έχω το 6άρι της HOL μαζί με τηλέφωνο(Μη με ρωτησει κανεις πως γινεται να εχω εξάρι...αυτο έχω!) και τους τελευταίους 4-5 μήνες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Η Συνδεσή μου λαγκάρει χοντρά μερικές φορές και το στατους στο ρουτερ λέει "Could not find DHCP daemon to get information". Εχω παρει τηλεφωνο πολλες φορες, μου αλλαξαν το ρουτερ προσφατα και ακομη αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα. Έχει/Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα να δω τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

could not find το μονο που θα πηγαινε θα ηταν μηπως το ρουτερ ηταν και τιποτα για Hol tv και απλα ψαχνει να βρει κατι που δεν υπαρχει.η τιποτα για voip μηπως ειναι ενω εσυ δεν εχεις vOip.αν εχεις αλλο ρουτερ για δοκιμη δοκιμασε να δεις αν θα εχεις το ιδιο θεμα αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο το μυνημα λαθους.

επισης για το μυνημα δοκιμασε αυτο που παραθετω

 

"αν όχι

πήγαινε στο μενου του netfaster

πάτα WAN και μετα ATM PVC

δές αν είναι ενεργό καποιο αλλο vc εκτός από το vc1 που είναι το ppoe

καί το vc2 για voip (και αυτό εγώ το εχω απενεργοποιήση) αφου δεν έχεις voip

αν είναι ενεργό πάτα πάνω και απενεργοποίησέ το

Σε μένα ήταν το iptv στό vc3 που φυσικά δέν έχω."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

 

Τους ξαναπήρα τηλεφωνο για να τους αναφέρω το πρόβλημα και περιμένω ακόμα απάντησή τους από το μεσημέρι. Ειναι απασχολημένα τα παιδιά(μη χεσω). :P

 

Anyway, τσεκαρα αυτο που μου ανέφερες Poulinos και διαπίστωσα πως το τρίτο VC είναι ενεργοποιημένο με όνομα "MAC Encapsulated Routing". Δε νομιζω να έχει σχέση αυτό με VoIp...ή μήπως έχει; Επίσης αν είναι VoiP Και το απενεργοποιήσω, αυτο δε σημαίνει οτι δε θα μπορω να χρησιμοποιώ skype μετά ή δεν έχει σχέση; Σορρι, αλλα ειμαι λίγο ασχετος στα δίκτυα...πήρα κατευθυνση προγραμματισμου στη σχολή μου. :D

 

Ευχαριστώ για την απαντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Τους ξαναπήρα τηλεφωνο για να τους αναφέρω το πρόβλημα και περιμένω ακόμα απάντησή τους από το μεσημέρι. Ειναι απασχολημένα τα παιδιά(μη χεσω).

Anyway, τσεκαρα αυτο που μου ανέφερες Poulinos και διαπίστωσα πως το τρίτο VC είναι ενεργοποιημένο με όνομα "MAC Encapsulated Routing". Δε νομιζω να έχει σχέση αυτό με VoIp...ή μήπως έχει; Επίσης αν είναι VoiP Και το απενεργοποιήσω, αυτο δε σημαίνει οτι δε θα μπορω να χρησιμοποιώ skype μετά ή δεν έχει σχέση; Σορρι, αλλα ειμαι λίγο ασχετος στα δίκτυα...πήρα κατευθυνση προγραμματισμου στη σχολή μου.

Ευχαριστώ για την απαντηση

δοκιμασε να το σβησεις η να το κανεις disable.αν σου χαλασει κατι απλα κανεις το ρουτερ ενα Hard reset δεν χαθηκε ο κοσμος.οχι το voip ειναι για αν εχεις τηλεφωνια voip οχι για skype Κτλ.συνηθως το 8/35 ειναι το ιντερνετ το 8/36 ειναι το voip αν δεν εχεις δεν χρειαζεται και το 8/37 ειναι για tv.επισης αν δεν εχεις το σβηνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεραααααα!

 

Τελικά μίλησα με ενα τεχνικό σημερα το πρωί ο οποιος δε με διαφωτισε και ιδιαίτερα...

Γενικά μου είπε πως συμβαίνουν αυτά και το σφαλμα που μου εμφανιζει το ρουτερ, δεν εχει καμια σχεση με το λαγκ της γραμμής.

Αρχ@@ια με λουλούδια δηλαδή εν ολίγοις...

 

σκέφτομαι να κανω καταγγελία συμβασης και να παω σε αλλη εταιρεία...σε τετοιο σημειο. :P

 

Θα το δοκιμασω αυτο, φιλος. Thanks ;)

 

Α! Εμενα ειναι 8/37 η VC3! Θα το σβησω να δω πως θα ανταποκριθει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεραααααα!

Τελικά μίλησα με ενα τεχνικό σημερα το πρωί ο οποιος δε με διαφωτισε και ιδιαίτερα...

Γενικά μου είπε πως συμβαίνουν αυτά και το σφαλμα που μου εμφανιζει το ρουτερ, δεν εχει καμια σχεση με το λαγκ της γραμμής.

Αρχ@@ια με λουλούδια δηλαδή εν ολίγοις...

σκέφτομαι να κανω καταγγελία συμβασης και να παω σε αλλη εταιρεία...σε τετοιο σημειο.

Θα το δοκιμασω αυτο, φιλος. Thanks

Α! Εμενα ειναι 8/37 η VC3! Θα το σβησω να δω πως θα ανταποκριθει!

λογικα το μυνημα πραγματι δνε εχει σχεση με το Lag.τωρα γιατι lagarei αυτο ειναι αλλη ιστορια και η Hol δυστυχως δεν δινει fast path που θα ηταν καλυτερα για σενα.δοκιμασε αυτο με το 8/37 που ειναι για το iptv και δεν αν υπαρχει διαφορα η δες αν εχεις κανα αλλο ρουτερ να δεις αν γινεται αυτο.επισης να εισαι με καλωδιο οχι με ασυρματο γιατι εχω δει να lagarei γραμμη λογω του wireless.ετοιχε και πριν λιγες μερες ενα παρομοιο θεμα καποιος να εχεις spikes κτλ και αλλαξε καναλι στο wi fi και επαιξε καλυτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εκ πρώτης όψεως υπάρχει βελτίωση με την αφαίρεση των VC3 ρυθμίσεων!

 

Το μελλον θα δειξει...προς το παρον δε λαγκαρει οπως λαγκαρε. ;-)

 

Αλλο ρουτερ εχω ενα απο Conn-x το οποιο δε συγχρονιζει καν με τη γραμμη αν και ειναι καινουριο...λογικα επειδη ειναι οτε!

 

Ευχαριστω και παλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν συγχρονιζει δεν ειναι επειδη ειναι οτε αλλα μαλλον επειδη ισως ειναι adsl over isdn(annex B ) αντι για annex a που ειναι αυτο της Hol.αλλιως και θα πρεπενα συγχρονιζει και να παιζει κανονικα εκτος αν εχει χαλασει η αν εχει πειραξει καποιος κατι με τις ρυθμισεις οποτε εκει το κανεις Hard reset.τι μαρκα ειναι του οτε?

 

τωρα για το lag θα το δεις στην πραξη.θα μπορουσε μια στο εκατομμυριο να δημιουργει Lag οταν παει να το σηκωσει και δεν το σηκωνει στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sagem Ειναι, το λευκο που εδινε ο ΟΤΕ μαζι με το conn-x πριν κατι χρονια...ειναι καινουριο, απειραχτο οποτε δε παιζει καποιος να εχει πειραξει τις ρυθμίσεις. Μαλλον αυτο που λες ισχυει με το annex B!

 

Παντως τωρα μετα απο πολλές ωρες λειτουργίας δεν εχω παρατηρησει lag! Στο στατους του ρουτερ εχουν εξαφανιστει τα μυνηματα που εμφανιζε(εμφανιζει εντελως διαφορετικα βεβαια) και λειτουργει σχεδον τελεια! (το σχεδον γιατι κραταω μια επιφυλαξη. :D)

 

Thanks dude! ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sagem Ειναι, το λευκο που εδινε ο ΟΤΕ μαζι με το conn-x πριν κατι χρονια...ειναι καινουριο, απειραχτο οποτε δε παιζει καποιος να εχει πειραξει τις ρυθμίσεις. Μαλλον αυτο που λες ισχυει με το annex B!

 

Παντως τωρα μετα απο πολλές ωρες λειτουργίας δεν εχω παρατηρησει lag! Στο στατους του ρουτερ εχουν εξαφανιστει τα μυνηματα που εμφανιζε(εμφανιζει εντελως διαφορετικα βεβαια) και λειτουργει σχεδον τελεια! (το σχεδον γιατι κραταω μια επιφυλαξη. )

 

Thanks dude! ^^

ναι μαλλον ειναι annex b.καλα ναι θα δεις στην πραξη αν εφταιγε αυτο.σε μια δυο μερες θα εχεις δει αν θα ξανακανει κατι τετοιο.εχω δει κατι παρομοιο σε wi fi hot spot που εχανε Pings γιατι καθε καποια seconds πηγαινε να στειλει ενα authentication που δεν επρεπε και κολλαγε το συμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Μέσω DMT Tool βλέπω τα στατιστικά της δικής μου γραμμής και βλέπω αρκετά κενά στο φάσμα. Είναι φυσιολογικά, ή υπάρχει πρόβλημα; Όταν είχα ΟΤΕ, επειδή είχα αποσυνδέσεις μου είχαν αλλάξει ζεύγος καλωδίων και στο κεντρικό καλώδιο και απερχόμενο αλλά δε θυμάμαι να είχε τρομερές διαφορές... (στο τέλος με αλλάξανε και μεσα στο DSLAM κατι, ισως με βαλανε σε αλλη καρτα; δε ξερω... ....) Τώρα έχω HOL.

Κάτι που προσεξα είναι ότι πριν λίγα λεπτά είχε ανέβει το SNRmargin οπότε κάνοντας restart το ρουτερ κλείδωσε ψηλότερα. Αυτό με ανησυχεί γιατί προφανώς σημαίνει πως κάπου παρεμβάλεται θόρυβος στη γραμμή και μεταβάλεται . Γενικως και παλαιοτερα αλλα και πιο προσφατα εχω κάνει διάφορες δοκιμές μέσα στο σπίτι χωρις να εχω καποιο προβλημα αλλά τα αποτελέσματα με μπέρδεψαν πολυ. Για παράδειγμα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού κλειδώνω χαμηλότερα από ότι στην τελευταία (με διαφορά 1.5mbps!!!) ενώ ακόμα και πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ στον χωνευτή κλειδώνω και εκεί χαμηλότερα από ότι στην τελευταία πρίζα του σπιτιού.

Το καλώδιο μου από το box μέχρι το σπίτι ταξιδεύει πολλάαααα μέτρα από κολώνα σε κολώνα, αλλά από ότι μου είχε πει τεχνικός του οτε στο ίδιο καλώδιο είναι μόνο άλλο 1 ζεύγος (και αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο σπίτι δεν κατοικείται καν :P). Επίσης αντικαταστάθηκε πριν 2-3 χρόνια από τον ΟΤΕ όλο αυτό το καλώδιο.

Γενικώς θεωρείτε ότι υπάρχει κάτι περίεργο στην γραμμή ή όχι; Ξέρω πως το attenuation είναι πολύ ψηλό αλλά θέλω να εκμεταλευτώ όλες τις δυνατότητες του καλωδίου :lol:

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ: με το tx power τι παίζει; Δε θα έπρεπε να είναι καμιά 20αριά dB?

post-121105-0-21700000-1352080021_thumb.jpg

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1,5 db στο downstream σιγουρα δεν ειναι σωστο.για το attenuation που εχεις παιζει παρα πολυ καλα.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κατεβασεις το margin στο 6 αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι θα εισαι σταθερος.τα μικρα κενα ειναι φυσιολογικα αφου ο χαλκος δεν ειναι τελειος εχει πολλες ενωσεις οποτε εκει χανεις σιγουρα αρκετα bits per tone.το καλωδιο του οτε δεν ειναι κανα Utp η δεν εισαι μονος σου πανω στο καλωδιο οποτε και λογω αποστασης εχεις πολλα να σου επηρεαζουν την γραμμη.αλλα και παλι 9 mbit me 9 margin και 41 attenuation ειναι super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το power όμως το βλέπω έτσι με πολλά ρούτερ που έχω δοκιμάσει. Και με το siemens cl-110 (που από ότι έχω ακούσει τα στατιστικά που δείχνει είναι πολύ εγκυρα). Μόλις κλειδώσει και για περίπου μισό λεπτό είναι 20dB και μετά πέφτει εκεί περίπου στο 1.5. Λες να το έχουν ρίξει επίτηδες από το dslam; Αν είναι να πάρω να μιλήσω με τεχνικό να δω τι έχει να πει για αυτό :wacko:

Το καλώδιο του ΟΤΕ είναι αυτό που φαίνεται παρακάτω στην φωτό και μέσα ενώνεται με το σπίτι μου στρίβοντας το με το μπλε/κόκκινο (χάλια καλώδιο που χρησιμοποιούσαν αιώνες πριν :lol: ) Σκεφτόμουν να το κολλήσω με καλάι αντί να είναι μόνο στριμμένο. Απλά όπως φαίνεται και στην φωτό, πηγαίνει δίπλα δίπλα με το καλώδιο της ΔΕΗ. Μήπως προκαλεί και εκεί πρόβλημα;

 

http://imageshack.us/a/img534/4742/dscf0689y.jpg

http://imageshack.us/a/img542/4281/dscf0690r.jpg

http://imageshack.us/a/img203/9681/dscf0691uh.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...