Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α.δεν εισαι 1 Km αλλα 2 =32 attenuation

το margin ειναι οκ.αν θες πιο σταθερο και δεν σε νοιαζει το Ping πες να σε γυρισουν σε Interleave.

ενταξει αλλο 8-9 που θα συγχρονισεις και αλλο 2 mbit.αν και κανονικα θα μπορουσε και καλυτερα η γραμμη

 

και εισαι 2 km μακρια απο το αστικο κεντρο οχι απο το καφαο.

το ποσο μακρια εισαι αποτο καφαο δεν μας επηρεαζει

 

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Μάλλον εγώ κάνω λάθος στον όρο, μάλλον το ΚΑΦΑΟ που λέω είναι κέντρο(βασικά τον ήξερα σαν υποσταθμό του ΟΤΕ) που όμως είναι σε ένα χωριό περίπου 900μ - 1000μ το πολύ από μένα(ισως κάνει πολλά ζικ-ζακ το καλώδιο μέχρι να έρθει σπίτι :rolleyes: .)

Ο ΟΤΕ στην πόλη είναι στα 8 χμ.

Τι εννοείς κανονικα θα μπορουσε και καλυτερα η γραμμή μπορώ να κάνω κάτι εγώ από τις ρυθμίσεις του ρούτερ??

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Μάλλον εγώ κάνω λάθος στον όρο, μάλλον το ΚΑΦΑΟ που λέω είναι κέντρο(βασικά τον ήξερα σαν υποσταθμό του ΟΤΕ) που όμως είναι σε ένα χωριό περίπου 900μ - 1000μ το πολύ από μένα(ισως κάνει πολλά ζικ-ζακ το καλώδιο μέχρι να έρθει σπίτι :rolleyes: .)

Ο ΟΤΕ στην πόλη είναι στα 8 χμ.

Τι εννοείς κανονικα θα μπορουσε και καλυτερα η γραμμή μπορώ να κάνω κάτι εγώ από τις ρυθμίσεις του ρούτερ??

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

το καφαο ειναι κουτι στον δρομο σαν ντουλαπα τιποτα παραπανω.εκτος αν πεφτεις σε Mini dslam.οχι δεν μπορεις να κανεις κατι.απλα λεω οτι αν ηταν καλυτερος ο χαλκος εκτος αν φταιει κατι στο σπιτι τοτε θα μπορουσε να επαιζε 2-3 mbit παραπανω.ναι απο που πηγαινει ενα καλωδιο ποτε κανεις δεν ξερει.απλα εσυ φιλτρα στα τηλεφωνα και στο συναγερμο αμα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω πρόβλημα με την download ταχύτητα μου η οποία εχει πέσει πάρα πολύ. Πριν κανένα χρόνο κατέβαζα απο rapidshare με ~2000kbs τώρα με το ζόρι αν πιάνω 400-500 kbs. Επίσης έχω δοκιμάσει να κατεβάσω με fileserve, filesonic και torrents αλλα τα ίδια. Απο τον ftp της forthnet άρχισα να κάνω κάποια test χτές και κατεβάζω με 20-40KB/s το πολύ. Πράγμα πολύ περίεργο...

 

Έχω το Netgear DGN2000 router και τα στατιστικά του είναι:

 

DownStream Connection Speed 17480 kbps

UpStream Connection Speed 1020 kbps

 

ADSL Link

Connection Speed(Downstream/Upstream): 17480 kbps/1020 kbps

Line Attenuation(Downstream/Upstream): 18.5 db/6.9 db

Noise Margin(Downstream/Upstream): 7.6 db/16.7 db

 

Απόσο καταλαβαίνω τα στατιστικά είναι σχετικά καλά και το router μου φαίνεται να κλειδώνει ψηλά αλλά το download μου είναι υπερβολικά χαμηλό. Επίσης έχω μιλήσει με τεχνικούς της forthnet και μου είπαν πως η γραμμή φαίνεται να είναι εντάξει και πως η απόσταση μου απο το DSLAM της περιοχής μου είναι το πολύ 1KM.

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαρακτηστιστικα ειναι πραγματι καλα.max download περιπου 1800-1900 θα πρεπει να εχεις.

οποτε δοκιμασε

α.με καλωδιο ethernet και οχι wireless να κατεβασεις με download manager απο καποιο γρηγορο site

www.ati.com www.nvidia.com www.apple.com η καποιον ftp.

το wireless να ειναι κλειδωμενο και να μην κατεβαζει αλλο Pc παρα μονο εσυ να εισαι πανω στο ρουτερ.

επισης αν δεις τα ιδια θεματα τοτε δοκιμασε με αλλο Pc.ναι με βαση το 18,5 attenuation εισαι κοντα στο χιλιομετρο και ολα

τα χαρακτηριστικα φαινονται μια χαρα.δεν ξερω αν εχεις 6 η 8 Profile αλλα δεν επηρεαζει κατι.

 

επισης ασχετο με το προβλημα αλλα κανε και το netgear το τελευταιο firmware update>και ολες οι δοκιμες παντα με καλωδιο

ethernet διοτι μπορει με wireless να φταινε 3000 πραγματα και να μην παει full.μεχρι και το ποιο καναλι παιζει.

 

τωρα απο ftp forthnet με 20 -40 σιγουρα κατι φταιει.εγω συνηθως δοκιμαζω με ftp με τοn filezilla.

 

 

 

γρηγορο site

ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέχασα να πώ ότι απο ethernet καλώδιο είμαι συνδεδεμένος πάντα με το router. Δοκίμασα πάλι τώρα και απο τον ftp της forthent και απο nvidia kai ati, άγγιξε τα 700ΚΒ/s αλλά πάλι δεν συγκρίνεται η ταχύτητα με αυτή που έπιανα πιο παλιά...(~2000kbps) Για το wireless το έχω κλειδωμένο και γενικά ελέγχω αν κάποιος είναι συνδεμένος πάνω για να είμαι σίγουρος οτι δεν φταίει αυτο... Θα κάνω και Update το firmware του router αν και ούτε εγώ νομίζω να σχετίζεται αυτό...

 

Είναι δυνατόν το πρόβλημα να ωφείλεται στο PC ή στο router? Βάση αυτών που μου λένε απο forthnet η γραμμή είναι εντάξει άρα δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δοκιμασε με αλλο Pc αν εχεις.

β.σπανιο να φταιει το ρουτερ αλλλα το εχω δει με Thomson.

γ.δοκιμασε και πρωινη ωρα να δουμε μηπως ειναι πιτα το dslam οποτε τις ωρες αιχμης σουρνεσαι.

δ.δοκιμασε με download manager και απο ftp Η εστω με mozilla αντι explorer.γενικα με Mozilla πετυχαινω καλυτερες ταχυτητες.

ε.αποσυνδεσε οτι αλλο Pc εχεις πανω.

στ.μην εχεις ανοιχτα τορρεντ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αλλαγή ethernet καλωδίου και έλεγχο με άλλο pc (netbook) παρατήρησα τα εξής:

 

1)το wireless του netbook συνδέεται πιο ψηλά απότι το desktop με ethernet.

To netbook συνδέεται στα 54 mbps ενώ το PC στα 10mbps!

Παρόλο που το router συγχρονίζει στη μέτρηση που έγραψα πιο πάνω η κάρτα δικτύου τρέχει

στα 10mbps. To ίδιο παρατηρώ και απο το router επειδή στο Netgear DGN2000 αν το λαμπάκι που δείχνει

σε ποιο port είσαι συνδεμένος(εχει 4 port) είναι πράσινο τότε είσαι στα 100mbps ενώ αν είναι πορτοκαλί

είσαι στα 10mbps. To ίδιο συμβαίνει εάν συνδέομαι απο το netbook με ethernet, η ταχύτητα που πιάνει το netbook είναι

10mbps με ethernet και 54mbps με wireless.

 

2)Επίσης δοκίμασα και με 3ο laptop κάποιου φίλου μου, αλλά τα ίδια. Το laptop είναι στα 10mbps ενώ το router στο σπίτι του φίλου μου κλειδώνει download speed στα 15454kbs και οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι παρόμοιες με τις δικές μου.

 

Γενικά έχω δοκιμάσει όλα τα ports(και τα 4) του router μου, στα 3 συχρονίζει στα 10 mbps(πορτοκαλί χρώμα) ενώ στο τελευταίο θεωρητικά συχρονίζει στα 100mbps αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο Internet, δεν μπορώ να ανοίξω ούτε μία σελίδα...

 

Ίσως τελικά να φταίει το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε firmware update στο ρουτερ και Reset defaults.αν και με διαφορετικο καλωδιο μικρου μηκους συγχρονιζεις στα 10 Mbps προβλημα ρουτερ και αν εχει εγγυηση το πας πισω.απλα δοκιμασε και με αλλο καλωδιο μηπως εχει γινει κατι με αυτο.αν ειναι φτιαγμενο λαθος η επαθε κατι αλλο ενδεχομενος να παιζει μονο 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλαγή στο ethernet καλώδιο την έκανα επειδή και με το προηγούμενο το ίδιο γινότανε, συγχρόνιζε στα 10mbps το PC και τα ports του router συμπεριφέρονταν το ίδιο... Άρα δεν είναι θέμα καλωδίου. Έκανα χθές firmware Update και έκανα και reset 2-3 φορές σημέρα τα ίδια...

 

Καταλήγω πως το πιο πιθανόν είναι πρόβλημα του router σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον ναι.δυο καλωδια χαλασμενα δεν παιζει.η το κρατας με wireless η πισω αμα εχει εγγυηση.επισης δεν παιζει 3 laptop χαλασμενα.αλλιως το κρατας οπως παιζει στα 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυτική Θεσσαλονίκη ειναι κανείς που δεν έχει ιντερνετ από το πρωί ?

 

 

αυτο σιγουρα δεν ειναι γενικο προβλημα ειναι μεμονομενο.αλλιως θα ειχε λυθει απο το πρωι

 

δωστοβλαβη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανα δυο φορες πηγε να κανει sync αλλα μετα δε συγχρονιζε ιντερνετ. απο τοτε αναβοσβηνει dsl. απευθειας η γραμμη στο ρουτερ. δε χρησιμοποιω τηλ. επισης υπαρχει οτε τν. δοκιμασα και δευτερο ρουτερ. τα ιδια.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...